Arben Derhemi: Teatrin do e mbroj edhe me gurë dhe zjarr nga kjo qeveri. Eni Jani: Reagimi tani i PD-së, i shëmtuar

Shumica e aktorëve janë në një mendje, se Teatri Kombëtar nuk duhet shembur.

Ata pastaj ndahen tek ndërhyrjet politike.

Aktori Arben Derhemi thotë se është gati ta mbrojë Teatrin actual, qoftë dhe me zjarr.

Jam kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, sepse nuk mund të ketë histori të nje qyteti pa pasur edhe histori teatri. Sidomos kur historia e këtij teatri është 73-vjeçare. Një shekullore. Është çmenduri të besosh që një artist të rrënojë vlerën historike.

Arkitektë nga e gjithë bota më komunikojnë se në asnjë vend të Europës nuk do ndodhte që të mos rikonstruksionohej teatri kombëtar. Është çmenduri dhe ky vend nuk e meriton të ketë as këtë kryeministër dhe as të hyjë në Europë.

Opozita dhe çdo qytetar rilindas dhe demokrat mund të ishte pjesë dhe promotor i shpëtimit të teatrit kombëtar.

Me fjalë, me gurë, me zjarr, apo me hu… unë do të bëhem pjesë e mbrojtjes së Teatrit Kombëtar.

I bëjmë thirrje kryeministrit dhe pjesës së sipërmarrësve të tërhiqen, sepse do mbahen mend si njerëzit, të cilët shkatërruan teatrin dhe ne do t’i akuzojmë brez pas brezi”, thotë Derhemi për “Koha Jonë”.

Ndërsa aktorja Eni Jani, e konsideron të shëmtuar sjelljen e opozitës, pasi kur ka qenë në pushtet, ka pasur mundësinë për të vënë dorë mbi Teatrin Kombëtar, në mënyrë që të mos degradonte.

Përsa i përket godinës të jetë kjo si arkitekturë, apo një e re… këtu kemi mendime të ndryshme si komunitet e nuk shoh asgjë të keqe. Unë personalisht nuk do isha kundër, të shembej e te ngrihej një Teatër Kombëtar, që të vijë vërtetë era teatër e me dinjitetin që i takon të trajtohen si artistët, ashtu dhe komuniteti.

Por edhe nëse nuk prishet, të ruhet kjo sallë si muze e të shtohet me një sallë të dytë prapë është një zgjidhje. Janë shumë mënyra apo zgjidhje (por unë do isha për një të ri). Nuk mendoj se duke bërë të riun nuk respektohet komuniteti, apo vlerat e padiskutueshme që ka patur ai teatër, vlerat e të cilit kemi trashëguar dhe vazhdojmë t’i ndjekim me respekt e kënaqësi (ka shumë forma për të shprehur respektin dhe mirënjohjen tonë ndaj atyre që e krijuan këtë teatër e traditë të trashëguar). Por me mënyrën e formën, me të cilen po duan ta bëjnë me atë projekt që është prezantuar sigurisht nuk jam dakord dhe nuk pranoj në asnjë mënyrë që ai teatër të shembet e do kontribuoj me sa të mundem si aktore pa “yll” që jam, që kjo gjë të mos ndodhë.

Përsa i përket opozitës, sigurisht që nuk jam dakord.  Opozita e ka ditur me kohë gjendjen e teatrit dhe nuk dua që kauzën ta përdorin për interest e saj politike. Aty ishin dhe aty e kanë patur dhe fondin grek për teatrin, me të cilin mund ta bënin, por as nuk e vunë ujin në zjarr dhe ai fond as nuk u përdor për teatrin, por për Teatrin e Operas, me qëllim që teatrin ta sillnin deri në këtë pikë, tek PPP me pretekstin që nuk ka fonde. Është e shëmtuar dhe Tirana nuk e meriton këtë. Do isha shumë e lumtur që thirrjes sonë t’i përgjigjeshin të gjithë qytetarët, por për Opozitën kursesi nuk jam dakord”, thotë ajo.

Edhe Marin Orhanasi, është kritik me rolin e opozitës.

Sa për opozitën s’di ç’të them. Deri tani s’kam parë ndonjë reagim të fortë prej tyre. Nëse i bashkohen kauzës (pa e përdorur politikisht) pse jo, le të bëhen pjesë e saj.

Por në shkatërrimin e Teatrit si institucion në të tërën e tij, kanë edhe ata faj. Siç ishte rasti kur hoqën shpërblimin e aktorëve etj..

Keshtu që, përkrahja e tyre kam frikë se do degjenerojë në përfitim politik. Nëse nuk degjeneron jam ok.

Në këtë çështje, sipas mendimit tim duhet të ngrihet i gjithë populli”, shprehet ai.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Arben Derhemi: Teatrin do e mbroj edhe me gurë dhe zjarr nga kjo qeveri. Eni Jani: Reagimi tani i PD-së, i shëmtuar”

 1. apapapa says:

  Ky eshte nje sharlatan, nje palo burre qe ja ka shitur shpirtin djallit. Asnje nga keto s’ka te beje me teatrin, jane thjesht interesa te vogla te njerezve te vegjel dhe burrace.

  1. prizem says:

   Per vlerat e tyre si aktore te gjithe e e dime qe jane amatoreske, por do te bejne mire te kthehen ne privet dhe t’i hiqen qafe taksapaguesve shqiptare. Ne asnje vend perendimor nuk ndodh qe aktoret apo artistet ne pergjithesi te paguhen nga taksat.

 2. nord.al says:

  Aktore pa vlere qe nuk i sheh njeri dhe merren me politike e me pordhe.

  1. Taku says:

   O derhem po ike o idjot se ti nuk je aktor sic thote zhvejku ti nuk hyne ne gjysme pordhacet jo ne pordhacet.Arben thuaj lulit te japi ndonje pace se sje per gje Ne qofte se e ndjen se je aktor kalo privat se teatei do te shembetNe se ke mundesi bej nje teater privat sepse teatri eshte ispektatorit dhe ne duam te prishet dhe e duam te ri

 3. Ky aktor mendjemadh eshte vene ne sherbim te partise si nje militant i semure dhe ka harruar se kur ka aktruar per here te fundit

  1. aktori says:

   KANE VITE QE NUK LUAJNE NE TEATER SE BYTHE NUK KANE E NUK I SHKON KUSH, PO RROGEN E KANE TE MIRE , U SHKON 600 OSE 700 MIJE LEK NE MUAJ. TASHTI KANE FILLUE TE LUAJNE TEATER NE RRUGE SE SHQIPTARET I KANE HARRUAR SE KUSH JANE. KESHTU BENE ZHURME EDHE PER STADIUMIN. TA SHOHIN SE SA MADHESHTOR DUKET ENDE PA PERFUNDU

 4. Babalokrati says:

  Po po patjeter edhe jeten ta japesh per ate karakatine te rrenuar dhe do te te shpallim deshmor i babalokracise dhe idiotesise!Roli I idiotit qe te kane dhene te shkon shume per shtat!Perpara ne sulm kunder te rese dhe zhvillimit babalokrate barbare dhe trushpelare dhe te marrë!

 5. Lennard says:

  Ha Molle ha!.Po pse Mo derdimen nuk shikon anen e mire.:Siprfaqja do te shfrytezohet ma mire dhe brenda do te kete nje Teater Persembari?????

 6. saliu says:

  Ky Derrhemi ne fakt eshte aktor i madh. Kot nuk e merr Hollivudi.

 7. tonini says:

  Ku ishe ti ,o idealist,o ruajtes i kujteses kombetare,qe e kthyet teatrin ne nje pshurrtore,dhe nuk thate nje fjale kur Tiranen dhe Shqiperine,e drejtonin udheheqesit tuaj shpirterore,dhe e kthyen vendin ne nje pshurrtore kombetare,ku vetem ne nje perimeter prej 100m,zhvilloheshin te gjitha poshtersite e botes,dhe ju aty deheshit,drogoheshit,.prostituoheshit dhe pshurreshit ne pantallona,prandaj kur nuk jeni te zote te beni nje gje te bukur,lerini te tjeret te punojne,sa per artin,populli e di mire kush e beri dhe nje pjese te vjeter ne moshe e juaja,e dine shume me mire se ju,se per kontributet qe paten ,populli i zgjodhi dhe deputete

 8. Birisha says:

  VETEM AKTOR NUK JE TI ORE DERDIMEN. BLLOKIM TE FINANCIMIT NGA SHTETI PER KETO SHUSHUNJA QE E KANE KTHYER TEATRIN NE NJE HALE TE NJEREZVE TE PA AFTE QE PAGUHEN NGA TAKSAT TONA.

 9. matteo says:

  Po kush eshte ky njeri qe paska te drejten monopol per teatrin?! Eshte pronari i ligjshem, apo dikush qe eshte punesuar ne ate ndermarrje? Sipas ketij arsyetimi, dikush apo disa qe punojne diku, kerkojne te bejne ligjin, dmth do te behet ajo qe dua une. Teatri nuk eshte i ketij fodulli, qe i duket vetja madheshtor; ai eshte i qytetareeve te Tiranes dhe i gjithe shqiptareve. Pa le te pyesin keta te shumtit, c’mendim kane: ate te Derhemit (qe do te behet protagonist ne kete rol), apo nje tjeter, qe nuk perputhet me te tijin. Vetem ky, me pese a gjashte te tjere, e ngrenka meraku per ate ngrehine, qe nuk e meriton te quhet Teater Kombetar (se do te ishte turpi i kombit, po te perfaqesohemi nga ajo). Ajo ngrehine eshte nje ngrehine qe esht amortizuar sa mban me. Teatrin e bejne aktoret; atyre t’u krijohen kushte ku te tregojne aftesite e tyre. Aktoret e Antikitetit nuk kishin godina luksoze, ata luanin ne nje plate (shesh) perballe spektatoreve qe uleshin ne ca shkalle te gurta. Dhe “benin namin”. Po Derhemi do te interpretoje ne ate vjetersire, ne tjeter ngrehine e ka te pamundur, se eshte tironc me fame dhe ka miliona ndjekes (fans), qe rrine permbys kur luan ai.

  1. Isuf kapertoni says:

   Po pse.kush po na pyet ne qytetareve te tiranes, ne duam ti falim truallin e teatri Fushes, pa konkurim pa projetk, por thjesht me fjalen e mire qe pervcse do te ndertoj disa kulla per vete do bej dhe nje teater per ne

 10. lavirja e denje per respekt says:

  Sa e dredh dhe ti mi Eni. Edhe nuk do te prishet teatri edhe shan opoziten. Po teatrin nuk po prish opozita moj Eni me yll, po dashnori juaj artist Edi Rama. Mire dje opozita nuk beri asgje qe ta rregullonte teatrin, por te pakten nuk e shembi. Kurse k…ministri po e zhduk nga themelet dhe do ndertoje kulla per vete. Si nuk thua nje fjale per qeverine ti, por shan opoziten qe ca po te ben, asgje. Epo do ta ruash vendin e punes ne tvsh normal. Dhe e dredh si, si, si…..kryeministri.

 11. Roland says:

  Ku rrumpalla ben si hollivudjan …ky kërma karriren me te madhe e ka kur e ftoj çani ne emision…..robqir edhe demdel

 12. PA EMER says:

  .. TEATRI KOMBETAR ESHTE PASURI SHTETERORE ME VLERE ..! AKTORET SOT JANE , E NESER IKIN , PRANDAJ NUK KANE PUNE TE NDERHYJNE NE KOPETENCAT E SPECIALISTEVE TE PROJEKTIM -NDERTIMIT , SI DUA TI QUAJ ..! MBLIDHNI MENDJET O DJAJ ME “FYTYRA AKTORI “DHE MOS KRIJONI SHQETESIME TE KOTA ..!.. TE ME FALIN AKTORET E VERTETE ..!

 13. naimi says:

  o miope. ju ka zene syte propaganda e edit e peshtyni gjithkend qe kundershton kete poshtersi qe po instalon I gjati. ku eshte pare ndonjehere projekt-ligj per lidhje kontrate me nje firme te caktuar. keta edhe tender e ankand kane frike te bejne. kuku medet ku po na cojne keta qe drejtojne e ju qe i mbeshtetni.

  1. Zigur Qarri says:

   Ky eshte sistemi i antivlerave qe ka ngritur Edi Rama,piktori i deshtuar,
   qe ka mbushur institucionet me llumin e shoqerise shqiptare.

  2. Eri says:

   Naim miop je ti qeme flete si lulushiNe duam teatein ri dhe te gjithe keta te ashtuquajtur aktor te pushohen nga puna se paguhen nga taksat tona.Nuk na interesojne si dhe qysh firme do ta realizoje

 14. Mërgimtari says:

  Kanë kaq kohë që çirren për Teatrin dhe ende nuk kanë një arsyetim për së mbari: ku është problemi këtu??? Teatri i vjetër do të shembet dhe do të bëhet një Teatër i ri. Jo, po të bëhet por mbi themmelet e këtij të vjetrit. Pse? Sepse na dhemb historia. Çfarë historie? Mos është Kalaja e Krujës? Është vetëm një godinë e ngritur me mjete rrethanore pra me material koti: tallash zdrukthi me çimento – që ka kaluar 70 e ca vjet, dhe nuk ka më as vlera përdorimi e as vlera arkitektonike, pa le që është rrezik shembjeje. Atëherë, ku është problemi? Nuk duam të bëhen kullat? Po ç’punë keni ju me kullat? Ato janë pjesë e projektit për zhvillimin e Tiranës. Jo, po pse shteti t’i japë tokën shtetërore privatit! E para: ç’të hynë të në qese? Ruaj pronën tënde. Nëse do më thuash se je një qytetar për së mbari që i qanë zemra për pronën publike, dakord: njihu me projektin, që sa di unë ka në plan këmbimin: të jap, më jep. Pra privati do të marrë truallin publik për ta përdorur për kullat dhe si këmbim do të na ndërtojë një Teatër nga xhepi i tij, dmth si këmbim. Pra, ku është problemi??? Atëherë të mbetet të thuash se mentori yt PD nuk do që këto punë të bëhen tashti që pushtetin e ka PS! Do që t’i bëjë ajo kur të vij në pushtet. Ky po që është një “argument i sinqertë”. Atëherë merrni më parë pushtetin – nga Sovrani – pastaj ushtroni të drejtat dhe detyrat, prishni e ndërtoni si të doni ju, ashtu siç deshët të prishni Piramidën për të bërë Parlament të ri. Hajt, mbylleni gojën dhe… punoni nga pak.

 15. qazim says:

  Keta jane njerez teper te vegjel por me goje te madhe.Kujtojne se thone mrekullira por nuk mendojne qe njerezit i gjykojne per budallalleqet qe thone.Nuk ruhen vlerat e teatrit ne nje ndertese karakatine qe as nuk eshte bere per teater e as nuk mund te qendroje me ne kembe per rreziqet qe ajo mbart.Nje ndertese e re,moderne e me hapesirat dinjitoze per aktoret dhe publikun do te respektoje dhe do te transmetoje ne vite vlerat e trasheguara nga koloset e skenes qe e krijuan teatrin dhe ato qe do te krijohen ne te ardhmen.Duhet te behet sa me pare dhe pa i degjuar keta kokoroze e budallenj qe fryhen e gerthasin si gjelat maje plehut.

 16. Tit says:

  Ore, si shumë po hapen bythësh këta pseudo artistë e injorantë që i ka ra për pjesë që të punojnë në Teatrin Kombëtar!!! Si ka mundësi që sillen sikur t’ua ketë lënë baba teatrin këtyre?! Ata punojnë aty, nuk janë pronarë! Pronar është populli, ata thjesht luajnë, marrin atë rrogë e ikin në shpi! Është njëlloj sikur mësuesit e një shkolle të rrënuar të ndërtuar nga Italianët gjatë Luftës së II Botërore e që shërbente atëherë si magazinë, të mos lejonin ndërtimin e një shkolle të re në vend të asaj gërmadhe me pretendimin se ka histori!!!! Absurditet! Shikoni këtë video: https://youtu.be/H93bgnTmb0s.
  Edhe këto objekte që hidhen në erë për t’i hapur rrugë projekteve të reja, sigurisht që kanë historinë e tyre! Këta sharlatanë janë thjesht mëndje mbyllur, dhe të përdorur, ndoshta edhe nga egoja e e vetë atyre e sëmurë, që me demek pse si pyesin! Punë shqiptatësh injorantë. Nga kjo lloj egoje e sëmurë e xhelozie kemi vuajtur ne si komb gjithë herët. Po ta thonë të tjerët një mendim, ai nuk bën, ndërsa po ta themi ne, ai është xhevair! Pffff, dava qelbësirash.

 17. Franci says:

  Ky berishiani i semure Arben Derhemi po perdoret si zar nga PD per qellime politike.
  Ky dallkauk e tarallak kerkon qe te ngelemi ne ate reliken e vjeter e cila stonon me kohen me preteksin pa lidhje qe zhduket historia e teatrit.Pa le po njelloj si banditet e PD do e mbroka edhe me zjarr.
  Pijanec shpellar i shekullit te kaluar.

 18. Lulebabalja says:

  Ju uroj suksese babalokrateve si me parkun e lodrave te liqeni!!!Perpara barbare shpellare ne luften kunder zhvillimit!

 19. Me falni per injorancen por kete derhrmin e kam par te aktroj ne nje film me al pacinon e de niron,e meriton ta mari ne shpi godinen e teatrit

 20. xoni says:

  O plere provoe por guret e zjarri do te bien ne koke.

 21. agimi nga DIBRA says:

  Jeni me pjesa me alabake dhe me parazite qe po hani taksat e paguara nga ky popull. Cfar jeni me teper se ne nepunesat e shtetit apo duhet tu respektojme nga bertitmat si gomar. Ikni more jashte qitje e ketij populli dhe pervishuni punes qe te kenaqet ky popull. Parazitar me te medhenje dhe cibane te ketij populli. Sipas jush edhe ne nepunesit e tjere te shtetit shqiptar do te mbrojme institucionet qe kemi punuar per te mos na i nderruar zyrat. Nje pjese e mire e juve jane budalljenje dhe bertasin, e sidomos ai qe thote se eshte koha e maskarenjeve. Ka me maskara se ai qe e thote kete shprehje. Lereni qeverine te punoje se kjo qeveri ka marre votat e popullit te ndertoje shqiperine me projekte dhe idete e veta. Kjo qeveri nuk po pullet si gomar si puna e juaj. Merrni shembull nga artistet perendimor. Keni mbetuar anakronik dhe budallenje dhe kerkoni te jeni gjithmone parazite te ketij populli dhe te merrni taksa paguesit shqiptar ne qafe. Ju nuk duhet te paguheni asnje leke.

 22. Emy says:

  Cfare pune kane artistet me Teatrin si godine dhe si prone publike qe eshte dua te them?!
  Une si frekuentuese e rregullt e pjeseve teatrale verej qe :
  Teatri (si godine) eshte ne kushte te mjerueshme per ne spektatoret por e imagjinoj qe kushtet per aktoret duhet te jene te tmerrshme.
  Atehere cfare dreqin kane aktoret qe kundershtojne permiresimin e kushteve te tyre te punes qe sjell dhe permiresimin e performances se tyre , (se me thene te drejten nuk eshte qe jane aq te talentuar e nuk u ben pershtypje gjendja e mizerabel se do te iknin me kohe e nuk do te rrinin ketu) dhe permiresimin e kushteve te ne spektatoreve?
  A m’a shpjegon dot njeri ju lutem shume?
  Ju faleminderit

 23. Roberto says:

  Ky eshte plehu i PD i cili zbaton me fanatizem udhezimet nga qendra. E shkreta qender🖕🖕🖕🖕. Nuk po le asgje pa bere me shpresen e rikthimit ne kolltuku. Fytyra te tilla po mbahen gjalle me parate e korrupsionit PD -ist ne dhjetra vite. Njerez mjerane qe do mbeten si muter neper rruge neser.

 24. Tironsi USA says:

  Ca bohet keshtu mor jahu,do jape jeten per nje dopolavoro thot ky medemek aktori,kamikaz i Saliut,he pra jepe,o gjiriz i dopolavoros! Pa le ai kryegjirizi i Saliut,Kastriot Cipi,te ruhet fasada thot,se eshte veper arti,po ca vepre arti o vulhumbur,ajo eshte si nje bicim oxhaku,dhe asgje me shume.Ptuuuuu,rrasater muti,boheni kamikaz te nje krimineli si Sali Qeni,ca mender artistesh jeni ju mor jahu,ju me e shumta jeni mjeran.

 25. Cuku says:

  Po cmut qeverrie eshte kjo qe nuk I fut dinamitin asaj Shurrtore Kombetare apo Bordello Kombetare ku mblidhen keta antaret e P.D..
  Arben Derdimeni ,
  Cipi,,,Ndrenika,,,,Kabashi,,,,Asqeriu,,,Bisha,,,,ose ai Bujar Kari katuristi ( pjelle e.Saliut)
  Ikni ore militante.te peshtire te politikes ,se na e neveritet,,,,,
  Paraziter skeni bythe per pune dhe dilni si legena
  Na cate trapin me gjithe Teater.Kombetar,,
  Pervec Ndrenikes ju te tjeret jeni nivel medioker,,
  Dil me gure e me flake.o « trmi I demokrashurres » ta.shofesh te.sateme,,,,,
  Jeni me.keq nga.Babalja ore Babale aktore leshi,,,,

 26. lisi says:

  Shume mire do kishte qene te ishte rikonstruktuar theatri me kohe Tani nese mundet le te rikonstruktohet ose te ndertohet i ri por me kusht qe: Te rindertohet saktesisht sic eshte sot duke shtuar dhe ndonje salle apo aneks tjeter por ne asnje menyre me kulla e kate te tjera me funksion tjeter A E e mbani mend kur gloriozi Kar/Minister EDUSHI prishi kinema Republiken .Te njejten gje tha dhe atehere ve tani u zhduk e u harrua kinemaja Republika por ngrihet madheshtore ne vend te saj nje monster ku kane xhvatur pjesn e tyre te gjithe te mallkuarit e vketij vendi qe harram e pacin .Njerez!Mos flini!Mos harroni kurre se ky vend eshte i popullit jo i llumit te tij!

 27. sul korriku says:

  Aktor “bythe” si Derhemi do te duket si mi ne nje teater te ri dhe modern.
  Kjo eshte frìka e te gjithe aktoreve pasi e ndjejne sa “zvogelohen” ne nje teater te “madh”
  Teatri nuk eshte vetem i aktoreve por edhe joni, i poltronistave, qe duan te ndjehen dinjitoze.
  Aktoret e duan teatrin si mejhane qe te hyjne e te dalin si te duan çka teatri i ri nuk ja siguron.

 28. Evelina says:

  Zhvillimi historikisht ka patur kundershtaret e tij, sidomos ne Shqiperi !! Mekat !! Kush nuk mund ta doje nje teater te ri.. sidomos aktoret…

 29. Jimi says:

  Si do te bej arti shqiptar pa kete artistin e “madh”? E doni ne kembe kete kuplarane e djeshme, pasi edhe ju artistet e “medhenj”, neser kur te plakeni kjo karabina do t’ju kujtoje “kuplarane” e kohes tuaj !? Nostalgjia do te bej te veten dhe secili prej jush ne ato takimet tuaja te famshme per artin e kohes tuaj do te filloni te relaksoheni kur ti tregoni njeri tjetrit se si harboheshit neper kthinat e labirinthet e kesaj kuplaraje, duke u paguar nga taksat e ketij populli, por pa i dhene asgje atij!?
  E per shkak te kesaj “nostalgjie” te ketyre artisteve te “medhenj” duhet te mbahet peng nje publik i tere artdashes i cili kerkon te shijoj artin modern ne nje godine te re e moderne!?

 30. joel shkodra says:

  Shani sa te doni keta aktore si Derhemi etj., por sido qe te behet teatri i ri, me kulla apo pa kulla, po keta aktore do te jene. Do te vine te tjere, por ndoshta edhe me keq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *