“Air Albania” nis punën, ja kush janë tre aksionerët e kompanisë ajrore shqiptare

Qeveria shqiptare i hapi rrugën ligjërisht kompanisë shqiptare të fluturimit “Air Albania”.

Pas promovimit dhe prezantimit se më 1 qershor 2018 do të niste fluturimet e para, është publikuar edhe vendimi numër 309 datë 16 maj 2018 firmosur nga kryeministri Edi Rama që e njeh zyrtarisht kompaninë.

Mësohet se si aksionerë janë Albcontrol SHa, MDN Investment dhe Turkish Airlines.

Aksionerët janë tre kompanitë e sipërcituara ndërsa Albcontrol në këtë ortakëri do të përfaqësojë interesat shtetërore.

Ndërkohë, mësohet se sipas vendimit Albcontrol dhe MDN Investment do të kenë mazhorancës e aksioneve prej jo më pak se 51 % të tyre ndërsa pjesa takuese prej 49 % i kalon Turkish Airlines.(TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në ““Air Albania” nis punën, ja kush janë tre aksionerët e kompanisë ajrore shqiptare”

 1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


  Fluturo Shqiponjë
  o Albanian Air,
  Turko-Arnauti
  na daltë për hair!
  *
  Inshallah nuk ndal
  në mes të fluturimit
  Inshallah s’na del
  si Air-i i Lulzimit!

  1. Hoxh Armandi says:

   Emri me i duhur duhet te ishte Air Turkoalbania. Se recepi i jep leket dhe eshte bashkpunim turko-turkoshqiptare. Ose nje emer tjeter mund te ishte Air Kaida se me recepin jane dhe ata.

   1. toni says:

    Zagar i janulles e rendesise eshte qe kjo kompani tu beje konkurrence cmimeve te kripura. Po per BE-ne qe dominohet nga kompanite arabe si i behet halli!?

  2. Flm says:

   O gopist te genjen mendja ti dhe Shqipove te tjere …. nuk eshte shqiponje, por gjysem hena Turke e veshur si shqiponje.
   As gje nuk eshte Shqipetare, por nje filjal i Pegasusit Turk.
   ####
   Shqiperia po perdoret perseri (jo me lufte, por me ekonomi), qe te luftoj per interesat Turke, aeroportet Greke te Janines dhe Kerkyres.
   Kjo quhet lufte e piste, sepse nuk behet me kriteret e ekonomis se tregut, por me kriteret “futem si kunje, per te te prishur pazaret” dmth funksionon aeroporti edhe sikur mos te kete fitim, vetem e vetem per te goditur fqinjet.

   1. Kur flasin edhe jevgjitet e Athines me intelekt 0000 e 500 miliard borxhe per “ekonomi tregu” vari lesht asaj “ekonomie tregu” ik o buce laj ndonje hale ne Greqi ate bej ti dhe mos na trego “ekonomit e tregut” more jevgjit

 2. Ajogoca says:

  Me gisht nbyc cuni Pilos ben si i zgjut te Belinda

 3. Bushi says:

  Shume mire.Na vjen mire qe edhe shqiperia behet me kompani ajrore si gjithe te tjeret.Urime Kryeministrit Rama qe e beri realitet ate qe tha.

 4. Timi says:

  Bravo! Faleminderit Edi Rama. Meze presim te fluturojme me Air Albania. Me se fundmi kemi edhe ne avionin tone. Eshte nje kenaqesi e jashtezakonshme te degjosh nje lajm kaq te mire nga Shqiperia. Ju urojme suksese dhe pune te mbare!

 5. Gazetari me tre diploma says:

  Nuk thuhet…Ja kush jane, por ja cilet jane..
  Analfabete.

  1. Kush dhe Cili? says:

   ahahaaaaa,po gazetarucet e Temes jane bre….

  2. Zorro says:

   Avionet jane marre me qera nga Turkish dhe qersne e paguan shteti.
   Nuk kane munguar avionet ne Rinad por cmimet e ulura se shqiptaret po shkojne ne Shkup e Prishtine se jane 50% me te lira se ketu.
   Na tregoni cmimet e jo pordhet me rigon.

 6. prizem says:

  Fluturim te mbare shqiponjes sone “Air Albania”

 7. KATHARSIS says:

  SI GJITHMONE HIJET OSMANE NUK DO I NDAHEN KETIJ VENDI.

  1. toni says:

   Mos harro edhe hijet e qelbura neogreke!

  2. Turk Shqiptar says:

   mir se vin n’albaniston…turqia shqifolse

 8. HQ-18 says:

  Ku mund të prenotoj fluturime me Air Albania?
  Kanë ndonjë faqe në internet , si gjithë kompanitë e tjera?

  1. Turkofagos alvane says:

   Ja dhe nje tope. Me fal, “patriot”.
   Cmimet fillojne nga 300-350 evro per itali nderkohe nqe nga vendet e EU jane 50-120 evro max….,

 9. Tutu says:

  Po harroni emrin e aksionerit kryesor…Edvinit me brekushe turke…vazhdon sifistikimi i hajduterise ne kete vend…Shqiperia eshte tani thjesht nje emertim hipotetik se cdo gje eshte shitur perfundimisht…. ose sic thoshte Bismarku : Nje shprehje gjografike….
  Mos u ngrefni kot .. o sa mire me qene shqiptar se Shqiperi nuk ka me …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *