Mbyllja e xhamive, Erdogan paralajmëron Austrinë: Ky veprim po e dërgon botën drejt luftës

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan ka reaguar lidhur me vendimin e Austrisë për mbylljen e 7 xhamive dhe dëbimin e disa imamëve, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjatë një fjalimi të mbajtur në Stamboll të Turqisë, Erdoğan rikujtoi se në të kaluarën janë shkatërruar xhamitë dhe medresetë. Duke theksuar se edhe shkencat islame ishin bërë të pamundura për t’u mësuar, Erdoğan tha se ky qëndrim pothuajse ka shpallur luftë ndaj xhamive, ezanit, fesë e adhurimit.

“Çfarë dallimi ka qëndrimi i atëhershëm me atë të kryeministrit të Austrisë. Edhe ata tani po bëjnë hesape e plane për t’i mbyllur xhamitë në Austri. Ku po shkon kjo?

Frikësohem nga ajo që këto hapa të kryeministrit të Austrisë po e shpien botën drejt luftës mes kryqit dhe gjysmëhënës.

Për këtë sidomos bota perëndimore, duhet t’i rregullojë këta persona të tyre. Nëse këta nuk e rregullojnë, këto llogari do të bëhen më ndryshe. Çfarë qenka?

Do t’i dëbojnë imamët tanë nga Austria. Nëse ju e bëni këtë, ne a do të qëndrojmë të heshtur? Kjo do të thotë se edhe ne do të bëjmë diçka”, deklaroi presidenti Erdoğan.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Mbyllja e xhamive, Erdogan paralajmëron Austrinë: Ky veprim po e dërgon botën drejt luftës”

 1. Bekimi nga Peja says:

  Me ke do besh luftë?!, Austrohungaria i tregoj vendin t’parve tuaj apo dëshiron pram. Ik ore tregoj forcë kurdve se me të tjerët sta mban.

 2. AC/DC says:

  Ik o pall merru me kurdet nje here pastaj fol. Mendon se te gjithe jane Albanistaneze dhe”shqipo”sunita nga Maqedonie e Kosva!!!

 3. Baliu says:

  Thenja e Derdoganit “xhamiat tona jan kazermat tona, minaret tona jan bajonetat tona” megjithate nuk ka hasur ne vesh te shurdhet ne shtetet sovrane, per ndryshim nga trojet shqiptare. Edhe Derdogani do ti mbylle kishat austriake ne Turqi! Megjithate duhet te thuhet se kjo fushate e qeverise se ekstremit te djathte ne Austri eshte vetem maja e ajsbergut kunder te huajve ne pergjithesi, qe islamin politik po e shfrytezon vetem si mbulese per nje akcion shum me te gjere kunder te huajve.

 4. Kadriu says:

  Ik or debil tall bythen me Kosoven dhe shqiprine ti qe shiten per dy leke mos u kruj me europen se do kesh fundin e e gadafit edhe ti

 5. Kellira says:

  Se i duket Austria si Albanistani Sulltanit ku mund te beje si i do trapi.

 6. Sdapi says:

  Vendim i drejte i kryeministrit te Austrise. Nese do qe te behesh imam apo te ndertosh nje xhami ne Austriduhet qe burimet e financimit te gjehen brenda Austrise, ndersa imami te mesoj islamin e deklaruar ne universitetin e teologjise Austriak. Kjo mjafton per te bere te mundur nje islam te shendetshem brenda kufijve politik te Austrise. Keshtu duhet bere edhe ne Shqiperi. Nese jo, kjo do te thote te mbyllym syte karshi ekspansionit te islamit politik qe ska pidh none ta kontrolloj. Sot po shikojme se ky lloj islami ka avancuar shume ne zonat me te varfers te Shqiperise, Kosoves e Maqedonise. Kush e ndjen veten Shqiptar duhet te reagoje sa nuk eshte vone, perndryshe Shqiptaret kane rene ne kurthin e atyre qe islamin e oerdorim per zgjerimin e zonave te influenced

 7. faikonica says:

  I jep kulture e dije austriakeve ky?!

 8. SHQIPERIA ETNIKE says:

  ik o Erdogak..dhe Pirdhu ne Malet e Mongolise nga keni Zbritur..
  Ku ka Shkeluk Kemba e Osmanllinjeve te Vjeter dhe te Rinje.. ka lene vetem Pas Shkaterrimne dhe Mallkime..
  Islami Politike nuk ka Vende ne Europe..kudo qofte..Erdokari:TI KE FILLUAR Luften Kunder Gjithekujt:Fillimisht duke Vrare dhe Prere ne Turqi te ashtuquajturit “Armiqete” e tu..Levizjen Gylen…
  1-Pse na u dashkan Ndertuar Xhamija ne Europe???Dhe pse ne keto Xhamija Predikohet Pushtimi i Europes me Kulturen e Islamit dhe Sharise…pse..Paguhen Imamet nga Turqia per Politike dhe Propagande kunder Vlerave Europjane…pse Nga Xhamit e Berlinit na Dalin Terroriste qe marrin Baekimin e Imamit per te Vrare ne Masse??
  IKNI nga Europa Erdo nuk keni Vende ketu: INVAZJONI I ORGANIZUAR NGA TURQIA,gjasme si Emigrante dhe Viktima Lufte..duke Thyer Kufijet e Europes eshte nje Plane Djabolik per Pushtimn e Europes me Hordhite Islamo-Aziatike..
  Turqia eshte bere Synonim i te Keqijave qe i sjelle Europes..NUK SHIKOJME NJE QE VJEN SI EMIGRANTE NE EUROPE DHE THOTE:UNE DO JETOJ SI EUROPJANE DHE SE PAKU DO TE MUNDOHEM TE BEHEM I TIJEE E TILLE..NA MBYTEN PERCET E ZEZA:::DHE QELEBIJET E KOKES…ISLAMI LE TE RRIJE NE VENDIN E TIJE POR JO NE EUROPE..lol

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *