VIDEO/ A do të hynte Amerika në luftë për Malin e Zi? Trump deklaratë në Fox News, përmend edhe Shqipërinë dhe shqiptarët

Në një intervistë për Fox News, shefi i Shtëpisë së Bardhë Donald Trump ka vijuar kritikat ndaj NATO-s.

Presidenti amerikan shigjetoi jo vetëm aleatët, që ia kanë lënë Shteteve të Bashkuara gjithë barrën e shpenzimeve për mbrojtjen, por edhe traktatet që i konsideron të padrejta.

Trump ka folur edhe nëse SHBA do të hynte në luftë për të mbrojtur Malin e Zi.

Ndërkohë gazetari i përmend edhe Shqipërinë.

Gazetari Tucker Carlson: Të qenit pjesë e NATO-s detyron të gjithë anëtarët të mbrojnë çdo pjesëtar tjetër nga sulmet. Për shembull, nëse sulmohet Mali i Zi që u anëtarësua vitin e kaluar, pse im bir duhet të shkojë në mbrojtje të këtij vendi?

Presidenti i SHBA, Donald Trump: Po thoni atë që thashë unë, Mali i Zi është një vend i vogël me njerëz shumë të fortë.

Gazetari Tucker Carlson:  Jo vetëm Mali i Zi, ndoshta Shqipëria.

Presidenti i SHBA, Donald Trump: Meqë ra fjala… edhe ata janë shumë të fortë, agresivë. Mund të nxehen dhe urime, jemi në luftën e tretë botërore.

Ndiqeni deklaratën e plotë duke filluar në minutën 1.40.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “VIDEO/ A do të hynte Amerika në luftë për Malin e Zi? Trump deklaratë në Fox News, përmend edhe Shqipërinë dhe shqiptarët”

 1. LABI says:

  Prandaj mos ta krruaj sumen kush me Shqiptaret.

 2. Alban says:

  Nuk e ka per shqiptaret e ka per malazezet. Gazetari tha ‘ose shqiperia’ nderkohe qe Trampi po vazhdonte llogjiken e tij per malazezet. Po c’rendeis ka fundja.

  1. Denis says:

   Rendesi kane klikimet ,vk lajmit.

 3. Denis says:

  Flet per Malin e Zi jo per Shqipeirne,titull per klikime.

 4. Distrikt70 says:

  E keni gabim. Trump nuk eshte duke folur per shqiptaret.

 5. ceni boston says:

  Juve qe perktheni! Trump flet per Malin e Zi dhe Tucker e pyet gjithashtu per Shqiperine por degjojeni mire se Trump nuk thote ” edhe ata” …dmth per Shqiperine. Trump vazhdon idene e Malit te Zi…very strong people…very agresive. E ka fjalen per Malin e Zi.Pra vetem intervistuesi permend Shqiperine por Trump vazhdon opinionin e tij per Malin e Zi. O perkthyes analfabete, nje “edhe” apo nje “por” etj bejne ndryshim ne nje ligjerate!

 6. vlora.vlora says:

  Pyetja qendron ,,pse djemte shqiptare duhet te shkojne ne afganistan apo irak apo liban ,kur qellimet tuaja jane vetem per naften

 7. Alboz934 says:

  Jo jo po shikoni si i shtrem turinjt jo po kjo eshte pergjigje edhe per ato “modernet” e sotem qeveritaret e ketyre 28 vjeteve qe thojne na ruan N .A .T .O ja dhe Amerika , çna duhet ushtria . A e shikoni si eshte shtremnu turish Trampi duke te lene te kuptosh çme duhet mu Mali Zi apo Shqiperia .

 8. Arbeni says:

  Ky eshte president I paperghegjshem.Takimi dhe ato që ai tha ne takimin e tij me Putinin jane nje qendrim i turpshem I nje presidenti amerikan.Ai u be shimjester e sulmeve dhe kritikave nga mbare shtypi ne USA ,por edhe nga vet anetare te partise Republikane.Per mua eshte president skandaloz që do t’i sjelle shume andralla botes.Deklaratat e tij per Malin e Zi dhe Shqiperine jane te atilla se nuk na plas shume per ta.Ky eshte nje president që erdhi ne pushtet me ndihmen e nderhyrjes se qeverise Ruse në zgjedhje.

  1. Aben1 says:

   Arben ne ato qe shkruan ka shume te paverteta. Se pari nuk eshte hera e pare qe pas vizites ne Rusi Ai merr kritika nga shtypi por ka me shume se 2 vjet sidomos pas inagurimit ku media te cilesuara fake news si cnn apo msnbc etj jane ne sulm 24/7 kunder presidentit te zgjedhur ne menyre legjitime me voten e 67 milion amerikaneve. Jane media te cilat jane kthyer ne krah propogandistik te partise demokratike amerikane dhe me sulmin e fundit ndaj tij ska asgje te re. Kujto reagimin 0 te tyre kur obami i thoshte me ze te ulet presidentit rus qe “prit sa te kalojne zgjedhjet dhe une do jem me flexibel me ty” Gjithashtu genjen kur thua qe Trump erdhi ne pushtet nga ruset sepse raporti i fundit nga FBI thote qe nderyrja ruse ne serverat e Klintonit ka patur JO ndikim ne rezultatin e zgjedhjeve. Keto jane fakte miku im dhe mos e merr info vetem tek cnn.

 9. gimi says:

  Mos rruni fare se do ju mbroj usa,mbajeni me shkum

 10. vang says:

  Trump ka mendim te gabuar per shqiptaret.Jemi te ashper por jo agresive Nuk u kemi shpallur kurre lufte komshinjeve.

 11. Dan says:

  Po e nxirrni ate qe tha nga konteksti dhe ate qe donte te thoshte por si cdo gje e merrni dhe e lakoni si tju doje bytha……
  AMERIKA ESHTE ME E PASUR DHE ME E FORTE ME PRESIDENT TRUMPIN.
  LAROT LE TE LEHIN SA TE DUAN. NESE DONI TE JENI TE MBROJTUR NEN OMBRELLEN E USA MOS LEHNI KOT.

 12. Pellazgos says:

  Pse mos te hynte edhe per Malin e Zi Amerika?
  Vetem per Greqine nuk do hynte Amerika,per te gjitha shtetet si Turqia pushtuese e futi ne Nato,Fan Nolin nuk e njohen se donin nje turkofil,Sllavet e Shkupit i njehin me emrin Maqedoni.
  Thua nuk “dine” histori pushtuesit angleze qe u bene amerikane?
  Aq sa lidhje kane shqipetaret me Kosovaret kane edhe anglezet me amerikanet,flasin nje gjuhe,kane nje Mbretereshe,kane emra te njejte,jane “clirimtare” te vendasve te quajture indiane nga Mushkonjat.
  Jane Dhimo krate qe te thone hiqi br….et po si hoqe atehere ta rregullojne samarin.
  Nuk jane si Turqit apo Sllavet qe erdhen me lufte ketu ne Ballkan.
  Prandaj edhe bota po shkon per lesh se jane “dhimokrate” dhe kudo qe shkojne sjellin Pranvere po i kundershtuan si ate Araben.

  1. Dhimo krati says:

   Trumpi gomar hesapi, po dhe ti nuk i mbetesh prapa

  2. U dhime duke qesh says:

   Pillazgos, nuk i paske pire ilacet sot o derdimen people 😀 😀 😀

 13. Kuq e zi says:

  A jeni ne vete…
  A hyn ne lufte amerika per shqiptaret?
  Pyetje esht kjo?
  Cfare ishte lufta e kosoves nuk ishte lufte per shqiptaret?
  Amerika sulmoi jugosllavine per shqiptaret kur ne nuk ishim akoma ne nato o ju pjerdhsha trute sa shpejt harroni ose me keq shtreberoni

  Pyetja eshte a hyn amerika ne lufte per greket sllavet e jugut apo tuqit ?
  kjo do pare akoma
  Ndersa per shqiptaret eshte fakt qe hyri ne lufte
  Prandaj e mbyll a hyjne shqiptaret ne lufte per ameriken?
  Une them po

 14. Timi says:

  Shqiptarët duhet të investojnë në fabrika armësh dhe teknologji. E para punëson njerëz, e dyta rrit sigurinë e vet, e treta po ti shesësh sjell para dhe e katërta fqinjët nuk e kruajnë më me shqiptarët.

  1. eeeeej says:

   E shef pra qe Enveri ishte rob i zgjut!

 15. merru me ta says:

  Amerika eshte ne krizen me te madhe te historise se saj qe nga lindja. Ka ne krye nje president qe s’merr vesh çfare thote, s’di çfare ben dhe nuk i dihet e ardhmja. Do katandiset keq Amerika ne keto vite qe do te jete nje njeri kaq i papergjegjshem. Me vjen keq edhe per disa shqiptare qe e heqin veten ‘çoç’ dhe thone Amerika mor Amerika. Eshte drejte rreshqitjes dhe veshire se ngrihet me. As demokraci e as liri s’do te kete, vetem anarshi per vete dhe te tjeret. Ja çfare ben mospergjegjesia e atyre qe zgjedhin!

 16. Rete says:

  Me keta pusht-etare qe kemi ne me mire te na pushtojne te tjeret se do jemi me te bashkuar si popull ndersa Berisha,Meta,Rama etj na percane deri ne urrejtje kunder njeri tjetrit.
  Kur shikoj Veliajn dhe Ramen ne tv me vjen per te vjelle.
  Te dy i shoh si armiq,se te tille me kane trajtuar mua si shtetas keta sharlatane!
  Mbeti Veliaj neper bote per te marre certifikata lavderimi njelloj si distiktivat SS ne aksionet e hekurudhave.
  Mallkuar qofshi!

  1. eeeeej says:

   Keshtu thoshin dhe ballistet dhe e hengren plumbin kokes!

 17. Jimmy says:

  Trump eshte Komplet Idiot
  Rrote me 2 Kk

  1. arnauti says:

   Te nderuar Arnaute Muti!
   Trump nuk e zuri ne goje fare Shqiperine!
   E zuri gazetari! Por edhe gazetari nuk ka ndonje kunj me Shqiperine! E tha sa per te lare gojen qe nuk kam gje me Malin e zi, mund te jete Shqiperia apo ndonje tjeter. Intervista ishte per audiencen Amerikane jo Evropiane.
   Tucker Carlson eshte nje gazetar koti qe i sherben te djathtes Amerikane si puna e Ylli Rakipit ne Shqiperi. Askush ne Shqiperi nuk e rruan car thote Ylli Rakipi. As ketu nuk pjerdhin per Tucker Carlson. Rendesi ka kongresi American . Kongresi eshte pro shqiptar.
   Ata Turqt e Arnautistanit qe e deformojne lajmin qe ti bejne qejfin Turqse u do qire motra! Jane zorraxhinj te Enver Bimbashit!

   1. motren e robt ku ti kesh o malok i degjenerum,bythqir vatikanit.

 18. Peço says:

  Nuk ka deklaratë më të bukur në raport me ne. Pra, sipas Trampit, nëse nxehet Edi ose Ramushi, ç’të bëjmë, do hyjmë në luftën e tretë botërore. Vërtetë brilante!!!!
  Ndoshta e kuptojnë këta bythecët tanë, si këtu dhe sidomos në Kosovë, se sa e domosdoshme është të jesh i matur dhe i duruar, sidomos në mardhëniet ndërkombëtare. Ata duhet ta kuptojnë, se për tekat dhe marrëzitë tona bota nuk mund të hyjë në luftë. Pra ti lëmë pordhët, dhe të mos mburremi “me koqet e botës.”

  1. eeeeej says:

   Ke te drejte ne fakt, ashtu te durueshem u treguan edhe UCK-ja ne 1999 dhe e detyruan Ameriken te futej ne lufte!
   Ik o Peco psikopati, shko mbaro shkollen fillore. Amerika u fut ne lufte per shqiptaret, jo me fjale por me vepra.
   DEBIL!

 19. Vl says:

  Ky esht presidenti me bole qe ka njohur ndonjeher amerika. Te gjith e din qe Nato esht krijuar per te parandaluar luftrat,dhe aq me shum te treten. Mos e kruj me malin e zi, se ka nje ushtri te madhe nga mbrapa. Nese Nato do shperbehej, ta garantoj qe do fillonin pushtimet ne mas, dhe i madhi do hante te voglin. Dhe gazetari njelloj me trapin, kokra e gomarit. Luftrat fitohen pa ber luft, e ajo pyetja ishte me injorantja e mundshme. Pse duhet te shkoj!!!??? Nuk ka pse shkon, se ska luft sa te jet aleanca

 20. HQ-18 says:

  Po mirë..
  Po erdhën per të na mbrojtur , borxh do ua kemi.
  Po nuk erdhën …
  motrën ku ta kenë 😀

 21. Ramo Vito says:

  AMERIKA ASNJEHER NUK KA QEN ME E FORT DHE E SIGURT SA ESHT SOT. AMERIKA KURR NUK KA PASUR PRESIDENT PATRIOT DHE TRIM SI DONALD TRUMP. LARGPAMESIA DHE FISNIKERIA E DONALD TRUMPIT DOGJI PLEHERAT SHEKULLORE TE LUFTES FTOHET. DONALD TRUMP LUFTOHET NGA FRIKACAT, DRITESHKURTERIT, LESBIKET DHE ARMIQT E AMERIKES DHE PAQES.

 22. Labi me grope ne gjoks says:

  Kur ra njehere zija e bukes u mblodhen kokat e kombit ta pleqeronin punen.
  – E gjeta, tha korçari. – Ne do t’i shpallim lufte Amerikes. Ajo do na munde e do na mbaje me buke.
  – Bravo! – i thane te gjithe njezeri.
  – Jo moreeeee…. _ u hodh labi.
  – Po sikur ta mundim ne Ameriken, a mbahet me buke gjithe ajo Amerike?

  (Keshtu arsyeton edhe Tra(m)pi)

 23. Qytetari I Thjesht says:

  O injorante ai po flet per malin e zi dhe nuk ka lidhje fare me shqiperine.. ju digjoni fjalen e gazetarit qe thote per malin e zi pastaj thot dhe Albania dhe ju kujtoni se I plasi Trapit per shqiperine ose malin e zi qe I cileson si miza….turp

 24. ATDHEU says:

  Domethene, Rusia ka dashur te nderroje me force kryeminstrin malazez. Domethene i ka ngelur ne fyt fakti qe nuk ka dalje ne det.
  President më te dobet USA nuk ka patur. Te pakten, te derimëtanishmit kane mbrojtur fort idene se, nese nje vend i NATO-s sulmohet, USA i del ne mbrojtje.

  Eshte shkelur vija e kuqe. Pas nentorit (zgjedhjet e pjeshshme amerikane) me te gjitha gjasat kete e shkarkon Kongresi. Enough is enough

Lini një Përgjigje te Alboz934 Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *