Rast i rallë në simbolikat botërore

Nga Virgjil Kule

Shenja me duar e shqipes me dy krere eshte bere monopol i suksesshem i shqiptarise.

Eshte nje gjetje vizuale qe simbolizon drejtperdrejt identitetin tone nepermjet nje imazhi sygjestionues teper te spikatur.

Leshon nje mesazh specifik ngjashmerie me flamurin tone qe deperton menjehere ne syte dhe mendjet e kujtdo qe e shikon.

Megjithese relativisht e re ne kontekstin e sotem historik te globit, ajo ka zene vend denjesisht ne radhen e imazheve simbolike kryesore te tij.

Kujtdo qe e shikon, ajo i sjell nder mend menjehere shqiptarine.
Rast i ralle i afirmimimit te identitetit kombetar nepermjet nje gjesti te vetem.

Meriten per popullarizimin dhe ngulitjen e ketij simboli ne shkalle botorore e kane kryesisht futbollistet kosovare qe e kane demonstruar ate vazhdimisht ne stadiume e ne ndeshje te cilat shikohen nga e gjithe bota, sikunder eshte edhe kampionati i tanishem boteror.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Rast i rallë në simbolikat botërore”

 1. says:

  Sishte e nevojshme të bënin zhurmë. Do ishte më interesante po ta zbulonin vetë se nga e kanë adn.

 2. Zigur Qarri says:

  Simboli i shqiponjës me duar gdhendur në gur,daton katër shekuj para Krishtit.
  Pra,simboli ynë ështe më i vjetër se kryqi dhe gjysëmhëna.
  http://www.kohajone.com/2018/06/11/shqiponja-me-duar-nuk-do-ta-besoni-dot-sa-e-lashte-eshte/

 3. Vlora1912 says:

  Shum i sakt Zoti Virgjil(i Madhi Virgjil, per mua).
  …….
  Megjithse merita e simbolit nuk i takin vetem Futbollisteve Kosovar…

  Duhet permendur, se ky simbol ka arritur ne keto nivele perfaqesimi dhe privatizimi nga Shqiptaret ne nivel Boteror, fal Reagimit dhe Kundershtimit Idiot te Serbeve dhe Grekeve…!!

  Pa kundershtimin e tyre, ky sombol nuk do ishte kaq i fuqishem dhe perfaqsues Shqiptar…..
  ………..
  Pa kundershtin e serbeve dhe grekeve, ky simbol do te ishte(natyrshem) pjese e festimit nga cdo sportist, kengetar, politikian i cdo vendi te botes….vecanerisht i qytetareve qe ne flamurin e tyre kombetar kane nje zog dykrenor…si Gjermania, rusia, serbia, rumania, greqia, austria etjj…

  Keshtu qe, le tju japin dhe ca merit kundershtarve tane…….se vertet u takon….. Na bene me nje simbolik te thjesh dhe me perfaqsuese se vet flamuri yne.
  …….
  Meqense Virgjili hapi nje diskutim te thjesht, do ti sugjeroja Atij, apo cdo grupimi tjeter tifozerie shqiptaresh, ta legalizonte kete si nje “Emoji”- Symbol i Idenitetit Shqiptar, qe prezanton Gezimin, Paqen, Harmonine…dhe jo urrejtjen luftenxitjen apo genocidin e tre gishtave serbe

 4. artani says:

  ….ky simbol ka qene kod per kundershtuesit e regjimit jugosllav ne Kosove para viteve te 80-ta (me kujtohet viti 88 kur isha 12 vjeq, babai u liru nga burgu dhe kur pyeta per burgun ma beri kete shenje te cilen nuk e kuptoja atehere)….ndersa serbet me vone e kane deshifruar dhe ka qene simbol i denueshem i mjaftueshem me te burgose ose me ra ne sy te UDB-se njejte sikur po qe se ke veshur kemish te kuqe dhe pantallona te zi apo dicka te ngjashme qe ka asociju ne flamurin tone kuq…..ndersa serbet dhe greket me reagimet e tyre te cmendura ketij simloli i kane dhene vlere me te madhe edhe nderkombetare, sepse qe nga shfaqja e pare publike e tij ne stadiume, koncerte etj e kane kuptu domethenijen dhe indentifikimin e tij me shqiptaret kudo qe jane…..reagimet e tyre me se miri vertetojne mentalitetin e tyre antishqiptar te kohes se projekteve asmiluese Nacertania dhe Megali idea te cilat edhe sot jane te pranishme te serbet dhe greket madje deri ne nivele te akademive….evropianizmin e shqiptarve me se miri e verteton fakti se shqiptaret nuk i tremben barazise me asnjerin nga fqinjet dhe me askend tjeter…..ndersa fqinjet tane ndihen mire dhe komod vetem atehere kur shqiparet jane te nenshtruar, te shperlare nga truri, nuk dine shkrim dhe lexim, nuk din kush jane e as cka jane, dhe gjyha shqipe te mos ekzistoj…

  1. albaniafirst says:

   artan-ne jemi krenare per origjinen tone te lashte, por jemi po ashtu krenare per djemte e vajzat shqiptare qe kane sakrifikuar jeten per atdhe e per flamur. Me sa duket edhe babai juaj ka qene nje atdhetar dhe per kete meriton respekt.

 5. h says:

  Jo vetem Papa por edhe lojtari belg Witsel kur shenoi gol ne kupen e botes2014 festoi ne ate menyre dhe asgje s’ndodhi por edhe Diego Casta ka festuar ne ate menyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *