“Lufta” për teatrin, Taulant Balla: PD po e përdor Robert Ndrenikën si mish për top!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Partia Socialiste i është përgjigjur thirrjeve të aktorit të madh Robert Ndrenika se tani ka ardhur koha të ngujohen brenda në Teatër për të mos e lejuar prishjen e tij.

Kreu i grupit parlamentar të PS-së i shkruan Ndrenikës se po përdoret si mish për top nga Partia Demokratike dhe se deputetët e PD-së nuk e kanë seriozisht “luftën” për teatrin.

“Për nevoja të skenaristit të Shqupit, që sot nuk kishin ndonjë lajm me babale, u munduan t’ju përdorin përsëri ju mish për top në teatrin e tyre të radhës.

Më beso i dashur Robert, nëse Ti beson se Albana Vokshi apo Lulzim Basha e kanë megjithë shpirt “luftën” për Teatrin, është njëlloj sikur të besosh që Lulzimi është Robert Deniro dhe Albana është Julia Roberts” shkruan Balla.

Sa i përket mbledhjes së sotme të komisionit të medias, ky i fundit nënvizon se nuk është e vërtetë se ishte e bojkotuar nga deputetët e PS.

Ai shton se kryesuesja e komisionit Albana Vokshi organizoi një mbledhje private, duke shtuar se mbledhja e radhës ishte e parashikuar në datën 18 qershor.(TemA)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

13 komente në ““Lufta” për teatrin, Taulant Balla: PD po e përdor Robert Ndrenikën si mish për top!”

 1. MARA says:

  Ndrenika ne rolin e Prefektit te Tiranes ka qene i mbrekullushem. Nje rol qe e ka realizuar me mjeshteri te madhe.

 2. Albi_I says:

  …është njëlloj sikur të besosh që Lulzimi është Robert Deniro dhe Albana është Julia Roberts.

  Ketyre edhe batutat u jane bere banale tani.

 3. Alban Dega says:

  CKA TA BEN VETJA NUK TA BEN
  KURRE NGJETJA !

  – As ti Robert nuk ben perjashtim nga kjo filozofi qindravjecare shqiptare !

 4. ALBAN DEGA says:

  A mund te behet art ne nje nevojtore te rrenuar !?

  CFARE ARTI MUND TE PRESISH NGa ARTISTE ALA BABALE … !?

  LEVIZ NJE KASHTE E DALIN
  GJASHTE O MIRUSH … !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Se mos i shkon mendja KLSH-se ( KLESHIT ) dhe kontrollon borderote e Teatrit jo vetem per Mirushin por edhe “ artiste te tjere te medhenj” qe jetojne me taksat e shqiptareve e atehere me te vertete do te perfundojne ne greve urie biologjike jo politike per llogari te Partise Babale !
  Te gjithe artistet ne mbare Boten jane te prirur Drejtesia se rese, modernes, bashkekohores, vetem ne Shqiperi, artistet ketcenojne deri ne greve urie per te bere art ne nje ndertese ala banjo publike, te kalbur brenda e jashte, gati per te rene e ne ne brenda edhe ata edhe publikun!
  Cfare arti mund te presish pervec artit Babale te Partise se Havales se Shqiperise, Sali Lul Mona Cizmes… ,nga artiste te tille !?
  Nuk e di a e kane mesuar artistet tane te medhenj se ekonomis tregut nxjerr ne treg gjithcka, perfshi edhe artin edhe artistet !
  Nese pelqehesh, ke sukses , fiton atehere mbijeton perndryshe falimenton… !
  Asnje artist i madh ne Bote nuk jeton me borderote e shtetit por me talentin artin qe prodhon!
  Sipas punes dhe shperblimi, nuk eshte shpikje e komunizmit, por ligj i ekonomise se tregut!
  Ndaj Mirushi, Ndrenika… e kopeja e artisteve te Merituar e aq me teper Artisteve te Popullit ne sherbim te Partise e Babales dhe te Lala Sales “ Sa te jete Lala Gjoni hajni, pini dhe kendoni !” ka perenduar !
  Sic e ka thene babai i kapitalizmit dhe autori gjenial i “ Kapitalit” Karl Marksi “ Kapitali vepron ne baze te ligjeve te hekurta te tij . Askush nuk i shpeton fuqine se tyre … “

 5. Zigur Qarri says:

  O zagar,mos e permend emrin e Z.Ndrenika me ate gojen tende te ndyre!

 6. donika says:

  Ore SHKERDHATA E LIBRAZHDIT,,,,PSE VETEM NDRENIKA ESHTE KUNDER MOR PLEHRE E SHQIPERISE,,,,THUAJ ATIJ QELBESIRIT QE ME KRIETAR SE PO PREKE TEATRIN DO KESH TERE POPULLIN E TIRANES ATY ME MBROJTJE TE TEATRIT,,,,,STOP BEJ NJE TEATER TE RI TEK BULEVARDI I RI QEN. …..

 7. Qytetari says:

  Per nostalgjiket e atij palo teatri (e kam fjalen per ndertesen prej pupuliti qe na kujton se pari dopolavoron) do te sugjeroja ngritjen e nje minimuzeu brenda teatrit te ri. Ajo ndertese nuk eshte konceptuar per teater dhe nuk eshte kerkuar te jete e tille. Po te ishte e konceptuar nga institucionet shqiptare te kohes si ndertese per teater kombetar ajo se pari do te kishte nje zgjidhje arkitekturore me dinjitoze dhe se dyti do te ishte ndertuar me material te pershtatshem per teater aq me teper kombetar qe do t’ia vlente per te mbetur si grehine historike. Aktoret kane te drejte te kene kushte pune sa me te mira per te ushtruar talentin. Aktoret mund dhe duhen pyetur per nje zgjidhje sa me te pershtateshme ne aspektin funksional. Mendoj qe trualli mbi te cilin do te ngrihet teatri do te mbetet perseri publik sepse si godina e re edhe trualli perkates do te mbeten publike. Aktoret me duken si te perdorur nga opozita e sotme qe edhe per kendin e lojrave tek liqeni “bene namin” per “betonizimin”.

 8. Doni i Qetë says:

  Të keqen e kokës, që të është bërë sa një qen stani! As babëzinë e makutërinë tuaj s’keni ku e fshihni më, more zgjyrë!

 9. Tironsi USA says:

  Ca bohet keshtu mor jahu,vallahi e pabesueshme,Robert Ndrenika po perdoret nga PD-eja sic u perdor Babalja,po pse o berto e menderose tani ne pleqeri,ishje mire,nje artist i nderuem nga shqiptaret.

 10. rrema says:

  Ne val po Ndrenika ka pjerdh nga trute…

 11. timo says:

  Babale partia këtë rradhe ka sgjedhur Babale Ndrenikën. Suksese në këtë rol të fundit.

 12. Milan says:

  O Sali te pafshim varur ne qender te Tiranes per te peshtyr ne kufomen tende te qelbur

 13. Ilirjan says:

  I shkruaj artistit Robert Ndrenika, Mirush Kabashi dhe te tjereve : Me po te njejten force qe po kritikojne Edi Ramen me te tijte, duhet te reagojne dhe kritikojne karshi veprimeve te PD-se kur ajo ishte ne Pushtet. Kandisja e Teatrit dhe e Godines se Tij, shkaterimi i Kinostudios Shqiperia e Re, ka si shkaktare te fillimit PD me Berishen ne krye, pra jo vetem qeverisjen e Edi Rames, por me pare te Sali Berishes dhe Fatos Nanos. I kujtojme fare mire devijimet skandaloze antiartistike dhe antikombetare qe iu be Teatrit, jo vetem ne Tirane por ne te gjitha Teatrot e Republikes, te shkaktuara qellimshem nga qeverite e pas 90-es. Ndaj reflektimi i artisteve dhe artdashesve duhet bere ne bllok dhe ne front te gjere. Nuk besoj se artistet Berti apo Mirush jane te pandjeshem ndaj gjoja mbeshtetesve aktual te PD, qe shumica e qytetareve i ka braktisur ndergjegjshem per mekatet e kryera jo vetem artisteve dhe Teatrit por edhe ndaj artdashesve shqiptare.
  Me keqardhje lexoj shume komentues te cilet kundershtine e artisteve e perzjejne me kundershtite e PD-se dhe LSI-se ndaj Edi Rames me te Tijte. E bejne qellimshem apo sepse ashtu e kuptojne … ? – Sido qe te jete arsyeja e reagimeve te tyre, Artistet duhet te jene te qarte ne kerkesat e tyre, duke mos lejuar mbeshtetje politike te bashke-fajtoreve me Edi Ramen & Co : Vokshi, Meta & Co.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *