Sindromi i të tredhurëve, që bëjnë si të fortë

Nga Mero Baze

Në mungesë të fuqisë politike dhe ideve për të qenë një alternativë, në PD shfaqen gjithnjë disa zara të cilët lënë gjithnjë një datë, ose afat për revolucion, me përmbysje dhe dhunë. Më i shquari mes këtyre idiotëve mbetet Sali Berisha, por atij nuk po ja vë më njeri re, se e ka tik nervor, ngaqë është rrëzuar me dhunë nga pushteti njëherë, pasi provoi të qëndronte me dhunë. Më tej ka zëra inferiorë të periferisë,  që nuk e di pse kanë keqkuptimin që PD është një parti që po të dojë, ja del me forcë.

PD në historinë e saj është një parti që e ka përdorur dhunën si mjet politik, por vetëm kur është në pushtet.

Kur është në pushtet, PD trimëron banditët e saj, dhunojnë kundërshtarët, rrahin gazetarë dhe politikanë, djegin redaksi dhe hedhin makina në erë, dhe shpërblehen për këtë. Është llogjikë primitive e një partie burracakësh.

Por PD nuk është ndonjë parti që mund të konsiderohet e forte, nëse përballet me dhunën.

Kur pushteti i PD degradoi në vitin 1997, të gjithë këta të fortët e sotëm, ja mbathën në Qafë Thanë sapo dëgjuan pushkën e parë. Këmbë njeriu nuk gjente dot Sali Berisha për muaj të tërë, jo më në Tiranë, por as në Shqipëri. Dhe gruaja dhe kalamajtë e tij, e lanë vetëm.

Këta që trimërohen se do përmbysin pushtete e do heqin njerëz zvarrë, kanë mbushur brekët dhe nga telefonata anonime, e jo më nga dhuna fizike.

Vetë PD dhe pushteti i saj u shkërmoq për 24 orë përballë dhunës së protestave popullore më 1997, dhe Sali Berisha dështoi edhe në përpjekjen ushtarake kundër saj.

PD nuk ka asnjë histori të vetme trimërie të dhunshme, përveç historive të banditëve të saj kur është në pushtet, ndaj individëve, kryesisht gazetarë apo politikanë opozitarë.

Është pikërisht sindromi i pafuqisë, ajo që i bën të kërcënohen se janë të fortë. Është si ndjesia e të tredhurëve që flasin gjithë ditën për seks. Janë si ata meshkujt me krahë me tatuazhe dhe gjokse të fryra, që duan të të mbushin mendjen që nuk kanë asnjë problem me të qënit burrë.

Unë nuk di kush shqiptar mund të trembet personalisht apo politikisht nga Edi Paloka përshembull, që ja mbathi më ‘97 nga frika se doli Fatos Nano nga burgu. Dhe të mendosh që Fatos Nano është ndoshta njeriu më paqësor i politikës shqiptare për 30 vjet. Nuk po flas për këta surogatët e tjerë mendje-eksiq.

Edhe atë që ja quajnë PD-së grusht shteti më 1998, pas vrasjes së Azemit, vetë Berisha e ka pranuar dhe e përsërit vazhdimisht që ishte e orkestruar nga qeveria si kurth për të.

Tani kjo ideja që këta do bëhen një ditë të fortë, është shumë eksituese dhe nuk duhen dekurajuar. Rëndësi ka të bëhen një herë. Mos ua merni për ters dhe mos u jepni këshilla as për shtet ligjor dhe as për protesta demokratike.

Vetëm lërini të bëhen 24 orë të fortë dhe t’i turren “Bllokut” të sotëm.

Lërini t’i vënë zjarrin vilave të Gjirit të Lalzit, “Lagunës Blu”, “Rolling Hills”, apo kujtdo tjetër.

Do të jetë vërtet shpëtim, dhe nëse fitojnë, dhe nëse humbasin.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Sindromi i të tredhurëve, që bëjnë si të fortë”

 1. Iliri nga Gjermania says:

  😂 I madh jeni Zoti Baze.
  Ja ke pershtaur artikullin bukur atyre Plerave te PD.
  Respekt.😂

  1. KUJTIM PUSHKA says:

   BRAVO. MERO
   TE GJITH TE PD JAN TE TREDHUR
   EDHE GRIDA E DI
   NUK JAN PER GJE

  2. KUJTIM PUSHKA says:

   BRAVO. MERO
   TE GJITH TE PD JAN TE TREDHUR
   EDHE GRIDA E DI
   NUK JAN PER GJE,,,,,,,,,

  3. Epiriiiii says:

   Hahahaha je Gjigand Mero. Me siguri keta te TREDHURIT e PD flasin pas ndonje Cigare Barishteje, u vduken vetja Cuba por kur u del Bari e kuptojne qe kan Qen Zgjebarak. Hahahaha

 2. Cuku says:

  Mero Baze
  Briland ,,fantastik,,
  Si gjithnje shkurt dhe sakte,,,

 3. sit... back..and relaks →→→ says:

  PD i mungon imazhi, that’s all. PD mbahe peng prej se shkuares se saj dhe nuk po arrin te clirohet. PD duhet te pranoje deshtimet e se kaluares, te denoje dhe te ndahet nga gabimet strategjike qe ka bere dhe gjithshtu PD duhet te gjeje nje imazh te ri, nje imazh popullor, nje imazh te panjollosur qe ta drejtoje. Edhe sikur Rama ta beje mutin me mullar se sa po e ben askush nuk e shikon e nuk do ta shikoje shpetimin tek Luli, shoku i Rames ne te mire e ne te keq. Rama-Basha eshte thejsht nje fotokopje e koheve te reja e dyshes Nano-Berisha me ndryshimin qe Basha nuk po arrin te ngrihet as politikisht, as ideologjikisht e as nga ana karizmatike ne nivelet qe ishte Berishes perballe Nanos. Kultura politike e Bashes eshte kultura e pritjes, kultura e te luajturit ne mbojtje me sulme sporadike te cilat me shume zhvillohen si pasoje e gabimeve te Rames sesa si pasoje e ndonje strategjie tekniko-taktike e Bashes. Basha po harxhon shume energji per te vene nen kontroll partine dhe per legjitimuar lidershipin e tij dhe kjo tregon nje mungese besueshmerie nga baza dhe gjtihashtu mungese lidershipi dhe aftesie rekrutuese te elementit te duhur nga Basha. Kur ai nuk tregon kontroll ne partine e tij imagjino sesa besim dhe entuziazem ngjall ai tek votuesi i lekundur qe ben diferencen ne votime, te cilet mund ta imagjinojne lehte se sa katastrofe do jete qeverisja e Bashes neser. Rama dhe PS po tregohen shume elastike dhe te shpejte per ti zene Bashes dhe PD te gjitha shtigjet te cilat PD mund ti shfrytezoje si pjese e platformes se saj per te ardhur ne pushtet. Metoda terhiq e mos keput kombinuar me nje zyre propagande qe punon 24 ore ne te gjitha fushat mediatike qe te japin kontakt te drejtperdrejte me popullin, si mediat sociale, ato vizive apo te shkruara, strategjia e devijimit te debatit dhe terheqjes e kundershtarit ne fushat ku pozita qendron fort dhe shmangia e debateve per tema qe mund ti ulin pike qeverise po funksionon me se miri per Ramen. Bashes i ka ngelur ne dore vetem karta e populizmit te cilen po te dije ta luaje mire dhe me efikasitet mund ti sjelli rezultate te mira me nje investim te vogel. Thene ndryshe, nqs PD dhe Basha shikojn qe kundershtari po ben gabime qe mund ta cojnne neser drejt humbjes se votave duhet vetem mos ta ndalojne por ta lene te shkoje me thelle. Menyra sesi po ben Basha opozite sot e ka kthyer PD ne nje zgjatim te institucioneve te qeverise, PD ben ankesa dhe denoncime dhe ben mire por jo ne kete moment, ajo duhet vetem ti dokumentoje, te krijoje nje databaze me gjitheshka ndodh, me fakte dhe te dhena dhe pasi te kete krijuar the big picture te asaj qe ndodh mund ti beje publike ne momentin e duhur i cili eshte gjithmone 6 muaj deri 1 vit perpara zgjedhjeve te pergjitheshme. Berja publike e cdo rasti korruptiv apo pakenaqesie qytetare ne cdo ore e moment te dites nuk ben gje tjeter vecse i jep mundesi qeverise te vetekorrigjohet duke mbyllur shtigjet dhe opsionet e opozites neser. Nqs shikon qe kundershtari po gabon, mos e pengo, lere te gaboje serish e serish nderkohe qe ti e ruan si gjahtari prene. Basha ben mire te lexoje librin Princi te Makiavelit nqs nuk e e ka lexuar sespse me sa shikoj une Rama i ka bere detyrat e shtepise dhe me laps ne dore bile.

  1. zorro says:

   E ke folur me mend o sitback. Por Luli nuk eshte i lindur per udheheqes dhe tani e gjithe njerzia po pret qe ai te mesoje zanatin e udheheqjes…Problemi eshte se asnjeri nuk ka kohe te prese Lulin te rritet, ne menyre te vecante qe nuk po tregon ndonje shenje largpamesie apo zgjuarsie. Luli bie shpejt ne gropen qe i hapin si ata te PS, por ne menyre te vecante ata te PD-se. Udheheqesi i PD (pavarsisht se kush eshte) nuk duhet te jete rrugac, por duhet te flase per Europen, per ekonomine, per ligjin dhe cdo gje tjeter qe lengon ne kete vend. Termat vulgare, kercenues, sharjet apo budallaqet alla-Sali duhen fshire nje here e mire nga ideologjia e PD-se, se nuk jemi me ne 1991.

 4. FIX316 says:

  Me nje fjale,ata qe bertasin sot per dhune,jane nga ata qe te hane mune!…

  1. ashtu o posi! says:

   Tamam!Ata janë!😂😂

 5. Gri says:

  Z.Mero! Pd do behet! Trime! Tashe ata kane keshillat e cmuara te speciallistit te kafkave, z. Kac Islami! Edhe Luli ka shenja burri! Psh kur beri thirje nga Cadra, per te shpur gomat e makinave, thyer xhamat (me llastiqe), etj. Sala po mbetet trim! E di N.Dokle sa trim eshte Sala! Pd do behet trime!

 6. sam says:

  O Mero, ketyre njerezve nga ana ime ju themi LITRAKE,

 7. Peço says:

  Gabon rëndë, Mero! Në Kosovë në shtator dhe më pas mund të diskutohet për shkëmbime territoresh me Sërbinë. Ndonse bisedimet mund të jenë nën kontrollin euroatlantik, në terren mund të ketë reagime të dyanëshme. Pikërisht këtë do të përpiqet të shfrytëzoj Berisha. Sa herë që Sërbia është në vështirësi në raport me Kosoven, perkrahsit e saj në Shqipëri si rregull krijojnë trazira tek ne. Nuk thonë kot, ujku mjegull do. Ndaj trajtimi thjeshtëzues që ju i bëni fenomeneve të shfaqura nga element të dirigjuar brënda PD, me keqardhje mund të thuhet se ndoshta janë një nënvleftësim i pamotivuar i situatës. Politikan serioz janë të gjithë ata, që kurrë nuk nënvleftësojnë qoftë edhe elementin në dukje më të parëndësishëm.

  1. Zigur Cakerri says:

   Peco, ti mendon se Saliu dhe kopeja e tij mund ta kruajne ne pafundesi me ligjin?
   Fut 2-3 nga keta larot brenda dhe shiko ti Salianusin, Griden dhe Pace Juniorin si dalin ne demonstrate….

   1. Caku says:

    Kush politikan esht denu deri tani e kari lales?
    Mut ata qe ishin me mut kta tani

 8. Qim pekes i thashe qe lufta duhet te filloj tek blloku i bllokmeneve te rinj ne lalez.
  Ne 97 keta kishin vjedhur por nuk kishin arritur te ndertojne vila ne te kater anet .
  Prandaj edhe familja serbe berishovic ,pushka bam dhe ata mbushen valixhet me dollar(si mbreti zogu kurves) dhe me vrap tek kusherira ne suedi.
  Dhe koken e shpetuan dhe sypeshkaqeni gjeti edhe nuse kusheriren……
  Kurse sot eshte krejt ndryshe se gjysmen e luftetareve te cetes saliut duhet te ruajne vilat ne lalez e lunder,dhe do i ngelen shume pak luftetar nga mamurrasi te luftojne me luftetaret e rames.
  E megjithate ne jemi popull ushtar qe mezi presim te hidhemi ne beteja per prijsin tone.
  Te fala gjeneralit te jugut imam ballajdija qe do zevendesohet nga gjeneral qim peka dhe djali i fahri spiunit me pervoj….

 9. Jimi says:

  Mero! PD vetem parti nuk eshte! Ajo eshte nje formacion militar,alla “Haxhi Qamil”, pa ide dhe program konkurus. I vetmi qellim i ketij grupimi horrash te gjithfare kalibrash te mbledhur dhe te drejtuar nga nje ish komunist i futur kontrabande ne kete parti, PPSH, eshte marrja dhe mbajtja e pushtetit me dhune!? Si komunist ai ka lexuar dhe studiuar historine e revolucionit bolshevik, te udhehequr nga Lenini, ne 1917-en. Sot ne shekullin 21 ai ne menyre mekanike kerkon qe nje te tille “minirevolucion” ta implementoje ne Shqiperi, duke “harruar” qe per 100 vjete qe nga ajo kohe kur beheshin revolucione ka rrjedhur shume uje nen ure!?

 10. Ilir Meta says:

  Kemi edhe Murrizin Mero,si pushke e ngrehur sa here qe sja mban Lulit i sulim luan Murrizin apo sipas rastit burrneshen Albana apo qeros Strazon

 11. Cakalli says:

  Po kurka pasur pd ndonjehere te gjith jane kelysh te sigurimit komunist.

 12. Zani says:

  Peco sa trima jane keta e dine vete.Bejne mire te mos e kruajne me fik deti .Po ky spurdhjaku Çim peka, qe e mbane vehten per gazetar duhet therritur nga policia, per thirrje terroriste ne dem te popullates.Ta dergojne tek Zani dhe Jaho se mbase atje e kupton se sa i vlen lekura.

 13. Martini says:

  Mero je i sakte per shume gjera por neglizhon kryezoren qe ka bere te rije ne pushtet Pd.E cila asnjehere nuk ka patur shumicen ne popull.Te tredhur jane bythkot te paaftet ose tradhetaret e te majtes dhe shqiptareve te cilet bene lojen e armiqve.te.Shqiperise u pasuruan dhe po gezojne pasurite e vjedhura ose me te miret po ngrohen ne diell.Lista e ture eshte kategorite ndajini vete o Mero.Fatos NanoNamik Dokle Pandeli MajkoYlli BufiBashkim Finoilir MetaRexhep MejdaniZabit BrokajEdi Rama etj.Po te ishin te sakte keta shqiptaret do ishin te lumtur.Mundeni zoti mero te komentoni ose shtoni kete liste ne respekt te lexuesit tuaj

 14. Qytetar says:

  Te “fortit” e PD-se Kane qene persona te punesuar ne SHIK dhe krime,te cilet vepronin sipas urdherave te Berishes.
  Berisha me kete metode,ka kerkuar te trembe cdo kundershtar politik dhe mendim kritik .
  Trimat e punesuar nga PD-ja,militante partiak,kane kryer me pagese veprime terroriste ! Keta tani po nuk i pagove nuk dalin ne miting .
  Zhurma qe disa “besnike”po venne per te karikuar pjesmarrjen ne protesten e rradhes,tregon friken qe ka PD.
  Ajo kerkon ti terheq ne proteste me “ngjarje” interesante,per te thene se dolen ne proteste 500 mije vera.

 15. Pajdhari art me hajdar says:

  E ku ka shqiptar t fort mer!
  Shif historin.
  Fryhen n koh paqe por sa plas lufta ja mbathin si lepuj t eger gemushave.
  Si puna e ndeshjeve nderkombtare t futbollit.
  Para ndeshjeve shqiptart pordhnojn “do fitojm,do kualifikohemi,do…. ”
  Mas neshjes,pasi kan honger ca petlla s nihen fare dhe harrojn pordht tullumbacore te shlume me par,per me u ngref ne ndeshjen e ardhshme…
  Shqiptarit vec shpinen mos i kthe se t ha mas shpine si i pabes
  Dhe mos i bje n dor se behen bashk 17 vet kundra nanji pensjonisti me xhaket t vjeter dhe i bijn dhe shesin pordh per kto turpe.
  Shqiptart jan majmunet me t kqinj qe e shndrrun ne njers.
  Si bicim produkt skarco.prodhim i dites s hen.
  Perendija pa tjeter qe ka qen e pir kur ka prodhu shqiptarin.
  Si ato kurvat qe ngelen shtatzan pas nje pallimi total qe han ne nje wikend plot alkol drog dhe hajdara…
  dhe sjellin ne bot nje shqiptarqiq te vogel qe kur rritet behet problem i modh.
  Prandaj,rrasini hajdar hajdarin ne sum atij shqipo shqiptarit.
  Thot Qiwllson Kardhar,anglo sakson me hajdar si saksofon.

 16. Frok Martini says:

  Po pa shkuar atje tek vendi dhe pa sekuestro pasurie te ketyre Palo politikaneve hajdute, kjo do te jete shqiperia sot dhe ne te ardhmen besoj te afert.nje dite do ti vjellin te gjitha ,bemat keto zagare : duke filluar me nanon, berishen, mediun, rulin e mulin, imamin e shejtanin, lulin e shulin,ramen e samen, erin e terin, harasanin e salijanin, vokshin e llokshin, dumen e sumen, lamen e tamen,beqjen e gjiknurin, qorin e dorin, leskajn e sheqerken, ndoken e paloken,horat dhe horlleqet e tyre, kure nuk do te kete as paqe as perparim ,shqiperia e shumevuajtur nga keto , maskarenj dhe kriminele qe vetem zoti ju ardhte hakut………..o mero djali, o ti te lumte pena.

 17. Ngelem ne Monizem o Baze 🙁
  Sigurisht qe TI mbetesh pene e forte po aq sa une pene e harruar por, nuk di kush do beje opoziten ne kete vend ku Pozita behet delirante dhe arrogante kur nuk ka frena qe ta permbajne.
  Dashte universi te behen pak me te mencur se ne keta “kelyshet” qe kemi lindur e rritur e shkolluar!!!
  Vazhdo te shperndash mesazhet e tua kuptimplote djale!!!

 18. Adi says:

  “Sua ve me njeri nbyth” thot nje shprehje popullkre

 19. Adi says:

  As I said before: ktyre te PD sua ve me njeri mbyth. Dhe mos harro ta heqesh kte komentin se u mbetet qejfi krye kriminelve te kombit. PDistet -Rrace me e qelbur!
  AGAIN: Atyre te PD sua ve me njeri myth!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *