Estoni, banka daneze dyshohet se “pastroi” 7.1 mld euro

7.1 miliardë euro dhe asnjë cent më pak mund të jetë shuma e parave që Danske Bank në Estoni te ketë pastruar.

Shifrat janë bërë publike nga mediat lokale në Estoni, sipas të cilave, nëse dyshimet konfirmohen, kjo mund të jetë shuma më e madhe që rezulton zyrtarisht të jetë pastruar nga një institucion financiar.

Dyshimet e para u ngritën disa muaj më parë, teksa bëhej fjalë për gjysmën e shumës aktuale.

Kreu i grupit të hetimit Anders Jørgensen, deklaroi se “shumë shpejt dalin rezultatet e hetimit rreth shkallës së pastrimit të mundshëm të parave në Estoni”.

“Kjo është arsyeja pse ne nuk kemi botuar shifra ose nuk kemi komentuar në spekulime rreth shumave të mundshme”, vazhdoi ai.

Shifrat e para dolën disa muaj më parë, teksa Bloomberg shkruante më 3 dhe 4 korrik se shifra e operacioneve të paligjshme ishte shumë më e madhe.

Por e njëjta degë e bankës është nën hetim nga autoritetet në Paris, për të njëjtën akuzë, pasi dyshohet se ka kryer pastrim parash përmes transanksioneve të dyshimta përgjatë viteve 2008-2001.

Sipas mediave lokale, hetimi i filluar nga autoritetet franceze lidhet me rastin e avokatit rus dhe llogaritarit tatimor Sergei Magnitsky, i cili vdiq në paraburgimin e policisë në Rusi më 2009.

Dyshimet edhe mbi aktivitetin e paligjshëm në Estoni zgjeron fushën e interesit në flukset e parave të pasigurta nga Rusia dhe vendet e tjera të ish-Bashkimit Sovjetik – si Moldavia apo Azerbajxhani, në Bashkimi EUropian përmes shteteve baltike.

Edhe Letonia është shenjestruar shpesh si një parajës e pastrimit të parave.

Akuzat e fundit janë ngritur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas së cilave, Letonia është pastruesi më i madh i parave dhe i transanksioneve nga Koreja e Veriut.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Estoni, banka daneze dyshohet se “pastroi” 7.1 mld euro”

  1. olimpia says:

    Te gjitha vendet balltike rrojne me pastrimin e parave.Nderkohe Danimarka e …paster…bllokon Shqiperine.Ky eshte morali i BE.Gati gjysma e vendeve te BE ,nuk plotesojne kriteret per te qendruar ne BE.Askush nuk i perjashton.Nderkohe ne na kerkojne te behemi me katolik se papa.Ironi dhe cinizem.Shkaku,,servilizmi yne,pa aftesia per te kerkuar alternativa…..Kina mbi te gjitha ,me kapitalin gjigand dhe teknologjkine mund ta transformoje Shqiperine per 5 vite.Aktualisht e ardhura per fryme ne Kine eshte 16…..18000 mije dollare ne vit…4 here me lart se ne .Kete informacion e dhashe per disa komentues qe jetojne me te kaluaren,apo thjesht te paditur.

Lini një Përgjigje te olimpia Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *