NEGOCIATAT: Mosmarrëveshje mes ministrave të Jashtëm të BE, hiqet nga rendi i ditës Shqipëria dhe Maqedonia

Takimi i sotëm i Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme, i mbledhur në Luksemburg, ku marrin pjesë ministrat e Jashtëm të vendeve të BE-së është zhvilluar me debate lidhur me çështjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Komisioni europian ka rekomanduar hapjen e tyre pa kushte, por një grup i vogël vendesh janë hezituese.

Në përfundim të pjesës së parë të mbledhjes, ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias tha se “ka dy grupime. Njëri që përfaqëson shumicën, me 25 vende që mbështesin hapjen e bisedimeve deri në verën e 2019, dhe tre vende të tjera, Franca, Danimarka dhe Hollanda që mendojnë se duhet të shtyjmë të gjithë procesin.

Por të shtysh këtë proces europian do të thotë që të shtysh stabilitetin dhe sigurinë e të gjithë rajonit”, u shpreh ai.

Qëndrimi i Francës është ndikuar nga një sërë faktorë. Nga një anë janë ato që lidhen me situatën e brendshme, duke qenë se gati gjysma e forcave politike franceze dhe shumica dërrmuese e opinionit publik, janë kundër idesë së zgjerimit.

Nga ana tjetër, ideja e presidentit Emmanuel Macron e shpallur si objektiv nga ana e tij, është ajo e reformimit të vetë BE-së, përpara zgjerimit të saj.

Por ministri i Jashtëm grek u shpreh se “unë e di që ka vende që i druhen populizmit, por nuk mundet ta luftosh dhe të fitosh ndaj populizmit, duke bërë hapa pas”, tha ai duke shtuar se “mund të ecim paralelisht si me zgjerimin ashtu dhe me reformimin e BE-së”.

Përpara nisjes së takimit Ministri i Jashtëm hollandez Stef Blok përsëriti qëndrimin hezitues të vendit të tij.

“Dy vendet kanë bërë progres por jo mjaftueshëm, duhen rezultate konkrete për korrupsionin.E rëndësishme është që të dy vendet kanë treguar këmbëngulje në luftën kundër korrupsionit por duhet të shohim më shumë. Ne mbështesim progresin që kanë bërë por nuk mund të injorojmë faktin që duhet të shohim rezultate konkrete”, u shpreh ai.

Nga ana e saj Gjermania është në favor të hapjes së bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe i bën thirrje Francës dhe Hollandës që të bashkohen me pjesën tjetër të vendeve anëtare që ndajnë të njejtin qëndrim.

“Demokracia dhe paqja e qëndrueshme në Ballkanin Perëndimor luajnë një rol të rëndësishëm për të gjithë ne në BE, kjo është arsyeja që vlerësojmë shumë përpjekjet e të dy shteteve për të forcuar sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit”, tha zoti Roth, duke shtuar se “Qeveria gjermane është gati të mbështesë Shqipërinë dhe Maqedoninë në rrugën drejt BE-së, jemi gati të japim dritën jeshile dhe dua të inkurajoj miqtë tanë holandeze dhe francezë të na bashkohen”.

Thirrje drejtuar vendeve anëtare në favor të hapjes së bisedimeve, drejtuan sot dhe 11 eurodeputetë, relatorë dhe drejtues të delegacioneve të parlamentit europian për marrëdhëniet me 6 vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Nxisim udhëheqësit europianë të dëshmojnë angazhimin e tyre të qartë ndaj perspektivës europiane të të gjithë rajonit të Ballkanit, duke miratuar hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Tiranën dhe Shkupin”, shkruhet në letrën drejtuar Presidentit të Këshillir europian Donald Tusk.

Duke vënë në dukej faktin se “të dy vendet kanë plotësuar kushtet e kërkuara, siç nënvizon Komisioni europian dhe Parlamenti europian”, eurodeputetët theksojnë se “BE duhet të mbetet një partner i besueshëm.

E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është e lidhur me BE-në dhe Bashimi europian nuk duhet t’i zhgënjejë”.

Ministrat e Jashtëm kanë vijuar diskutimet pasdite për të arritur një qëndrim të përbashkët për hapje të kushtëzuar të negociatave me afat verën e vitit 2019.

Një zgjidhje kompromisi për të cilën u shpreh që në mëngjes ministri gjerman i Shtetit kur tha se “Shqipëria duhet të përmbushë disa parakushte për të hapur kapitullin e negociatave” dhe se “kjo mund të jetë një mënyrë pragmatike për të tejkaluar mosmarrëveshjet në Këshill”.(VOA)

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “NEGOCIATAT: Mosmarrëveshje mes ministrave të Jashtëm të BE, hiqet nga rendi i ditës Shqipëria dhe Maqedonia”

 1. free says:

  Macron nje kokrra injorantit qe ne FR se durojne dot ….krijon politka perfituese per te pasurit dhe ska patur kurr vizion per Francen e jo me teper per EU…ku njeri do reformim to BE ne menyre qe Franca te kete me shume influence.

 2. Lacjani says:

  me keqardhje duhet ta pranojme qe keta perfindimisht nuk kane ndonje simpati per shqiperine dhe as kane ndonje kompleks faji per padrejtesite historike qe kane prodhuar ne shekuj ne kurriz te nje populli te vogel por ironikisht nder me te vjetrit , ne mos me i vjetri i EUROPES, kane te drejte te jene skeptike por nuk kane te drejte te djegin etapat historike te transformimit te nje shoqerie qe sot po sheh me shume se kurre nje reze drite te zbehte per tu ndare perfundimisht me te kaluaren e erret historike , keta palaco qe nuk kane nje stanndart demokracie te unifikuar ,sillen sot si padrone te fateve te vendit, ata thjesht duhet te respektojne vendimin e keshillit te KE si nje organizem teknik te ngritur nga ata vet per te monitoruar teknikisht procesin e negocimit, e kur KE thote po, keta nuk kane surrat te thone jo , ne se e e bejne atehere ne kembim e kane hak mosmirnjohjen dhe perbuzjen e nje kombi te tere, keto fuqi koloniale qe deri ne vite 60 e kishin veshtire te besonin se mund te jetonin pa skllaverine e koloneve te tytre , sot na hiqen si ithtare te demokracise ,perfundimisht SHQIPERIA duhet te shohe reciprokisht mardheniet me Francen, Danimarken dhe HOLLANDEN , dhe duhet te dale me lezet nga organizata e frankofonise, duhe te bojkotoje produktet holandeze ose franceze apo daneze, e ne se do te kete pasoja atehere FUCK EU

  1. Spathiati says:

   Tibturkoshaku nga Laçi thua se je pjestar i popullit te lashte? Domethënë cecenet kolonizator te albanistanit jane Evropian?

 3. Latif BORA says:

  shkoni qerohuni me gjithe BE tuaj te shpifur

 4. rexha 10 says:

  LOJA E FRANES + GJERMANI = GJIN GJONI ILIR META
  SA DON ILIR META TE DENOHEN PROKURORET ,AQE DON DHE GJERMANIA TE HAPEN NEGOCIATAT PER SHQIPRIN.
  FRANCA ,DANIMARKA ,HOLLANDA , NUKE KANE PER TE QENE ASNJEHERE DAKORTE.

 5. pa largimin nga politika e Bisexuelit Rama dhe Prangosjen e PS-s.kurre nuk ka nje shance te hapen negociata per antarsimin e Shqiperis ne B-E.
  greqia,espania,franca,holanda,austria,holanda,belgjika italia,portugalia e gjitha shtetet e evropes,nuk pranojn kursesi nje shqiperi gjysen turke,gjysem arabe ne Europe.
  tani vetem une i ndjeku keto politika Evropiano-Amerikano-israelite,dhe me para pranojn Avganistanin ne B-E,se Shqiperin,Kosoven e Turqin.
  qe 20 vite qe refuzohet unanim turqia,madje tani inciativa eshte per largimin nga Atlasi Evropian dhe NATO.

 6. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

  sa keq me qen…………sunite!
  cti besh ,Zoti nuk i beri te gjithe njerezit njelloj……………..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *