Artur Zheji: Fevziu po i afrohet të 50-ave dhe tani është normale të divorcohet, Rama s’na vjen më në studio se s’jemi gazetarë të butë

Artur Zheji ka bërë një shkrim ku thotë se gazetari Blendi Fevziu mund të ikë nga televizioni Klan pasi sipas tij kur njeriu mbush 50 vjeç normal që ndodh të divorcohet nga të gjitha gjërat.

Analisti gjykon se Fevziu është një moderator i fortë dhe kryeministri Edi Rama ka frikë t’i shkojë në studio, duke mos përjashtuar këtu as veten.

Sa i përket raporteve me pronarin Aleksandër Frangaj, Zheji nënvizon se kolegu i tij nuk e ka kundërshtuar shefin dhe i ka qëndruar gjithmonë korrekt. 

“Televizioni është një strukturë, gazetari është një individ. Herët a vonë gjithmonë ndodh një përplasje apo një mosdakordësi, ndërmjet gazetarit-individ dhe strukturës dhe pronarit të saj.
Pronarët e mediave priren të mendojnë se struktura, është gjithmonë më e rëndësishme se gazetari individ.

Herë herë kanë të drejtë dhe herë të tjera gabojnë.

Në këtë optikë do ta shikoja edhe rastin e Fevziut me televizionin Klan, televizion i cili, me largimin e Fevzos, do të ketë humbjet e veta dhe ajo që Fevzo shpreh në lidhje me strukturën programore, ndoshta ka të bëjë me investimet e forta të TVKlan, në emisionet argëtuese në prime time.

“Uji që nuk lëviz, qelbet herët a vonë…” – thotë populli, Fevzo ka patur marrëdhënien më besnike të mundshme me pronarin Frangaj, por duket se edhe maratonës së bashkëjetesës së “lumtur” Sandri-Blendi po shkon drejt fundit.

Nëse e bën dot këtë “blerje”, padyshim që Blushi, rrëfehet një drejtor i zoti dhe do të lëvizë fort ujërat e mediave elektronike.

Aq më tepër drejt një televizioni me prirje të forta opozitare, të paktën deri tani.
Çështja shtrohet nëse Fevziu, tepër i mësuar me Klanin, do të vendosë ose jo, për të bërë një hap ndryshe në 20 vite bashkëpunimi të lëvdueshëm dhe maratonë.

Personalisht më duket e vështirë që kjo të ndodhë, po studimet dëshmojnë, se kur një mashkull i afrohet të 50-ave dhe Fevziu është 48, rreziku i divorceve rritet, divorce jo detyrimisht në familje, se edhe në këtë pikë, Blendi ka rrëfyer qëndrushmëri të habitshme.

Do të jetë e vështirë ose e pamundur që të merret ndonjëherë vesh, arësyeja e fshehtë dhe enigmatike e këtij largimi të mundshëm. Në të vërtetë, nuk është hera e parë që flitet për një gjë të tillë, por më pas, në një kohë të dytë, gjithshka është kthyer në korsinë e zakonshme.
A ka lidhje me politikën kjo gjë?

Rama ka disa kohë që nuk e ka shumë me dëshirë, të shkojë e të përballet në studio të forta, dhe gjithmonë e më shpesh parapëlqen, studio të buta dhe gazetarë apo gazetare të impresionuar nga personi i tij, që orgazmojnë nga audienca që ju sjell kryeministri për një natë.
Interesat financiare kanë edhe ato rolin e tyre dhe janë të ndërthurura me politikën e ditës dhe me faktin se kush është kryeministër sot.

Por çdo përsiatje do të ishte e kotë, nëse lëvizja e Fevzos nuk konfirmohet dhe deri atëhere duhet të presim.

Pa dashur të ndërhyjmë në zgjedhjen sovarane të kolegut, nëse kjo ndodh, nuk është thjesht çështje tregu mediatik, ka gjithmonë diçka më shumë dhe shërben si tregues, për të kuptuar mjaft gjëra të tjera të nëndheshme…” shkruan Zheji. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Artur Zheji: Fevziu po i afrohet të 50-ave dhe tani është normale të divorcohet, Rama s’na vjen më në studio se s’jemi gazetarë të butë”

 1. Sokoli says:

  Kot e mitizoni figuren e Blendit.
  Le te organizojne konkurse te hapura dhe te ftojne djem e vajza qe kane mbaruar shkolla jashte , vecanarisht ne USA , dhe do shikoni ndryshimin.
  Atehere, them po, kemi medja te pavarura.

 2. I lutem Tema.net ta botoje komentin!O Artur! As te shikoj dhe as te lexoj me! Ka kohe qe s’e bej me! Por me tundon me titullin se je gazetar i bute?! Vertet? JO Arthur! Je pervers! Je i shitur dhe blere sic blihet c’do mall “njerezor ne treg”! Prostitucioni eshte profesioni me i vjeter ne kete glob! Te tjerat jane sofizma! Te te rrojne edhe larot e balot qe thret ne emision! Te te rrojne edhe padronet!

  1. AMY says:

   eshte e vertete, Zheji nje shanlepires pervers, qe vetem gazetar dhe analist nuk eshte , te vjen per te vjell ta degjosh e emisoinin e tij, dhe po ashtu me ata qe therret per te bere alla analiza, Rames nuk i afrojhen dot per nga mendja, puna vullneti dhe talenti, dhe per kete Zheji me shoket e tij jane shume xheloz, nuk ebejne dot vezen qe ben Edi, dhe cfare nuk shpifin, e kane mesuar mire ate qe shpif shpif se dicke mbetet, por njerez si Zheji jane shume kalimtar, sot degjohen, neser harrohen, nuk mbetet gje nga njerez si Zheji ne kujtese te njerezve, njeri qe harrohet shpejt, pa vlera.

 3. Maelga says:

  Pse, gazetar je ti?

 4. LORA says:

  ,,,te nen-dheshme apo te mbi-dheshme ,dihet interesi i kolloqithjes se gjirizit mediatik,,,,po aq sa dihet qe nuk i plas trapi njerzve ,me dy pare mend ,per merkaton e kellirave te medias,,,armiq te perbetuar te intelektin normal human dhe ithtare te vulgut e antishqiptarizmit shqup-s.
  Tung.

 5. Alban.ny says:

  Amá analize!
  Iken nga nje tv ne tjetrin se po behet 50(!)
  E sa per Ramen, sigurisht ai duhet te vije ne studion tende Artur, per te zbuluar gjithe perversitetin e karakterit tend, e te ndonje tjetri si Lubonja, miqte e tij te dikurshem, qe mosdakordesine me punen si politikan e keyeminister e keni kthyer ne urrejtje, sharje e fyerje personale, deri te gruaja e femijet, e me e keqja deri te duart e nenes se tij, qe sic e pranoni vete, u ka perkedhelur e ushqyer.
  E per tu treguar se gjithe kete e beni se ju mundon pyetja:”Ore si erdhi kjo dite qe shoku yne i femijerise u be politikani me i lakuar dhe gjurmelenes i Shqiperise, e ne mbetem ca hicer!?”

 6. Cuku says:

  O Zot kur e fut veten ky gazetar I forte dhe Fevziu I forte,,
  Rama ju ka.bere zbor or torollak,ty bashke me.Fevzo Leshin
  Mos e quaj veten gazetar orMulla.Ali se ofendon gjithe ata.gazetare te rinj dhe te reja te mrekullushem
  Ti je bythelepires I Like Floririt,
  Koqe kandari
  Te drejtosh nje emision ,jo detyrimisht je.gazetar
  Ka edhe bythelepires si ty dhe.Fevziu e ca hale te tjere,,si puna juaj,,,,

 7. Sadik says:

  Rama nuk vjen ne “studion” tende se mban ere MUT, ti dhe “studio”…..

 8. avduli qe u a nguli says:

  nje gje te mire e ka ber rama qe s vjen te ty koktule gazetari me injorante

 9. Me pelqen qe komentuesit e Tema,net kane nivel! Shkruajne shqip! Lexoni disa komente tek lapsi,al dhe do te vini re injorancen saliniane!

 10. Merati says:

  Me pelqen Zhei se me dukesh si mi halesh ne foto dhe idene ne shkrim e ke dhene tamam tamam si nje gazetar leshi

  1. Tahyp Lala says:

   Je nje gazetare si rrobat e gabit. Por i shitur e blere disa duar.

 11. Iliri nga Gjermania says:

  Po ju jeni Gazetare me nivelin e Pleres, se nuk ka te bej me biutesi apo egersi.
  Ja ketu kan perfunduar Gazetaret tane ne nivelin e Plerave.

 12. tom says:

  Nga do qe te levizni jeni te njejtet persone flisni dhe drejtoni emisione simbas oreksit te investitoreve biles pranoni cdo kushte qe ju ve ai sepse para paras per ju nuk ka vlere asgje tjeter.Studiot tuaja jane bere sherbetoret me te ndyra te tyre sa qe edhe ata vete (investitoret) nuk mund ta bejne vetes nje sherbim te tille.

 13. Broduey says:

  Nderkallja 360 gradeshe duhet te kuptosh qe je bere I peshtirshem me programin qe te kane ngarkuar,apo me mire qe te kane detyruar te drejtosh! A thua te jesh kaq antishqiptar?!?
  Eshte mjaft e qarte se cfare dobesish manifeston t’i ne kete emision, qe sapo shikon se cfare panel ke ngritur = persona pa minimumin e identitetit dhe medioker, qe vetem t’i e do si dhe pse I ke zgjedhur.

  O zhei intelektin e shqiptarit duhet ta nderosh dhe respektosh,sepse nuk eshte si ai qe t’i manifeston.

 14. Mali says:

  Gazetar????Ti nuk je njeri qe eshte kryesorja.Je fodull.

 15. Grand says:

  Turi, ndiqi blogjet! Publiku ka mese nje vit qe tallet keqas me nja tete analist, perfshire edhe ty.
  Rama nuk vjen jo se jeni analist te forte.
  Ai e treguar edhe aresyen, para nje viti duke ju percaktuar si KAZAN!
  Pra Turi nuk mund ti shesesh publikut Kazanin per gjoja media apo analist ” te forte”.
  Termo Kazan bene pjese ne fjalorin tone te perditshem si nje gjetje origjinale e Rames.

 16. kenga qe me mungon says:

  Nje paçavure Zheji, e heq veten per gazetar.

 17. Soko says:

  U beke merak per bledin se domozdo jeni ne te njejtin canak .bledi tek pd ti tek leshei po dhe po vajti tek topi ka shkrimtarin e madhe ben leshe blushin kryetarin e libras po ju jeni te gjithe plehrat e ketij vendi .ndaj mos u beni shume merak se populli pervec neveris nuk ka asnje ndjesi tjeter per ju pseudo gazetar e analist leshi.por ka vetem nje urim .ju humte vula e mos ju pafshim me bojen

 18. X says:

  Gazekar leshi…..ik pirdhu…

 19. delete says:

  Po c’gazetar te ashper jeni ju more vulhumbur. Juve pervec bythlepirjes se Sali gelbazes, Like katunarit e Lul byçkes s’njihni gazetari tjeter. Po pse mer i paafte qe kur flet dukehs si midhje pa dhembe, u dogj Shqiperia per djem e vajza seksi, me PH D-ra e tre-kater gjuhe te huaja qe t’i zaptoni ju ekranet. Po c’tju shohesh juve o derdimen. Shikon ate qerosin Klanit qe s’di te analizoj nje teme te thjeshte pa parseritur vetveten e pa bere tre hapa para tre hapa mbrapa si ata te 5-ses. Sheh Kastriot Myftarajn qe flet me gerritje dhe smerret vesh sec do te thote. Xhunga qe s’mbaron dot nje fjali ne menyre elokuente.

  Baketi i xhornalismit shqiptar duhet mbahen nga aftesia dhe jo miqesia e politikaneve e bythliepirja e tyre o rrace muti qe edhe pas 30 vjeteve e keni lene ate vend si ne mesjete.

 20. Genti says:

  Rama nik ka frike nga asnje gazetar apo analist pacaure si Fevziu apo dhe shume te tjere se ka treguar se i legenos te gjithe para kamerave. Sa per Fevziun do iste mire te mos dilte me ne ekran se ne nje brime i bie kavallit prej 20 e ca viteve duke u bere megafon i PD-se dhe sidomos i LiDerrit te saj “Historik” Sali Berishes. Do beje mire te pllaquritet ne pishinen e viles se tij luksoze te bere me bythleprije te c’do lloji.

 21. moderni says:

  po nuk ke aq brum ti o Turi sa te vesh ne siklet Ramen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *