Mediat kineze ironizojnë Trump: Njerëzit e zgjuar ndërtojne ura, budallenjtë ndërtojnë mure

Mediat e Kinës e kanë ironizuar presidentin amerikan për planin për të vendosur tarifa 25% mbi mallrat kineze, duke shkruar se “njerëzit e zgjuar ndërtojne ura, budallenjtë ndërtojnë mure”.

Trump njoftoi tarifat të premten, duke akuzuar Pekinin për vjedhjen intelektuale të të drejtave të autorit.

Kina u hakmorrë duke thënë se do të vendoste një tarifë shtesë prej 25% në 659 mallra të SHBA me vlerë 50 miliardë dollarë.

Tregjet e aksioneve ranë pas njoftimeve mes frikës së një lufte tregtare, raporton BBC.

SHBA kishin paralajmëruar më parë se do të imponojë edhe më shumë tarifa nëse Kina duhet të hakmerret.

Trump tha se tarifat ishin “thelbësore për të parandaluar transferime të mëtejshme të padrejta të teknologjisë amerikane dhe pronës intelektuale në Kinë, e cila do të mbrojë vendet e punës në Amerikë”.

Linjat e prodhimit kinez që janë goditur variojnë nga gomat e avionëve deri te turbinat dhe pjatalarësit komercialë.

Media e kontrolluar nga shteti bënë një sulm të përbashkët mbi masat e reja të Shteteve të Bashkuara.

Gazeta e djathtë e Partisë Komuniste dënoi atë që e përshkroi si “obsesioni i administratës amerikane duke luajtur rolin e turpshëm të shkatërruesit ekonomik global”.

Ndërkohë, Global Times tha se Trump ishte duke prishur rendin botëror për t’u ankuar votuesve që mendojnë se po lufton për ta.

Megjithatë, Kina Daily tha se shpresonte që më e keqja mund të shmanget ende.

Duke pasur parasysh ndërhyrjen e shpeshtë të administratës së Donald Trump, është ende herët të thuhet se do të fillojë një luftë tregtare,” tha ajo.

Përgjigjja e medias erdhi pasi Kina njoftoi tarifat mbi 34 miliard dollarë të mallrave të SHBA duke përfshirë produktet bujqësore, makinat dhe produktet detare të cilat gjithashtu do të hyjnë në fuqi që nga 6 korriku.

Tarifat për mallrat e tjera të SHBA do të shpallen në një datë të mëvonshme, tha Xinhua. (TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Mediat kineze ironizojnë Trump: Njerëzit e zgjuar ndërtojne ura, budallenjtë ndërtojnë mure”

 1. Dashi says:

  Kur flasin dhe kinezt per mure

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Siç thotë dhe shprehja e urtë
   “Dielli i mirë duket që në mëngjez”
   dhe flasin për mure e bllokada ata
   që ndërtuan dikur Murin e Madh kinez.
   ***

 2. Kina says:

  Ironia e murit të madh kinez.

 3. says:

  Ka luftë bërthamore se shpejti.

 4. Kopshtari says:

  Sipas kesaj llogjike, budallenjt me te medhenj ne bote jane kinezet sepse ata kane ndertuar edhe murin me te madh ne bote.
  Mençuria e vertet eshte te dish kur eshte mire te ndertosh ura dhe kur eshte e domosdoshme te ndertosh mure

 5. Vasil Gjika says:

  Kina po blen Ameriken. Nuk ndalohet karavani Kinez. Ka kohe qe Trump ka shkarre…
  Trump eshte Turpi i Amerikes.

 6. Perdhunuesi says:

  Amerika po iken per Lesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *