Ndahet nga jeta ish-ministri i Mbrojtjes, Luan Hajdaraga

Luan Hajdaraga, ish-minister i Mbrojtjes dhe ish-deputet e nënkryetar i Partisë Socialiste për shumë vite, ka ndërruar jetë ditën sotme.

Ai u nda nga jetë në moshën 69 vjeçare në urgjencën e QSUT-së.

Për tre ditë Hajdaraga do të mbushte 70 vjeç pasi kishte ditëlindjen më datë 2 gusht.

Prej disa kohësh ish-ministri i Mbrojtjes në qeverinë “Majko”, Luan Hajdaraga ishte shtruar në spital dhe ndodhej nën kujdesin mjeksor pasi pësoi një goditje në tru.

Ish-deputeti, pësoi disa muaj më parë një hemoragji masive në tru, teksa kthehej nga Struga.

Ndërkohë më datë 16 maj qeveria i arkodori 1.9 milionë lekë ish-ministrit Luan Hajdaraga për mbulimin e shpenzimeve mjekësore.

Luan Hajdaraga ka qenë një figurë mjaft e njohur e politikës shqiptare nga shembja e komunizmit deri më sot.

Ai ka mbajtur një seri postesh të larta qeveritare dhe partiake në PS, si dhe ka qenë edhe deputet i kësaj force politike.

Nga viti 1998 deri në vitin 2000 ai ka qenë dhe Ministër i Mbrojtjes gjatë qeverisjes socialiste.

Hajdaraga për shumë vite ka qenë edhe nënkryetar i Partisë Socialiste.

Biografia
Luan Hajdaraga ka lidhur në Tiranë më 2 gusht 1948.

Ai njihet si politikan dhe diplomat shqiptar, ministër i Punëve të Jashtme në 2003, ministër i Mbrojtjes 1998-2000.

Në vitin 1970 u diplomua në Psikologji në Universitetin e Bukureshtit. Në vitin 1973 ai ishte i përfshirë në punën shkencore.

Në vitin 1985 u bë drejtor i Institutit të Studimeve Pedagogjike.

Në vitin 1991 u bashkua me Partinë Socialiste të Shqipërisë, në 1993-1996 ai ishte nënkryetar i partisë. Si përfaqësues i tij ai u ul në vitet 1992-2001 në Parlamentin Shqiptar.

Në vitin 1998, ai mori portfolin e ministrit të Mbrojtjes, në korrik 2000 dha dorëheqjen.

Në 2001-2003, u zgjodh zëvendësministër i Punëve të Jashtme.

Në vitin 2008 ai iu rikthye punës akademike.

Ai është autor i disa punimeve shkencore në fushën e psikologjisë eksperimentale dhe psikologjisë së fëmijëve. (TemA)

 

 

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Ndahet nga jeta ish-ministri i Mbrojtjes, Luan Hajdaraga”

 1. theatrical says:

  Ngushellime familjes

 2. Koz says:

  Ngushellime te sinqerta Familjes se mire Hajdaraga.
  U prehte ne Paqe !

 3. shqiptari i ilirise says:

  Respekt pedagogut te shkelqyer,burrit fisnik dhe politikanit patriot Luan Hajdaraga!

 4. ELA says:

  ishte se Edi Rama mblodhi reth vetes gjithe shoqerueset e lokaleve dhe i beri drejtoresha gjithe socialistet e vertet i qeroi bashke me gramoz Rucin.E dio si eshte kjo pune.?sa regullojne veten dhe fisin e tyre as duan tja dijne p[er te varferit qe bejne fushate per ta m,mallkuar qoeshin pushtat me ne jkrye Edi Ramen,Gramoz Rucin,Erjon Bracen,Arben Ahmetajn,Gjiknuretm,nikollet dhe plot plehra te ashtequajtur socialiste.partia socialiste eshte parti e delexhinjeve,partia e LSI-e maskarenjeve PD -0parti e rugaceve,ky eshte populli shqiptare.rente nje termet dhe i shuafte te tere te oll hajduta

  1. Shigjeta says:

   ELA ,femer je ??? Po je femer ik e beji nje gojore Edit , po je mashkull ik e nxiri bythen , per cfare flet botimi , dhe cfare shtjellon ti ………idjotesia dhe injoranca ne max…..jepi ELA , leshou pa duar …….

  2. Era says:

   ke thene fjale me baza per 3 partit…po ne rast vdekje edhe per nje qen do na vinte keq…

 5. Llanua says:

  Nje luge pilaf. Kjo ishte fjala e fundit e te ndjerit.

  1. BUJARI JU DEGJON says:

   Po,eshte e vertete,por tha edhe kete:
   “Une te ha pilaf – Llanua te haje mut!”…

  2. Xha Braho says:

   Ma ne fund ene orizi fo gjej pak rehat

   1. I.Hoti says:

    Ti je nje gomar ..por me dy kembe! Kam frike se e fyej gomarin duke e krahasuar me ty.Kafshe por pa ndnjeja ,gjak por me keg se zvarraniket! Zoti pafte nga ty!

 6. Roberto says:

  Ngushellime familjes per kete mik te mire. Kam patur nderin ta njoh dhe te bisedoj me te me dhjetra e dhjetra here. Njeri i qete,njeri me horizont te gjere dhe i thjeshte.Kujtime te bukura. I pa harruar qofte kujtimi dhe emri i tij.🥀🥀🥀.

 7. qytetari says:

  Ngushellime familjes i qoft dheu i leht .

 8. Moni says:

  Ngushellime familjes, por pa qene hipokrite edhe i ndjeri e kishte ngjyer në buxhetin e shtetit. Sic e cilesoi dhe krye padrinoja: Hajdar-orizi, per shkak te abuzimit me tenderat e ushqimit te ushtrise.

 9. MAJAKOVSKI says:

  Luan Hajdaraga personalitet I madh i shkelqyer ne fushen e shkencave sociale. Politikan dhe njeri I persosur. Me kontribute te medha ne emancipimin she demokratizimin dhe debatit te hapur ne shoqerin shqiptare. Te paharuar do te mbeten emisiinet e tij te debatit shoqeror civilizues ne RTSH ne vitet ’80. Te qofte dheu I lehte ty dibran prej origjine. Ngushullime kujt to takoje. Respekte.

  1. lili says:

   ?????
   Ku na paska shelqye aq shume pos ne vjedhje deri tek orizin e ushtrareve…e pra u nctrash u nctrash derisa pelsiti..

 10. Fran Cukaj says:

  Kam patur disa raste komunikimi me Luanin . Edhe para se te perfshihej ne politike , edhe gjate ushtrimit te saj , por edhe kur iu largua asaj , ai mbeti konstant , njeri , ndryshe nga shumica e politikaneve arrogante , gojepiset , urrejtes , medioker , etj , etj . Me siguri shpirti i tij do te prehet ne paqe .

 11. Orjela says:

  TURP, POPULL JENI SHPERFYTYRUAR. NUK E KEMI PASUR ZAKON TE SHANIM TE VDEKURIT.
  LUAN HAJDARAGA NJE BURRE I NDERUAR DHE JO LAPANGJOS, NJERI ME INTEGRITET
  JU KA ZENE POLITIKA SYTE, KUR SHANI DIKE VINI EMRIN E VERTETE QE TE PAKTEN TU BESOJNE NE STO QE SHKRUANI.
  JAM E SIGURT QE ATA QE SHAJNE JANE NJEREZ QE NUK DINE TE SHKRUAJNE E TE LEXOJRNE JO TE KRAHASOHEN ME TE NDJERIN PROFESOR.

 12. Ledio says:

  Ngushellime familjes,por per shume nga ne sa me prane vdekjes qe te jemi aq me te paster na duket vetja nga mekatet e kaluara. Ndersa pas vdekjes te gjithe jemi njerez te “perëndisë/tokes” edhe cdo mekat eshte i falur , qofte edhe ai i boshatisjes se depove te ushtrise. Por sa per sqarim ky ishte mize perpra, Metes, Berishes, Bashes, Rames, Nanos etje, keta kane 27 vjete qe e grine cdo gje.

 13. Dn says:

  Skandal eshte kur qeveria jep milliona keshtu per ministrate qe per shendetin e tyre nuk ka kursye asgje.Plus asaj per nje hemorragji massive,me pronostik te keq edhe ne kushtet e mjekesise Perendimore,eshte vertete me fug pare kot…Pse duhet qeveria me shpernda pare per Vipat keshtu ? Te gjithe te barabarte para ligjit ? Jo bash,disa me privilegj tane jeten prape te privilegjuar deri ne fund ,edhe kur dihet se fundi eshte afer…
  Po per fukarenjte,sa po jep qeveria nje grusht turijve ?
  Edhe n’trashen si derra deri sa t’u plasin damarret nga vjami,me paret e popullit,de dhe prape duhet me paret e popullit te paguajme qe te shendoshen barkderrat…
  Shkelja biologji,se n cd oshta vetem keshtu vjen shpetimi i shqiptareve nga kjo kate grabitcare.

 14. Dhimiter Dai says:

  Nderua qofte kujtimi i Tij.Luani do mbeten ne kujtesen tone njeri i nivelit me Educate dhe Shkence.
  Ngushellime familjes se tij. Te rojne dhe ta kujtojne.E meriton kryelartesine familjare,shoqerore dhe Shkencore.
  Dhimiter Dai dhe familja e Tij.Athine Greqi!

 15. gezim struga says:

  Ngushellime familjes.Ishte me te vertete nji burre i mencur.

 16. "BOHOTINA" says:

  Sic thone ishte mbase. Nuk e kam njohur kaq gjate. Por 2 vjet si Minister Mbrojtje, qe e kam njohur mire, do ta percaktoja si nje bandit me shkolle. Nuk dua ta rendoj me mjaft fakte dhe afera. Gjithsesi ngushullime.

 17. Koci says:

  Komentohet: “njeri i mirë dhe me integritet…”
  Njeri i mirë në një botë të drejtë është ai që respekton ligjet, gëzon të mirat materjale bazuar në punë të ndershme dhe kërkon të drejtën edhe kur në opinionin publik përflitet për abuzime me tenderat publikë, më konkretisht me ushqimet në ushtri( orizi që nuk është vetëm metaforë.)
  Ky nuk e bëri, por heshti si i “mirë” që të mos nxiste më tej zëmërimin e opozitës dhe rivalët në krahun e tij.
  Ç’mbeti për Luanin?
  Sakrifica e tij “epike” ishte kur “vuante” duke ngrënë pilaf në zyrën e M.Mbojtjes, ndërkohë që gruaja dhe fëmijët jetonin dhe sholloheshin në USA.

 18. Era says:

  ke thene fjale me baza per 3 partit…po ne rast vdekje edhe per nje qen do na vinte keq…

 19. Era says:

  NGushellime familjes ..i shkofte dheu i lehte😢

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *