Inteligjenca amerikane paralajmëron: Kërcënohet jeta e ministrit Pandeli Majko

“Komplotet e regjimit iranian në Shqipëri dhe në Paris ishin të ngjashme me operacionet që ISIS kreu për të targetuar turmat e mëdha dhe për të shkaktuar dëme në një numër të madh njerëzish në të njëjtën kohë”.

Deklarata vjen nga Mohammad Mohaddessin, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit, për “Fox News”.

Në artikullin me titull “Irani planifikon terror në tokën evropiane, ndërsa BE përpiqet të mbrojë regjimin nga shtyrja e sanksioneve të Trump”, publikuar këtë të enjte me autor gazetarët e Fox News, Ben Evansky e Rich Edson në bashkëpunim me “Associated Press”, shkruhet se ministri i Diasporës Pandeli Majko, është shprehur për televizionin amerikan se, zyrtarë amerikanë i kanë thënë thënë se duhet të rrisë sigurinë pas zbulimit të një kërcënimi kundër tij.

Duke u ndaluar te “fushata e territorit të Iranit bë Europë”, në artikull shkruhet:

“Ka edhe shqetësime rreth pranisë së regjimit në Shqipëri, ku disidentët u thanë Fox News se Ambasada iraniane po punon dhe ka dërguar nëpunës të lartë të inteligjencës.

Shqipëria është e rëndësishme, sepse ishte vendi ku më shumë se 2.000 disidentë iranianë që i përkisnin Muxhahidit të Popullit të Iranit (MEK) u zhvendosën nga Iraku në 2016.

Këshilli Kombëtar i Rezistencës në Iran (NCRI) tha se regjimi donte t’i vriste ata në Irak dhe dështimi për ta bërë këtë shënoi një “pengesë të madhe” për regjimin.

Ish-kryeministri shqiptar Pandeli Majko zbuloi për Fox News se zyrtarë amerikanë i kanë thënë se duhet të rrisë sigurinë pas zbulimit të një kërcënimi kundër tij.

Teksa tha se strategjia e Iranit në rajon është “e pashembullt”, shtoi gjithashtu për Fox News: “Nuk kam frikë”.

Një zyrtar i lartë amerikan i antiterrorizmit i konfirmoi Fox News se autoritetet shqiptare arrestuan dy iranianë për akuzat e terrorit në fillim të këtij viti.

“Irani ka një histori të gjatë përgjatë 39 viteve të fundit të kryerjes dhe planifikimit të vrasjeve dhe veprimeve terroriste kundër kundërshtarëve të regjimit iranian, duke përfshirë një seri vrasjesh dhe sulmesh në vitet e fundit në vendet evropiane”, tha zyrtari.

Zyrtarët e SH.B.A.-së nuk janë treguar të ndrojtur në deklaratat lidhur me komplotet terroriste.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, në një fjalim muajin e kaluar, vuri në dukje përpjekjet në Paris, si dëshmi të qëllimeve të regjimit.

“Kjo ju tregon gjithçka që duhet të dini për regjimin: Në të njëjtën kohë po përpiqen të bindin Evropën për të qëndruar në marrëveshjen bërthamore, ata po fshehin fshehurazi sulme terroriste në zemër të Evropës”, tha ai.

Mohammad Mohaddessin, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), tha në një deklaratë për Fox News se nuk ka dyshim se komplotet vijnë nga udhëheqja e regjimit.

“Komplotet e regjimit iranian në Shqipëri dhe në Paris ishin të ngjashme me operacionet që ISIS kreu për të synuar turmat e mëdha dhe për të shkaktuar dëme në një numër të madh njerëzish në të njëjtën kohë”, tha ai në një deklaratë për Fox News.

“Këto komplote u vendosën dhe u planifikuan në një trup, i quajtur Këshilli i Lartë Kombëtar i Sigurisë. Këto komplote u miratuan nga Ali Khamenei, udhëheqësi suprem i regjimit dhe u besuan MOIS (Ministria e Inteligjencës e Republikës Islamike) për t’u kryer”.

Foxnews

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Inteligjenca amerikane paralajmëron: Kërcënohet jeta e ministrit Pandeli Majko”

 1. DINGO says:

  Trimi i Xha Jahos..po ne pse nuk na rri bytha rehat,ne hajde te jemi 6/7 milion ne ballkan.cfare pune kemi ne te hyjme ne sherret mes te medhenjve.Si gjithmone Shteti Shqiptar si pordha neper breke,here ne lindje dikur me Klanin kamunist,here ne Perendim.Po ta plasi Irani o Pandi do te te bejme Hero si Azem Hajkar serbin.do te kenaqesh me bust prej tunxhi edhe ti.cFARE PUNE KEMI NE TE OFFROJME STREHE PER KAMIKAZET ne sherbim te CIAs.

  1. Serten says:

   I kercenohet jeta nga kolesteroli dhe karlliqet qe thote andej-ketej.

 2. Kalec Dega says:

  E po keshtu eshte kur harxhon kohe me hallet e botes se me ato te tuat.

  Ngeli jashte shtetit ky mi i arave dhe dhelper dinake me i keq akoma se Sabri Bej Godo.

  Bo bo ngelen pa te drejte vote emigrantet po ta qerrojne plehren kamuniste.

 3. hysa says:

  Amoan more vetem majkon mos, se eshte nje koker debili qe se ka shokun dhe ps nuk ka ku te gjeje nje si ai per ta zevendesuar.

 4. Genti says:

  Po neve na vinte mire kur shtetet e tjera strehonin kriminelet shqiptare mbas luftes se dyte boterore te cilet kishin vrare popullin dhe kerkoni te permbysnin pushtetin popullor me dhune?Keshtu eshte dhe puna e ketyre iranianeve ketu te ne.Normale qe qeveria e Iranit do te mbroje popullin dhe vendin e saj nga kriminelet qe strehohen ketu te ne.Keta jane si tip ballistash ne sherbim te Usa kunder vendit dhe popullit te tyre.

 5. Flutura says:

  Po kush e merr vehten me qafe per Gjinon?
  Bejne gallate portalet me te.

 6. LORA says:

  Doni me per Belulin?
  Nese lajmi esbte i vertete eshte nje protagonizem i shpajfur i dhjaksit majko.

 7. Pajdhari art me hajdar says:

  Shi si rre ky shqiptar pordhar rrotcar
  Ben si i fort.
  S paska frik.
  Frik ka gjith bota nga plumbi.
  Po t mos ishte frika
  S do ishte Amerika. Thot nje fjal e lasht latine.
  Qe kuptohet kshtu.
  Amerika ka ushtrin me t fuqishme n histori.
  Ka arm berthamore…
  Amerikanet mbajn arm personale.
  Kto jan jo per qejf por per tu rujt nga t kqinjt.
  Dhe frika nga sulmet e t kqinjve e ben amerikn dhe ameriksat qe t armatosen.
  Esht frik llogjike dhe njerzore.
  T mos kesh frik nga e liga duhet r mos jesh qenije normale njerzore.
  Ose t jesh mashtrues i vetvetes e i t tjerve

 8. majko bisha says:

  Hahaaaa o majko bisha o president i ardhshem je i modh fare hahaaa

  1. prandaj-na po e sperkassin me pordhe Majkon Miqte tane te dashtun ,
   sepse kane ner mend me e ba persident !
   hahahahahahahahhahaah
   pa i ndyr e flliq pak presidentet ose krietart e shtetit
   si jep karrigen Miku jone i Madhe
   Padrino della Casa Nostra hahahahahahah

 9. perkthyesi says:

  Ky Majko duhet te shpjegoje ne detaje se pse mori dhe ku i dergoi ata qindra miliona leke qe u mbajti te 5000 punesuarve ne firmen amerikane Brown&Root gjate 2 muajve ne vitin 1999 ne Rinas. Mos te beje te paditurin dhe leshkon, por te jete i gatshem dhe transparent para njerezve qe i grabiti diten me diell!

 10. Walter says:

  Keshtu eshte kur Nuk ke sovranitet dhe Bene Çfare te thone pa pyetur dhe pa menduar. Ne jemi kafshe circku Per Washington. Çfare thone ata, ne e bejme, si qena te stervitur, me shpresen Se do Na hedhin nje kocke tek e tuk.

  Pse duheshim ne ti merrshim 3,000 Muxhihadin Iraniane? Ushtare qe konsiderohen teroriste nga qeveria ne Teheran? Çfare ishte interesi I vendit dhe popullit tone ne kete zgjedhje? Plot asnje gje. Nuk perfituam aspak, perveç Se inatin dhe urrejtjen e nje shteti diktatorial qe me te vertet ka mundesi ushtarako-inteligjence te godasi kudo ne bote, edhe ne Shqiperi.

  Mos te Na duket çudi qe ata duan te godasin qeverine, madje dhe popullin tone. Ne I dhame strehim armiqeve te tyre, ata duan revansh, eshte normale.

  Ne Nuk kemi pothuajse asnje lidhje me Iranin. As kulturore, historike apo gjeo-strategjike. Jemi larg nga njeri tjetri dhe Nuk kemi asnje arsye te kemi tensione. Si popull Nuk kemi Fare investim emocional Se Çfare ndodhe ne Iran; bie regjimi apo vazhdon edhe Per 200 vjet.

  Por ne si servila te perjetshem jemi futur ne nje valle te rrezikshme Per hir te Daj Samit. Kemi vene sigurimin e vendit tone ne rrezik Per tu dukur qena besnik. Keto jan pasojat kur Nuk ke sovranitet dhe punet e shtetit Nuk I zbaton afatgjate dhe me gjakftohtesine e duhur, pa emocione. Sidomos Per nje çeshtje qe Nuk ka nevoj te ndikoj mbi ne.

  Daj Sami thote hidhuni….ne themi Sa Lart?

 11. Kuq e zi says:

  Majko nqs rrezikohet rrezikohet nga serbia jo nga irani
  Serbia nuk pranon qe ne janar te bien doganat me kosoven dhe majko eshte protagonist ne kete program
  Por rreziku tjeter mund ti vije nga ata qe kundershtojne voten e emigranteve ku majko po punon
  Pra adresa e rrezikut eshte qellimisht e deformuar

 12. Alboz934 says:

  Ky Majko duhet te jape llogori ku shkuan 1220 tanket e Ushtrise Popullore , a e din ky burre me tipare dhe mend te kalamanit sa lek kushton nje tank se prejardhje oficeri ka dhe ku shkuan te gjitha ato leke , pa permendur ketu armet e municjonet tjera te ushtrise .

 13. Nani says:

  po ky badalla i marum esht ca ti bojn mo ktit

 14. mirel says:

  Ja dhe hundraci po na ben merak

 15. thanas mustaqi says:

  Ja si qëndron e vërteta, lexoni këtë shkrim të Gjergj Thanasit:
  http://gazetaimpakt.com/cia-majko-te-rrise-masat-e-sigurise-se-i-rrezikohet-jeta/

 16. ceni boston says:

  Ky Pandeliu ri ri dhe ha m-ut si puna e atij ishministrit te LSI, kerkojne vemendje!

 17. Ja do bjeri amerika luanin e kosoves lavdim muhaxherine dhe mjekroshat e tjere vehabij qe i kane organizuar gjentet e cias edhe anglise ne grupe e celula.Ti nxjerrin uje te zi ketij vendi.Popull budalla malok qe adhurojne ameriken si zot.Skklever qenuk rrine dot pa padron.Celulat vehabiste qe sterviten edhe udhezohen nga Cia amerikane do ti vene flaken ketij vendi.Bashke me keta ndyresirat e iranit.Ishin keta qe e nisen luften ne Iraq per hesap te amerikaneve.Te kishte qeveri te drejte shqiptare i kishte futur neper autobuze keta e i niste per iran.Keta jane tradhetare te vendit te tyre.Na i pruri amerika ketu na i beri peshqesh bashke me kete bullgarin fytyr sqep,te birin e majkes.

 18. Plaku Xhuxhumaku says:

  Hahahahahahahahahahahahahahahahahahhhahahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

  Hajde humor me uthull, hajde.

 19. alphade says:

  Majkon nuk e kercenon njeri, i mire me te gjithe !!!
  Jane vetem perralla ne nje nate dimri ,mbi gjoja ker-
  cenim te zotit Majko. Kushedi se kujt i ka shkrepur
  me bere nje shaka qe Majko t’i “mbushe” breket.!!!
  I vetmi njeri ne Shqiperi qe ka ne trupin e tij genin
  vrastar eshte Vicidolasi. Me kete njeri Majko e ka
  grure . Keshtuqe s’ka pse te kete frike nga ndonje
  atentst. Vetem ndonje shaka,asgje me teper.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *