Historia prekëse e shqiptarit: Pas 24 vitesh në Nju Jork, e hipin në avion për në Shqipëri, pa përshëndetur dot as vajzat e veta

Sokol Vokshi, një emigrant shqiptar, është kapur nga agjentët e emigracionit dhe është depërtuar në Shqipëri, pasi e kanë mbajtur dy ditë në burg.

Ai kishte 24 vite në Amerikë dhe punonte si kamarier në një lokal në Long Island.

“Daily Mail” shkruan se agjentët e emigracionit nuk i kanë lënë mundësi as të njoftonte familjen se po e deportonin.

47-vjeçari shqiptar, në lokalin ku punonte njihej si “Sal, kamarieri i preferuar i të gjithëve’, shkruan “Daily Mail”.

Sipas gazetës, klientët e restorantit janë ankuar për mungesën e Sal-it në punë.

Jimmy Trahanas, pronar i restorantit të Artë Reef në Rockville Centre, tha se nuk e dinte se çfarë të bënte kur Vokshi papritmas nuk u shfaq për punë.

“Klientët ishin të mërzitur. Të gjithë po e kërkonin”, është shprehur Trahanas.

Pas deportimit të tij, një fushatë është nisur për të mbledhur fonde, në mënyrë që të mbulohen shpenzimet ligjore të Vokshit.

Një poster varet në lokal me dy fotografi të Sal-it dhe deri më tani janë mbledhur më shumë se 11 600 dollarë nga 168 njerëz të ndryshëm që kanë kontribuar.

Kjo fushatë, e quajtur “Get Sal Back to the USA”, ka filluar nga klienti Ëarren Prosky, më 22 prill të këtij viti.

Sal ka mbërritur në SHBA 24 vjet më parë dhe ka punuar në restorantin e Golden Reef.

Kur gjyqtarët e imigracionit i mohuan kërkesën e tij për të jetuar në SHBA në vitin 1997 dhe e kërkuan që të largohej, ai apeloi vendimin.

“Më thanë, qëndro, gjatë apelit tënd. Vazhdo të punosh”, tregon shqiptari, që shton:

“Keshtu nje gje sjell tjetren, qëndrova, punova, u martova, bera fëmijë”.

Më tre prill, atij i kishte mbërritur një letër nga ICE ku i kërkohej një takim.

Vokshi ishte paraqitur duke menduar se ishte një takim tjetër rutinë, por më pas i kishin vënë prangat.

Pas tre ditësh kishte mbërritur në shtëpinë e së motrës në Shqipëri.

“Nuk e njoh këtë vend” tha ai.

Vokshi tha se ende po paguan 12,000 dollarë në taksat vjetore të pasurive të patundshme në shtëpinë e tij në Long Island dhe po përpiqet të gjejë punë në Shqipëri.

“Shkoj në restorante dhe bare, por ata nuk më punësojnë”, tha ai.

“Ata mendojnë se jam plak”.

Ai tha se nëse nuk mund të marrë një vizë për t’u kthyer në Shtetet e Bashkuara, gruaja e tij dhe vajza e lindur në Amerikë do t’i bashkohen atij në Shqipëri.

“Nuk mund të ndahemi. Ëndrra jonë amerikane po shndërrohet në një makth”, tha Vokshi.(TemA)

16 komente në “Historia prekëse e shqiptarit: Pas 24 vitesh në Nju Jork, e hipin në avion për në Shqipëri, pa përshëndetur dot as vajzat e veta”

 1. zvicra e ka kthyer nje iranian pas 27 viteve qendrimi ne zvicer,dhe duke punuar ne restaurat,por vetem me vazhdim azili dhe jo pranim azili.
  ky ahqipja esgte dashte ta gjej nje femer anerikane dhe martohet,e me martes qdo shret i ben letrat,premin autorizim qendrimin,por ska mundur se veqse ka ken i matruar me grua shqiptare.

  1. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

   fundi i nje…………korraku!

   1. Janulatos arxidoglyftis says:

    Turkofagos papaaaa, ela vre pousti na e kap njehere per qafe

 2. Jo mer jo?! Vllaznit tane amerikane e kan ba ket gja?Ska mundesi ..ne jemi popuj vllazen bre burra?
  Sdo kete dijeni trumpi ene ky kellira aziatik i cias ambasadori amerikan shqipfarak ne tirane?
  Jo mer jo?
  Amerika ju shkerdhen ,ju vret ,ju poshteron e malokeria e krejt idiotat e tjere shifari e adhurojne.
  Aq shume ju shijon shiftarve perdhunimi euro amerikan sa kalojne ne orgazem te forte edhe kur perdhunohen.
  Shiftari ngarrace krenare ,u kthye ne rrace mazokiste.
  Qekur ra Fuqiae Epirioteve ,edhe ngriten koke malokeria edhe cobaneria vllehorumune ,kete vend e mori turpi ne dore.
  Te dyja keto rraca qe permenda jane te paturpe edhe te padinjitet.

  1. E vertete says:

   Or epiriot,mos u merni me trafik droge se askush s’ju preke.Jane mbushe burgjet europiane dhe me gjere me palaco shqiptare te Edi Rames.Perse tjeret nuk kthehen nga SHBA?

 3. Albana says:

  Po ky mavria s’pati mundesi te qendiste nje genjeshter, sic qendisi ai shqiptari nga Himara qe kishte iku me pashaport lituaneze? Gjynah nese shteti amerikan s’deporton genjeshtaret, por deporton keta hallexhinjt qe s’dine te genjejne.

 4. Otranto says:

  Edhe une keshtu desh e pesova. Desh Zoti nuk u martova dhe ika. Nuk kam pishman aspak. Bera shume mire qe ika.

 5. Lexuesi i TemmA says:

  Shembull i funksionimit te shtetit ligjor.
  Asgje prekese nuk ka ketu.

 6. ja kaq says:

  sa pa fat jeni ju “gazetaret” e temes, pa mendoni sikur ta kishte kthyer greku??????
  do ishim kenaqur me komente nami zi do ishte ber.sharje ofendime pa fund,

 7. nje shqiptar i drejte says:

  Demokraci e pjerdhur amerikane….

 8. Fatmiri says:

  U nisen anije luftarake neper det/ nga ajri avione dhe helikoptere/ nga toka ushtare polic e doganiere/
  Te kthyer emigrante me qindra e mijra jane / e shume te tjere u mbyten ne detra a u vrane.
  dhe enderra e bukur keshtu u vra!/ Parajse perendimore nuk ka !
  Janar 2015 Fatmir Xhamallati

 9. Fatmiri says:

  EKSODI ! U nisen anije luftarake neper det/ nga ajri avione dhe helikoptere/ nga toka ushtare polic e doganiere/
  Te kthyer emigrante me qindra e mijra jane / e shume te tjere u mbyten ne detra a u vrane.
  dhe enderra e bukur keshtu u vra!/ Parajse perendimore nuk ka !
  Janar 2015 Fatmir Xhamallati

 10. Luka says:

  Ca eshte mor kjo DEPERTUAR? DEPORTUAR o gazetar injorant!!!

 11. lexoje Gzim says:

  Nje arsye me teper per ta kuptuar shqiptaret se jane ne nje rreth qe nuk kane nga te shkojn dhe nuk mund te gjejn shpetim edhe ne anen tjeter te globit ,e vetmja eshte te ndertojm Shqiperin , nje shqiperi per te gjithe ,ashtu siq thote dhe kryeministri duhet te luftojm te korreptuarit , qe ky vend te behet qpresim te qohemi te ne te gjithe shqiptare e ti shporrim .

 12. Pellazgos says:

  Sido ta shkruash zoti Luka nga ajo fjali qe ke shkruar asnje nuk eshte fjale Epirote,as Ilyre.
  As gazzetar,as ignorant,as este (eshte).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *