Rama shtron iftar për besimtarët: ISIS po vdes, të mbrojmë islamin paqësor

Kryeministri Edi Rama ka shtruar iftar për të gjithë besimtarët myslimanë ku ka zgjedhur të përcjellë një sërë mesazhesh.

Në fjalën para të pranishmëve, shefi i qeverisë foli për përsëriti mesazhin e dy urdhëresave: Hiq dorë nga dhuna në islam dhe lexo.

Urrejtja dhe përdhosja e islamit po u kërcënon endrrën e jetësuar të lirisë dhe demokracisë, duke zgjeruar radhët ende të ngushta, por jo më fatkeqësisht të padukshme të islamofobëve dritë shkurtër dhe mendje zbrazuar.

Ky është një alarm që mbërrin deri këtu mes nesh, ku islami i së ardhmes paqësore dhe i përputhur me vlerat e të jetuarit sëbashku ekziston si një dhuratë që duhet mbrojtur e trashguar si një amanet i shenjtë.

Duhet mbrojtur njëkohësisht me të njëjtën forcë nga vandalët e errësirës kur ngjizet fryma shkatërruese e radikalizmit islamik dhe nga vandalizimi i injorancës së shoqërisë së konsumit dhe i politikës së konsumit.

Duhet mbrojtur siç thonë dy urdhërësat: Hiq dorë nga dhuna në islam dhe lexo. Çka ISIS i ofronte idhëtarëve të tij ishte vuajtje dhe vdekje, ISIS po vdes dhe vetë më në fund, por mbetet i gjallë dhe i fortë mesazhi i qartësisë së akullt kriminale të godasim në përcmim të jetë në cdo vend dhe në cdo kohë.

Fryma shkatërruese e asaj mortje i tregoi sy hapurve se dhuna në islam nuk bën dallim mes kishave, singaogave dhe xhamive”, tha Rama. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Rama shtron iftar për besimtarët: ISIS po vdes, të mbrojmë islamin paqësor”

 1. nord.al says:

  Lexova dhe pashe qe islami ishte dhune qe ne rrenje.

 2. Kadriu says:

  Rama po fut isis ne shqiperi me ane te turqis koha do ta denoj kete debil

 3. Islami Paqesor i Rahmutit says:

  Rama ky komunist i konverttuar ne mysliman me familje te re muslimane, miq musliman e votues muslimane ishte i turpi i kristianeve shqiptare.
  Rama ky armik i krishterimit shqiptar dhe mbrojtes i Islamit Paqesor te sunitave.

 4. Lee lee says:

  Ky te ben tifoz me zorr ..e cna gjeti me kete.ISIS vdiq dje kalova nga spitali.Eshte i papar per zotin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *