Strategjia e opozitës për të rrëzuar Ramën, Petrit Vasili tregon “formulën”: Do protestojmë me intesitet çdo ditë, ja ç’kemi menduar

Petrit Vasili ka treguar “formulën” që ka menduar opozita për rrëzimin e kryeministrit Edi Rama.

Ai thotë se një nga elementet kryesorë janë protestat duke garantuar se do të protestohet masivisht çdo ditë.

Kreu i grupit parlamentar thekson në News 24 se shefi i qeverisë Rama nuk po qeveris siç duhet gjatë këtij mandati dhe duhet të largohet sa më parë.

 

 

“Opozita kërkon të rrëzojë qeverinë e inkriminuar.

Sot jemi në ditët më të këqija të një qeverie të zhbërë.

Ndaj qytetarët reagojnë.

Opozita është e vendosur të vijojë aksionin e saj me të njëjtin intensitet.

Shqiptarët votuar të qeverisen nga pushteti, dhe jo nga portali, siç bën ky kryeministër”, u shpreh Vasili.(TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Strategjia e opozitës për të rrëzuar Ramën, Petrit Vasili tregon “formulën”: Do protestojmë me intesitet çdo ditë, ja ç’kemi menduar”

 1. Cuku says:

  Kush je ti mor zvarranik qe flet ne emer te qytetareve?
  Mer nje brisk dhe fillo pune tja rrush Rames,
  Doli ky nga gjirizi te haje mut
  Servil I peshtire

 2. Fadili, Malesi e Madhe says:

  Me gjithe keto protesta kaq “masive”,qe po ben opozita, çuditem se si Rama qendron ala ne pushtet. A e shihni sa mbeshtetje keni ne popull, o Vasil gomari ?! Me ju ne opozite, Rama del ne pension si kryeminister.

 3. Genti says:

  Ha m.. ha ,bile per dite e per nate.
  Nuk e kupton mer palluqe qe populli nuk do te degjoje me zerin e jo te te jape voten.’
  Car dreqin do ti edhe kolonia jote hajdute ,populli ju ndeshkoi me vote. Ka ikur koha qe shqiptaret harrojne se car ndodhi dje.

 4. Pedagogu durrsak says:

  Z. Vasili, o trap, kesaj qeveria i “rruani bolet” ju te LSI dhe PD-se. E kemi votuar per 4 vjet, ne, shumica e popullit. Nuk e kemi votuar per aq kohe sa desheroni ju, por per manadat te plote 4 vjeçar. Ju nuk do te fitoni kurre me keto “mend” qe keni dhe aq me teper, behuni gati te pergjigjeni perpara drejtesise se re. Nese keni gje per Ramen dhe per ke te doni, minister a kushdo qofte, te denonconi veprat korruptive te tyre, abuzime qe kane bere me detyren, etj. jeni te mirepritur tek SPAK. Prandaj, o burra, bashkohuni me kete qeveri dhe kete parlament, qe te formohet SPAK-u sa me shpejt e mundur dhe shkoni atje te beni denoncimet, qe te beheni edhe ju pjese e vendosjes se drejtesise ne Shqiperi. Por, “lahu” mire nga korrupsioni dhe abuzimet qe keni kryer deri me sot ju te LSI, qe keni trokitur dere me dere, si kurvat, per tu bere pjese e pushtetit dhe e abuzimit. Flit per keto bemat tuaja nje here, se, sa per protestat e perditeshme qe mendoni, keto do t’i beni deri me 28 qershor qe te mos nenshkruhet marreveshja e associmit te Shqiperise me BE. Jeni nipa te Esat Pashe Toptanit dhe klysha te kryeagjentit serb te sotem, Sali Berisha. Nuk ka me turp per ju dhe familjet tuaja. Je edhe ne moshe te pjekur dhe flet “perçart”.

 5. Alidemsi prej Shkoze says:

  U mplake dhe dore s`hoqe tere jeten palle mbete….

 6. hahahahahahahhaahahhaha

  pordhi bytha e mones perseri ,

  por me njo Stil te ri .

  te pjerdhim te gjithe sa me shpesh kudo jemi ne shtepi kafeneve edhe ne sheshe ,

  qe ta bejm atmosferen Qeverrise dhe qytetareve ne ate vend te pajetushem ,
  deri sa te bjeri mut nga qielli
  dhe Rama do helmohet dhe largohet nga Keyeministria dhe ne bandat e pordhave ,
  te bejme nji yxhyyyym e msyjme kryeministrine e pastaj me radhe TV-te etj

 7. Alban Dega says:

  HIQU DREQ PREJ NESH !?

  – Larg perndjekjes se kryepeshqve
  te Shqiperise !

  – Stop pergjimit te Sali Lul Xen Like
  Cizme Fatmir… Gerdec, Otranto,
  21 Janarit … !?

  – Kryepeshqit ne miiarda…! Fakirat
  ne burg !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Jo vetem Lulezim Basha, por edhe Sali Berisha, Like Floriri, Xeni Madihoxha, Mona Cizmja… ndiqen ne cdo hap nga Fantazmat e :
  1- Arben Brocit e tre heronjve te 2 prillit 1991, te vrare me plumba e arme serbe e me urdhera shqipfolessish edhe me serbe se vet serbet …
  2- Remzi Hoxhes se rrembyer, keqtrajtuar, ekzekutuar ne tortura pa vendim gjykate e pa dijeni e hetim prokurorie e zhdukur pa nam e pa nishan nga SHIK-u i Ajatollah Gazidedes e Sali Berishes …. !
  3- mbi 10 mije viktimave te vrare, plagosur, sakatuar e te vetvrare nga piramidat kusare e vrastare te Sali Berishes e vjerrit te kollovarit Basha, te dy multimilionere
  4- Azem Hajdarit te nxjerre ne prite per se gjalli nga hjekesi e te vrare per se vdekuri me 12 e 14 shtator 1998 nga Sali Berisha ne grusht shtetin, per te cilin rrah gjoksin edhe sot e ndjehet krenar me zerin e figuren e tij, ne sy te prokurorit te krimeve te renda Besim Hajdarmataj e co. pa i hyre ferra ne kembe e as prangat ne duar !
  Eshte teper i zene i gjori kamikaz dixhital i Berishes me hetimin e Byzylykeve te Saimirit dhe pordhave gojore te narkotrafikanteve te kanabisit dhe me mbulimin e 90 plus 613 kilogrameve Kokaine te X-it dhe bodigardeve te tij !
  6- 600 milione eurove djerse e mund te paster shqiptaresh te vjedhura nga Lulezim Basha e Gangsteret e Bandes se Sali Berishes nga autostrada e Kusarise se Kombit, ku vetem per nje inaugurim elektoral te saj nga Sali Berisha u bene rrush e kumbulla 26 milione euro ose 130 Benza te Gruevskit i cili vetem per nje prej tyre u denua me dy vjet burg ditet e fundit !
  7- 26 viktimave: foshnjs te palindura ne barkun e nenes e pleq me nje kembe ne varr, bebe e vajza ne orag dasme, gra e burra te Gerdecit u ekzekutuan nga babezia e Xen “ Sypeshkaqenit “ dhe nje qeverie te tere ne sherbim te nje familjeje 4 anetareshe me dollibash Fatmir Mediun, kengatarin e Festes se Baftjarit te Like Floririt e Mona Cizmes !
  8- kater protestuesve paqesore e aspak fajtore te ekzekutuar pa gjyq nga Sali Berisha e Lulezim Basha nga pas xhamave te blinduara te Kryeministrise sikur te ishin kater zogj pule e jo 4 prinder qe lane 11 jetime ne ate bulevard ku nuk kishin guxuar te ekzektonin as nazi- fashizmi e as komunizmi !
  9- Mbi te gjitha nga fantazmat e Reformes ne Drejtesi e Vetingut qe po u ngjallin panik e cmenduri me Perendeshen symbylluar te drejtesise qe ia kishin qorruar per 13 vjet me pandeshkueshmerine, me paprekshmerine dhe me pacenueshmerine e tyre absolute perballe cfaredolloj krimi te rende e teper te rende te kryepeshqeve dhe te Bandes se tyre te Gangstereve, qe Per 13 vjet ekzekutuan dyfishin e viktimave te komunizmit per 46 vjet te plota !
  Ndaj ne cdo hap qe hedhin ne cdo veprim qe bejne shohin fantazmat e tyre e u duken se po i pergjojne, po i perndjekin, po i i rregjistrojne … tamam si tek Makbethi i famshem i Shekspirit te madh !
  Pse !?
  Sepse besojne tek vetvetja dhe kujtojne se te gjithe jane si ata!
  Sepse qyrkun e tyre orvaten tua veshin te tjereve !
  Sepse kopilat e vet duan tua lene ne dere te tjereve !
  Paniku dhe cmenduria nga ligji dhe drejtesia, qe po ecin teper ngadale, kryesisht per shkak te intrigave dhe komploteve te tyre, per shkak te minave me sahat qe Sali Berisha e Mafia e tij kane lene te kurdisura anembane Shqiperise, i kane cakerdisur keqazi dhe te gjithe u duken Babale ala Enkeled Gebels Alibeaj , Ervin Qelbes Salianjin, ala Havale= Fatkeqesi e katrahure e Shqiperise ala Sali Berisha e Lulezim Basha !
  Po te keni dyshim shihni deklaratat e cartuna e vetakuzuese deri ne nivel Hage te Sali Berishes per ekzekutimin e Edi Rames dhe per grushtin fashist te shtetit te 14 shtatorit 1998, thirrjet e hapura te tij dhe Flamur Nokes per revolución bolsheviko- stalinist e per permbysjen me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike, ku te gjitha kycet e kontrollit te tyre i kishin ministrat e Partise Babale, kukamat e kukuvajkave te tyre per te mos hapur bisedimet per pranimin e Shqiperise dhe shqiptareve ne BE, cka nuk ka ndodhur me asnje opozite ne adnje vend ish komunist te Evropes Lindore !
  Shohin e degjojne se si shkon ne burg ish- Presidenti i Frances dhe miku i Berishes Sarkozi, ish kryeministri i Maqedonise dhe miku i tij dhe Ilir Metes Gruevski per nje tender Benzi, kur vetem CEZ-i e ARMO, RAPISCAN-i i Sali Berishes u ka kushtuar shqiptareve e Shqiperise rreth 2 miliarde Euro, kur vetem Autostrada e Kusarise se Kombit e Lulezim Bashes e Co. u ka kushtuar shqiptareve mbi 1.5 miliarde euro dhe terbimi kalon cdo kufi !
  Nga shkuan mbi 25 miliarde Euro te vjedhura ne vetem 13 vjet Salikraci politike, familjare, mediatike, Shqiperifikje!?
  Shqiptare pa asnje dallim! Bejani keto pyetje vetes dhe hidhni nje sy nga Gjiri i Lalezit apo Farka, Ksamili apo Valbona, Velipoja apo Dardha, Jala apo Vajni….. para se te beheni kamikazet e mishi pet topat e kesaj “ Bande Gangsteresh e “kesaj Mafia krejt jashte kontrollit” te ciles po lebetitin nga fantazmat e krimeve te tyre pa fund e paane !?
  HIqu dreq prej meje !
  Boll me! Enough it’s enough !
  Ia keni pru shpirtin ne maje te hundes ketij populli e ketij shteti qe e zhbete dhe e rrenuat me themel e keni pafytyresine qe ti kerkoni ti hipni perseri mbi kurrizin e kerrusur nga mali i megakrimeve e megahajnise suaj, nepermjet “ mosbindjes civile” qe e imituat si majmuni nga “ fillimi i luftes civile ne Shqiperi “ te Sputnikut te Vladimir Putinit dhe nepermjet revolucionit me dhune te Vladimir Ilic Stalinit !
  Hiqnu dreqer prej ketij populli me sy e zemer nga Evropa e Bashkuar e Shtetet e Bekueme te Amerikes, si asnje popull tjeter ne Bote !
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa !
  – E duam Shqiperine si Amerika Demokratike !

 8. tropojani says:

  Do ta rrezoje ky,pika qe ste bie ty dhe atyre qe ju sherben ti,ju jeni turpi i ketij vendi,jeni ba si parja e kuqe,ju ka dale boja krejt

 9. Milan says:

  U mplake e su poqe ngele kok loqe

 10. xy says:

  Shko ore legen qelbesire, zagar pa shtylle kurrizore

 11. Lala says:

  Ndonje plan per ndertimin e vendit keni?Ramen e rrezon populli me zgjedhjet e radhes ,nese nuk bene mire punen, por ju e doni pushtetin per te mbuluar vjdhjet sepse flori nuk ka me ia gjetet vendin.Hajde ne djall te shkoni!

 12. Alban Dega says:

  From: Alban Dega
  Date: April 6, 2018 at 1:03:44 AM EDT.

  ” TE NDERSHEM” SI SALA APO KRYEKUSARE SI BERISHA E CO. !?

  – Kryehajdutet e kryekusaret e Shqiperise kane emer e mbiemer…

  – Deshmite jane pa fund… me ze e me figure, ne kamera e kudo

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Po c’faj ka Sali Berisha pse vjedh Ilir Meta, mund te pyese dikush !
  Vallahi bilahi Sali Berisha eshte i ndershem, hidhen te tjere .
  Shihni ku jeton !?
  Ne nje apartament te zakonshem si gjithe te tjeret… e terrci e verrcii…. e verrci e terrci!

  Si eshte e verteta!?

  Cfare thone faktet !?
  A e dini se para se ti nxirrte ne publik Dritan Prifti ia kishte treguar 86 video te tjera me vjedhje e korrupsion jo vetem te Metes e LSI-se por edhe te ministrave e zevendeministrave e zyrtareve te Sali Berishes si Genc Ruli, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Ridvan Bode…. dhe Ilir Metes !
  Berisha jo vetem kishte heshtur, por e kishte keshilluar Dritanin ta mbyllte ato afera megakusarie multimilioneshe ‘?
  Jo vetem aq… !
  A nuk ishte kryeministri Sali Berisha dhe qeveria e tij garantuesi i suksesit te cdo kontrate qe i kerkonte
  Argita e Shkelzeni si “Tokat e Helmatisura” te Damir Fazlicit, Gerdeci, qe gjoja “nuk e dinte ku
  binte”, megjithese Keshilli e Sigurimit Kombetar te SHBA, sherbimet e sigurise se Departamentit
  te Shtetit dhe ambasades amerikane i kishin kerkuar qe te nderpritej puna ne Gerdec gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane e Fushe Kruje!?

  Keta as te genjejne nuk dine !?

  Vetdemeskohen keqazi !
  A nuk i shkaktoi 100 milione euro investim te humbur te nje multiimilioneri pakistanez e bija Argita me kerkesen per 3 milione euro qe do te fuste n xhepin e saj si shperblim per suksesin e paragarantuar te miratimit te kontrates nga i jati dhe qeveria e tij !?
  A nuk ishte Sali Berisha e qeveria e komanduar prej tij, qe i shkaktoi mbi 620 milione dollare humbje shtetit e popullit shqiptar me marreveshjen antishqiptare e antikombetare te CEZ-it vetem qe i biri Shkelzen Berisha dhe sekseri shqipfoles Nue Kalaj i tij te fusnin ne xhepat e tyre 7 milione dollare me nje dore e nuk dihet sa miliona te tjere nen dore, per cka ka dokumente e tabulata, mesazhe e prova pa fund!?
  A nuk ishte dhenderri i Sali Berishes, Jamarber Malltezi, qe i shkaktoi nje humbje prej 150 milione dollaresh te Bankes Boterore per projektin madhor te turizmit ne zemren e tij Bregdetin Vlore- Sarande dhe rrenoi me dhjetra shtepi te banoreve te zones e jo vetem nuk iu fut nje ferre ne kembe, por sot eshte nje nder kandidatet kryesore per te zevendesuar kryehajdutin e Autostrades se Kusarise se Kombit, Lulezim Bashen me mbi 500 milione euro te vjedhura e plackitura siqptareve qe e rrenoi ekonomine e financat shqiptare !?
  A nuk ishte qeveria e Sali Berishes qe me nje afere teper te dyshimte e tipike mafioze me sponsorin e Shoqates se bashkeshortes Lirie Berisha per Femijet Talasemike, qe nuk e kalojne numrin 250 ne Shqiperi, Rezart Taci, i shkaktoi nje humbje te paster prej 650 milione dollaresh, te nje kompanie kineze, shume e garantuar nga qeveria e superfuqise ekonomike e financiare e Botes ajo kineze, ofroi dhe u mund nga megamashtrimi i ketij hajduti e aventurieri qe ofroi 850
  milione dollare leshi me dokumente te falsifikuara e rrena !?

  A nuk mjafton vetem kaq ….?

  A nuk mjafton vetem njeri prej ketyre fakteve qe Sali Berisha, Ridvan Bode, Genc Ruli e co. te denohen me burg te perjetshem pa te drejte faljeje per demin kolosal qe i sollen popullit e shtetit shqiptar!?
  A nuk mjaftojne vetem keto 5 midis qindra fakteve te tjera qe Sali Berishes e Like Flori Tepsise sa Sheshi Skenderbej te LSI-se te denohen me burg te perjetshem e konfiskim edhe te Kulles se Drakules se Vicidolit e te Sarajeve te Xenit, Argites, Monikes e Berishes ne Farke e ne Gjirin e
  Lalezit, vilat e pallatet e Lulezim Bashes ne Tirane, Vlore e Hollande te blera me para e gjak, me vrasje vetvrasje piramidash e shitje deri mandatesh deputetesh nga 250 000- 500 000 euro ne zgjedhjet e 25 qershorit 2017!?
  A nuk mjaftojne keto pese fakte dhe cifligjet e Aleksander Frangajt e vilat qindra mijera auroeshe te gazetareve te Kazanit te Sali Berishes dhe te Tepsise sa Sheshi Skenderdebej te LSI-se Ilir Metes jo vetem tu konfiskohen pasurite por edhe tu hiqet e drejta e ushtrimit te mbulimit, fshehjes se ketyre krimeve, dizinformimit dhe shtremberimit te ketyre fakteve skandaloze e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, nje pjese e te cilave eshte perdorur per te blere mediat e korruptuara po aq sa edhe politika shqiptare !?

  25 miliarde dollare kusari ne 27 vjet Salikraci !

  A e dini vellzer e motra shqiptare sa eshte shuma e vjedhur shqiptareve e Shqiperise ne keto 27 vjet nga kjo “Bande Gangsteresh” e nga kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!?
  Nga 20 – 25 miliarde dollare!?
  Ku shkuan !? Kush i mori!? Cfare u be me mbi 2 miliarde dollaret evetem te Piramidave !?
  Ne xhepat e kujt e ne cilat parajsa fiskale kane perfunduar !?
  Prandaj Shqiperia eshte ne kete dite halli !!!
  Prandaj shqiptaret jane ne varferi, ne papunesi, ne rruget e kurbetit!
  Eshte mekat !
  Eshte megakrim!
  Eshte tragjedi qe nje popull si shqiptaret te linde, te rritet, te plaket e te vdese fakir mbi nje truall flori, me bukuri natyrore hyjnore, me nje klime fantastike !
  E keshtu ishte, keshtu eshte e keshtu do te jete derisa populli do te duroje, derisa tia hedhim fajin, derisa do te ndjeke, derisa do te shkoje ai ne burg ne vend qe te coje ne burg shkaktaret e fatkeqesise se vet pa dallim feje, ideje, partie, krahine, ideje !

  Zgjidhja: fuqia e ligjit !

  Ata kane emra e mbiemra konkrete!
  Eshte koha qe ne vend qe behemi mish per topat e tyre, tua veme “topat e uraganit” popullor ketyre kusareve e vrastareve, ketyre hajnave me cizme, e vrasesve me fjale e vrasesve me plumba, ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve te hurit e litarit !
  Eshte koha qe ashtu si francezet iu versulen Basitjes edhe populli shqiptar jo me vare e bidona me benzine, por me fuqine e votes dhe forcen e ligjit tu versulet Sarajeve e dugajave, Gjirit e Lalezit e Farkes, blloqeve te tyre, para te cileve ai i Enver Hoxhes duket si Kasollja e Galigatit,
  Parate, pronat e pasurite e vjedhura popullit duhet ti kthehen pronarit te ligjshem te tyre – popullit !
  Nuk eshte koha qe populli te paguaje tarifat e kusarise se Sali Berishes e Lulezim Bashes se autostradave jo autostrada e rrugeve pa rruge te Like Floririt e Monika Kryemadhit e co.
  Eshte koha per ligj e drejtesi
  Parate e vjedhura popullit dhe te sekuestrimit te pasurive te kusareve dhe vrasesve te tyre e te Shqiperise te perdoren per tarifat e rrugeve dhe per nje jete me te mire e me te begate te popullit !
  Nuk eshte as e drejte dhe as njerezore, nuk eshte demokratike qe 3 milione shqiptare te paguajne per hajnine, per korrupsionin, per luksin e 4 – 500 banditeve, gangstereve dhe mafiozeve qe e moren peng dhe kthyen ne ciflig te vetin Shqiperine
  Hajnat me cizme ne burg !
  Te shkoje haka tek i Zoti, populli !

 13. ALBAN DEGA says:

  STRATEGJIA E SAL LUL MONA CIZMES APO E VLADIMIR PUTINIT !?

  From: Alban Dega como
  Date: April 5, 2018 at 1:18:44 AM EDT

  Mendime me gjuhen e fakteve

  LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E SALADINIT

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Flake per flake

  Vetem 12 ore pasi ” Sputniku ” i RIA-s, GRU-se dy bijave te ish- KGB-se sovjetike te Vladimir Putinit dha njoftimin kobezi per “fillimin e luftes civile ne Shqiperi” , kryekryetari de facto i PDSH- se, Sali Berisha, qehajai i tij Lulezim Basha, i akuzuar dhe nen hetim per lidhje te fshehta e afera korruptive me nje kompani ruse te Putinit dhe bashkeshortja e Presidentit te Republikes dhe kryetarja e partise se tij LSI “ Levizjes Socialiste per Interes”, sic e quajti me shume te drejte deputeti i PS-se Ulsi Manja ne News 24, shpallen si me komande e flake per flake fillimin e ” mosbindjes civile” ne Shqiperi.
  Me teper se nje sinkron kohor ngjason me nje sinkron politik midis opozites se hallakatur e laramane shqiptare dhe Kremlinit, i cili ka filluar nje ofensive te eger per shtimin e influences ruse ne rajonin e Ballkanit,
  ku Shqiperia dhe shqiptaret kane nje pozite kyce per rajonin e trazuar gjithnje nga Moska e Shen Peterburgu.
  E ndodhur perballe kritikave te vazhdueshme e ne rritje te aleateve tane strategjike SHBA-se dhe BE-se, kjo
  opozite po i drejton gjithnje jo vetem syte por edhe zemren drejt Beogradit dhe nenes se tij, Kremlinit .
  Per te rivendosur sundimin e saj e sidomos per ti shpetuar uraganit te Reformes ne Drejtesi e
  Vetingut dhe ligjit ajo eshte e gateshme te beje aleance edhe me djallin e “ Perandorine e Djallit “, per te shpetuar koken e rrezikuar nga kusaria dhe korrupsioni masiv, qe po i dalin cdo dite me shume petet ne syte jo vetem te shqiptareve, por edhe nderkombetareve.
  Behet fjale jo per nje rastesi, por per projekte e plane te reja ruse kunder shqiptareve si popull e si komb me orientim drejt Evropes Perendimore dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes si aleati yne kryesor
  strategjik dhe miku me i madh ne Bote.
  Nuk eshte hera e pare qe ndodhe nje dukuri e tille e nje politike e djallezore e Moskes kunder shqiptareve
  si populli dhe kunder Kosoves e Shqiperise si shtete te pavarura, me sy e zemer tek Washingtoni e Brukseli !

  Plani Brezhnjev dhe “ shpetimtari i dyfishte” Tito

  Qe Rusia, BRSS-ja, e perseri sot Rusia historikisht ka qene nje armik i betuar e shqiptareve nuk ka asnje dyshim por ka shume deshmi te pakundershtueshme duke filluar nga copetimi i saj e aneksimi i gati gjysmes se territorit dhe gjysmes se popullsise se saj dhe i sakatimit ne kater shtete.
  Rusia ka qene jo vetem aktori kryesor, por edhe regjizori i Golgotes shqiptare qysh para 150 vjetesh e
  deri sot, qe nga Traktati i Berlinit, Konferenca e Londres e deri me sot ne favor te bijeve te saj sllave serbo- malazias e maqedone.
  Keto synime aneksioniste i shprehu hapur edhe pa maska vete Nikita Hrushovi kur i deklaroi Enver Hoxhes gjate vizites se tij ne Pashaliman, ku ndodhej e vetmja baze ushtarako- detare sivjetike ne Mesdhe , duke deklaruar se “ prej ketu e kam mbare Mesdheun ne pellembe te dores nga Gjibraltari deri ne Detin e Kuq “ .
  Nese ka nje akt te madh atdhetar e shpetimtar per Shqiperine pas Pavaresise e LNC-se, ai eshte vendimi
  i liderit shqiptar Enver Hoxha per mbylljen e asaj baze dhe perzenien me bisht ne shale te flotes sovjetike
  nga territori i Shqiperise. Ky akt e shpetoi Shqiperine nga blick-krig rus per pushtimin e saj.
  Vetem 5- 6 vjet mbas ketij vendimi ishte pasardhesi i Hrushovit ne krye te BS dhe PK te tij, Leonida Brezhnjev qe i kerkoi ish-Presidentit te Jugosllavise Josif Broz Tito , qe ti hapte shteg kalimi Ushtrise se Kuqe qe nepermjet territorit te saj te sulmonte dhe pushtonte Shqiperine.
  Titoja jo vetem e kundershtoi prere kete projekt makaber antishqiptar, por edhe e njoftoi menjehere
  liderin shqiptar Enver Hoxha per kete rrezik.

  Dy zogj me nje gur !

  Natyrisht lideri jugosllav nuk e mori kete vendim nga dashuria e madhe qe kishte per Enver Hoxhen,
  por se pari kishte frike se Ushtria e Kuqe para se te futej ne Shqiperi mund ta pushtonte vete Jugosllavine dhe
  te vendoste hegjemonine serbe ne mbare vendin duke i Hewitt edhe karriken liderit historik jugosllav, Tito qe arriti ta mbaje bashke kete shtet te arnuar keq qe u zbraze si nje kocan misri pak vite pas vdekjes se tij.
  Me siguri politikani i mprehte kroato- jugosllav do te jete konsultuar dhe keshilluar edhe nga anglo-amerikanet qe te njoftonte qeverine shqiptare per planet ogurzeza sovjetike.
  Si dhelper plake qe ishte Josif Broz Tito goditi dy zogj me nje gur.
  Tito kreu nje akt miqesor ndaj Shqiperise por mbi te gjitha i dha nje goditje nokauti nacional- shovinizmit dhe klanit filorus serb, qe po komplotonte dhe rrezikonte vete sundimin e tij nepermjet Aleksander Rankovicit .
  Ai e shkarkoi Rankovicin dhe njekohesisht
  ndermori nje sere hapash per zgjerimin e te drejtave te shqiptareve nepermjet Autonomise se Kosoves duke vendosur Fadil Hoxhen ne poziten e trete te udheheqjes politike dhe shteterore te Jugosllavise.
  Jo vetem pse ai kishte zbuluar dhe e kishte informuar me kohe Titon per pergjuesit e Rankovicit ne zyrat, vilat e deri ne krevatin bashkeshortor te Titos.
  Jane te rralle lideret qe e kane perdorur taktiken anglosanksone “To kill two birds with one stone”, pra te vrasish dy zogj me nje gur si Churchili dhe Titoja, shpetimtar i dyfishte i Jugosllavise dhe Shqiperise nga nje rrezik i madh e serioz per momentin…
  Por ariu rus nuk do hiqte dore nga politika dhe veprimtaria antishqiptare e mbi dhe e nedheshme !

  Deri ne majat e kupoles komuniste te Tiranes

  Agjentura e vjeter ruse ne Shqiperi ka qene teper e fuqishme dhe aktive. Skalioni i pare i saj ka qene gjithnje ne veprim qysh me ardhjen e misionin te pare ushtarak sovjetik ne vend. Ai u perforcua me tej me rekrutimin e studenteve shqiptare ne BS nga femrat e bukura ruse, te pergatirua qe ne moshe shume te re ne shkollat me te mira e speciale te KGB-se.
  Prania e madhe e specialisteve sovjetike ne fabrikat, hekurudhat, ne ushtri, ne Sigurimin e Shtetit e kudo krijoi hapesira te reja dhe me te medha per kete veprimtari.
  Shume prej ish- studenteve ne BS u vendosen ne piste kyce te politikes, mbrojtjes, sigurise, ekonomise,shendetesise, aresimit, artit e kultures. Pothuajse e gjithe jeta e vendit u sovjetizua.
  Shume prej tyre arriten deri ne majat e qeverisjes dhe jetes politike shqiptare. Mehmet Shehu, minister i Brendshem dhe me vone kryeminister ishte shkolluar ne Akademine Frunze, pasuesi i tij Kadri Hazbiu, Ramiz Alia, Foto Cami, Sofokli Lazri, Agim Popa etj. ishin ne pozita kyce te qeverise dhe PPSH-se.
  Ramiz Alia do ti ngjiste nje nga nje shkallet e udheheqjes deri sa mberriti ne krye te PPSH-se dhe shtetit shqiptar. Foto Cami do te ishte krahu i djathte i tij ne krye te ideologjise bashke me kehsilltarin e tij Sofo Lazrin e Agim Popen, si drejtor i Drejtorise se Jashteme te KQ te PPSH-se.
  Fakti qe gjuha ruse mbeti gjuhe kryesore e huaj nga klasa e peste e 7- 8 vjecares deri ne Universitet edhe 25 vjet mbas prishjes se madhe tregon se fijet e Moskes ishin te thella ne cdo fushe te jetes shqiptare,
  Po ashtu per 30 vjet me radhe propaganda shqiptare perdorte te njejtat shabllone e standarte si TASS dhe “Pravda” ndaj SHBA-se dhe Bashkimit Evropian deshmon qarte per doren e KGB-se dhe GRU-se sovjetike ne politiken shqiptare…

  Nga keq ne keq e me keq

  Prishja e marredhenieve edhe me Kinen per aresye ideologjike kur duhet te forconim edhe me miqesine me te pas hapjes se saj drejt SHBA-se dhe Perendimit, pas fillimit te modernizimeve te saj, izolimi nga Perendimi, sektore keta qe i mbulonte pikerisht Ramiz Alia jane deshmi logjike e bindese te kapjes se tij me teper se shpirterore qe heret nga ruset… Ka edhe me !
  Hapja e Shqiperise dhe rivendosja e marredhenieve edhe me Rusine , krijuan kushte dhe hapesira te reja per lidhje te drejteperdrejta me agjenturen e vjeter, qe ishte mbajtur gjalle, nepermjet ambasadave te shteteve lindore si RDGJ, Polonia, Cekosllavakia, Hungaria e sidomos nga bija e perkedhelur e saj Serbia.
  Asaj i shtohen edhe rekrute te rinje e mjafte agresive,
  Forca e agjentures ruse ne Tirane u shfaq me permasat e saj te verteta nepermjet
  propagandes dhe organizimit djellezor te te gjitha skalioneve te vjetra e te reja gjate protestave kunder vendosjes dhe eliminimit te Armeve Kimike siriane ne Shqiperi, qe per pak coi ne permbysjen e qeverise Rama-Meta.
  Shkendijen e kesaj levizje e hodhi nje gazete province e humbur ruse . sikur SHBA do tu paguanrte nje shume qesharake prej vetem 1:3 milione dollare qeverise shqiptare per kete veprim, cka ishte nje genjeshter e mashtrim ala KGB. Nje Fake New tipik rus!
  Protesta e Shoqerise civile ala Sazan Guri para ambasades amerikane ne Tirane dhe
  para Kryeministrise ishte suksesi me i madh dhe deshmia se agjentura ruse i kishte ndezur te gjithe moltoret e saj te vjeter e te rinj ne Tirane,

  Ogur apo skenar i ri antishqiptar i Putinit !?

  Kjo veprimtari antishqiptare ka depertuar deri ne majat e opozites se shpartalluar nga korrupsioni , nga pandeshkueshmeria dhe paprkshemeria qe “Banda e Gangstereve ” dhe ” Mafia krejt jashte kontrollit e Sali berishes i krijoi vetvetes per 13 vjet sundim te tij, , Salikracise ala Luigji i 14-te ” Ligji jam une !”
  Pak dite pas “Cadres” berishiste te Lulezim Bashes ne qender te Tiranes Lulezim Basha njoftoi per ardhjen e “instruktoreve ukrinas” dhe shpalli “modelin Maqedon” si ruugen dhe qellimin e tij per permbysjen e qeverise te zgjedhur ne rruge demokratike e plebishitare Rama- Meta dhe “themelimin e Republikes se Re”
  Ky sihariq u dha vetem pak ore mbas takimit te fshehte te Bashes me ambasadorin
  rus dhe ndofta edhe me “instruktoret ukrainas: te Vladimir Putinit , RIA-s dhe GRU-se ruse.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne.
  Shpejtesia me te cilen Sali Berisha e Lulezim Basha, Ilir Meta e Monika Kryemadhi,
  Flamur Noka e Edmond Spaho , krejt kupola e PD-se iu pergjigjen ” fillimit te luftes civile
  ne Shqiperi” te Sputnik Putinit me ” Mosbindjen civile” te tyre eshte nje deshmi domethenese e
  lidhjeve te tyre me Mosken.

  “Perandoria e Djallit” dhe Djalli i Vicidolit… !

  Nuk mund te pritet asgje tjeter nga nena e cdo fatkeqesie kombetare shqiptare ne
  historine tash e e 150 vjecare te Shqiperise..
  Nuk mund te pritet asgje me e mire nga kjo “Bande Gangsteresh”, fatkeqesia me e
  madhe e shqiptareve dhe Shqiperise ne hisotrine mbi 105 vjecare te shtetit te pavarur shqiptar!
  Per karrike e per pushtet, Sali Berisha vrau jo vetem Arbenin e Azemin por eshte gati
  te vrase edhe Shkelzenin e mijera shqiptare te tjere!
  Pse!? Sepse Sali Berisha duhet te kercenonte , bente shantazh e udheqhiqte PD-ne e opoziten e hallakatur shqiptare nga qelite e burgut!
  Jo sot ! Po sot e te pakten 20 vjet, qe me shtetrrethinmin e 97-es, qe me shterrenimin
  e urdherat e tij per te perdorur arme kimike e napalm kunder popullit te vet!?
  E sa a sa here te tjera me pas,
  Si Sali Berisha e Banda e Gangstereve te tij politike e familjare, mediatike e financiare… eshte babai i cdo fatkeqesie te shqiptareve ashtu sikurse edhe Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave, pabesive, padrejtesive, copetimit e sakatimit te trojeve shqiptare ne Ballkan.
  Si “Perandoria e Djallit” – Rusia edhe vete djalli i Vicidolit dhe mbare Shqiperise- Sali Berisha jane fatkeqesia e shqiptareve dhe shtetit te tyre!
  Ndaj vigjilence perballe Ariut rus dhe Djallit te Vicidolit !
  Syceltesi

 14. Trylylyjau says:

  ik opirdhu, se na bajalldise👎

 15. Paqesori says:

  Mos ! Petriti….

 16. M says:

  Qeni qe leh shume e ben nga frika dhe ndryshe quhet zagar

  Qeni qe leh nuk te ha por vetem te ha mun ( m* tin)

  Qent le te lehin , karvani te shkoje perpara

  Te trea theniet popullore kan nje personazh qenin, ne kete rast qen me syze

 17. raul says:

  Cilo ti ke pjerdhur nga trutë, se sa te forte jeni e pate ne protestën e fundit si ju braktisi populli dhe ju la vetëm me 200 horrat e Gernetaxhiut gabelit Belind Kerrici dhe te kukuvajkave te shpifarakes Kerpace. Prandaj Cilo hapi sytë dhe shih se populli e urren pa masë Baxhellen qe ti i shkon prapa si manar,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *