Rrezik trukimesh në Botëror, do qarkullojnë qindra miliardë dollarë baste

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Rritet rreziku i basteve ilegale gjatë Rusi 2018 dhe sigurisht edhe i mundësive të manipulimit të ndeshjeve.

Me një eveniment kaq të rëndësishëm futbollistik, tregu i basteve sportive në Azi lulëzon, aq më shumë me oraret e sfidave të cilat përputhen më shikueshmërinë në këtë kontinent.

Sipas Transparency International, tregu i basteve ilegale në Azi qarkullon 400 miliardë dollarë në vit, rreth 80% e qarkullimit global.

Me Botërorin, këto shifra do të rriten ndjeshëm pasi vetëm për një muaj parashikohet që në Hong Kong të hidhen baste për rreth 68 miliard dollarë, me 79 miliard dollarë të tjera që parashikohen të hidhen në Korenë e Jugut apo shifra të ngjashme nga Singapori.

Filipinet, Tajlanda e Malajzia janë të gjitha vende të tjera ku lulëzojnë bastet sportive dhe është rritur monitorimi i këtyre tregjeve për të kuptuar se mos ekziston rreziku që ndonjë kombëtare dytësore të përfundojë në rrjetën e atyre që manipulojnë sfidat.

Para fillimit të aktivitetit, një gjyqtar nga Arabia Saudite dhe një vijërojtës nga Kenia u tërhoqën nga aktiviteti pasi u provua se kishin kërkuar apo pranuar ryshfete në ndeshjet e tyre.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

2 komente në “Rrezik trukimesh në Botëror, do qarkullojnë qindra miliardë dollarë baste”

 1. Probast says:

  Ore e dini ju se c’do te thote qindra miliarde???? Apo futja pordhes e gri sallat.

 2. mateo says:

  Pse keni frike nga bastet kur ato jane legjitime?
  Vetem shteti komunist nuk i lejonte bastet!
  Ashtu si futbolli qe eshte kthyer ne biznes edhe bastet jane biznes!
  Keshtu eshte edhe prostitucioni,trafikantet e droges,te njerezve,vrasesit me pagese etj!
  Te gjitha jane brenda llogjikes kapitaliste,prandaj nuk ka pse habiteni!
  Une e shes ndeshje,ndersa ti e blen!
  Cfare ka ketu?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *