Italia kërcënon marrëveshjen e tregtisë së lirë të BE-së me Kanadanë

Italia nuk do të ratifikojë marrëveshjen e tregtisë së lirë të BE me Kanadanë, ka thënë zëvendëskryeministri italian, duke vënë në rrezik marrëveshjen më të madhe të bllokut në vite.

“Së shpejti, Marrëveshja Gjithëpërfshirëse Ekonomike dhe Tregtare do të mbërrijë në parlament dhe kjo shumicë do ta refuzojë atë dhe nuk do ta ratifikojë atë,” tha Luigi Di Maio gjatë një takimi me shoqatën e fermerëve të mbledhur të premten në Romë.

“Kushdo zyrtar italian vazhdon të mbrojë CETA-n apo traktate të ngjashme, do të shkarkohet nga detyra-deklaroi lideri i “Lëvizjes 5 yjet” që qeveris me të djathtët e Lega Nord.

Marrëveshja CETA, marrëveshja e parë e tregtisë së madhe që BE ka nënshkruar që nga një marrëveshje me Korenë e Jugut është ratifikuar në vitin 2015, duhet të miratohet nga të 28 vendet anëtare të BE-së për të marrë efekt të plotë.

Qeveria 5 yjet dhe Lega, që morën detyrën më 1 qershor, është zotuar të marrë një vijë të vështirë për të mbrojtur ushqimet e specializuara italiane. Ministri i bujqësisë, Gian Marco Centinaio, sulmoi CETA në një intervistë në gazetë muajin e kaluar, shkruan “The Guardian”.

Italia ka produktet me ushqime me origjinë të mbrojtur dhe me etiketat e mbrojtura të treguesve gjeografikë në BE.

Këto përfshijnë djathë Parmigiano-Reggiano dhe Prosciutto di Parma. Sipas CETA, Kanada ka njohur më shumë se 40 etiketa italiane të FDO dhe PGI nga 292 gjithsej.

CETA hyri në fuqi në mënyrë të përkohshme në shtator 2017, duke larguar tarifat për një numër të madh mallrash dhe duke zgjeruar mundësinë e përdorimit të mishit kanadez në Evropë dhe djathit dhe verës së BE-së në Kanada.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *