Teatri, Ylli Manjani del kundra Metës: Nuk po të kuptoj

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka dalë kundra deklaratës se presidentit Meta i cili i bëri thirrje qeverisë dhe bashkisë që të jenë transparente dhe të dëgjojnë artistët për çështjen e Teatrit Kombëtar.

Përmes një postimi në facebook Manjani thotë se nuk kupton thirrjen për transparencë dhe bisedime me artistët.

Sipas tij vendimi për të prishur Teatrin Kombëtar dhe për të ndërtuar një të ri duke dhuruar pronën publike një privati, është kristal i qartë!

“Nuk e kuptoj thirrjen për Transparencë dhe bisedime me artistët! Vendimi për të prishur Teatrin Kombëtar dhe për të ndërtuar një të ri duke dhuruar pronën publike një privati, është kristal i qartë!

Transparent sa më ska! Vendimi është marrë në dritë të diellit dhe mu në mes të Tiranës!

Bisedime për çfarë?! Me kë?! Qeveria e ka vendosur, do ta bëjë këtë gjëmë në dëm të kulturës, ligjit, shoqërisë dhe ekonomisë së Kombit.

Ndaj ç’bisedime mund të bëhen, kur publiku dhe artistët i bien gozhdës, ndësa qeveria patkoit!!!

Çështjet janë:

Je me qeverinë, apo me Artistët dhe Publikun!

Kush e ndalon qeverinë/ Bashkinë nga kjo poshtërsi dhe si?

Kjo nuk është çështje “paanësie” as për të qenë “mbi palët”, shkruan Manjani në facebook.  (TemA)

Teatri, Meta apel Ramës dhe Veliajt: Dëgjoni sugjerimet dhe shqetësimet e artistëve

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

19 komente në “Teatri, Ylli Manjani del kundra Metës: Nuk po të kuptoj”

 1. peoples says:

  Ky fshatari e ka mare situaten ne dore…

 2. Ujku i zi. says:

  Nuk me duket sikur i ka dale kundra, por sikur i ka hedhur benzine zjarrit.

  1. E says:

   Doli prape ky koke lopaU be si fatos lubonja qw mer veshe nga te tera.O KOQE teatri do te shembet dhe do te ngrihet i riuDo apo jo o klyshe i salea

 3. akrepi says:

  Qeveria eshte me aktoret sepse deshiron tu beje ketyre aktoreve nje ndertese moderrne ku te shpalosin talented e tyre ne nje ndertese modern dhe bashk kohore.Aktoret qe kundershtojne jane ata njerez qe perdoren nga partia e regresit e shkaterrimit te cdo gjeje te bukurqe eshte ndertuar ne kete vend.Nuk besoj se shqiptaret por dhe aktoret qe kundreshtojne kete investim,te kene harruar gjith shkaterimet qe jane bere shqiperise ne keta 25 vjet nga partia e regresit PD. Shkaterrime qe nuk i ka bere as pushtusi me i eger ne shekuj,por duke penguar dhe ndertimet e rendesishme ne vitet e fundit ne qeverin Rama, qe i sherbejne zhvillimit te vendit ,si dhe ndryshimit te faqes te Shqiperis.Nuk besoj se njerzit kane harruar kundershtimin per kendin e lojrave te liqeni Tiranes apo ne pazerin e ri bunkarti te cilit ju vu dhe zjarri sheshi skenderbe etj.

  1. ana says:

   Jam shume dakort me ty, po pse duhet paracaktuar se kush do e zhvilloje nje gje te tille? Konkurenca e kompanive ofruese do te ishte procesi normal dhe ligjor , ndersa paracaktimi i “Fusha” shpk teresisht maskarade dhe ere korupsioni.

 4. DS says:

  Kush thote se publiku eshte bashke me “artistet”? Publiku do art. Arti behet ne vende te posacme te perhershme apo te perkohshme ne prone te shtetit apo privatit.
  “Artistet” jane profesioniste apo amatore dhe nuk duhet ti mbaj me rroge publiku. Ata duhet ta fitojne me art buken e perditshme, ashtu si edhe publiku ne aktivitetet e veta.
  Po te jete keshtu, atehere nuk kuptohet se cfare pretendon “artisti” kur ai eshte vetem perdorues i teatrit ashtu si edhe publiku.
  E verteta eshte se ” artisti” sillet si pronar i teatrit prej pupuliti dhe kete e perligj sikur meqenese teatri eshte i vjeter duhet te mbetet monument kulture prej pupuliti dhe badhke me te edhe ata “artistet” meqenese kane qene te vetmit qe kane bere pall ndersa i benin ” artin e realizmit socialist” nje populli qe ata vete e shikonin se si perfundonte nga cfaqja ne cfaqje.
  Nje gje eshte ne favor te tyre. Meqenese ne kete shtet rrumpalle, gardiani qe kontrollonte te burgosurit privatizoi kapanonin e burgut sepse ishte vendi i tij i punes, ndersa kush beri burgun u sikteris pa nam pa nishan sepse nuk mund te provonte se per 40 vjet pati aty ndonje mardhenie pune.
  Edhe Artistet duhet te trajtohen si gardianet. Ti jepet ne pronesi teatri prej pupuliti dhe leri ata te bejne cte duan. Ta trashegojne apo ta shesin ose ta japin per ndertim ndonje firme per pallate. Ne fakt edhte e vetmja gje qe ditem te bejme.

 5. demokrati says:

  Nuk e kuptoj si presidenti nuk degjon kete shipaze?

 6. "BOHOTINA" says:

  Perfundimisht je teper i zgjuar. Do pime njehere bashke po larg njeri tjetrit…

 7. alphade says:

  O Qeroz, problemi i TK i ngjan tamam pretekstit qe gjeten nje bari. i quajtur
  Daut Hoxha, vrasja e te cilit shkaktoi luften Italo- Greke .
  Nje kenge labe ,kendohet me iso keshtu:
  Nuk jane shkaqe por sebepe turpin e paci per vete …..!
  Te ngresh furtune ne nje gote uji ,kete vetem marrezia pedeiste mund ta beje .
  Iku “babale” ,doli tratri,neser kushedi cfare fantazissh te reja do te kemi ?!
  Cifti: Salush- Lulush mendojne naten dhe i vene ne zbatim diten endrrat e tyre
  kimerike….Vazhdoni keshtu sepse kjo rruge ia lehteson punen Edi Rames si
  K/ minister.,,.

 8. B0$$ says:

  Zoti Manjani, te pakten nuk e keni tagërin te flisni ne emer te publikut, as nuk ja keni idene se cfare do publiku. LOQE BURRË!

 9. Cuku says:

  Per cilin publik flet or hale?
  Publiku do qe ti fusin dinamitin dhe mos ngele.as nam as nishan nga ajo shurrtore Kombetare,,
  E ka mesuar.Like qe ti dale.« kundra » me urdher te Likes,,,
  Ku mesove ti mor bajge ceshte Teatri Kombetar
  As ja ke idene or injorant
  Ti je njelloj si Mark Marku dhe Agron Gjekmarkaj
  Derra po me fecke,,,,

 10. joel shkodra says:

  Perfundimi eshte i qarte: e ke kot o President, vendimi eshte marre pa pyetur artistet dhe asnje tjeter. Prandaj nuk ka me se ç’te bisedohet. Qeverise nuk ka ç’t’i beje asnje artist, askush. E keni kot edhe ju artiste. Veç nese do te beni ndonje gje si kuksianet e pastaj qeveria te thote: do ta shohim.

 11. Na myten karnat says:

  Rama para nje muaji deklaroi:
  “Ilir Meta është presidenti më i mirë që kemi patur”.
  Kaq bole je o i zi?! Cfare ka ketu per te mos kuptuar?!

 12. demiri says:

  Ku kupton rradakja jote bosh ore mjeran,ne fakt ti nuk e kupton as veten tendese lere te kuptoje Meta .Pse mendon ti se te larguan nga postet pse ishe i menqur? JO ore kokederr ata e vleresuan se koka jote nuk eshte per dy kembe dhe ta futen gishtin e mesem e te largaun e tani ke mbete duke lehur si zagar rrugesh.

 13. skrapalliu says:

  Njeri teper i poshter, ti thuash halabak e ka pak. Te njejten gje bene edhe per stadiumin keta njerez te felliqur, ketij soji ju vret syte e bukura dhe e mira per kete vend.

 14. Alban Dega says:

  A mund te behet art ne nje nevojtore te rrenuar !?

  CFARE ARTI MUND TE PRESISH NGa ARTISTE ALA BABALE … !?

  LEVIZ NJE KASHTE E DALIN
  GJASHTE O MIRUSH … !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Se mos i shkon mendja KLSH-se ( KLESHIT ) dhe kontrollon borderote e Teatrit jo vetem per Mirushin por edhe “ artiste te tjere te medhenj” qe jetojne me taksat e shqiptareve e atehere me te vertete do te perfundojne ne greve urie biologjike jo politike per llogari te Partise Babale !
  Te gjithe artistet ne mbare Boten jane te prirur Drejtesia se rese, modernes, bashkekohores, vetem ne Shqiperi, artistet ketcenojne deri ne greve urie per te bere art ne nje ndertese ala banjo publike, te kalbur brenda e jashte, gati per te rene e ne ne brenda edhe ata edhe publikun!
  Cfare arti mund te presish pervec artit Babale te Partise se Havales se Shqiperise, Sali Lul Mona Cizmes… ,nga artiste te tille !?
  Nuk e di a e kane mesuar artistet tane te medhenj se ekonomis tregut nxjerr ne treg gjithcka, perfshi edhe artin edhe artistet !
  Nese pelqehesh, ke sukses , fiton atehere mbijeton perndryshe falimenton… !
  Asnje artist i madh ne Bote nuk jeton me borderote e shtetit por me talentin artin qe prodhon!
  Sipas punes dhe shperblimi, nuk eshte shpikje e komunizmit, por ligj i ekonomise se tregut!
  Ndaj Mirushi, Ndrenika… e kopeja e artisteve te Merituar e aq me teper Artisteve te Popullit ne sherbim te Partise e Babales dhe te Lala Sales “ Sa te jete Lala Gjoni hajni, pini dhe kendoni !” ka perenduar !
  Sic e ka thene babai i kapitalizmit dhe autori gjenial i “ Kapitalit” Karl Marksi “ Kapitali vepron ne baze te ligjeve te hekurta te tij . Askush nuk i shpeton fuqine se tyre … “

 15. klementi says:

  zoti president nuk eshte normale te thuhet, por mqs fut hundet atje ku nuk duhet po te them:mos ha m…”, mbaj vendin qe te takon e mos i hidh benzine zjarrit.

 16. Aqo says:

  O ISH……jeni bere aq legene ne syte e popullit sa kur flisni ju,beni vetvrasje.Edhe sikur te thoni ndonje gje te mire,populli ua merr per keq,sepse aq posht e keni ulur dinjitetin.
  Ju hap barku ty e ca te tjereve si ti,per teatrin,qe ju ,besoj se nuk jeni futur kurre ne ate godine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *