VIDEO: “O Zot, o Zot”, dalin pamjet e tmerrshme të shembjes së urës në Genova

Janë bërë publike pamjet kur shembet ura Morandi në autostradën A10 në Genova. 

Në pamje filmike do të shikoni stuhinë që ka prekur Genovën dhe më pas ura që shembet. 

“Oh Zot im,” dëgjohet duke bërtitur një person, ndërsa filmon katastrofën. 

Sipas mediave italiane, nga burime të nderhyrjes së shpejtë numerohen 22 viktima.

Sakaq mësohet  nën rrënoja kanë mbetur mbi 20 makina.

Ura Morandi e cila u shemb sot si pasojë e stuhisë është ndërtuar në vitet ’60 në Genova. (TemA) 

 

FOTOT: Shembja e urës në Genova, raportohet për të paktën 11 të vdekur

VIDEO+FOTOT/ Tragjike në Itali: Shembet ura dhe zë poshtë makinat, dyshohet për viktima

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “VIDEO: “O Zot, o Zot”, dalin pamjet e tmerrshme të shembjes së urës në Genova”

 1. Eraldi says:

  Italia e ka piken e dobet kete historine e shembjes se urave.Ka dicka qe nuk shkon ne procesin e apaltit ndertimit dhe kontrollin e punimeve.Pasojat pastaj i paguajne te pafajshmit.

  1. Shqiptar says:

   Shiko kur te dale ai Preshekari dhe te thote se mire ju be italianeve, do paguajne per krimet qe kane bere ndaj shqiptareve 🙁

 2. Andrea says:

  Keto jane dhurata e Zotit per trapat italiane qe votuan ca capacule te qeverisin vendin. Nuk u kenaqen 20 vjet me Berlusconin duan dhe ca karrabushe te tjere qe do ju ulin taksat dhe do u rrisin rrogat me frymen e shenjte.

  1. Remo says:

   O injorant cfare lidhje ka me zotin? Ura eshte ndertuar ne vitet 60.

 3. Ledio says:

  Nuk e dija qe Kocua e kishte filluar biznesin ne Itali qe ne vitet 60..:) Ngushellime familjeve te atyre qe iken, po legena edhe mashtrues ka gjithandej qe vetem vjedhin pa u merakosur per cfare mund te ndodhi me pas.

 4. mirel says:

  Nuk shembet ura nga koha e keqe se late nam.

 5. Juli says:

  Po cthua mo Andrea ketu ne itali shemben ura cdo vit po kjo eshte me e madhja per nga numri i viktimave se eshte me e frekuentuar e nuk ka lidhje me keta qe jane ne qeveri.Problemi eshte i vjeter,eshte ajo qe thote Eraldi se kesaj ure i behet mirembajtje konstante cdo vit per fluksin e madh qe ka.Po si duket ishte kthyer ne nje burim per te marre vetem parate me apaltet e majme,tendera qe i thuhen ne Shqiperi.

 6. Wtf says:

  E dhimbshme per te gjithe.
  E pakuptueshme moskujdesja per mirembajtjen.
  E tmerrshme te shikosh qe poshte ures pervec godinave industriale duken edhe pallate banimi.
  Kur jane ndertuar keto, para apo pas ndertimit te ures?

 7. shqiptari i vertet (itali) says:

  Meqe nuk e thot gazeta po e them une: kjo ura eshte ndertuar ne vitet 60, dhe vetem pes vite me pas duhesh ti nenshtrohej restaurimit duke qen se ne ca pjes kishte filluar te coptohej; sipas eksperteve ky segment duhesh te ndertohesh nga e para e jo te restaurohesh vit per vit….
  ktu ne itali e quanin “il ponte malato” qe domethen “ura e semur”……
  Ne fakt kjo seshte hera e par qe shemben urat, vetem ne 3 vitet e fundit jan shembur 4-5 ura nga veriu deri ne Sicili…..
  Uroj qe fakte te tilla mos te ndodhin edhe ne Shqiperi…

 8. undefined says:

  Ngushellime familjeve nje tragjedi e vertete

 9. Gjon Leka says:

  Ô gazetar i paditur! Në shqip thuhet ´Gjenovë’ préj shekujsh. Mëso shqipen! Ose shko ruaj lopët. Mos infekto mendjet e njerëzve.

 10. rrema says:

  Ky komentusi ANDREA qeka komplet RRK, o Zot sa budallenj kemi, eshte tipik nga ata idjote qe ja vene fajin qeverise pse ra termet…..

 11. Remo says:

  O injorant cfare lidhje ka me zotin? Ura eshte ndertuar ne vitet 60.

 12. Ed tironci says:

  Betonizimi qe beri italia ne vitet e bumit ekonomik. …vitet 60…njesoj si shqiperia e betonizimit aktual…ura te ndertuara pa kriter…diga hidrocentralesh(diga e Vajontit..2000 te vdekur)….dhe heret ose vene gjerat publike pa kritere teknike…shemben…dhe nuk gjykohet asnji….shteti pasuron shoqerite fantazma…qe ndertojne dhe marrin jete njerezish!!!

 13. ducati says:

  Ngushellime njerzeve te pafajshem qe iken per dhjame qeni,perse shkruaj keshtu do pyesni ju,po jua shpjegoj me pak fjale se problemi eshte shume shume i thelle qe duhet ripare nga fillimi,vij pak here ne itali maksimumi 1 here ne dy vjet.Sa zbres ne token italjane e kuptoj menjehere qe ndertimet qe jane ne itali jane 80 perqind jane te ndertuara me balte dhe minimumi nje termet 6 balle bien, maksimumi 7.5 balle shuan gjithe italine, dhe por nuk ndehyjne ne kete problem madhore qeveria italjane, ju garrantoj qe do ti gjeje perpara e keqja.Por te me falni se kam dhe une vellezer ne itali, po ju them mire i gjenene se ai shtet ka me shume te keqia se te mira .mendje e ka si te fusi me teper ne burke,si te gjobisi duke vene kamera ne cdo 100 metra e shume te tjera probleme te perditshme qe jane ne kurris te cdo qytetari qe jeton ne itali, me pak fjale jane Fashista.Italia duhet ndertuar nga e para te behen moderrne pallatet nga kjo do perfitojne dhe vellezrit tane shqiptare duke punuar ne ndertim dhe ushqejne me ndershmeri familje e tyre me djersen e ballit,prandaj te marrin borxhe 5 triljade euro nga fmn, dhe te fillojne prish- ndreq te re perndryshe do ti denoje zoti vit per vit keto fatkeqsi do ndodhin dhe vdesin te pafajshmit njerez,Rofte populli Italjan dhe gjithe te huajte qe jetojne ne itali.poshte cdo qeveri ITALJANE dhe te mos harroj ndertimet qe ka Greku jane me te mirat ne BOTE per nga cilsia ska problem me leket e gjermanit se jane furbo mashtrusa por jane te garrantuarra na pelqen sna pelqen.Dua te behem KRYEMINISTER I ITALISE se me rreh zemra per keto fatkeqsi,por kush me degjon mua nga inati shkruajta pa ofenduar komentuesit.ITALIA NGA E PARA ju pershendes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *