80 piramidat që ndajnë Shqipërinë dhe Greqinë dhe që alarmuan mediat greke

Turbulloi shumë gazetarë dhe politikanë në Greqi deklarata e kryeministrit grek Aleksis Tsipras, për Piramidat kufitare me Shqipërinë, si një ndër pikat e çështjeve të pazgjidhura të kufirit.

Shumë gazetarët dhe analistët politikë filluar të pyesin dhe të kërkojnë në internet “çjanë këto piramida në kufi me Shqipërinë”?

Kjo detyroi qeverinë të sqarojë se kjo çështje kishte të bënte me mirëmbajtjen e piramidave kufitare me Shqipërinë.

Sipas shpjegimit, marrëveshja e Luftës së Dytë Botërore me të cilën u vendosën kufijtë greko-shqiptarë parashikonte vendosjen e piramidave në vendet ku ndaheshin “ujërat e shiut”.

Në këto pika, për shkak se nuk kishte kufij natyror apo mur, u vendosën rreth tetëdhjetë objekte guri në formë piramidale.

Ato janë deri në dy metra të larta dhe në njërën anë shkruajnë “Greqia” dhe në anën tjetër “Shqipëria”.

Këto piramida ruhen në intervale të rregullta, ndonëse kanë lëvizur disa herë për shkak të fenomeneve natyrore, shkruan Respublica.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “80 piramidat që ndajnë Shqipërinë dhe Greqinë dhe që alarmuan mediat greke”

 1. AC/DC says:

  Piramidat do vendosen ne Shkubin!!!!

  1. Kokoshi_G says:

   Jo do vendosen ne pidhin e mamit tat.

  2. Kuq e zi says:

   Po pra nga shkumbini deri te mani atje mbaron jugu te mani ne mos gaboj
   janulla e dine mire se per ate e paguajme

  3. Hahahahaha says:

   Ju nuk dini ku keni ushkurin e brekeve mor jevgjit i Anastasit e jo me te veni piramida ne Shkumbin shkoni nje here hiqni piramidat ne Qipro pastaj hajdeni te “vendosni” ato te Shkumbinit bythece me tanga

  4. ali pashai says:

   po. aty do vendosen por kur te vendose jot ëmë per kete pune.

  5. Po ti vendosnin duke filluar mbi malin e Pindit
   e te vazhdonin ne drejtim te gjirit e Artes.
   ¢’far kish ndonj te keqe?.

  6. Tumi says:

   Qirio ac/dc
   Pse di shqip ti?

 2. Korab Tomori says:

  Koha e kufijve shteteror duhet te mare fund.Bots do te jete internacionale.Pa kufi.

  1. krysho ludovik says:

   Nje kufi ne Epirin e Veeiut dhe nje ne Stamboll do ta vendosim

  2. GADISHULLI ILIRIK says:

   @(korab tomori),
   Internacionalja e Botes se Re,
   U propagandua mbi 70 vjet neper Bote,
   Dhe i shnderroi shqiptaret dhe jo vetem, ne emigrant & azilant.

 3. Trimi says:

  A/C D/C Merre shkumben e sapunosi shqiptaret deri aty ku thua ti Shkubin🙂🙂🤪.

 4. Vertetoj says:

  Vetem ne kete shqiperine tone nuk ngrihen gazetaret te flasin akoma dhe kur behet fjale per kufinj…jemi mesuar me falje toke sic duket.
  Nuk them te behemi si gjitonet qe e mesojne popullin e tyre me genjeshtra dhe propagande ekstremiste por ama nje “lloj” lajmi na duhet te thoni.

 5. Pedro i ri says:

  AC/DC kujdes.

 6. demo says:

  Lini Piramidat mos luani me piramidar se nuk keni tager ju te luani kufijt.

 7. Illlyrian Emperor Constantine says:

  Jevgjiterit e pabese neo grek, bastarde te ushtareve dhe mercenareve shqiptare gjate historise…

  piramidat so shkojne der ne Korinth, aty ku shkonte shteti i Gjin Bue Shpates

 8. Illyrian Emperors of Rome says:

  Kufiri do shkoje der ne Arte…,jo jo do shkoje der ne Korinth, aty ku shnonin principatat shqiptare ne shekujt e 14 dhe 15…

  jo jo do shkoje der ne Peloponez, deri aty ku Arnautet e Ali Pashes sundonin midis 1770 -1822….

  Neo greket jane jevgj dhe nje komb i shpikur ne 1831….

 9. Besimi - Shkup says:

  Lideret shqipfoles ne Shqiperi dhe Kosove po falin toka dhe detra, fatkeqesisht historia e Esat Pashes po vazhdon edhe ditet e sotme, pra nuk meritojme me shume pasi vete i zgjodhem keta shqipfoles.

 10. Shen Thomai says:

  Greket do na vene Piramidat ne kufi me Kosoven dhe pastaj do te thone, ja tani e njohim Shtetin e Kosoves pasi e gllaberuam Shqiperine ;p

  1. Illlyrian Emperor Constantine says:

   Neo greket jane pederaste, nuk e bejne dot kete gje.

   1 ushtar shqiptar = 10 neo grek jevgjit tek vetullsh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *