Baza e NATO-s në Kuçovë tërbon rusët: Skemë e “Shqipërisë së Madhe”, nxit gjakderdhje dhe destabilizim në rajon

“Baza e re e NATO-s në Shqipëri kërcënon shkallëzimin e skemës së “Shqipërisë së Madhe”.

Ky është titulli i një shkrimi të botuar në një media ruse “Fort-Russ”, pas lajmit se në vendin tonë konkretisht në Koçovë do të ngrihet një bazë ajrore e NATO-s.

Në shkrimin që ju do të lexoni më poshtë paraqitet shqetësimi i Moskës për këtë vendim të Këshillit të Atlantikut të Veriut.

Artikulli i plotë:

NATO planifikon të ndërtojë bazën e saj të parë ajrore në Ballkanin Perëndimor, pranë komunës së Kuçovës në Shqipëri, tha të shtunën kryeministri i vendit, Edi Rama.

“Lajm shumë i mirë! Këshilli i Atlantikut të Veriut ka miratuar vendimin për të ndërtuar bazën e parë ajrore në Ballkanin Perëndimor në Shqipëri” shkroi ryeministri i Shqipërisë në Facebook.

Pjesa tjetër e deklaratës së tij thotë:

“Me fondet e Aleancës së Atlantikut të Veriut dhe në partneritet me Qeverinë e Republikës së Shqipërisë, NATO do të investojë mbi 50 milion euro, vetëm për fazën e parë të projektit për modernizimin e bazës ajrore të Kucovës.

Përmes këtij projekti, i cili pritet të nisë brenda këtij viti, Kuçova do të shërbejë si bazë mbështetëse për NATO-n për

furnizim ajror; mbështetje logjistike; mbështetje për policimin ajror; si dhe trainime dhe stërvitje të Aleancës.

Kuçova do të shërbeje njëkohësisht edhe si bazë kombëtare për Forcën Ajrore Shqiptare dhe ky Investim strategjik i NATO-s në Shqipëri, do të sjellë një standart të ri për Forcat tona të Armatosura.

Padyshim, një investim i këtyre përmasave krijon mundësi të reja për zhvillimin ekonomik e social të gjithë rajonit ku planifikohet ndërtimi i kësaj baze të re ajrore të teknokogjisë së fundit.

Paralelisht, po zhvillohen diskutime direkte me partnerin tonë strategjik, SHBA, për modernizimin e mëtejsh kapaciteteve ajrore shqiptare. Së shpejti, pritet qe vendimet e përbashkëta të këtyre diskutimeve do të shkojnë për miratimin e Kongresit Amerikan”- mbyll postimin Rama në Facebook.

Kryeministri shqiptar theksoi se zbatimi i projektit duhet të fillojë këtë vit. Baza ajrore do t’i shërbejë forcave ajrore shqiptare, do të sigurojë mbështetje logjistike, ushtrime stërvitore dhe do të mbështesë operacionet e furnizimit të NATO-s.

Shqipëria u bashkua me Partneritetin për Paqe të NATO-s në vitin 1994 dhe iu bashkua aleancës në vitin 2009.

Zgjerimi i infrastrukturës së NATO-s në Shqipëri nuk është befasi dhe është pjesë e fushatës më të madhe të SHBA-NATO për të promovuar një “Shqipëri të Madhe”, që përfshin nxitjen e konflikteve etno-fetare në shtetet ballkanike me popullsi shqiptare.

Analistët e FRN kanë parashikuar vazhdimisht se Ballkani mund të jetë beteja e ardhshme gjeopolitike në fushatat e destabilizimit të Atlantikut nëpërmjet skemës së “Shqipërisë së Madhe”.

Në këtë kontekst, krijimi i një baze të NATO-s në Shqipëri padyshim që përfaqëson fillimin e operacioneve të reja të destabilizimit dhe përshkallëzimit të konflikteve në rajon.

50 milionë euro të parashikuara për projektin e bazës ajrore ka të ngjarë të gjejnë rrugën e tyre për të nxitur gjakderdhjen e re në formën e separatizmit radikal shqiptar në shtetet fqinjë, është një mundësi që FRN të vazhdojë të monitorojë në kontekstin e NATO- skema e “Shqipërisë së Madhe” për Ballkanin. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Baza e NATO-s në Kuçovë tërbon rusët: Skemë e “Shqipërisë së Madhe”, nxit gjakderdhje dhe destabilizim në rajon”

 1. says:

  I bëj thirrje Rusisë të mos ndjeki rrugën e Greqisë.

  1. Kalec Dega says:

   Morrac ake, nuk ju pjerdh macedonia e mali zi jo ma Ariu i Madh….

   1. undefined says:

    Maqedonia e pa me 2001 te mos ishte SHBA nuk ekzistonte sot apo harrove o Kalec i k…..

   2. Grigor Likmeta says:

    Sic ke emrin Kalec je dhe do vdesesh, nje plehre vicidoliste.

  2. ZIL says:

   Rusia me 70 mld buxhet ushtarak dhe natua me 1 trilion. I bie qe rusia te ndjeki rruken e greqise perpara se tia shqyejn breket!

 2. Alben says:

  RROFTE BASHKIMI KOMBTARE! Te bashkuar jemi te fort!

 3. VFLP says:

  Ah Hitler qe nuk arrite ta neutralizosh rracen sllave qe te mos kishim me nzirje trapi qe po na konsumon prej shekujve.

 4. andrea says:

  Ky ne fakt eshte lajmi me i keq!!!Ne rast te nje konflikti nuk do mbetet gje ne kembe…as Kucove e as berat!

 5. Shqiptar i Ndershëm says:

  Natyrshem kudo ku ka shqiptar dhe ka pasur historikisht shqiptar eshte dhe duhet te jete SHQIPERIA NATYRALE,
  e cila natyrshem eshte krejtesisht njesoj me SHQIPERINE ETNIKE HISTORIKE.
  Po ndalem shkurt ne termat:
  -shqiperia e madhe, -shqiperia e cunguar, -shqiperia natyrale.
  “SHQIPERIA E MADHE” nuk eshte term i krijuar as nga shqiptaret e sotem, as nga shqiptaret e se kaluares.
  Shqiperia e madhe eshte term i krijuar dhe i perdorur gjeresisht nga propaganda ruse-sllavo-greke per te sulmuar bashkimin e shqiptarve pa dallim, per te penguar krijimin e shqiperise etnike, krijimin e Shqiperise natyrale.
  Shqiperia do te ishte e madhe nqs do te vepronte po njesoj siç kane vepruar ata ne menyre shoviniste, dmth nqs ne menyre hipotetike Shqiperia etnike do te pushtonte dhe do te zaptonte toka dhe territore te banuara jo nga shqiptaret historikisht. Por kjo gje nuk eshte aspak e vertete, as ne programe, as ne ide, as teorikisht, as hipotetikisht, as ne platformat politike dhe etnike te shqiptareve dhe partive te tyre, me te gjitha njohurite qe une disponoj.
  Sigurisht, propaganda shoviniste ruse-sllave-greke e ka me te lehte te sulmoje dhe te bej tymnaje frike me termin Shqiperi e madhe, per te mbuluar realitetin e Greqise se madhe, per te mbuluar realitetin e Serbise se madhe, per te mbuluar realitetin e Rusise se madhe.
  Sigurisht, propaganda e tyre, megjithe manipulimin e madh dhe sistematik qe i bejne historise ballkanike, e ka pasur dhe e ka shume te veshtire te sulmoje te drejten legjitime te bashkimit ne nje trup te natyrshem dhe te vetem te gjithe kombit shqiptar.
  Shqiptaret nuk duhet të marrin leje, as sllave, as greke, as ruse, per te drejten e tyre.
  Shqiperia nuk duhet te jete as e madhe, sipas propagandes dhe makthit greko-sllav.
  Shqiperia nuk duhet te jete as e cunguar, sipas pushtimit e zaptimit greko-sllav.
  NATYRSHEM NE KETE GADISHULL DUHET TË KETË SHQIPTARI NATYRALE.

 6. Muzhik i Qelbet says:

  Kafshet e siberise na akuzojne se po krijojme Shqiperi te Madhe. Kjo rrace e qelbet qe me forcen e armeve aneksoi Osetine e Jugut,Abkhazine,Krimene dhe gati po merr rajonin e Donbass. Shqiperia eshte anetare e NATO-s dhe nuk i duhet leja e ketyre qelbesirave se cfare ben ne territorin e vet.

 7. katarakti says:

  50 milione nuk jane asgje per nje baze ushtarake. Enver Hoxha hodhi miliarda ne bazat e Pashalimanit, Kuçoves, Bizes etj etj. 50 milione mjaftojne vetm per te lyer muret. Nga ana simbolike ndofta ka ndonje fare rendesie kalimi i nje baze te shkretuar shqiptare ne kujdestarine e NATO-s. Por asgje me shume.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *