Virusi i ri seksual që do të përhapet me shpejtësi

Një infeksion i rrallë i transmetuar seksualisht (STI) mund të shkaktojë një “emergjencë të shëndetit publik” brenda 15 vjetëve nëse nuk merret seriozisht, ka paralajmëruar Shoqata Britanike për Shëndetin Seksual dhe HIV (BASHH).

Bakteri Mycoplasma Genitalium (MG) aktualisht ndikon vetëm 1-2 për qind e njerëzi, por BASHH paralajmëroi në një grup të ri të udhëzimeve se mund të bëhet rezistent në 15 vjet nëse testimi dhe trajtimi i duhur nuk arrihet të ofrohet nga shërbimet shëndetësore lokale .

MG mund të shkaktojë inflamacion të organeve riprodhuese për gratë, i cili mund të çojnë në infertilitet.

Simptomat gjithashtu përfshijnë dhimbje gjatë seksit dhe gjakderdhje, shkruan Ora News.

Për burrat ajo shkakton inflamacion të uretrës dhe mund të çojë në shkarkime ujore nga penisi.

Dr Peter Greenhouse, një konsulent seksual në Bristol dhe anëtar i BASHH, i tha BBC se, “kjo është një tjetër arsye e mirë për të paketuar prezervativët për pushimet verore – dhe në të vërtetë t’i përdorni ato”.

Udhëzimet tregojnë se njerëzit mund të testohen për MG përmes testit të amplifikimit të acidit nukleik (NAAT).

Ekziston gjithashtu shqetësim se STI mund të rezistojë ndaj antibiotikëve nëse nuk trajtohet si duhet.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Virusi i ri seksual që do të përhapet me shpejtësi”

 1. po plasem duke u mesuar juve says:

  Rruga me e sigurte eshte te mos qini dhe te mos qihen. Keshtu qe Salianji dhe Grida le te bejne pushim, ,dryshe e hengern kulaçin e infektimit.

 2. Frok Martini says:

  Po ajo lavirja eshte e infektuar, se shkon me 100.

 3. kujdes VIP-at sidomos kangtaret shqipcare ,
  qe frekuentojne sexin me zezaket
  ata janemartesit e shume semundjeve infektive .eshte gjenetike
  jo rracizem .
  mesiguri ka VIP-e qe jane tashme te infektuara .
  beni kujdes me kangtaret qe jane pallu me zezake

  perdorni tre Kondome njoni mbi tjterin nqs e beni me ato qe jetojne ne shqipni
  me blonen pir qireti

  qe ska ngel kar zezaku e bile mileti ,
  ju duhet me u vesh si per dimer 10 kondoma njeri mbi tjetrin

 4. says:

  Sex në makina ngelet moda

 5. enter"" says:

  Keto jane perpjekjet e kompanive farmaceutikr per te kontrolluar rritjen e popullsise dhe per te shitur ilace.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *