Artan Fuga: Pandeli Majko, je në zemrën time. Zoti na foli qartë për ferrin, do na përthithi një gropë e madhe…

Artan Fuga vazhdon të jetë aktiv në rrjetet sociale, pas kalimit të ligjit për Teatrin Kombëtar në Kuvend.

Fuga shkruan se ky veprim ishte fundi i kësaj shoqërie.

Me ka dhemb deri ne palce teatri. Arti i arteve, filozofia e filozofise, politika e politikave. Jo me kot e vrane.

Por Zoti gjithcka e ben per te mire! Mjere budallenjte qe kujtojne ndryshe.

E deshi keshtu.

Qe demokracia shqiptare te lindte te studentet dhe te vdiste te teatri. Vdekje me te bukur nuk kish.

Te teatri, aty ku u bashkua tragjedia me komedine.

Aty ku e verteta shfaqet si loje. Ku aktori social dhe aktori ne skene turbull perzjehen ne nje bote rolesh te paqarte.

E vdiq ne nje ditenate termetesh me lekundje paralajmeruese. Qyteti pa demokraci do ju perthithi ne nje grope te madhe krater vullkani shkaktuar nga termeti.

Qyteti vetevrases. Lekundja sizmike eshte imja o mekatare, termetin e prodhoni vete, per mekatet tuaja. Qyteti pa teater me kulla do tu zeje brenda.

E deshi ta vriste enderren duke rrezuar teater e ngritur kulla bina. Betoni kunder shpirtit. Simbol i qarte i degradimit qe edhe femijet te qajne nga qartesia qe Zoti na dergoi. Rrofsh o Zot.

Zoti e deshi qe tre ish– kryeministra te shprehen kunder. Me qarte nuk duhej.

Pandeli Majko je ne zemren time.

Me qarte Zoti nuk mund te n’a e jepte shenjen se kemi arritur fundin, pra do te ringrihemi. E shoh qarte teknologjine e ringritjes. Me Markun e thame te Panorama dje.

E tha qarte.

Me nje ministre hipur ne eskavatorin e pushtetit qe nuk i takon po kthen ne qereste art, kulture, trashegimi.

E fshire nga ndergjegja.

As hunet nuk na kane sjelle kete rrenoje qe po i sjellim vetes.

Prisja te pakten abstenim, se me shume as shpresoja, nuk mund te ngreje doren e shkaterrimit nepunesi qe i kane besuar krijimin.

Cfare thua!!!

Ik, ik, ik,

Bertas ne enderr me termet. Nje hije leviz ne makth.

Shporru fantazem e antikultures nga bota shqiptare!

Ik te mos mbetesh pa falje. Futu ne manastir kallogre, e lutu pa fund, shekuj te perbuzin.

Vete Zoti na e ka sjelle si mallkim, por dhe e si drite transcedente per te pare qarte ferrin ku jemi futur.

O Zot si na dole borxhit? Si na e solle vdekjen e vlerave ne agoni prej dekadash nje dite termeti!

Si ate dite kur Ai mbi kryq Zoti nxiu qiellin.

Dhe e dha shenjen e ringritjes”, shkruan Fuga.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Artan Fuga: Pandeli Majko, je në zemrën time. Zoti na foli qartë për ferrin, do na përthithi një gropë e madhe…”

 1. hygo says:

  ky ka pjerdhur fare

 2. Jim says:

  Pandi gjithmon eshte shquar per te bere SHOW asnjehere nuk ka bere ndonje gje te hajrit Kur ishte MM beri disa objekte mori disa leke me ate kuqon qe kishte shoqerues Ndoshta ishte faji I Rames qe e angazhoi perseri ne politike

 3. nardi says:

  pirdh pirdh se lirohesh

 4. xhemal says:

  filloi me perendine fuga,nuk te degjon o profesor po e therrasin miliarda cdo dite po asnje pergjigje e kjo pune ka mijera vjet ,fuga vetem njerezit te meshirojne e te falin ty si je katandisur me nje shpirt zhele,te copetuar nga marazi e nihilizmi ,shko me pushime apo ti harrova ske punuare kurre ke qene parazite ne kulturen e dijen shqipetare,prandaj punetoret te trembin se jane ilaci me i mire kunder thashethemexhinjeve e abuzueseve te lirise

 5. Zigur Qarri says:

  3 ish kryekoqe qe ishin spiune te sigurimit te shtetit. Mallkuar qofte ai race muti Alia qe I rrasi popullit shqiptar Sali Karin, Pandeli Trapin dhe Ilir Bullarin.

  1. Zigur Qarri says:

   Ke neveri nga prejardhja jote ti?!
   Indetitetin e vjedhin vetem ata,qe nuk jan te sigurte per Atesinë.
   Prandaj edhe permend rracen e mutit ti,sepse je vete i tille.

 6. mirel says:

  Ketu ka te drejte – Pandi eshte nje cope bajge…nostagjike.

 7. Atdheu says:

  Pika qe ste bie ty mu ne koke. Mire qe trute te kane lene, po ckusur kemi ne te degjojme brockullat e tua.

 8. taku says:

  Po te jete ne zemren tende o filizof me 7 diploma ,e sigurt eshte qe do e perzene socialistet me shqelma ,
  Kac Majko do te behet personazh I rendesishem
  Kush pjerdh per nje cope.Majko ,
  Sa pordhen per Kacin e Zi ,Mejdan Leshin apo Nano Topen etj koqe kandaresh,,,,,

 9. çome says:

  Udhë tē mbarë drejt FRRRIT, FUGA!
  E ke hak !
  Perëndia do të vërë të paguash!👎🤡

 10. IP says:

  Ky I shkreti paska marre fund.. Po cpret nga ky qe jeton ne kurriz te gruas. Ajo punon sa shuhet, pa u ndier, njemije here me e zgjuar se ky, nje engjell. Ky s’ka punuar kurre vetem llap percart. Ik o I mjere se nuk te lexon e as degjon njeri. Je I peshtire, mendjemadh Te vjen keq ty per Teatrin Po kur u shkatrua gjithe Shqipria ne zjarr, kur shkatroheshin shkollat, kopshtet, ambulancat, spitalet ekonomia, rruget shtyllat, hapeshin depot dhe vidhej, vidhej haptas ne drite te diellit, ku ishe ti o mendjemadhi e perbuzes, Ben mire te heshtesh fare e pergjithmone. S’ke faj, ishe mesuar te kaperdiseshe se helbete prinder me pozite te larte ne te kaluaren, dhe kerkon e kerkon vemendje mor shemtire qe ke nevoje te kurohesh menderisht.

 11. Peço says:

  Po mirë, or vëllezër, një çikë mëshirë nuk keni për këtë Fugën? Po lajmëroheni, or të uruar ambulancën ta mari dhe ta çojë në Vlorë. Nuk e shihni sa rëndë është? Këtij edhe shtëpinë po ti prishnin nuk do shqetësohej kaq shumë.

 12. Jimi says:

  Gjate marshimit ka edhe njerez qe nuk mund ti ndjekin dote te gjithe te tjeret dhe mbeten pas!

 13. Shqiptarqiqi says:

  Pandi
  You are ollways in my mind

 14. tir says:

  O Fuga po boll ore se le nam !! A ka njerez te aferm ky ore, qe nuk ja mbyllin ate goje, apo ka mbetur keq per leke?! Mbaje ne zemer e kudo tjeter Majkon, por ky ish KM a dini gje per cfare mbahet mend ne punen e tij???Mire me Salen, mire me Meten, mire me Ramen. As mish as peshk.

 15. Lili says:

  Si ka mundedi qe keta i thone vetes intelektuale…po ne Nju York or idiot si jane dhe ku jane teatrot…projekti i tesyrit ishte i qsrte dhe i bukur …pa kulla qe edhe po te kishte… vfare te keqe do te kete…per cfare kryemimistradh po flet or idiot…per Berishen qe shkaterroi Projektin e Zogut te Zi…ke shkiar ndonjehere me motorrin tend tek Zogu I Zi e te shikosh skenar e tmerrshme te trafikut…apo pwr thartiren Majko qe Nano e la kryeminister ca muaj e nuk beri asnje gje…po luani mendesh te gjithe vetem e vetem sepse Edi Rama punon e po ndryshon Shqiperine. Pa pike turpi flisni e shpifni kundra projekteve me te mira… a thua se ju dhemb gje..a thua se jane pronat tuaja dhe po jua marrin, a thua se po permbyset bota dhe ju po e shpetoni…njerez smirezinj we vetem te ulni te tjeret dini…ju foni eten e shurres ne Lane dhe ne parkun Rinia sic e katandisi krimineli Berisha…Turp te keni….stadiumon e shkaterruar na e bete vepet arti dhe Edin qe fo fillonte te ndertonte te riun e bete po cfare nuk e bete….nuk late gje pa thene kundet sheshit Skenderbej…por fitoi cmim si sheshi me i bukur i 2018….nuk late gje pa thene pet Pazarin e Ri…tani lehni si qente pet teatrin…duke na perrallisur qe i vjetri qenka veper arti….nje ndertese nen mesataren pa pike bukurie dhe e dale kohe qe duhet prishur po ju dhimbset ju qe nuk thate asnje fjale per krimet urbane te Berishes…per dyndjet pa kriter rreth qyteteve nga njetez zaptues qe shemtuan edhe me ato qytete getdalla sovjetke qe kishim…nuk thate asnje fjale pet shkaterrinin e bregdetit nga bandat e Berishes nuk thate asnje fjale per ndertimet skandaloze berishiste… per vjedhjet e rrugeve e krimet e pafundme qe ka bete monstra e vucidolit..por hidheni petpjete sa here qe nje projekt i bukur, dinjitoz dhe modern fillon te realizohet…qelbesira qe doni vetem llum dhe pisllek.

 16. Tironsi says:

  O kur bo ky si filozof. Teatri eshte i popullit ore koqe. Jo i artisteve. Ne paguajm biletat.dhe ne zgjedhim qeverite. Ik kerko publicitet ne Facebook rrocke

 17. Neri says:

  O mjerane nostalgjike qe nuk mbaroni kurre ne ket bot !

 18. Kokona says:

  O Tan cfare thua je prerje tjeter si ka mundesi ky vleresim.Panvaresisht nga qendrimet te kemi lexuar.Pas ketij vleresimi per Pendin mos boto se nuk te lexojme me.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *