Deklaratat e Ramës për Turqinë, Lubonja ka versionin e tij: Po i bën shantazh Evropës, tregon që është i gatshëm të përdorë…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar sonte ne emisionin “Studio e Hapur” te gazetares Eni Vasili, pyetur per deklaratat e kryeministrit Rama per Turqine, thote se jane problematike.

“Intervista ka trajtuar cështje që i ka trajtuar me shqiptarët, këtu duket sikur ka bërë një politikë për ti bërë qejfin Erdoganit.

Nje teori konspiracioni mund të jenë lidhur me faktin se ne aspirojmë Evropën, sikurse dhe Erdogani ka aspiruar Evropën.

Ne tani duam të hapim negociata dhe për shkaqet tona jo të Evropës nuk na hapet kjo portë si dhe Turqia, sepse kishte ide të kundërta për hyrjen e saj, ekonomikisht mund të hynte por kishte probleme për të drejtat e njeriut, të fesë myslimane, tani problemi i bëhet një shantazh Evropës që shiko se ne po kthemi këtej, Rama tregon që është i gatshëm të përdorë të gjitha ujërat, unë s’them të mos kesh diplomaci por ama një vizion për të ardhmen për një shtet demokratik duhet të kesh në këtë aspekt e konsideroj problematike këtë deklaratë.

Ajo qe me shqeteson, ose personalizimi i institucioneve, duket sikur fatet e marredhenieve tona, me Turqine apo nje vend tjeter mund te vendosen nga miqesite apo jo miqesite e dy lidereve kryesore.

Ne kemi Parlament, opozite, kemi institucione, dhe kjo PO qe thote ky tingellon si autoritare, pse duhet dialogu atehere, diplomacia. Ju e pate Trumpin? Nje here tha do takohemi, pastaj jo, pra tha PO dhe JO.

Dialogu gjen rruget e mesme”, thote Lubonja.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

9 komente në “Deklaratat e Ramës për Turqinë, Lubonja ka versionin e tij: Po i bën shantazh Evropës, tregon që është i gatshëm të përdorë…”

 1. Toni says:

  Po po i plas Europes per Shqiperine nje vend qe ka ngel me 1 milion banore. As Shqiperise nuk i plas. Kur mban 7 milion shqiptare Turqia me buke e vende pune i mban dhe 1 milion kendej nga ne. Nuk e ka problem.

 2. I lutem Z.Mero boto komentin !O Zot c’na gjeti me kete Lubonjen! Nga Firence ne Tirane dhe anasjelltas dhe prape Tirane Firence! U be cpope i shkreti te na beje te kuptojme se Krimet e Rames jane me te medha se vrasjet ne 21 Janar,Gerdeci,piramidat, druri qe kemi ngrene nga Agim Shehu dhe kosovaret dhe te gjithe i dime se cfare ka bere Saliu! Berisha ka bere shume “gabime” por Rama po ben krime, eshte moto-ja e Tos Lubonjes kamikazit sali-Biberaj! Iku ajo kohe kur Tosi ishte i lexueshem me te vertetat e tij! Tani eshte katandisur ne nje cope lecke dhe me keq do te perfundoje! Sic duket Saliu i ka dosjen e parave te pista qe ka marre tek Fevzo dhe Becchetti!

 3. raqi says:

  Koqe kandari ngeli ky mut muti,,,,,,,,

 4. h says:

  O loqe periferie,ju nuk ju fut njeri ne llogari.
  Shqiperia permendet vetem tek parashikimi i kohes.

 5. Pedro i ri says:

  Lubonja nje fosile e gjalle

 6. Genti says:

  Nese dikush si kupton deklaratat e Rames ose nenkuptimin e tyre nuk eshte faji yne. Po te lexosh mes rreshtash deklaratat e Rames flasin per rrezikun e avancimit te vendeve qe kane interesa ne Ballkan kupton se behet fjale per synimet e Rusise dhe Turqise. Rama nuk ka ndonje dobesi per Erdogan por po e perdor shume mire “interesin” e “vellait” Erdogan per te perfituar mbeshtetje dhe investime.

 7. #varijanullen says:

  Pertej asaj qe thote Lubonja pertej deshtimit 28 vjecar te parise tiranase, na duhet Europa neve shqiptarve apo jo keshtu siç jemi 2,5 milion ne nje shtet Te coptuat. Shqiptarve dhe shqiperise I duhet integrimi me shqiptaret e tjere ne ballkan. Shqiperi Etnike. Bashkim doganor me dardanin, kantonet shqiptare Te Fryom te kene te drejtet e tyre shtetrore. Komunat shqiptare Te malit te zi te futen ne guidat turistike te shqiperise. Prodhimet arvanitase Te ri regjistrohen ne Eu si prodhime shqiptare. Keto tema duhet te zjidhen perpara hyrjes ne BE.

 8. UT says:

  Mostra qe pjell injoranca. Jashteqitje qe riciklohen ne cdo sistem dhe pluskojne siper duke ndotur cdo gje jetike me gjithologjira, intriga, hakmarrje, mbjellje urrejtje, rracizem ndaj shqiptareve, vulgarizim te se vertetes, delir, demagogji, populizem.
  Kemi zevendesuar kompetencen, seriozitetin, etiken, profesionalizmin e njerezve si Farudin Hoxha, Jusuf Vrioni, Moikom Zeqo apo Arber Xhaferri me sharlatane demagoge dhe gjithologe si Lubonja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *