Trump: Koreja e Veriut nuk është më kërcënim bërthamor

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se Phenjani nuk paraqet më kërcënim bërthamor për botën.

Trump i bëri këto komente një ditë pas takimit me udhëheqësin verikorean, Kim Jong Un, në Singapor.

“Sapo erdha. Një rrugë e gjatë, por secili tani mund të ndjehet më i sigurt sesa në ditën kur kam marrë detyrën”, tha Trump përmes një postimi në Twitter.

“Nuk ka më kërcënim bërthamor nga Koreja e Veriut. Takimi me Kim Jong Unin ka qenë një përvojë interesante dhe shumë pozitive. Koreja e Veriut ka potencial të madh për të ardhmen”, tha Trump, raporton rel.

Trump dhe Kim nënshkruan një deklaratë të përbashkët, në të cilën Kim u zotua se “do të punojë drejt denuklearizimit të plotë të Gadishullit Korean”.

Megjithatë, nuk u caktua asnjë afat apo angazhim konkret për Phenjanin që të çarmatosë arsenalin e tij bërthamor.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Trump: Koreja e Veriut nuk është më kërcënim bërthamor”

  1. Baliu says:

    Nje urti popullore thot se penda eshte me e fuqishme se shpata.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *