Spartak Ngjela: Vërtet do pranojë refugjatë ky kaqoli që kemi kryeministër? Ngrihuni dhe rrëzoheni

Nga Spartak Ngjela
l.
Janë shumë ata që më pyesin: vërtet do të pranojë refugjatë sirianë ky kaqoli që kemi sot kryeministër?

Pse më pyesni mua – iu them unë- ngrihuni dhe rrëzoheni.
Shenjat janë se këta refugjatë i ka kërkuar ky. Njëlloj sikurse kërkoi armët kimike të Sirisë.
Po, a do t’ia pranojë Uashingtoni?

E rëndësishme për shqiptarët është që politika amerikane t’ia denoncojë kërkesën e tij. Se pastaj ia gjejnë vendin shqiptarët.

Por lajmi ka ngërç logjik, se numri prej 600 mijë refugjatësh krijon një shtet të ri në Ballkan. Pse, këta që flasin qesim për 600 mijë refugjatë, sa banorë e dinë Malin e Zi ?

Mali i Zi sot është 650 mijë banorë.

Po nuk ka nevojë se Rama është i ikur.

Po pyetja është kjo: pse nuk ikën vetë ky pafille, vërtet mendon se mund të fitojë mbijetesën me paratë e korrupsionit edhe pse është krejt i paaftë?

Jo, ai po kërkon destabilizimin e Shqipërisë me çdo kusht. Që të ikë nga Shqipëria në Stamboll si i përndjekur.

Por, a do ta realizojë.

Destabilizimin e Shqipërisë?

Kjo është pamundësi absolute

ll.
Gjithë shpresa e Ramës dhe Saliut ka qenë mos-hapja e negociatave.
Për këtë i kanë luajtur të gjithë gurët.

Po ndërkohë e shohim se kanë dështuar.

Hapja e negociatave është një akt politik i Komisionit Europian, dhe nuk është votim në parlamentet përkatëse të vendeve të BE. Votimi parlamentar vjen në çastin e pranimit të anëtarësisë.

Menjëherë vendi negociator nënshkruan një marrëveshje me Komisionin për të pranuar 35 kapitujt që përbëjnë negociatat, dhe për këta kapituj negociohet vazhdimisht.

Të 35 kapitujt, janë në fakt ato që po presin shqiptarët sot: drejtësia, tregu dhe administrata shtetërore.

Domethënë, për faktin që ligjet e reformës në drejtësi kanë përfunduar, kapitujt e negociatave skartojnë korrupsionin shqiptar duke vendosur drejtësinë.

Kjo është arsyeja që Sot të korruptuarit e mëdhenj po duan me çdo kusht destabilizimin e Shqipërisë. Dhe, në këtë kontekst, sigurisht që janë edhe refugjatët sirianë. Por nuk shoh asnjë mundësi për këta refugjatë, se koncepti e rrëzon numri 600 mijë.

Është për të qeshur: 600 refugjatë nuk i akomodon dot as Amerika.
Po pse ka dalë shifra?

Diçka ka luajtur… por jam i bindur se këtu ka ndërhyrë edhe mëndjengushtësia e kryeministrit shqiptar.

Gjithsesi këta të korruptuar të dy krahëve të politikës në çdo çast mendja iu punon për të krijuar destabilizim në Shqipëri.

Por e kanë nga e keqja, prandaj le të notojnë dhe ca pak kohë në ujrat e tyre…
Negociatat do të hapen domosdoshmërisht.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Spartak Ngjela: Vërtet do pranojë refugjatë ky kaqoli që kemi kryeministër? Ngrihuni dhe rrëzoheni”

 1. says:

  Cenohet stability i vëndit me të huaj primitif

 2. enderrpernjekarrike says:

  po shko mor rrot kari, se na neverite gazetat…
  me keto mend e me ate mut parti legen ke per te ngeluar gjithe jetes

 3. ENDRI says:

  SPARTAK NA CAVE TRAPIN ME ANALIZAT E TUAJA, JO AMERIKA JO GJERMANIA, A THUA SE ATO PO E RRUAJNE FORT PER NE. KE 2 VITE JO REFORMA NE DREJTESI DO BEHET KETU E DO BEHET ATY, JO NE SHTATORE FUTET SALIU NE BURG JO FUTET RAMA.
  ASGJE NGA AT QE THUA AS NUK DEL DHE AS NUK KANE PIKE LIDHJE.
  ME MIRE BEJ UN ANALIZE SE SA TY, TI DUKESH QE KE PJERDHUR ME KEQ SE LUBONJA, JU SIKUR JU KAN QIRE TRURIN NE BURG O DERZINJ.

 4. Kris says:

  Megjithe respektin Avukat,nganjehere flet brockulla! Kush do ta rrezoje? Kujt i ben thirrje? Perroi tend psiqik,njelloj si i Tosit ne permbajtje,eshte bere anegdode! Kush do te rrezoje dhe kush do te vije? Ti? Berisha? Lulja? Amon o Avukat na kurse inteligjencen!

 5. SB says:

  Avokat , perfundimisht paske rrjedhur

 6. timo says:

  Or ti Take ,duhet të ngrihemi të rëzojmë Ramën që ti e quan “kaqol” dhe të të vëmë ty që disa të quajnë” Koqe Kandari”sikur nuk vete fare. “Kaqoli” si kefiçen sgjuarësie është më lart se një “Koqe Kandari” prandaj disa të tjerë thonë më mirë” Kaqolin”. Madje disa pranë ktyre të tjerëve, për të bërë diferencën, shtyhen dhe më tutje përveç koefiçentit, thonë: – Koqia ka një “k” kurse” Koqja e Kandarit” ka dy. E mor Take, Ti që na bën thirje për tu ngritur dhe përmbysur Edin, na kërkoke stabilitetin e Shqipërisë ndërsa Edi që bën thirje për të punuar në qetësi kërkoka destabilitetin. Veç ti dhe Sala jeni me absurdin. Po më dukeni si vëllezërit Siamezë këto kohët e fundit se po ngjani shumë me njëri tjetërin “filozofikisht dhe “psiqikisht”. Nejse, suksese në jetë Take.

 7. ilir says:

  Or kaqol qe e quan veten avokat. Pse je kaq trap, por zalli, i kalbur, po pae nuk te mbyllet buqa mor hajvan i neveritshem qe nuk e di me se ushqehesh se per pune te ha mune ti. Ashtu si rrojte deri sa vende tek vendi yte(burg) qyl ashtu ha edhe tani, po kush te paguan. Kushjane ata idiot qe te japin ty para, per te bere kesoj idiotsirash.

 8. NAIMI says:

  O Spartak, sa po vjen e po degjeneron ne degradim te plote. OOOOHHHH I shkreti ti , sa shume e dashke Shqiperine, po nuk gjen dot menyren per ta shprehur dhe behesh shume i pabesueshem. Edi Rama eshte nder te vetmit qe kerkon me insistim REFORMEN NE DREJTESI e jo ahtu sic brockullit ti. Ty mund te te kete mbetur qefi se nuk u bere Minister Drejtesie ,por nuk arin njeriu ne kete fare feje sa te mohosh gjithcka e te flasesh me me fljalor te njerezve ordinere. Ti e heq veten me kulture ,por dashur padashur tregon ate qe ke perberenda, je komplet nje cmirezi, nje kapadai, nje katran me boje. Ti nese kerkon te luash rolin e nje njeriu asnjanes dhe analist me logjiken profesianale ,nuk duhet te veprosh ne kete menyre. Sa per dijeni ju te gjithe qe i kunderviheni Edit me duket se i beni hysmet vetes per ta shpetuar nga mekatet. Ke bere dhe ti mekate ,ke bere nuk je pa gje. Ne qendrimet e tua shpesh jane unison me te Saliut dhe te Lul mavrise. Po te jap nje keshille ,nese ma degjon : Pa shikoje njere veten ne pasqyre, po mire ama ,ta shikosh e ti thuash vetes -Megjithmend e ke per ato qe thua ?????

 9. Kombi says:

  MALTA KA 500 MIJE BANORE , ESHTE NE EUROPE , LE TI DERGOJNE SIRIANET NE MALTE . PERSE EUROPA NUK I DERGON NE BOSNJE , SERBI , MAL TE ZI ,POR I SJELL NE SHQIPERI ? RAMA KA NEVOJ PER LEKA DHE I THOTE KRYEMINISTRIT AUSTRIAK JA . SHQIPERIA NUK ESHTE NE EUROPE DHE NJIHET BOTERISHT NJE VEND I VARFER ,KU NJERZIT HIKIN , PA KTHYER KOKEN MBRAPA ,QE MOS TI MARRI MALLI KURRE PER SHQIPERINE.

 10. Emigranti says:

  Perfundimisht Taku i Kiços duhet te sistemohet ne psikiatri,sepse ka pesuar deme te pakthyeshme tek 7 penxheret….ndihmojeni njerez te mire…..😂😛😛😛😛

 11. Cuku says:

  Z.Spartak Ngjala
  Z.Namik Dokle para shume vitesh ka thene
  —Kungulli qe rri ne hije nuk piqet.
  E shembull me I mire sec je ti dhe dhe ai I biri I Todi Lubonjes nuk ka,,,,,
  O Spartak Kungulli edhe po te doje Rama dhe Europa te sjelle 600.000 Siriane ,,nuk duan Sirianet te vine o kunguull
  Po e dine ata cfare mundesisht kemi ne si vend per ti pritur,,,
  Ata mor Qyp duan Gjermanine,,,,,
  Edhe me.zor ti sjellin ketu ,nuk vine ata mor pyke ne diell,,,,,

 12. Jimi says:

  Se kur u bere avokat, kete nuk e thote dote askush!? Ne kohen kur ti do te beheshe avokat, ti ishe brenda. Atje ne ate “perandori” mbase studiove e mbarove avokatine!? Atje mbase edhe u afirmove “avokat i madh”, duke u bere avokatine imagjinare bashkevuajtesve te tu!?
  Mbas daljes nga burgu, ti nje dite nuk bere avokatin, pasi nuk te dilte koha sepse po merreshe me politiken e madhe. Cfare avokati je ti ? Ti vertet mund te jesh avokat, por vec avokat i djallit! Ti je nje shejtan budalla!

 13. bregdetari says:

  Nuk mund ta besoja se edhe ky, spartaku paska rrjedh. Edhe ky, njesoj si berisha e basha, ka filluar ,ne mos te sajoj vete, te percjell ne opinion sajesat dhe shpifjet qe degjon dhe, mesa duket me shum deshir i beson. Pse? Sepse ka inat Edi Ramen. Vetem kaq. Dhe i thote vetes avukat. I thote vetes shqiptar> i tyhote vetes politikan serioz. Pika kokes!

 14. Vizioner says:

  Cdo dite e me shume verteton se je i rrjedhur. Ke shume probleme psiqike dhe nje llogjike femije.

 15. Tironsi USA says:

  Ca bohet keshtu mor jahu,ka rrjedhe fare ky Taku,mblidh mo burr vehten se po iken per lesh.Vallahi po me vjen keq,se me ka pelqy fort.

 16. M says:

  I shkreti ti o Taku akoma flet me pasion e frike , do thuash se je djegur nga qulli dhe tani i fryn dhe kosit
  Politiken Gjermane, Evropiane apo amerikane vetem surati yt prej qoftelargu e kupton?
  Te analizosh, te nxjeresh konkulzione , te besh opozit, te kritikosh apo ku di une c’ fare tjeternuk behet duke i bere sallate te gjitha e aq me keq politike
  Dielli duket kur dele nuk eshte nevoja te flasesh per ret kur qielli eshte i paster , se eshte i nxehte apo jo varet nga koha, stina , ti teoricient per se ve Ramen sa here flet per Salihun , Meten etj ke hallse mos te bejne da ;da e si ata kalamaqte justifikohesh : edhe per ate fola une?
  Eshte apo jo izoti e shikon elektorati i tij Ramen ti shiko mos genjen ndonje te maresh ndonje vote se le nam parti pa nje vote , mos qello si kalama o Taku zgjebaraku….vazhdon……….

 17. Termal says:

  Ky Ngjela eshte aq “i zgjuar”sa te habit me logjiken e tij.Pasi thote qe “korrupsioni kryeministror po synon me cdo kusht destabilizimin e Shqiperise, per ti shpetuar ndeshkimit te paracaktuar” (sipas tij) ,nga ana tjeter kerkon ngrihuni dhe rrezojeni Ramen, pra destabilizim. Ec e merre vesh “arsyetimin” e ketij lloj njeriu.Nga njera ane thote se ” drejtimin e Shqiperise e kane mare ne dore perendimoret dhe korrupsioni kryeministror ( kupto ketu vetem korrupsionin Rama sepse emri i Berishes shtohet sa per te bere me te lehte e me te besueshem “korrupsionin” e te parit) nuk ka me asgje ne dore,e si rrjedhoje nuk mund te pengojne me asgje,nga ana tjeter thote se keta, pra “te perjashtuarit”,mund te pengojne planin nderkombetar per Shqiperine?! Taku,shume gjera nga ato qe thua ti do te behen me Shqiperine ,do te rregullohen me ndihmen e nderkombetareve,sepse ndryshe nuk ka asnje mundesi, sikurse nuk ka pasur kurre edhe me pare ne historine e ketij rajoni te nderlikuar.Por ajo qe perben thelbin e shkrimeve te tua ,qe te ka futur ne ngasje ty, ashtu si dhe nje shpurre te tere tjeter, eshte fakti qe nga ana e shqiptareve kete arritje historike te padiskutueshme,kete kthese me pasoja pozitive perfundimtare per ta,e konceptoi dhe po e realizon hap pas hapi me se shumti Edi Rama.Ngaqe ndiheni si minj prapa tij ,ngaqe ju ka mbytur zilia per vendin qe ai mund te zere ne histori,vend qe mund ta zinte cilido nga ju neqoftese do kishit cilesite e tij,i jeni kundervene te tere me te gjitha menyrat .Por minjte me mire se kudo ndihen neper gjirize ,dhe per fatin tuaj ato i kemi me bollek.Ndaj nuk ka nevoje te nxitoheni e te shtyheni me njeri tjetrin nga frika se mos mbeteni pa gje. Aty ka vend per te gjithe juve .

 18. Jak Boston says:

  Trushpelaret e ripjelljes s’kane kapacitet mendor per te kuptuar c’fare ka shkruar avokat Ngjela dhe se c’fare po ndodh ne te vertete, pervec sharjeve ne kor si gjinkallat ne vape.
  Mjerane te vetebere me mashtrimet e Rame brekushes dhe te banditeve te tjere hajduto-kriminelo-tradhetare.
  Nese ripjellesat duan te behen me ezmere le te behen dhe le ti marrin ne shtepite e tyre sirianet, po cfaj kane pjesa tjeter qe nuk e duan ate gje.
  Kjo eshte arsyeja qe Europa do me ia lene dopio gjashten ne dore Shqiperise, pasi ata mendojne qe t’i largojne prej vetes.
  Shqiperia eshte vend i vogel me pak ndikim rajonal dhe asnje ndikim me gjere.
  Per pasoje dhe perfitimet i ka te vogla ne arenen rajonale dhe asnje gje me teper. Persa i takon Lindjes se Mesme, Shqiperia pervec njerezve qe jane ne gjendje te vertetoine origjinen shqiptare, te tjeret le te ikin tek ata qe perfitojne nga situate e atjeshme. Per mua ishte shume gabim qe u pranuan edhe edhe iranianet.

 19. M says:

  Trutharet e minorances fluturojne me presh ne [email protected], flasin gjithmon duke sajuar, shpifur, montuar skenare imagjinare jasht realitetit dhe kohes , jevgj me gernet qe i bien ne do …. mesohuni ti bini dhe notave te tjerare, mi, fa, sol….per dje e per sot tradhetare, kriminel, te koruptuar me fakte 92, 97, 98, 21 janari, gerdeci,etj,etj se c’ fare do ndodh me imagjinat nuk jeni te afte [Jak boston, zigur qori, salih, lubonje ,ngjele etj,,etj,,qe na e doni kaq shume fshatin na mbroni shtepit nga zjari, na mbroni femijte, na mbroni nga racizmi ( ramet ta kini puthni prapanicen.. Filmi I teti ne bronx)]
  Kur nuk keni fakte dhe argumenta i sajoni , akuzoni, shani e ofendoni , nga ana tjeter e meritoni sharjen dhe ofendimin dhe akuzat me fakte per racista, vjedhje, manipulime, droge,korupsion ,krime, tradhetar ,antikombetar, hipokrit e karagjoza ku te bardhen e beni te zeze se u vjen fundi e me imagjinat sajoni e prisni ti bien koqet e dashit

 20. I pa njohur says:

  Ky avokati i famshum qe I thote vetes ka rrjedhur nga trute si ai gomari plake qe nuk ka mundesi as te ngrihet dhe flet si ai qe I plak bashke me Saliun

 21. Vlad hoxha says:

  Ore Njgjela paske qene gur kandari more llafezane

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *