Kujdes: Ja çfarë ndodh nëse flini më shumë se ç’duhet

Ekspertët thonë se gjumi i tepërt është i rrezikshëm.

Sipas tyre, personat që flenë më shumë se 7-8 orë shkaktojnë dëme në shëndet.

Hulumtimet e reja tregojnë se njerëzit që flenë 10 orë, kanë 30% më shumë gjasa të vdesin përpara kohe.

Studiuesit rekomandojnë që orari normal i gjumit është 7 apo 8 orë.

Në të kundërt, qëndrimi në krevat për më shumë se 10 orë, shoqërohet me goditje në tru, që ka 56% shanse të ndodhë dhe me sëmundjet kardiovaskulare, rreziku i prekjes nga të cilat rritet me 49%.

Cilësia e gjumit ndikon gjithashtu në shëndet, shkruan Klan.

Një gjumë jo i mirë mund të jetë faktor për sëmundjet koronare të zemrës.

Kjo ka 44% gjasa që të ndodhë.

Ky studim është botuar në “Journal of thë American Heart Association”.

Ekspertët thanë se studimi i tyre sugjeron që gjumi i parregullt mund të jetë shenjë e rrezikut të lartë kardiovaskular.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Kujdes: Ja çfarë ndodh nëse flini më shumë se ç’duhet”

  1. says:

    Që prej 3 milionë vitesh është vërtetuar që duhet të shtrihesh në orën 22 dhe ngritur në 6.Verës 50 minuta sieste në orën 14 dhe 15 minuta qirje për ata që kanë mundësi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *