Pangalos rrëfen bisedën me Berishën për “piramidat”: E paralajmërova se s’mund të luhej me paratë, por ai më sulmoi si marksist dhe se i doja paratë për bankat greke

Ish-zëvendëskryeministri dhe ministër i të gjitha qeverive të dala nga PASOK-u nga viti 1981 e deri më sot, Theodoros Pangalos, ka vizituar sërish Shqipërinë por këtë herë si publicist me librin e tij të përkthyer në shqip “Me Papandreun në Europë”.

Gjatë prezantimit të librit, ai ka kujtuar një bisedë që ka bërë me Sali Berishën për “piramidat”.

“Më është dashur të udhëtoj një herë bashkë me zotin Shehu nga Gjirokastra për në Vlorë me helikopter ku do të takohesha me presidentin e Republikës së Shqipërisë të asaj kohe që ishte zoti Berisha.

Dhe kam pasur nderin të flija në vilën e Enver hoxhës madje në dhomën dhe krevatin e tij. Një dhomë katër me katër dhe më besoni kam fjetur kaq mirë.

Me zotin Berisha kam biseduar gjithë atë natë dhe i thashë dy gjëra për të cilat këmbëngulja. Gjëja e parë ishin piramidat, që ju e dini jepnin para me interesa shumë të larta.

Në fillim Berisha u përpoq të shmangej duke bërë dhe shaka e duke më thënë se je dinak dhe kërkon që ato para t’u shkojnë bankave greke.

Pastaj më tha që je marksist dhe unë jam liberal demokrat. Unë i thashë nuk dua të ndërhyj në treg.

U detyrova në atë kohë dhe i thashë, ‘zoti president më falni nuk dua t’u jap mësime por duhet të dini që paraja është një mall i veçantë, nuk është si mallrat e tjera. Asnjë vend i botës nuk i le bankat e veta pa kontroll’”, tha Pangalos.

Ish-zëvendës kryeministri grek me origjinë arvanitase tregoi dhe se ka insistuar tek Berisha për lirimin e Fatos Nanos nga burgu.

Gjeja tjetër që i thashë, e ftova që të nxirrte Fatos Nanon nga burgu. Më tha që është e paligjshme. I thashë, pse është e paligjshme, ju nuk keni një kushtetutë të re keni të vjetrën ndaj bëni një ligj pasi keni shumicën në parlament ku të thotë Fatos Nano të lirohet nga burgu. U bë çfarë u bë ju e dini shumë më mirë se unë.

E takova vite më vonë në Strasburg, hëngrëm dhe drekë me të dhe ishte në nderin e tij që e pranoi duke më thënë që për dy gjërat që diskutuam atë natë në Vlorë ke pasur të drejtë, edhe Nanon duhej ta kisha nxjerrë nga burgu edhe piramidat duhej t’i kisha ndaluar”, kujtoi Pangalos.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Pangalos rrëfen bisedën me Berishën për “piramidat”: E paralajmërova se s’mund të luhej me paratë, por ai më sulmoi si marksist dhe se i doja paratë për bankat greke”

 1. BE 2025 says:

  Berisha kishte te drejte, ato ishin parate me te pastra te shqiptareve. Pse budallenj ishin shqiptaret qe pasi humben kursimet dhe gjithshka qe zoteronin ne forme monetare e zgjodhen perseri(apet)President te Shqiptareve. Ti Pangalos, ja ke fut kot…je nja grek i kec dhe jo mik i shqypnise ilire te Shqypfolsave.

 2. Andomeda says:

  Ky që ulërinte “paratë e shqiptarëve janë më të pastrat në botë” ato para që përfunduan në vrimat e zeza të firmave piramidale të nxitura e të stimuluara nga ky gomar i Viçidolit dhe qeveria e tij. Dhe ka fytyrë të kërkojë prap pushtet ky diabolo.

 3. Shqiponja says:

  z Pangalo , qe gjithe jeten tende si politikan i ke thene gjerat ashtu sic jane drejtpersedrejti , pa patur frike koston politike , te tille politikane sot jane te ralle dhe duhen ruajtur si syte e ballit , personalish ushqej nje sipati te madhe , kur u takove per here te dyte dhe i pranoi gabimet e bera nga Sali Berisha , nuk i fute nje te peshtyre ??? cne z. Pangalo ?? Ti sta kursen ?? do qe xhesti i madh patriotik ………te ishin vetem ato ?? ta kesh te qarte z. Pangalo , dhe te drejten qe ta dha mbas disa viteve , nuk qe e sinqerte , mbasi asaj ai beri jo gabime por krime , dhe krime te renda , keshtu qe …… u marke kot me nje shtaze , me nje ndyresire ……tung

 4. Justinian - Illyrian Emperor says:

  Arvanitasit e bardhe q ekrijuan kombin jevgjit neo grek ….

  Keta jevgjit neo grek, perzierje rracash te ndryshme qe jo vetem kane mohuar historine shqiptare po duan te jene edhe pasardhes te ca hellenev qe kane shekuj qe nuk ekzistojne.
  Pse nuk hapet nje muze per Arvanitasit ne Tirane?

 5. Justinian - Illyrian Emperor says:

  Arvanitasit e bardhe q ekrijuan kombin jevgjit neo grek ….

  Keta jevgjit neo grek, perzierje rracash te ndryshme qe jo vetem kane mohuar historine shqiptare po duan te jene edhe pasardhes te ca hellenev qe kane shekuj qe nuk ekzistojne.

  Pse nuk hapet nje muze per Arvanitasit ne Tirane?

  Tirana duhet te kete 9 muze te historise shqiptare qe te kemi nje mozaik te plote te historise se lavdishme 3,000 vjecare te shqiptareve, qe nga Iliret dhe Mbreti Bardhyl, tek Pirro Epirit, tek Konstandini i Mash, Justiniani i Madh, Gjin Bue Shpata e Skenderbeu e deri tek Stratiotet, Qyprylinjte, Ali Pashe Tepelena dhe Shqiptaret sundimtare te Egjiptit…

  1. adi says:

   ne shqiperi
   duhet hapur nje muze per aravanitasit dhe per arbereshet .
   per historine e tyre se si u vrane u masakruan u debuan
   se si ne fshatrat e qytet e tyre u vendosen kolonet bastarde mongole
   duhet nje muze qe te japi origjinen nga cila zone cili fshat jane arvanitasit ( sepse ata i kane trasheguar keto deshmi) , mbiemrat e arvanitasve dhe veshjeve te tyre
   dhe mbiemrat dhe veshjet e atyre qe i zvendesuan .
   kjo eshte detyre patriotike ndaj historise
   qe ne shqiperi gjithkush te mari vesh se cfare ka ndodhur dhe sa % e popullsise sot eshte realisht shqiptare!!!!!

   1. Justinian - Illyrian Emperor says:

    A bastard fis shkerdhyer. Arbereshet u larguan vet dhe nuk u vendos asnje kolon aziaitik ne tokat e tyre.

    Trojet shqiptare, dhe jo vetem ato por edhe gjithe ballkanin jet e mot pashallaret shqiptare i paten qeverisur, do apo nuk do ti, dhe biles keta pashallare shqiptare midis 1750-1830 i thane edhe sulltanit ik pirdhu.

    Gjitashtu genetika verteton qe shqiptaret jane faktikisht nder etnite me homogjene ne europe, ndersa neo greket e tuy jane tufe jevgjish qe genetikisht variojne nga siria der ne toskeri, aq te perzier jane.

    O bastard kurvash greke, Arvanitasit e pushtuan pelopopnezin qe ne 1330, 150 vite para ardhjes se osmaneve ne Shqiperi, nuk u zevendsuan nga kerkush peros shqiptareve te tjere.

    Ik tani bastard

    1. katarakti says:

     Ne librin ” Shkodra dhe motet” Hamdi Bushati shkruan: ” “Siç dihet historikisht, kur Sulltan Mehmeti II e pushtoi Shkodrën, shumë familje kristjane e lanë vendin dhe u larguan nga qyteti. Shtëpitë që lanë kristjant ua dhanë myslimanëve. Nga kjo kuptohet mirë se ata mysliman, të cilve iu dorëzuan shtëpitë e kristjanëve të ikur nuk ishin të gjithë shqiptarë të konvertuar në islam, ndër ato vitet e okupacionit, ata ishin turq ose me kombësi të tjera jo shqiptare. Instalime myslimanësh me prejardhje të huaj kanë vazhduar të vertetohen deri në kohët e fundit të pushtimit osman të Shkodrës.

     1) Të ardhur nga Turqia, Egjypti, Arabia, Dardanelet, Maroku, Tunizia, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj:Familjet e ardhura nga këto vende përbëjnë numrin më të madh të familjeve të ardhura në Shkodër. Në këtë studim nuk përmenden të gjitha familjet e ardhuna nga këto vende, por vetëm ato familje që janë ma të njohtunat si: familja Raxhimi (imam nga Egjypti), familja Djepaxhija (tregtar nga Konje e Anadollit), familja Berdicaj (të ardhun nga Anadolli qyshe në fillim të invazionit osman dhe të vendosun në fshatin Berdicë), familja Derguti (nga Vilajeti i Ajdinit në Anadoll të vendosun në lagjen Dergut), Çukejt (artilier nga Turqia), Çakejt (përsonalitet zyrtar nga Çanak-Kalaja-Dardanele), Kashejt (nga Spanja mbas zhgatrrimit të dinastisë islame), Sheh Muhamet Magribi (imam nga Maroku), Dilaverit (ushtarak nga Turkia), Bilanet (përgatitës ilaçesh nga krahina Bilan e Anadollit), Kalajajt (oficer jeniçersh të ardhun që në kohët e para të invazionit osman), Abdurrahmanet (oficier turk nga Egjipti), Rust (nëpunës), familja Kalact, familja Shehi (shehler me origjine arabe), familja e Nelit te Molla Dautit (origjinë egjiptjane), familja Dizdart (dizdar në kalà i ardhun nga Izniku i Bruzes së Anadollit), fisi i Sheh Qazim Hoxhës (ushtarak nga qyteti i Kastamonit të Anadollit), familja Axhemi (ushtarak nga Trabzuni i Azisë së Vogël), familja Boksejt (ushtarakë nga Anadolli), familja Muhamet Shehu (hoxhë nga viset e Azisë së Vogël), familja Jenishehri (nga qyteti i vilajetit Hudaveqindar të sanxhakut Ortugal), familja Hysejt (oficier nga Izmiri i Anadollit), familja Xhemil Tulejmani (tekstilist nga qyteti Humus i Sirisë), familja Mexhidi (me prejardhje nga Degistani), familja Behrej (ushtarakë që nga fillimi i pushtimit osman), familja Allajbegve (kolonel me origjinë turke), familja Hadrejt (mytevli-administrator kujdestar), familja Sala-Isuft (grekë i bamë musliman). – Zezakët e shqiptarizuar (të mbiquejtunit “Harapet”) në Shkodër, që formojnë nji numër të vogël, janë përgjithësisht me origjinë nga Sudani egjiptian. Janë të sjellur si skllevër nga tregtarët, sidomos nga detarët ulqinakë. Këto janë blerë ndër tregjet e Algjerisë, Tunizisë, Sirise etj. Këto përmenden veçanërisht pranë vezirëve Bushatllinj”.
     Gjate viteve 1850 – 1860 erdhi edhe nje tjeter vale e madhe me popullsi qerkeze

     1. AL says:

      Po dhe cfare lidhje ka Shkodra me arvanitasit? Te krishteret e Shkodres jane katoliket dhe keta u vendosen ne rrethinat, si Mirdita etj. qe ishin autonome me ferman te sulltanit. Kurse Arvanitasit jane shqiptar ortodoks. Shtepite e cameve shqiptar myslyman ne Greqine e Veriut i zune kolone, anadollo- turko- ortodoks, te ardhur ne Greqi pas marreveshjes se Lozanes, ndeonse sot qeveria greke, s’guxon te thote qe keta jane popullata me etni te ndryshme, te ortodoksizuara, sic psh nxjerr z. Bushati. Nderkohe qe arbereshet/arvanitasit te cilet i debuan qe ne kohen e Skenderbeut nga Peleponezi/ Moreja dhe Shqiperia e Mesme, u zevendesuan nga popullata ortodokse bashkepuntore me Sulltanit. Mos te harrojme qe kisha Ortodokse Romoi ( ajo qe quhet sot Greke) ishte bashkepuntore e sulltanit dhe kryente veprimtari administrative.

     2. turpi i DIMOKRATIA-s eshte se ,ajo na detyron te degjojme e dhe mendimin e budallenjeve.......''[Bernard Show] says:

      file mou[katarakti],c’te duhet qe dhialogon me kete njethundrakun turkoshak qe vec turk qenka edhe rrot [email protected]…….

     3. Justinian - Illyrian Emperor says:

      Ky katarakti do jete ndo nje jevgjit I goditur nga trute qe kujotn se eshte europian, apo ndonje militant I PS-se qe kujton se eshte pasardhes I dinastise se nalopenoit.

      Te kam pare o bythlepires qe I lepin bythe edvin droges gjithmone ne komente ketu, mos kujton se u bere ndonje ‘’ nacionalist’’ europian tani apo cfare qe hedh keto komente idiote??? Jevgjit dhe lepires militant me Iq te ulet I edvinit mbetes, sado qe mundohesh te perhapesh urrejtje per turqine.
      Ku e kam une komentin e ku e con ti? Une po flas ketu per arvanitasit, dhe seis krijuan kombin magjyp neo grek, sesi pushtuan pelponezin ne 1330, shyume kohe para ardhjes se osmaneve, dhe sesi neo greket jane te perzier genetikisht teper shume, ti vjen si jevgjit I goditur ketu dhe me sjell mua disa fakte ne lidhje me pretenddimin se na qenkan sjelle familje te huaja aziatike ne Shkoder.
      Nuk kane lidhje 2 historite me njera tjetren fare. Sa idiot qe je o injorant.

      Dhe ne lidhje me pretendimin qe qnkna sjelle familje myslimane aziatike ne shkodern…. Ne rradh te pare sill fakte qe keto familja kane ardhur dhe mos bej copy paste te njejtin artikull ore e minute. Ne rradh te 2te nuk kishin sesi te kene ardhur ne kohen e Mehmetit II familja nga Sudani, aarabia, tunizia, a degestani, sepse perandoria osmane nuk shtrihej ne ato toka ne ate kohe.
      Familje te huaja edhe mund te kene ardhur ne Shkoder, por ata ishin 1 pike uje ne oqeanin e detit shqiptar dhe sigurisht qe nuk ndikuan ne genetiken shqiptare. Perandoria osmane ishte multi etnike dhe civile, kishte levizje njerezish. Ka pa gati me qindra mijra ushtare dhe politikane shqiptare te perandorie osmane vetem ne turqine e sotshme per shembull. Po ketyre qidnra shqiptareve te administrates osmane ne turqi cfare do ti thuash? Qe perandoria osmane ishte anti turke sepse e mbushi plot turqine e sotshme me shqiptare? Po a edi qe edhe si komb shqiptaret u zgjeruan gjate perandorise osmane??

      Pastaj cfare eshte ky fiksimi yt o I mbaruar qe kerkon te demonizosh cdo gje qe te dalesh europian I madh???

      Sa here duhet ta them qe Perandorria Osmane ishte multi etnike dhe multi kulturore dhe kishte identiet civil, dhe nuk kas agje te perbashket me Rep.Turke qe eshte shtet komb me tjeter identiet dhe kushtetute. Cfare lidhje ka Erdogani, nje gjeorgjian me sulltanet e perandorise osmane.
      Dhe nga ana tjeter ishte fakt qe ne perandorine osmane sheiptaret ishin shume te fuqishem. Gati 1/4 e kryeministrave ishin shqiptare, kishte mijra gjenerale e guvernatore shqiptare etj etj dhe vet garda perandorake, njesite kryeosre mercenare dhe elita ushtarake ne mase te madhe ishte shqiptare.

 6. Illyrian Emperors says:

  Cbete ju arvanitasti qe krijuar kombin jevgjit neo grek, ku lloj lloj kurvash, bastardesh dhe mbetjesh e shpallin veten pasardhes te Perikliut nderkohe qe ajo toke ushte te pakten gjysma shqiptare…

  kur do dali ndonjehere historia e shqiptareve ne ballkan?

 7. piramida says:

  Firmat piramidale dhe ngjarjet tragjike te vitit 1997 jane nder tragjedite me te medha te kombit shqiptar, per te cilat Salih Berisha mban pergjegjesi direkte. Historia tashme e ka ndeshkuar Salihin, dhe te tjere si puna e tij, si nder figurat me negative te kombit. Por ndoshta do te vi nje dite qe ky do te dale perpara drejtesis e do te denohet. Ajo qe eshte me e keqja eshte qe ky funderrir e kombit perkrahet e adhurohet nga nje pjese a madhe (30%) e shqiptareve te pagdhendur, injorante, tarallake ….qe nuk kane aftesi e inteligjence te kuptojne e te dallojne te miren nga e keqja.

 8. Spectrum says:

  Hajde gallate hajde sekretari i partise akuzon Pangalon per marksist, Sali mavrija ke bere dhe pulat per te qeshur

 9. spartak says:

  Pangalos . Ti mirë e ke . Ja the , po kujt ja the .
  Ai i ka bërë të gjitha veprimet me koshiencë dhe duke e ditur shumë më mirë se kushdo , se ç’farë do vinte mbrapa , sepse , për atë katrahurë kishte marrë urdhër dhe ishte zotuar ta realizonte para Padronëve të tij në UDB . Me gjithë atë , tek kjo çorbë katrahurë përfituan jo pak dhe qarqe të caktuara greke , sa që , në 2008-tën me marrëveshjen e detit , deshën shpërblimin për heshtjen dhe mshehjen e poshtërsive ( Kjo qe mbështetja që i jepnin , e jo problemi i zgjedhjeve të ardhshme , se për ato s’po i pirdhte fare ) .
  Ah , bir none . Kush qe ajo farë që e polli këtë DJALL dhe na e hodhi këtu në Shqipëri .

 10. vito says:

  ZOTI PANGALLOS , ka fjetur ne vilen dhe ne krevatin e ENVERIT dhe thot qe e kisha per NDER , pra burrat e vertet rrespektojn burrat e vertet , rrugaçet dhe kriminelet respektojn njeri tjetrin. zoti PANGALLOS esht burr i vertet. moderator te lutem

 11. Pellazgos says:

  Zoti Justinian-Ilyrian Emperore ,e di pse nuk hapet Muze per Arvanitasit kete mijevjecare?
  Se Arvanitasit dhane cdo gje per kombin e tyre Greke dhe Epirote kunder Turqise dhe turkoallvanosave qe jane shumice edhe sot dhe duan Turqine,
  Sipas Barletit dhe historise dhe dokumentave Evropiane Kastriotis njifej si Epirote dhe quhej Prijesi i Epirit ju pse nuk quheni Epirote dhe kini frike nga Vorio Epiri?
  Kur u krijua ky shtet ne 1913en dhe per hero kishit Epirotin Skenderbe pse pranuat te quheshit Albanian dhe jo Epirote?
  Se Albania ishte parashikuar si nje Pashallek Turk dhe Ismail Vlora donte nje krahine Autonome poshte Turqise,po kujt i thua.
  Justiniani ishte Ilyre,por jo Shqipetare myslimane se ju kini Terezen qe dha jeten dhe parate e Papes dhe Shtetit te Vatikanit per Indine.
  Ndryshe do ishit “krenare” qe Justiniani te ishte Shqipetare dhe te emeronit te pakten nje rruge qorre jo nje Aerodhromos.
  Por jini si krimba qe kujtoni se ju ka njeri ne llogari.

  1. Arbëror says:

   Rruga e Katedrales Nene Tereza ne Prishtine quhet Rruga Justiniani. Ndodhet ne qender te Qytetit.

   Justiniani, ashtu si edhe Konstantini i Madh, kane qene me origjine Ilireo-Dardane.

   Kalo mire,

  2. Alba says:

   Tani arvanitasit jane me etni shqiptare, ndaj sipas llogjikes tende ‘kombi’ grek eshte nje konglomerat etnish te bashkuar ne ortodoksi. Nese eshte keshtu, dhe te drejte ke, ti besoj e kupton atehere, qe lidhja e ketij ‘ kombi’ grek me grekrit e lashte eshte inekzistente. Pasi perzierja eshte aq e larte, sa adn-ja e grekve te lashte eshte zhdukur me kohe. Ndaj pershembull dhe sot, Greqia s’njeh asnje minoritet etnike por fetar. Eh po dije qe feja ndryshon sipas mijevjecarit, gjaku s’behet uje.
   Te pakten ne kete pike shqiptaret mund te kene me lidhje me iliret, pasi shqiptarizmi eshte sipas ETNISE, jo sipas FESE. Ne Shqiperi ka 5 fe por te pakten njerzit njihen sipas etnise. Ndaj dhe njihen minoritete etnike, sepse jo te gjithe mund te jene shqiptar. Kurse ne Greqi te gjithe jane grek, mjafton te jesh ortodoks.

  3. Alba says:

   Me falni po pse s’e nxirrni komentin tim?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *