ANALIZA: Fituesi më i madh i samitit Trump-Kim është Kina

Nga Josh Rogin

Në ëndrrat më të egra të presidentit kinez Xi Jinping, ai nuk mund të kishte parashikuar një rezultat më të mirë të samitit të Presidentit Trump me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un – të paktën për sa i përket interesave të Pekinit.

Pas një dite takimesh, Trump ra dakord të ndalë stërvitjet ushtarake të SHBA-së me Korenë e Jugut, duke bërë pikërisht atë që qeveria kineze propozoi përpara samitit. Trump deklaroi publikisht se dëshiron të largojë të gjitha trupat e SHBA nga Koreja e Jugut, e cila do të ishte një fat i madh strategjik për Kinën. Trump pranoi se Kina po godet sanksionet mbi Korenë e Veriut, por tregoi se nuk mund të bëjë asgjë për këtë. Dhe Trump legjitimoi regjimin e Koresë së Veriut, duke filluar një proces të gjatë që do ta mbajë Pekinin si një lojtar kyç me levë të madhe në të dy anët.

“Trump pëlqen të karakterizojë gjërat si fituese dhe humbëse dhe Xi Jinping duket të jetë fituesi më i madh nga të gjithë pas samitit historik Trump-Kim”, tha Theresa Fallon, drejtore e Qendrës për Studime Ruse, Aziatike dhe të Evropës.

Vetëm disa muaj më parë, marrëdhënia Pekin-Pyongyang ishte në shkëmbinj. Por Xi dhe Kim kanë rregulluar gjërat, kanë koordinuar strategjinë e tyre dhe tani – në sajë të Trump – kanë arritur rezultatin e dëshiruar të samitit. Ndërkohë, koncesionet e Trump rrezikojnë të tjetërsojnë aleatët, duke minuar qëndrimin strategjik të SHBA në Azinë Lindore dhe duke miratuar kornizën e preferuar të Kinës për diplomacinë. Në fakt, “marrëveshja” që Trump dhe Kim ranë dakord në Singapor është në thelb marrëveshja “ngrijë-për-ngrirje” që fillimisht ishte parashtruar nga Pekini.

“Gërryeja e besimit në aleancat e SHBA është një fitore kyçe për Xi Jinping,” tha Fallon. “Pekini dëshironte” ngrirjen për ngrirjen “dhe të ndaleshin ushtrimer e përbashkëta, gjë që ishte pikërisht ajo që Trump dorëzoi me sa duket pa asnjë pengesë. Kaq e pati arti i ujdibërjes”.

Trump nuk vuri në pauzë vetëm ushtrimet ushtarake të SHBA-së me Korenë e Jugut. Ai përdori retorikën e Kinës dhe të Koresë së Veriut për të kritikuar ushtrimet, të cilat më parë Shtetet e Bashkuara kishin mbrojtur si të nevojshme për gatishmërinë ushtarake dhe parandalimin.

“Ne do të ndalojmë lojrat e luftës”, tha Trump në konferencën e tij të lajmeve të së martës. “Do të shpëtojmë një sasi të madhe parash. Plus, është shumë provokative”, shtoi ai.

Në të njëjtën konferencë për shtyp, Trump publikisht pranoi se ende dëshiron të largojë të gjitha trupat e SHBA nga Koreja e Jugut. Trump ka folur për atë privatisht për vite me radhë. Por të martën, ai tha se synonte të përfshinte reduktimet e trupave amerikane në bisedimet e ardhshme me Phenianin.

“Dua t’i nxjerr ushtarët tanë nga aty. Unë dua t’i sjell ushtarët tanë në shtëpi. Tani kemi 32,000 ushtarë në Korenë e Jugut”, tha Trump. “… kjo nuk është pjesë e [ekuacionit të Koresë së Veriut] tani. Në një moment, unë shpresoj se do të jetë”.

Trump gjithashtu i dorëzoi Pekinit një fitore në përpjekjen e saj për të minuar fushatën e “presionit maksimal” të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, Korenë e Jugut dhe Japoninë. Trump jo vetëm që tha se do të ndalonte vendosjen e sanksioneve të reja mbi Korenë e Veriut, por ai pranoi gjithashtu se Kina nuk zbaton sanksionet në mënyrë rigoroze dhe më pas griu super për këtë.

“Presidenti Xi i Kinës … ka mbyllur me të vërtetë atë kufi, ndoshta pak më pak gjatë dy muajve të fundit, por kjo është në rregull,” tha Trump. “Mendoj se gjatë dy muajve të fundit, kufiri është më i hapur se sa kur filluam. Por kjo është ajo që është”, tha ai.

Ministria e Jashtme kineze ngriti të martën sqeparin për lehtësimin e sanksioneve për Korenë e Veriut, për të ndërtuar vullnetin e mirë nga takimi Trump-Kim. Pekini është i lumtur të pajtohet me Trump se samiti ishte një sukses vetëm për shkak se ndodhi.

“Fakti që udhëheqësit nga të dy vendet mund të ulen së bashku dhe të kenë një bisedë të barabartë tashmë ka kuptim të rëndësishëm. Kjo po krijon një histori të re dhe Pekini mirëpret dhe mbështet këtë rezultat”, tha në një deklaratë ministri i jashtëm kinez, Wang Yi.

Ish-drejtori i CIA-s Michael Hayden më tha që të kesh një takim të mirë me Kim që hap një proces për bisedimet e ardhshme është një gjë pozitive. Por ne nuk duhet të mendojmë se Koreja e Veriut ka rënë dakord për ndonjë gjë të re, dhe ne duhet të kuptojmë se kemi paguar një çmim të lartë.

“Ne e paguam atë duke hequr dorë nga pamja dhe realiteti – nëpërmjet fjalëve të presidentit – një ndjenjë e ekuivalencës me një nga diktatorët më të këqij të botës”, tha ai. “Dhe gjithçka që morëm nga ajo ishte një marrëveshje për të vlerësuar për të rënë dakord diku në të ardhmen”.

Si një bonus shtesë për Kinën, Trump ka hedhur konfuzion në aleancat e Amerikës me Korenë e Jugut dhe Japoninë. Zëdhënësi i Shtëpisë Blu të Seulit tha të martën: “Në këtë moment, kuptimi dhe qëllimi i vërejtjeve të Presidentit Trump kërkon një kuptim më të qartë”. Qeveria japoneze, e cila i ka kërkuar Trump që të mos bëjë lëshime ndaj Kim pa një shkatërrim të plotë, të verifikueshëm dhe të pakthyeshëm të programeve të tij bërthamore dhe raketore, duhet të jetë poshtëruar.

Trump tha se është duke u mbështetur në instinkte dhe beson se Kim e ka seriozisht në lidhje me denuklearizimin, dëshiron ndihmën e zhvillimit ekonomik që Trump po ofron dhe është i sinqertë në lidhje me qëllimin e tij për të ndjekur këtë proces.

“Unë mendoj se ai do t’i bëjë këto gjëra. Mund të gaboj. Dua të them, mund të qëndroj para jush pas gjashtë muajsh dhe të them, hej, kam gabuar”, tha Trump. “Nuk e di nëse do e pranoj këtë ndonjëherë, por do të gjej një lloj justifikimi”.

Besimi i verbër në sinqeritetin e një diktatori të Koresë së Veriut nuk është një bazë e vlefshme për të zhdukur qëndrimin strategjik të SHBA në Azi, duke vënë në dyshim marrëdhëniet e aleancave dhe heqjen e presionit mbi Korenë e Veriut. Nëse qëllimi strategjik i Pekinit është të dobësojë qëndrimin e Amerikës në rajonin e saj, Trump sapo bëri një pjesë të mirë të punës së tyre për ta./The Washington Post – Lexo.al/

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “ANALIZA: Fituesi më i madh i samitit Trump-Kim është Kina”

 1. Feniks says:

  Trump eshte treeguar nje diplomat i zgjuar qe shikon me realizem maredheniet ne bote!
  Dy rruge kiahte per tre zgjidhur konfliktin:
  Se pari te beje kete qe beri Trump-i dhe’
  Se dyti te hapesh Luften e 3 boterore!
  Trump muk eshte Hitleri,prandaj duhet vleresuar!
  Midis vendeve qe posedojne arme berthamore dhe ushtri gjigande sic jane SHBA dhe Korea e Veriut,kurre nuk zgjidhen konfliktet me fprcen e armeve!
  Bravo zoti Trump!

 2. Malo Kanina says:

  Po i fryve erërave të luftës, luftë do të kesh. Dhe po i fryve erërave të paqes, paqe do kesh.Tramp po bënë këtë të dytën. Ata që janë mësuar me mosbesim ndaj diktatorëve që kanë sunduar Korenë veriore, kanë të drejtë të jenë dyshues dhe skeptik për lëvizjet e presidentit Tramp. Por kjo nuk ka përse të bëhet pengesë për një politikë të re në Azi.
  Tani duket sikur koha kërkon që Kim të mos lihet në vetminë e tij. Ai duhet ftuar nga kancelaritë anë e kënd botës për ti siguruar kontakte dhe një mënyrë tjetër jetese më shoqërore. Veçanërisht vëndet aziatike duhet ta mbajnë atë më pranë dhe ta ftojnë për kontakte, ai ka nevojë për miqësi. Zoti Kim ka nevojë të zhvillojë kulturën e besimit. Askush nuk duhet të lërkojë prej tij sot të bëjë atë që duhet të bëjë nesër. Si çdo gjë, veçanërisht besimi kërkon kohën e nevojshme. Duket sikur në atë pjesë të botës po ndodh diçka jashtë normalitetit tradicional dhe kjo vetvetiu në hapat e parë përbën shqetsim të madh. Ndërsa Korea e veriut ka fatin e madh që ndaj saj perëndimi është më i pjekur aktualisht për qëndrimet postkomuniste. Jo vetëm kaq, por Koreja e veriut ka fatin e madh të mësoj nga fqinjët e saj me një ekonomi të lulëzuar.

 3. Hm says:

  Kush i shkuan keto analiza vari leshte. Ndonje sorosian me siguri

 4. Niko says:

  O Tema ku i gjen keta palaco analiste? Trump me kete levizje po i merr Korene e Veriut Kines dhe Rusise. Pas 2-3 vjetesh Korete mund te bashkohen dhe gjeje se kush do fitoje me shume? SHBA do kete minieren me te madhe ne bote te Tungstenit ne zoterim (koreja e veriut) duke vepruar nepermjet Korese se Jugut. Kina eshte e izoluar nepermjet Tajvanit, Filipineve dhe Vietnamit(-marreveshja e para 2 viteve me liderin e Vietnamit) ne te cilat SHBA po krijon ndikim sh te madh. Duke i dhene mundesi korese se Veriut te bashkepunoje me ate te jugut SHBA thjesht e largon nga preheri i Kines. 32 mije ushtaret qe ndodhen ne Korene e Jugut sh mire mund te zhvendosen ne Tajvan dhe atehere ka per ta pare sa shume ka fituar Kina.
  Analiste majtiste si puna e ketij tipi mund te keshillojne vec Lulushin ose Edushin.

 5. PA EMER says:

  Korea e Veriut as ka pasur dhe as ka qellime te keqia ndaj vendeve te huaja ..! Perkundrazi , ato kane qene dhe jane karakteristike per SH.B.A.- ne ..! Shpresoj te beje kethese ..!

 6. ALBAN DEGA says:

  SHENIM PER MODERATORET E TEMES:

  Meqe nuk po futem dot te ru letra te lexuesve dhe nuk kam emailin e Meros po u dergoj kete koment pervta rubrika tek blogu ose si kryeartikull nese e quante aresyeshme Botuesi, Perndryshe mos e publikoni si koment lexuesi. Nuk keni autorizimin tim si autor i tij!

  Vellazerisht

  Alban Dega

  GEZUAR NOBELIN E PAQES ZOTI DONALD TRUMP !

  – E meriton…Sot Bota u zgjua me e qete, me paqesore dhe me e sigurte !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  – Bota u zgjua sot me e qete, me paqesore, me e sigurte sot !
  Tani Presidenti yne Z. Donald Trumpka nje detyre tjeter te madhe perpara njerezimit qe e ka premtuar disa here si gjate fushates: paqe ne Lindjen e Mesme, midis Izraelit dhe Palestines !
  E ne shtator do festojme edhe titullin Larte Nobel i Paqes per Donald Trump!
  Yes . He can ! Yes Donald Trump deserve it even with the yesterday historical act !
  Ky President ka pak fjale e shume vendime e pune te medha !
  Qysh ne mandatin e pare te ish- Presidenti Barack Obama i pata shkruar e botuar tek Tema,?Dita, Shekulli e shume gazeta te tjera shqiptare si dhe me diaspore , Kosove e Maqedoni :
  “ More works less words Mr. President !”
  Sidoqofte ai mbeti Presidenti llaka llaka ose blla blla blla, sic thone amerikanet !
  Donald Trump eshte ndryshe !
  Cfare e premton e realizon !
  Ka me shume pune e me pak fjale !
  Jam krenar qe jam nga shqiptaret e rralle qe qysh ne korrik te vitit 2016 kam shkruar ne Huffting Post:
  “ Albanians for Donald Trump ! “
  Aresyeja kryesore ka qene se pas nje propagande mashtruese ruso-?serbe se gjoja ai ishte kunder nderhyrjes se SHBA-se dhe NATO- s ne Kosove dhe kunder pavaresise se saj gjeta intetvisten e tij me Lary King ne CNN te prillit 1999 ku Donald Trump kerkonte jo vetem intensifikimin bombardimeve por edhe nderhyrjen e trupave ushtarake tokesore amerikane dhe NATO- s ne Kosove kunder genocidit shtazor te Milloshevicit atje. Ate e perhapa live nga You Tube midis shqiptareve ne mbare Boten !
  Gezuar Nobelin e Paqes Zoti President i SHBA – se Donald Trump ! You deserve it !

 7. ALBAN DEGA says:

  KA VETEM NJE FITUES NE SINGAPOR ! PAQJA E SIGURIA BOTERORE ….

  SHENIM PER MODERATORET E TEMES:

  Meqe nuk po futem dot te rubrika “Letra te lexuesve” dhe nuk kam emailin e Meros po u dergoj kete koment per ta rubrika tek blogu ose si kryeartikull nese e quan te aresyeshme Botuesi.Perndryshe mos e publikoni si koment lexuesi. Nuk keni autorizimin tim si autor i tij!

  Vellazerisht

  Alban Dega

  GEZUAR NOBELIN E PAQES ZOTI DONALD TRUMP !

  – E meriton…Sot Bota u zgjua me e qete, me paqesore dhe me e sigurte !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  – Bota u zgjua sot me e qete, me paqesore, me e sigurte !
  Tani Presidenti yne Z. Donald Trump ka nje mision tjeter te madh historik perpara njerezimit qe e ka premtuar disa here si gjate edhe pas fushates: paqe ne Lindjen e Mesme, midis Izraelit dhe Palestines !
  E ne shtator do festojme edhe titullin Larte Nobel i Paqes per Z. Donald Trump!
  Yes . He can ! Yes Donald Trump deserve it even with the yesterday historical act !
  Ky President ka pak fjale e shume vendime e pune te medha !
  Qysh ne mandatin e pare te ish- Presidentit Barack Obama i pata shkruar e botuar tek Tema, Dita, Shekulli e shume gazeta te tjera shqiptare ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni dhe me diaspore:
  “ More works less words Mr. President !”
  Sidoqofte ai mbeti Presidenti llaka llaka ose blla blla blla, sic thone amerikanet !
  Donald Trump eshte ndryshe !
  Cfare e premton e realizon !
  Ka me shume pune e me pak fjale !
  Tamam Burre Shteti !
  Jam krenar qe jam nga shqiptaret e rralle qe qysh ne korrik te vitit 2016 kam shkruar ne Huffting Post:
  “ Albanians for Donald Trump ! “
  Aresyeja kryesore ka qene se pas nje propagande mashtruese ruso-?serbe se gjoja ai ishte kunder nderhyrjes se SHBA-se dhe NATO- s ne Kosove dhe kunder pavaresise se saj gjeta intetvisten e tij me Lary King ne CNN te prillit 1999 ku Donald Trump kerkonte jo vetem intensifikimin bombardimeve, por edhe nderhyrjen e trupave ushtarake tokesore amerikane dhe NATO- s ne Kosove kunder genocidit shtazor te Milloshevicit atje. Ate e perhapa live nga You Tube midis shqiptareve ne mbare Boten !
  Gezuar Nobelin e Paqes Zoti President i SHBA – se Donald Trump ! You deserve it !

 8. usa says:

  Kush je ti more zog gomari qe I jep Trump cmimin e paqes.Shko more komunist I klasit te pare qe je kthyuer ne nje bejtexhi. Na dilke si nje parashikues fantastic! kur tani ne Amerike, Pentagoni eshte I shqetesuar se Trumpi e la ne balte Koren e jugut.

 9. tirona says:

  Pp te dtejtat e njeriut u harruan,po komunizmin primitive,frika ruan vreshtin dhe Jo vreshti friken.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *