FOTOT/ “Paska qenë mirë, kur ishim keq”: Një copëz Shqipërie e harruar

Në rrjet gjen pafund foto e faqe që kujtojnë Shqipërinë e periudhës komuniste.

Edhe pse ajo ka qenë një nga periudhat më të errëta të historisë së këtij vendi, prapë ka shumë nostalgji për atë Shqipëri.

Ne po ju sjellim disa foto të rralla nga ajo periudhë, që tregojnë jetën e thjeshtë të shqiptarëve të varfër.(TemA)

30 komente në “FOTOT/ “Paska qenë mirë, kur ishim keq”: Një copëz Shqipërie e harruar”

 1. Flutura says:

  IDIOT SHKRIM .ME DRITEN E ATEHERESHME PO NDRICOHESH SOT O PSIKOPAT I SALIUT E MEROS
  INJORANCA E SOTME, PA LIMIT. BREZI I RI ME INJORANT QE KA PATUR NDONJEHERE SHQIPERIA.

  1. Fredi says:

   Jam dakord me ty qe thua “ brezi i ri me injorant qe ka pasur Shqiperia. Po nuk eshte per tu cuditur kur mendon si u hapen ins5itucionet e arsimit te larte. Dem shume i madh qe i eshte bere vendit.

  2. kujtesa says:

   Ueeeeee!
   Faleminderit Tema🤣
   Personi te foto Nr 6,ulur te komardarja e zeze,jam une👏
   Me kthyet mbi 30 vjet pas.
   Kenaqesi e papare!

  3. Che Guevara says:

   Shikoni edhe nje here foton nr.17,pra ky ishte sheshi i vertetre “Skenderbej” madheshtor,i bukur,i dashur per te gjithe shqiptaret!
   Ndersa sot ai eshte kthyer ne nje kupole karagjoze ,e shpifur sa nuk ka ku te shkoje!
   Dhe pa le mburren Rama dhe Veliaj se moren certifikata neper bote!
   Mortja qe s’u ha more grabites te pareve te popullit!

  4. ELIOT says:

   NUK E DI SI MUND TE JESH MIRE KUR SKISHTE DEMOCRACI LIRI BARAZI ….. LIBERTE EGALITE FRATERNITE …. DUHET ME QEN DEBILE NGA TRUTE . OSE ANALFABET ME I MADH NE BOTE TE MENDODH NJE GE TE TILLE .. KY NJERI QE SHKRUAN GJERA TE TILLA KA NEVOJE TE BEJE STAGE TE CIVILIZIMIT … NJE COBAN MUND TE MENDOJE NJE TILLE ..POR JO NJE NJERI ME PAK CIVILIZIM ..PAK KULTURE … MJERE SHQIPERIA IME NE CFARE DERRASH KAA RENE ………MJERE POPULLI …QE AKOMA PO LEXON BOLSHEVIKET E QELBET …QE NA LANE VENDIN ME TE VARFER NE EUROPE ..DHE PRAP E HAPIN LLAPPEN NE VEND TA MBYLLIN DHE MOS TE NA CAJNE ME BYTHEN ME IDIOTIZMA …MERCI

 2. DINGO says:

  Sa ishte xhaxhi i forte dhe lepinte bythen e Kinezeve ..kishte….kur u prish me kinen dhe u plak.Filloi tolloni i Ramiz qenit serb.
  Me pas Ramiz qeni serb na la dhurate Dhierokracine er fameshme ,me sali,qenin,fatos koleren,ilir hajdutin dhe edvin psikopatin ..te gjithe pa dallim jane plehra komuniste.Te pakten xhaxhi ishte Nacionalist.Prisni sa te behet Kryeminister Luluja apo Lali Eri dhe do hame mutin me garuzhde.

  1. GGGGG says:

   Dingo – dukesh qe je psikopat. Nganjere mbron Enverin e nganjehere e quan byrhlepires, pastaj i sulesh Ramizit e pas tij, te gjith te tjereve me radhe.
   Te ja rruac kocet te gjitheve mor legen sperme anadollit.

   1. DINGO says:

    Une Anadollit i kam Qire kurven,Kurse ty Mamin.po me dole kopil. kjo fjala kocet ?? maloke eshte.ik ore bajg malok shkodre.Te qifte serbi pragun se turku ka 500 vite qe ta ka qire.

    1. gggggg says:

     Te erdhi keq moj bajge, sperme anadolli ?

  2. Progresi says:

   Po mire se te gjitha cfare ke thene jane te sakta, po nje shprehje eshte pa vend: “…lepirja e bythes …”

 3. Illyria-Shqiperia says:

  Sa na ka marre malli per ato akullore e arancata….

 4. Durimi says:

  Pse ishe me keq se nuk qiheshe ne bythe apo nuk ta qinte motren gruan dhe nenen Saliu

 5. Gaetano says:

  Njeriu po nuk ndien dashuri kur kujton me nostalgji , femijerine ,familjen ,shtepine,kasollen e tij,sado e dhimbshme te kete qene ajo,quhet or tungjatejeta o jabanxhi I lumtur or shtaze
  Kishte me mijera qe donin te ju largonin shqiperise se varfer ne 90- ten,por ishin tre milion te tjere qe ngrohtesia dhe dashuria I mbante ne kete shqiperi qe ti sot nxjerr ne foto.dhe keto foto qe sot me kujdes nga polikaret tane te periudhes pas 90-tes I shndruan me photoshop duke shkaterruar Jo vetem shqiperine por dashurine per atdheun,ikin miliona shqiptare,dhe rrine vec ata qe kane parane.dhe kjo duket qarte qe per kete shqiperi te shperfytyruar sot,ndiejne nostalgji vec jabanxhijte dhe shtazet.dhe dikur ne kopshtin zologjik vizitonim kafshet fantastike,ju sot kenaqeni me shtazet ne parlament,ne humor,ne kenge,ne pushime,ne rend,ne pune,ne shkolle,ne krime,ne gjykata,e kudo.dhe sngelet gje tjeter pervec se shqiperi moj e mjera shqiperi

 6. aleko says:

  Po , po ka nje problem ne kete thenje:”Ishim me mire kur ishim me keq”…dje. po sot si jemi?..Mos duhet te themise ..Se jemi me mire nje grusht horrash dhe hajdutesh dhe jemi mme keq nje shumic shqipetaresh, qe te vetmen zgjidhje qe u ka ngele eshte largimi masiv nga shqiperia… nje emigracion kaq masiv sa do trondiste themelet e cdo shteti , te madhe apo te vogel..Poahere pyetja eshte kur ka qene ndonjehere mire shqiperia?///mos ka qene ne Kohen e Zogut mbushur me keneta qe vdisnin femijet pa lindur nga semundjet ngjtse, dhe kur Shqiperia qytetin me te madhe kishte Tiranen me 20 mije banore dhe kur keto qytete fshat ndricoheshin me motor elektrik…Po sikur larg qofte shteti komunist te mos kishte ndertuar hidrocentralet gjigand mbi lumenjt e shqiperise cfare do kishte ndodhur me ne ne vitet 90 dhe a do gjendej ndonje kompani e interesuar ti ndertonte ato?…Pyetje e veshtire kejo , por do te thosha se shteti komunist beri investime bazike gjigande per shqiperine qe edhe sot mbajne shtetin shqipetare ne kembe dhe forcat prodhuse arriten ne nivele te tilla qe sbesoj se vine me tek ne..

  1. Zigur Qarri says:

   Ishte pikerisht ekonomia(e falimentuar),ashtu si ne te gjith vendet socialiste,shkaku kryesore qe rrezoi ate sistem.
   Qe shume gjera shkojn keq,ashtu si edhe thua ti,eshte e vertete,por eshte po aq e vertete,qe keto 28 vjet,Shqiperine
   e kan shkatrruar po ish intelektualet e atij sistemi,qe shiten dipllomat sikur te ishin letra bakalli,qe hiqen si demokrate
   apo socialiste,fakt qe tregon,se ai sistem,stimuloi me apo pa dashje,fallcitetin,hipokrizine,qytetarine fiktive.Fale Zotit
   qe jemi ne Europe,nje favor,qe te ben optimist,te pakten per brezat qe do vijn.

 7. Lol says:

  Ai me birr jam un ushtari esht iliri

 8. thoni te verteten says:

  O debil gazetar , periudha me e erret e historis se kti vendi kan qen kto 27 vjet demokraci dhe periudha e zogut e dumbabisteve , te mbushura ne mjerim deri ne mizerie , ku njerzit kryejn vetvrasje se nuk ushqejn dot fmit me buk ,ku droga krimi korrupsioni prostitucioni dhe papunsia i kan mar jeten kti populli dhe nga 4.5 milion ne vitin 90t esht katandisur sa ne kohen e zogut gati 850 mij banor ,o palaço ajo koh ka qe koha me e ndritur ne histori se qe nga koha ilirve ne kto troje , i vetmi shtet qe i futi ne pun SHQIPTARET 100 per100nd ishte partia punes i vetmi shtet qe i la mjeksin falas dhe njemij her me te mir se sot ishte PPSHja , e vetmja periudh e kti populli ku nuk kishte krim dhe gjakmarrje ishte aj periudh , ajo koh qe ti ofendon o pler i degjenerum ishte koha qe bythen tende dhe te prinderve te tu e nxori nga mesjeta dhe i beri njerez se do ishe si ne kabul o hale , nese je femer do ishe ne shpi duke lar kembet e burrave sot zdo rrije pa brek siç esht moda , por ne saj te kohes PPSHse u mbyllen vendet e kultt dhe ju o kurva qe shani sot fituat te drejtat tuaja qe punonit njesoj si burrat dhe me tre turne , turp te kesh o i degjenerum apo e degjenerume qe hedh balt ne historin me te lavdishme qe ky popull perveç atyre qe nuk duan shtet kurr ne kte vend ishte i qet i lumtur , vertet nuk ishim te pasur por nuk ishim pa buk siç genjejn llmi i asaj kohe sot , por ishim me jet e me shkoll dhe pun te garantuar ,periudha e mutit qe jeton ti sot dhe e dumbabisteve te zogut ishte periudha me e errret e historis kti vendi , un nuk degjoj ca te degjenerum qe e kan shtyr jeten burgjeve ne at koh , se ata kan qen kontreri i gjith popullit flas per ne popullin qe jetonim dhe shikonim punen ton , nese per ty ishte periudh e erret o pler gazetar per ne ishte periudha qe do mbahet mend si periudha me e art dhe e vetme ku shteti e deshte popullin e vet dhe ruante sovranitetin dhe panvarsin e kti vendi me çdo çmim , genje ca kafsh pa shkoll qe e kan me te degjuar at koh , po jo ne qe e jetuam qe punuam me pasion dit nat per ndertimin e kti vendi , punuam aq shum sa ju rrugaçet ordiner te politikes e medjas sot ju mashtrusit zullumqaret dhe antishqiptaret keni 30 vjet duke e shkaterruar ate qendertuam ne dhe duke e vjedhur dhe akomanu kan te mbaruar punet tona qe bem per atdheun ton , beni qef sot ju rrumbythje pamoral qe vrisni dhe baben tuj sot se ju ha byrekun rrac letyr rrac legenash.

 9. IPANJOHURI says:

  LAVDI P.P.SH

  VDEKSHI te gjith ju kriminelet capitalist MALLKIMI I KOMBIT TONE

 10. Eri says:

  Ore gazetar…..Qysh ore “periudha me e erret?!” Je ne metro kur flet ?Ajo qe periudha me e lavdishme…A pika juve e injorancat tuaja….lexoni komentet e njerezve dhe mesoni…nuk kam nge po ti rendisja un cfare te mire kishte ajo kohe….

 11. e shkuara qe ju dhemb says:

  JU shqiptaret e pasur sot qe visheni ke gabi dhe hani mish brazili me diplloma fallco te ter juristadhe te pa pun se nuk keni mbaruar akoma 8 vjeçaren , nje vend ku nuk hecen dot ne rrug nga lypsat ,ku nje pjes kapardiset se i vin leket nga semaforet e botes te tjerve i vin nga droga ,pjesa tjeret ha pencionin e pleqve ,dhe te tjer qe gjysmen o robve te shpis i kan neper burgje e ne varreza ,jetoni te lumtur pa pun vetem kte sekuptojm dot , shisni pordh hani nje cop buk dhe prisni lek nga ata qe kan dal jasht SHQIPERIS dhe i qihet nena me kallam kurse ju populli me i pa pun ne bot jetoni mir jeni tepasur jeni te dhjer dhe krenar pa moral nder dhe dinjitet , si rroni shisni podh e nuk ju vjen turp, ne sistemin e shkuar çdo kush jetonte me punen e vet dhe me dinjitet nuk i mbante njeri me buk se mernin te ter nje rrog , jo keshtu siç ju mbajn ju qe shisni prodh turp nuk kan njerez qe jetojn duke pritur ti sjellin para te tjeret , popull legen. shani sistemin e shkuar ju shkerdhata ,mbas 100 vjetesh do konkuroni ndoshta me te kaluaren e te parve tuaj , por sot kerkoni te dilni me te mir duke mashtruar shar shtremberuar te verteten duke hedhur balt mi te kaluaren ,doni te ngrini ne piedestal te tashmen e shemtuar pa nder e dinjitet duke u terhequr xvarr.plera.

 12. Kujtohemi says:

  E shikoni ate burrin ke foto e pare? Gega, erdhi gega therrisnim. Ne femijet e asj kohe e kujtojme me nostalgji ate burre, ne pamje i vrazhde, por gjithmon goje embel dhe i qeshur, i gjate sa me zbehej, haha i kujtoj dhe dhembet i kishte te gjata,por dhe kur na mungonte nje lekshi, asnjehere nuk na kthente mbrapsh. Ishte nga veriu, dhe jam me se i sakte nga Kuksi, burre i mrekullueshem ne nje kohe te mrekullueshme. Sigurisht qe nuk rron, ju preht shpirti ne paqe.

  1. katarakti says:

   Gege kishte shume dhe jo vetem nje. Shisnin akullore dhe lule stambolli me dukesh se quheshin. Ishin te rrumbullakta te bera nga misri dhe sherbeti i bardhe. Shisnin edhe hallve te bardhe qe e prisnin me nje lloj sqepari te vogel. ishte koha kur shkonim te dielave paradite ne kinema Agimi me 5 leke te vjetra, qe mezi na i jenin prinderit per te pare filma si Maria duararta etj etj. Ose akullore ose kinema. Zgjidh e merr.

 13. Doni says:

  Po mire ore a I keni pare femrat e Israelit, me pushke Jane . Si thoni ore ti hedhim ne plera prinderit tani edhe pse me gabime. Po veri ne kandar kush rendon me shume. Tallin mender …..per sa kohe qe rrembejne cfare duan ate bejne perendimoret.

 14. Mali says:

  Te thuash qe ajo kohe ishte periudha me e eret e vendit duhet te jesh nje analfabet qe nuk i kupton fjalet qe thua.Nuk e di se sa mire e ke njohur ate periudhe ,se te sotmen e shikon me dylbi te reme.Nuk mund te krahasohet siguria e jetes te asj kohe me te sotmen.Nuk mund te krahasohen ushqimet e mjaftueshme te asaj me ushqimet e bollshme (pa cilesi)te sotme.Nuk mund te krahasohet shkolla e politizuar e asaj kohe me analfabetizmin(funksional)sot.Po arti e kultura e politizuar me banalitetin e sotem.Cfar te krahasosh,nje popull brenda kufijve por me dashuri per njeri tjetri me shprberijen totale te sotme ,ku te gjithe duan ti kthejne kurizin ketij vendi.Dallimet jane te medha por,cdo kohe kate mirat e saj .

 15. katarakti says:

  E keni gabim kur shkruani se ajo ka qene nje nga periudhat me te errta ne historine e ketij vendi. Periudha me e erret ne historine e Shqiperise ka qene pushtimi 500 vjeçar turk. Qe na ktheu 5 shekuj prapa. Shqiperia ishte me e perparuar me 1444 ne kohen e princerve shqiptare Vrana Konti, Lek Dukagjini, Arianitasit, Zaharian, Kastriotet, Balshajt, Kal dhe Teodor Muzaka sesa ne vitin 1912 ne kohen e bejlereve turkoshake si Verlacajt, Toptanet, Vrionasit etj etj. Kur u largua kuçedra turke, Shqiperia i ngjante nje fshati te humbur ne mes te Anadollit. Pa nje shkolle ne gjuhen shqipe, pa nje hekurudhe, pa nje rruge te asfaltuar etj etj. Disa perparime te dukshme u bene ne kohen e Zogut. Por transformimi teresor i Shqiperise ngjau ne kohen e komunizmit. Nje transformim i papare dhe i paperseritshem. Per 40 vjet Shqiperia e parmendes, çitjaneve, injorances, burkave u kthye ne nje vend modern europian. Me te gjitha atributet e nje shteti te kohes. Pa dyshim qe ishte nje sistem diktatorial, tejet shtypes dhe tiranik, por megjithate popullsia nga 1 milion vajti ne 3.5 milione banore. Shqiptaret mbeten te varfer, por pasuria e vendit u qindfishua nga rruget, spitalet, shkollat, 400 fabrikat, uzinat, ndermarrjet dhe kombinatet qe punesuan gjithe popullsine, nga hidroocentralet qe po e mbajne akoma ne kembe vendin. Pra ishte nje periudhe shtypjeje, por ballanca deshmon ne favor te atij sistemi. Prandaj ka nostalgji. Se sot ne shume fusha kemi bere prapa. Dhe kur kemi bere “perpara” kemi bere ne korrupsion dhe pasurim te pamerituar, ne degjenerimin e shoqerise, ne shitjen e te gjitha asteve kombetare, ne riemigrimin total te popullsise etj etj. Pra hiqni dore nga klishete. Sistem diktatorial dhe tiranik, por qe e transformoi rrenjesisht kete vend dhe kete popull tejet te prapambetur.

 16. Djali says:

  Keto sic duket i ben Mero djali qe te shese gazeten …

 17. HQ-18 says:

  Ore ju paskan lënë mendtë të gjithëve juve.
  Ajo kohë ishte koha e djallit që e pushtoi vendin tonë per 50 vjetë.
  Nuk ja vlen që te lavdërosh at kohë per shkakun se sotë e 28 vjetë Jane të njëjtit grup robqirash pjellë e monstrave komunistët,që nga qeveria , gjith parlamenti , administrata e në pozita të tjera që e grabitën, zhveshën, zhgarravitën Shqipërinë e shqiptarët bashkë me këlyshat e tyre mafiozë.
  Plehërat e kombit e të shoqërisë lanë pa bukë shqiptarët , pa të ardhme femijet e tyre e detyruan nje million e ca shqiptarë të ‘internohen’ nëpër botë.
  Po to kishte ndryshuar sistemi e komunistët të dënoheshin do flisnit ndryshe. Ju akoma e keni mendjen te xhaxhi, kurse këta që janë sotë para syve po ju shesin tokat e Tiranës e gjithë Shqipërisë mafiozëve te drogës dhe krimeve.

 18. Isuf says:

  Enver djali e zbriti ne toke parajsen per shqiptaret.Pastaj erdhi Ramiz boshnjaku dhe e pordhu krejt.

 19. Progresi says:

  Po mire se te gjitha cfare ke thene jane te sakta, po nje shprehje eshte pa vend: “…lepirja e bythes …”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *