Senati lëshon dokumente për takimet në “Trump Tower” dhe ndërhyrjen ruse në fushatën presidenciale

Një panel i Senatit amerikan ka lëshuar dokumente të reja për takimin e qershorit 2016 midis ndihmësve të fushatës së Trump dhe një delegacioni rus që premton të ndihmojë fushatën e tyre.

2.500 faqe të transkripteve konfirmojnë se Donald Trump Jr dhe ndihmësit e fushatës donin të “poshtëronin” kundërshtaren Hillary Clinton.

Ai tha se nuk mund të kujtohet nëse ai diskutoi takimin me babain e tij.

Takimi është pjesë e një hetimi të vazhdueshëm nga Departamenti i Drejtësisë lidhur me dyshimin e ndërhyrjes së Rusisë në vitin 2016.

Sipas BBC, komiteti lëshoi dokumentet pas intervistave shtesë të dëshmitarëve.

Komiteti Gjyqësor i Senatit, i cili po kryen një nga hetimet në lidhje me ndërhyrjen e pretenduar të Rusisë në zgjedhjet amerikane, intervistoi z. Trump Jr dhe katër persona të tjerë që morën pjesë në takimin e 9 qershorit në kullën e Trump në Nju Jork.

Rob Goldstone, i cili organizoi takimin me avokaten ruse Natalia Veselnitskaya, lobistin ruso-amerikan Rinat Akhmetshin, biznesmenin gjeorgjian-amerikan Ike Kaveladze dhe një përkthyes dëshmuan para panelit.

Veselnitskaya nuk u intervistua, por komiteti lëshoi ​​përgjigjet e saj me shkrim në një letër që Grassley e dërgoi vitin e saj të fundit.

Komiteti gjithashtu nuk e intervistoi dhëndrin e presidentit, Jared Kushner, dhe pastaj menaxherin e fushatës Paul Manafort, i cili mori pjesë në takimin e vitit 2016.

Kryetari i gjyqësorit të senatorit Chuck Grassley lëshoi ​​dokumentet pas intervistave shtesë të dëshmitarëve të mërkurën.

“Amerikanët me të drejtë, kanë shumë pyetje në lidhje me këtë takim dhe sot po lirojmë transkriptimet nga intervistat që kemi bërë për të lejuar publikun të dijë atë që dimë”, tha senatori republikan në një deklaratë të mërkurën pas lëshimit të dokumenteve. (TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *