Petrit Vasili: Hapja e negociatave do ishte lajmi më i keq…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Petrit Vasili thotë se hapja e negociatave do të ishte një lajm i keq duke shigjetuar kryeministrin Edi Rama.

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, akuzon mazhorancën qeverisëse se po bën gjithçka që Shqipërisë të mos i hapen negociatat me BE-në dhe t’i pengohet integrimi.

Ndër të tjera Vasili shkruan:

“Hapja e negociatave do te ishte lajmi më i keq per kryeministrin dhe skenarin pro-Lindje.

Maxhoranca po bën gjithshka, qe negociatat te mos hapen.
Shkaterrimi i dialogut politik nga maxhoranca si baze dhe premise politike thelbesore e procesit te integrimit eshte goditja themelore kunder hapjes se negociatave.

Kapja dhe shperfytyrimi i reformes ne drejtesi dhe vakumi i qellimshem ligjor deri ne eliminimin e gjykates kushtetuese dhe te larte jane momente kritike antiintegrim.

Thellimi i kriminalizimit te qeverisjes dhe rrembimi i saj nga trafikantet dhe oligarket,ka krijuar qartazi profilin e nje pushteti, qe e zhbën teresisht shtetin dhe e kthen ate ne zgjatim te krimit te organizuar, pra te nje qeverisje armike te integrimit dhe hapjes se negociatave.

E korruptuar deri ne palce dhe nje vegel ne duart e oligarkeve, qe rrembejne e ndajne me te qindra miliona euro, kjo qeveri moster s’ka asgje te perbashket as me standartet e qeverisjes, as ato politike dhe as ato morale te BE duke krijuar nje bindje te forte negative ndaj vendit tone ne Europen politike dhe duke shtuar shume e me shume pengesat per hapjen e negociatave.

E strukturuar qarte mbi nje filozofi antiintegrim, kjo qeveri ka bere gjithshka qe te ndertoje alibine antieuropiane, qe sheh nga lindja, pasi atje mendon se mund te akomodoje shume me lehte interesat e erreta dhe parate e pista, qe trafiqet, krimi dhe korrupsioni kane prodhuar.

I vetquajturi lobim i kryeministrit ishte thjesht nje tur provokativ,arrogant e irritues, qe i pengonte hapjen e negociatave dhe i hapte rrugen skenarit te erret prolindje.

Mbrojtja politike prej vitesh e inkriminimit te thelle te drejtimit politik te Ministrise se Brendeshme nga kryeministri dhe mbrojtja nga arrestimi i ish Ministrit te Brendeshem jane goditja me e rende qe procesi i integrimit ka marre ne vite.

Kryeministri dhe qeveria u vetperjashtuan qellimisht nga ky proces i integrimit europian
,ne funksion te strategjise se tyre qe sheh nga lindja duke u demostruar qarte si armiqte me te medhenj te hapjes ne negociatave.

Hapja e negociatave do te ishte vertet lajmi me i keq per qeverine pasi do t’ja veshtirësonte shume skenarin e saj pro lindje” nënvizon Vasili në Facebook. (TemA)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

18 komente në “Petrit Vasili: Hapja e negociatave do ishte lajmi më i keq…”

 1. Nardi says:

  Po pse mor ta qiftin derrat e Kines nonen apo se ti me Moniken jeni ne Europe. Europa eshte per popullin se po qe per politikajt ata aty kane qene….

  1. xhoni says:

   e qfare polikenesh kemi ,, qfare maskarajsh per me mbuluar interesat e tyre injerojne varferojne popullin ,,,,,,po keta politikan e shqiperis te se kan kuptuar,,,,se rrogen qe e merr eshte per ti sherbyer e jo ta plaqkitesh e ta injerosh popullin,,,fare e keqe

 2. USA says:

  Ky injorant duhet te arrestohet nje ore e me pare derdimen i shpiur

 3. shqip says:

  Ndezja e tv dhe çfaqja ne ekran e kesaj fytyre te nevertshme , do ishte lajmi me i keq !

 4. Për petrit plehrën says:

  Po, o Vasil plehra, po.
  Ju zëntë mallkimi i këtij populli, brez pas brezi..

 5. lSI-sti i thjeshte says:

  A ka fytyre ky njeri,po 4 vite qeverisi me Ramen dhe as me te voglern kritike,shikoni tani vetem pse ka ngerle jashte tepsise po te kishte mundesi jo vetem negociatat por edhe do e digjte Shqiperine vetem ti afrohej kulaqit edhe nje here.KU i besohet ketyre dallkaukeve more njereze? Mire bejne socialistet e ndershem qe ikin nga kjo parti e qelbur dhe me siguri ne zgjedhjet e vitit 2021 nuk do te kalon as pragun.SI eshte e mundur more qe as meshire nuk kane per njerezit e thjeshte kjo klase e qelbur politike.Interesin vetjak e kane dhe vetem per ate perpiqen nuk qajne koken per Shqipwerine as per shqiptaret.Turp e faqe e zeze ani mjek i thote veti.

 6. Pilafi says:

  Peco ! Mendo per vete dhe per dashnoret. Paske qene krye debil , t’u thafshin trute.

 7. zoga e vodices says:

  Ishume shkolluari PETRIT trapi hapja e negociatave do te jete nje lajme i shumpritur i popullit shqiptar qe ka vite qe e pret kete lajme dhe me 28 qershore populli shqiptar do te festoje kete dite nga jugu ne veri ,kurse per ju dote jete dita dhe lajmi me ikeq mjer ju dhe partia juaj ,ate dite dote fshiheni ne vrimen e mones ose dote futeni ne cizmen esaj.

 8. bujar says:

  A te qifte gomari c’fare ke,mbare a prapa! O loqe i tere.Po te pakten nje gje pozitive e ka kjo deklapata e loqe Vasilit,Se negociatat do te hapen!
  edhe nje here qe mos te harroj,gomari to vente ty dhe ata qe te rrethojne!

 9. Treviso says:

  Jo vetem ky por e gjithe LSI la hikur per lesh.

 10. zhulsi says:

  Po te paska ardhur goja bre Tito. Po kur e votuat kushtetuten u suallet si zagare langaraq, ne rresht ju vuri Lu-ja. Ptu fare e keqe’

 11. manastiri says:

  Ore i ligu per te liga ka lindur. delja lind e zeze dhe ngordh e zeze.

 12. Franci says:

  Ky pederasti po na e veshtiros çdo dite.
  Nje marreveshje popullore kush e sheh ne rruge kete shkerdhaten ta peshtyje ne surrat.
  Zari Mones; kaloresi fytyre vrerosur.Dashnori i gruas se shokut te ngushte.
  Yyyy funderrine !!!!!

 13. mik says:

  Ndoshta kete rradhe Vasili ka te drejte. Hapja e negociatave do te na kushtoje shume. Nuk do jete pa pagese. Europa e ka planifiku kete gja ne détaje. Askush nuk te jep gje falas, sidomos ne shqipetareve. Historia jone na e tregon kete.
  Le mos ti biem fyellit vetem ne nje vrime. E disa komentues, le ta harrojne kotheren vetem per nje here ( kaq e gje, ja kan borxh familjes dhe kombit ).

 14. ce says:

  Do ta marrësh përgjigjen shpejt o ftyre e poshtër, po vijnë zgjedhjet dhe lesheliqia e Baxhelles e ka marrë rrugën e mutit,,

 15. KaliK says:

  O shkolle shumi te qi.sha motren dhe çfare ke .O felliqesira.

 16. beni says:

  po se ooo goje farmag apose jane 75 perqind e shqiptareve ne evrope apo se kemi femijet ne evrope dhe duam letesira po ku ke dhemsuri ti se mos ke femije e te dhemb xhani mos prit hajer nga urupi…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *