Për burrat që i mbajnë gratë në thasët e persekutimit

Nga Mentor Kikia

Për të gjithë ata që mu sulën, pas publikimit të një shkrimi, lidhur me cënimin(sipas meje) e të drejtave të grave që mbulohen me burka.

Sepse ata burra, ndjehen mirë që i mbajnë gratë e tyre brenda thasëve të zinj, sepse kështu mendojnë se ruajnë nderin, sepse kështu nuk ua shikon as dielli e as robi, as duart, as fytyrën e as sytë.

Ja një lajm, që vjen Anglia

Ish-sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson, bëri dy ditë më parë deklarata publike kundër mbajtjes së burkës nga gratë myslimane.

Ai tha se shamitë në kokat e grave muslimane ishin mizore ndaj tyre, duke ia adresuar fajin atyre që ai i quajti “regjime shtypëse mashkullore”, me bindjen se janë ata që e detyrojnë gratë që të vishet në atë mënyrë.

Pas këtyre deklaratave pati reagime.

Shumë thanë se Boris duhet të kërkojë ndjesë.

Por sot, imami i Kongresit Islam të Oksfordit, Taj Hargey, përmes një letre drejtuar “The Times”, mbështet Johnsonin.

“Ish-sekretari i Jashtëm nuk duhet të kërkojë falje, ai ka thënë të vërtetën”.

Ai saktëson se veshja nuk kishte legjitimitet nga Kurani dhe se ishte modë e ekstremizmit fetar dhe islamit militant.

Ai madje ka thënë se burka mund të precipitojë rreziqet e sigurisë dhe të pengojë kohezionin e komunitetit.

Sipas Imamit, burka tregon vetëm pabarazinë gjinore.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Për burrat që i mbajnë gratë në thasët e persekutimit”

 1. undefined says:

  E kapa gjyshen duke veshur nje Burka, me tha e kam rujt per nusen tate.

 2. Sit back and relaks■●▪ says:

  Po nxjerrja e trecerekut te bythes ne bulevard ca pabarazie tregon? Heqjen e burkes duhet ta kerkojn ato gra qe veshin burka me zor dhe qe fundja nuk i ndalon njeri ta heqin po te duan, te pakten ne shqiperi se rruan njeri. Gjithashtu ato gra qe veshin burka e dine se me cfare burri po martohen dhe se cfare normash duhet te zbatoje apo mos do te thuash qe po i martojn me zor ne vitin 2018. Po mund te kete edhe nga ato gta qe i veshin me qejf e duan ta mbajne dhe ky propozimi yt iu heq nje te drejte qe ato duan ta ushtrojn. Kjo pune nuk behet me ndalime por me rritjen e ndergjegjesimit dhe me ofrimin e suportit per ato gra qe detyrohen me force apo me presion. Po priftereshat qe vetem surratin nuk mbulojn etj besime qe kane kodet e tyre te veshjes ca ti bejme ti xheshim dhe ato. Mos rri gjate ne diell Tori.

 3. Sit back and relaks■●▪ says:

  Po nxjerrja e trecerekut te bythes ne bulevard ca pabarazie tregon? Heqjen e burkes duhet ta kerkojn ato gra qe veshin burka me zor dhe qe fundja nuk i ndalon njeri ta heqin po te duan, te pakten ne shqiperi se rruan njeri. Gjithashtu ato gra qe veshin burka e dine se me cfare burri po martohen dhe se cfare normash duhet te zbatoje apo mos do te thuash qe po i martojn me zor ne vitin 2018. Po mund te kete edhe nga ato gta qe i veshin me qejf e duan ta mbajne dhe ky propozimi yt iu heq nje te drejte qe ato duan ta ushtrojn. Kjo pune nuk behet me ndalime por me rritjen e ndergjegjesimit dhe me ofrimin e suportit per ato gra qe detyrohen me force apo me presion. Po priftereshat qe vetem surratin nuk mbulojn etj besime qe kane kodet e tyre te veshjes ca ti bejme ti xheshim dhe ato. Mos rri gjate ne diell Tori..

  1. Flamur says:

   Sit back and relaks (relax nqse e shkruan emrin ne Anglisht). Priftereshat vishen ashtu por nuk është e detyrueshme nga feja per gratë e tjera.

 4. eksperti says:

  ore ti KIKIA nuk e paske kuptuar akoma pse grate e ketyre veshin thase te zinj,jo se eshte feja,as besimi i tyre,as detyrim nga burri etj mendime se per cfare mbulohen,ATO MBULOHEN O KIKIA SEPSE E KAN LESHIN NJE METER SEPSE NUK DINE TE PASTROHEN DHE AS TE RRUHEN SI NGA PIDHI ASHTU ESHE NGA PJESET E TJERA SI SJEDHTAT PERSHEMBULL,SEPSE I PELQEN PISLLEKU,JANE TE DASHURUARA ME ZHULIN,PRANDAJ EDHE MBULOHEN QE NJEREZIT MOS TE TALLIN KARIN ME KETO GRA SI KAFSHE,DHE NE PRETEKSIN E FESE MBULOHEN,SHIKOI BURRAT E KETYRE GRAVE LESHATORE,KA ME TE PISET DHE TE SHPIFUR SE ATA,prandaj thote nje fjale e vjeter,tenxherja gjeti kapakun,zhuli gjeti pisen dhe u martuan,dhe per te justifikuar pisllekun qe kane ne trup mbulohen dhe behen gjasem myslimane,ne vere ato grate me burka bien ere qelpsinllek nga djersa,un per vetem time edhe te me paguajne as zhallin nuk ja derdhe ne fytyre se e bej pise tek keto gra te pista,kjo eshte arsyeja,nuk ka asnje dyshim tjeter.

  1. Tomi says:

   Ti qeke ekspert leshi. Por ketu spo flitet per lesh.

 5. eksperti says:

  ore ti KIKIA nuk e paske kuptuar akoma pse grate e ketyre veshin thase te zinj,jo se eshte feja,as besimi i tyre,as detyrim nga burri etj mendime se per cfare mbulohen,ATO MBULOHEN O KIKIA SEPSE E KAN LESHIN NJE METER SEPSE NUK DINE TE PASTROHEN DHE AS TE RRUHEN SI NGA PIDHI ASHTU ESHE NGA PJESET E TJERA SI SJEDHTAT PERSHEMBULL,SEPSE I PELQEN PISLLEKU,JANE TE DASHURUARA ME ZHULIN,PRANDAJ EDHE MBULOHEN QE NJEREZIT MOS TE TALLIN KARIN ME KETO GRA SI KAFSHE,DHE NE PRETEKSIN E FESE MBULOHEN,SHIKOI BURRAT E KETYRE GRAVE LESHATORE,KA ME TE PISET DHE TE SHPIFUR SE ATA,prandaj thote nje fjale e vjeter,tenxherja gjeti kapakun,zhuli gjeti pisen dhe u martuan,dhe per te justifikuar pisllekun qe kane ne trup mbulohen dhe behen gjasem myslimane,ne vere ato grate me burka bien ere qelpsinllek nga djersa,un per vetem time edhe te me paguajne as zhallin nuk ja derdhe ne fytyre se e bej pise tek keto gra te pista,kjo eshte arsyeja,nuk ka asnje dyshim tjeter…

 6. Iliri says:

  Qyteterimi ,civilizimi dallohet si nata me diten me prapambetjen,injorancen kafshllekun…….. Mendoj se keta te fundit kane zgjidhje….pirdhuni atje ku keni …

 7. Cobo says:

  Iden se burka prrdoret nga islami ekstremist e shpreh dhe nje professor medreseje ne Shqiperi. Ai thote se disa sjellje ne ate fe nuk burojne nga kurani por nga grupe te ndryshme islamike. Eshte fe e keqadministruar. Ne duhet te ndjekim idet e vendeve te perparuara dhe Jo injorantet Arab. Burkat Jane poshterim qe u behet femrave, ato ne shqiperi duhet te hiqen.

 8. mike says:

  shyqyr qe nuk jemi ne monizem se fara e KIKI-se do kish marre me qafe njerezit, VETEM PER BESIMIN E TYRE. JE MANUPULATOR O KIKI-KO. BORIS JONSON ESHTE NEN HETIM PER ATE QE KA SHPREHUR MEGJITHESE KA KERKUAR FALJE.
  mbetesh nje kalemxhi i palexuar dhe injorant…po hidhi nje sy dy femijeve te tu me gruan e pare…se jane gjaku dhe mishi jot…pastaj shfryhu edhe kunder muslimaneve pa problem

 9. qendroni te sinqert says:

  NAJ shpifet deri sa u hapen xhamiat e kishat nuk lat fjal pa shar per PARTIN E PUNES qe i mbylli vendet ekultit , se gjoia per ju vendet e kultit sillnin qytetrim , ja ku i keni xhdo pallat nga nje xhami e nga nje kish ka ne dispozicion , se gje tjeter nuk esht ngritur kto 30 vjet , tani mos hani mut shum e deshet fen dhe bet si legena duke shar te shkuaren ton tani rrespektojeni ate me temirat e te kqiat e veta , per ju feja sillte kultur pijini lengun kultures qe po ju del nga hundet popull pa din e iman , nuk e duam sistemin e shkuar dakort jam me ju por mos kerkoni kapitalizem me ligjet e komunizmit , kjo nuk shkon , per mua te tera grat myslymane e kan te detyruar te veshin perçe dhe nuk ka legen qe i ndalon ,un per vete jam ateist dhe as qe dua tja di per kto pun , un i respektoj besimtaret e ndershem , un per vete kerkoj ndim zotit kur kam nevoj ,ne shpi ne rrug ne autobuz kudo qe tendodhem , nuk kam nevoj te hy as ne xhami as ne kish , per mua ishim me mir pa to , se jan vendet ku mashtrusit pa moral mashtrojn zotin dhe i japin kurajo vetes qe kobat dhe ndyrsit ti bejn ne vazhdim e ne perjetsi , se bejn pushtlleqe futen ne kish apo xhami i fusin nje te shplar duke then o zot naj fal mekatet ,me mendjet tuaj dilni te paster qe nga kisha e xhamia dhe beni po te njejtin pushtllek prap , sa esht hapur feja maskaralliku krimiu pushtlliku ne ket vend nuk njofin limit , zoti nuk te fal njemilion her per te njejten gje o te paudh mos genjeni veten tuaj , perderisa ai na shikon kudo dhe ju degjon mos u tallni me te te pakten , mos e masni me metrin tuaj gjoia se po ja fusni duke u falur per te njeitat monstruozitete , ne kish e ne xhami nje njeri qe e ben nje gabim te perseritur nuk duhet te shkeli ne at der me , te pakten mos tallet me zotin qe besojn se sa her bejn kte gje nji hap me shum i afroeni ferrit , ne xhami e kish duhet te hyn vetem njerzit qe e zbatojn pik per pik kuranin dhe biblen , se i keeni kthy kisha e xhamia ne kuplara ku futeni me minifund , ku futen lloj loj kriminelesh kondrabandistesh tregtaresh mashtrus plera dhe zullumqar qe shpelajn mekatet e veta , i keni kthyer ne bordello vendet e kultit , o mbaini vendet e kultit siç duhet , ose mbyllini pse genjeni veten dhe hoxhe e priftin qe bejn sikur e han rrenen dhe ata ju genjein siç ju emeritoni , zoti esht nje i vetem dhe duhet me zemer kaq.ateistet jan besimtaret me te ndershem sot se e bejn jeten siç i vjen por te pakten me zotin nuk tallen kurr siç bejn kta qe rrin ter diten ne kish e xhami per te falur maskarallikun e vet , kta jan mashtrusit e perendis dhe jan me mekatar se ateistet.

 10. Genti says:

  Nuk ka grua qe kerkon te mbulohet koke e kembe e mos ti duken as syte e as duart gjoja per te ruajtur nderin e burrit dhe ate te Islamit. Ne traditen fetare grate per respekt te Perendise duhet te mbulojne koken kur futen ne kiasha apo xhami dhe nuk ka asnje detyrim tjeter qe te mbulohen koke e kembe. Shoqerite patriakale dhe rregjimet islamike ua imponojne veshjen e burkas femrave per te nenshtruar gjysmen e popullsise dhe per te mbajtur ne kontroll gjysmen tjeter d.mth meshkujt. Duhet sa me shpejt edhe institucionet tona shteterore ta ndalojne kete forme denigrimi pseudofetar ndaj gruas ta ndalojne ne menyre ligjore dhe perfundimtare. A mund te perparoje nje shoqeri qe fut gjysmen e saj ne thes e per me teper ate gjysem qe lind, rrit dhe edukon edeh gjysmen tjeter qe ja imponon kete gje ? A mund ti bashkohemi evropes qe deshirojme me fytyrat e grave ,motrave,nenave apo vajzave tona me fytyren e mbuluar ? Burka ne vendet islamike eshte kthyer ne simbol te injorances,dhunes dhe terrorit. Por fytyra e vertete e terrorizmit islamik dhe e ketij besimi anadollak e antishoqeror nuk mund te mbulohet e as te kamuflohet nga burka.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *