Rama: Papunësia u ul në nivel rekord, tani sfida jonë është rritja e pagave

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas raportit të fundit të INSTAT, për papunësinë.

Sipas tij, tani sfidë për qeverinë, është rritja e pagave.

“INSTAT nxori dje shifrën e re të papunësise dhe pa pasur as më të voglën vetëkënaqësi, sepse sfida mbetet e jashtëzakonshme e komplekse – duke filluar nga domosdoshmëria për ta ulur më tej papunësine, tek nevoja për të rritur mbrojtjen e punonjësve si edhe objektivi ambicioz që pagat e ulëta të rriten gjithashtu – qëndron sidoqoftë fakti i pamohueshëm që në drejtim të punësimit vazhdon vit pas viti një kthesë themelore drejt një të nesërmeje shumë më të mirë se sa e sotmja”, thotë Rama. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Rama: Papunësia u ul në nivel rekord, tani sfida jonë është rritja e pagave”

 1. Zigur Qarri says:

  Qeveria Rama ka detyruar “drejtesine”te genjeje ne favor te saj,dhe jo me INSTA-in!
  Qe nga 2013-ta e ketej,shqiptaret kan perjetuar emigrimin me te madh pas asaj qe
  ndodhi ne fillim te viteve 90-te,ne pamundesi per te gjetur nje pune ne vendin e tyre,
  ndersa ky gerdalla thote eshte ulur papunesia!Edhe ne biznesin e sherebeles ka rene
  puna,sepse tregtaret e saj Moisi Habilaj dhe Agron Xhafaj,kan emigruar ne Itali.Po keta
  te dy te papune,jan regjistruar ne evidencat e INSTAT-it?

 2. Deshmitar y says:

  Ska me papunesi. Te dytet mbas gjermanise. Nje te dale ky nje xhiro verdalle shqiperise dhe te te gjithe ne Pune jane.
  HAHAHAHAAAA.
  MERO BYth lepirsi. Shijon bytha kryeministrit Mero shijon? Se skam lepire ndonjehere

 3. SaliQelbsi Kupton? says:

  a esht registru Sala, ka dal i papun digital

 4. Luli says:

  Llapni se kjo eshte puna juaj, po ulja e papunsise eshte e vertet. Vertet me rroga te ulta por pune mund te gjesh.

 5. says:

  Po të mos punësonim të huaj., papunësia në vëndin tonë do ishte 0%.

 6. Kari-katuristi Kari-katuron 1 Kari-katurë Kara-kteristike says:

  Shqiptaret aktualisht kampione bote per emigrim dhe azilim ne Europe!!!
  Timonieri budalla mburret me statistiken e largimit te tyre nga Shqiperia!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *