FAKSIMILE/ Kolegji i Posaçëm i Apelimit nxjerr vendimin: S’ka vetting për Llallën, ja detajet e procesit dhe votat “pro-kundër”

Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka vendosur sërish me shumicë votash për të mos rihapur procesin e Vettingut për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla.

Sipas vendimit të botuar në faqen zyrtare, KPA njofton se dorëheqja e ish-kreut të Akuzës ka qenë konform rregullave.

Institucioni kushtetues ka kundërshtuar edhe njëherë kërkesën e komisionerit publik, Florian Ballhysa i cili nënvizonte se Llalla si magjistrat nuk ka ndjekur procedurën ligjore të dorëheqjes dhe se duhet të kalojë në filtrat e verifikimit të pasurisë, integritetit dhe aftësive profesionale.

Trupa gjykuese përbëhej nga kryesuesi Sokol Çomo, relator i çështjes Luan Daci, gjyqtar Ardian Hajdari, gjyqtare Ina Rama dhe gjyqtare Albana Shtylla.

“Në kundërshtim me sa komisioneri pretendon, për rivlerësimin e aspekteve formale të dorëheqjes, organet e rivlerësimit janë të pajisura me kompetenca hetimore dhe vendimmarrëse Brenda procesit të rivlerësimit, duke përfshirë edhe rastet e dorëheqjes”, thuhet në pikën 76 të vendimit.

Në klauzolën 87, dorëheqja e Llallës vlërsohet:

“Subjekti i rivlerësimit është dorëhequr nga detyra pasi nuk ishte më në funksion dhe nga e drejta për caktimin në nivel apeli, sipas nenit G, pika 1 dhe 2 të Aneksit të Kushtetutës, prandaj Kolegji i Apelimit çmoi të konfirmojë ndërprerjen e procesit të rivlerësimit kalimtar të këtij subjekti, sikurse Komisioni ka vendosur duke ushtruar autoritetin dhe juridiksionin kushtetues dhe për këtë sanksionim”, shkruhet ndët të tjera në vendim.

Ndërkohë, nga ana tjetër pakica e komisionit e përbërë nga kryesuesi Çomo dhe gjyqtarja Shtylla, mendon se Llalla duhet t’i nënshtrohet procesit.

Në dritaren “Mendimi i pakicës”, ata rendisin 28 klauzola ku shpjegojnë se pse ish prokurori i përgjithshëm që ushtroi detyrën për gjashtë vite duhet t’i nënshtrohet procesit të Vettingut, raporton “TemA”.

Më poshtë gjeni të listuara disa prej pikave konkrete:

Vettingu ndaj ish kryeprokurorit Llalla u ndërpre nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pas dorëheqjes nga e drejta për t’u emëruar gjyqtar në sistemin e drejtësisë që po reformohet.

Ndërkohë, ndaj tij janë edhe një sërë proceses të hapura nga drejtësia, ku kujtojmë hetimet e nisura për të paktën 4 vepra penale:

Shpërdorim të detyrës”, “Refuzim për deklarim, mosdeklarim, fshehje ose deklarim të rremë të pasurisë  interesave private të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për deklarim”, “Mosdeklarimit të shumave të të hollave ne kufi” dhe “Pastrimit të produkteve të veprës penale”.

Llalla konsiderohet si një nga “peshqit” më të mëdhenj të drejtësisë, ku drejtësia herët apo vonë do të marrë vendime për punën e tij si kryeprokuror i Shqipërisë për gjashtë vjet.

Për më tepër lexoni faksimilen e vendimit të plotë duke klikuar (këtu). (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “FAKSIMILE/ Kolegji i Posaçëm i Apelimit nxjerr vendimin: S’ka vetting për Llallën, ja detajet e procesit dhe votat “pro-kundër””

 1. merushja says:

  Peshku i madh e can rjeten. Te vegjlit mbeten edhe ne pezaul. Llalla ju ben te fala bashke me leket e mbledhura per tre breza. S.B. nuk i flak miqte qe i kana bere ndere.

 2. Flutura says:

  Po e njihte mire ate Saliu, prandaj i tha lavire bulevardi. Eshte pro mos hetimit te Llalles. Turp i madh per kete lloj rrace te PD Edhe e fyeu sa s’ka ku te shkoj edhe pro Llalles. Si duket i ka mbuluar ndonje zullum te madh Llalla asaj, prandaj nderi i kthehet me nder. Lavire bulevardi – mire e ka Saliu.

 3. Cfardo qe te aprovoni ju mender veting apo dreqsi,dhalla e thartuar ju ka ber naften dhe ju se kapni dot .
  Me ato miliona qe ka dhe nje pension(si kumbaro saliut)qe i dergon partia derrave ,ai jeton si sheik.

 4. h says:

  Reforma e vetme e nevojshme per drejtesine
  dhe politiken shqiptare,
  – Gijotina tek sheshi.

 5. arben says:

  Ina Rama eshte asi nen menge qe Berisha ka patur per diten e kiametit.Erdhi koha per ta perdorur per te shpetuar lekuren e tij qe sot eshte me e rezikuar se kurre.I lumte bytha kur ka gjetur shqiptaret budallenj.

 6. Roland says:

  Po nuk i qote gruan dhalles harram ta kini o graqira … lilo floriri iku monik kurva iku lulushi iku medihoxha iku … po grate ne pith ..kush ngeli per tu gjykuar …. o graqira…

 7. Laku says:

  Vetingu eshte tallje kari dhe pidhi me popullin qe ka lindur per mitingje.Rrofte partia

 8. Ylll says:

  Vendimi I kolegjit eshte “SHUME I. DREJTE”,pasi
  Llalla ishte I holle por detyrimi qe kish para SHQIPTARVE per shkak te DETYRES e ntrashi pak. M
  Mendoj “seriozisht”Vetting per LLALLEN “JOOO…”
  Vetting duhet per “DHALLEN” pasi ishte e trashe
  KOS dhe u hollua ketu qendron problemi.
  Mos u merni me LLALLEN shikoni “DHALLENNN…
  BYE BYE

 9. Frok Martini says:

  Ky eshte Jo vetem peshkaqen, por edhe budallait me I madh qe ka patur dhe do te kete shqiperia ne organet e drejtedise, ta lesh ate jashte burgut, dtth.te mos kete kure drejtesi ne kete vend, ai duhet Jo to nenshtrohet vetingut por te hetohet per sa ka vjedhur dhe per a to bema qe ka bere duke lejuar pol te medhenj ti shpetojne drejtesise.

 10. tomsojeri says:

  SHQIPERI TE KAM DHJER………………..

 11. Spartak VERDHA says:

  Mirë e ka populli i shkretë , se abuzimin , korrupsionin dhe padrejtësinë e pa imagjinueshme ai , jo vetëm që e ka heq në kurriz , jo vetëm që është gjakos , sakatuar e deri vrarë e janë fut në hasmëri nga poshtërsia e PA DREJTESISE , jo vetëm që është përbuzur dhe denigruar prej tyre , por edhe sot , ato janë ku kanë qenë , duke bredh dyerve të gjykatave , prokurorive , policive , përmbarimeve , etj e s’po gjejnë të drejtën për pronat , për vrasjet , vjedhjet , kërcënimet , etj , etj , madje shikojnë po ato fytyra .
  Nuk mund të durojnë më , që , sot , të vazhdojnë e ti bëjnë karshillik e serbesllik , torturuesit e hajdutët , e madje të largohen me miljonat e tyre pa i hy asnjë gjemb në këmbë , sepse ja lejon ligji i Vetingut !
  Hik me ato që ke vjedh deri sot dhe u lamë !!! .
  Populli shkon me denoncu nga halli e nga mllefi , por s’ka për të arrit gjë , se këta janë kopila , e kanë rregullu ligjin e Vetingut për mos me i kap dhe jo me i gri .
  A zgjidhet ?
  Me dashtë , PO .
  E dij , që s’duan asnjeri , nga i pari tek i fundit , por populli duhet të ushtrojë presion ndaj deputetëve , Qeverisë e deri Presidentit . O ta rregullojnë këtë punë , ose të zhduken , mbasi reforma në Drejtësi , që në fillim zhvillohet me padrejtësi
  E para :
  Nuk paragjykoj asnjë njeri . Sa ti vejsh në siklet se sa të deklarojnë , si t’i deklarojnë , mos t’i thonë i justifikon , s’i justifikon , mos t’i thonë i ke msheh , si ke msheh , do ishte ma mirë të miratohet : NENI EKSTRA
  – Deklaroj , ndën përgjegjësinë time , se , në qoftë se mbi ato që kam deklaruar në DEKLARATEN PERSONALE TE PASURISE më zbulohet DHE VERTETOHET edhe 1 LEK më tepër , e gjithë pasuria ime të më skuestrohet .
  Bashkëpunëtorëve , që kapen , dhe VERTETOHEN , si ndihmës në FSHEHJEN E PASURISE DHE TE ARDHURAVE të personave që i nënshtrohen Vetingut , u sekuestrohet pasuria njëlloj .

  Miratojeni këtë nen në parlament . Shtojani në fund si pikë të veçantë dhe me vend firmosje të veçantë ( që mos të thonë NUK E KAM LEXUAR ) , tek Deklarata e Pasurisë , dhe , kthejani mbrapsht pa përjashtim të gjithëve deklaratat e para , për ti plotësuar edhe njëherë prej fillimi .
  Do shikoni , kur nga frika , të deklarojnë dyfishin e deklarimit të parë . Atëherë luan qeni i kallajxhiut tamam .
  Bëjani transparente t’i shikojë populli deklaratat , se , ma mirë se ai , nuk e din njeri , a i ka mbet gjë pa deklaruar më , ku i ka msheh dhe si i ka msheh , apo jo .
  Sepse , do rrijmë 10 vjet e s’kena për të nxjerrë gjë në dritë . Ç’është ky muhabet .
  Bona ç’bona në detyrë , ( miljona të pa pame abuzim , korrupsion e ndoshta ma shumë ) e po hiki njëherë .
  Më heqin nga puna , sepse nuk i justifikoj dhe ato pasuri që kam deklaru . Boj , sikur nuk e paranoj , dhe ankohem , që mos të më gërmojnë më shumë , por dhe për gozhdë , se ishalla vijnë në krye shokët e mij hajduta e, këtij shteti ( këtij populli të raskapitur ) me mujt me i marrë edhe detyrën prap , edhe pare sa të mund .
  Ç’u bo ky Vetting kështu .
  Bo qejf e abuzo me vite të tëra . Ke marrë dhe rroga e dieta sa s’vuhet nga taksat e mija . E tani hikën ose shmangesh me marifet e qejf o qerrata me paret e vjedhura e abuzimin e pa parë .

  Hë pra mo . Luaj vendit Gramoz Ruçi . Doni Vetting , apo kujtoni , se populli , ( Europa edhe mundet ) ha bar .
  Çoje NENI-n në Kuvend . Shifeni a do mundet t’i dali njeri kundër . Mos u vono asnjë sekondë . Nen ma i qartë , ma i thjeshtë e ma i shkurtër , s’ka ku të shkojë . Nen për VETTING e jo për RAFTING .
  Llallës , që ka qenë për 5 vjet i pari Shqipnisë për me godit krimin , korrupsionin e abuzimin , jo vetëm çojani të parit këtë formularin e ri , por kapeni për zverku edhe bjereni të justifikojë gjithçka . Ishte dhe 5 vjet tek kthimi ( rruajtja për vete ) i pronave .
  Me NENI-n e RI SHTESE , çojeni në fis , që jo Gjermania , por as Gramshi të mos i japi azil pulitik .
  Me përulësinë më të madhe ndaj popullit tim shqiptar , dhe me shpresën , për një të ardhme të shpejtë , më të pastër e më të mirë .

  1. @ says:

   @Spartak Verdha
   Amon o Taku, po kush do e boj at nenin “extra”?
   Ke pa noj hajdut qi t’ja vej hekrat vetes?
   Ato qi duhet t’bojn nenin, jon ma keq se Llalla..

 12. No Coment says:

  A ka njerez qe besojne se do te funksionoje Vetting-u edhe per “peshqit e medhej”?

 13. mmoisiu says:

  Lavira e tregoi vehten !

 14. Zzzzzz says:

  BRAVO……………………………………… I VETMI COMO PER DREJTESI NE SHQIPERIIIIIIIIIII..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. sava says:

  Ne Shqiperi kap nje funksion te larte vjedh si Fullani, Llalla etj jep dooreheqje dhe shpeton. Kjo eshte drejtesia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *