E RRALLË/ Ortodoksë dhe bektashinj rihapin Kishën e Fjetjes së Shën Mërisë në Peshtan (FOTOT)

Kisha e Fjetjes së Shënmërisë në Peshtan hapi sot dyertë pas pesëdhjetë vitesh. Kisha, e cila ishte rrënuar dhe po shkonte drejt zhdukjes së shenjave të saj, u rindërtua nga banorët dhe sot u mbajt mesha e parë.

At Romanoi që shërben në zonën e Këlcyrës, hapi meshën së bashku me zonjën Jolanda. Për rreth 2 orë ata meshuan para besimtarëve që kishin mbushur Kishën dhe zonën rrotull saj.

Është interesant fakti se në meshë nuk morën pjesë vetëm ortodoksët, por dhe banorët e besimit bektashi të fshatit.

Së bashku ata festuan pastaj edhe pas meshës në sheshin e fshatit dhe lokalet përrreth.

Sonte ne mbremje Kisha u hap per pagezimin e pare. Dy djem te rinj, u pagezuan ne Kishe ne diten e saj te pare.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39051751_2162398890693752_4628401464207736832_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39051751_2162398890693752_4628401464207736832_o.jpg","attachment_id":"934164"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39200178_2162405410693100_3135049517301235712_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39200178_2162405410693100_3135049517301235712_o.jpg","attachment_id":"934171"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39200800_2162405014026473_8277960305196138496_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39200800_2162405014026473_8277960305196138496_o.jpg","attachment_id":"934172"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39266622_2162405094026465_6326302663105314816_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39266622_2162405094026465_6326302663105314816_o.jpg","attachment_id":"934181"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39257280_2162405317359776_6718196760755306496_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39257280_2162405317359776_6718196760755306496_o.jpg","attachment_id":"934180"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39253386_2162405840693057_7823297708646465536_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39253386_2162405840693057_7823297708646465536_o.jpg","attachment_id":"934179"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39248907_1022262237952907_8816102879703072768_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39248907_1022262237952907_8816102879703072768_o.jpg","attachment_id":"934178"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39239710_2162404847359823_3919478891088969728_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39239710_2162404847359823_3919478891088969728_o.jpg","attachment_id":"934177"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39210725_2162404730693168_6958578667198873600_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39210725_2162404730693168_6958578667198873600_o.jpg","attachment_id":"934176"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39210706_2162404487359859_4934304587105435648_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39210706_2162404487359859_4934304587105435648_o.jpg","attachment_id":"934175"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39210679_2162405557359752_6429375332679155712_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39210679_2162405557359752_6429375332679155712_o.jpg","attachment_id":"934174"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39206354_1022262307952900_8969952954752696320_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39206354_1022262307952900_8969952954752696320_o.jpg","attachment_id":"934173"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39196725_2162405647359743_391568066682552320_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39196725_2162405647359743_391568066682552320_o.jpg","attachment_id":"934170"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39169680_1022262131286251_7345480720065757184_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39169680_1022262131286251_7345480720065757184_o.jpg","attachment_id":"934168"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39177607_2162405207359787_6138901647864102912_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39177607_2162405207359787_6138901647864102912_o.jpg","attachment_id":"934169"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/38907157_2162404627359845_9070112631477501952_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/38907157_2162404627359845_9070112631477501952_o.jpg","attachment_id":"934163"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/37562857_1022262071286257_7586553158466273280_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/37562857_1022262071286257_7586553158466273280_o.jpg","attachment_id":"934162"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39071416_2162398984027076_4688521531653881856_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/39071416_2162398984027076_4688521531653881856_o.jpg","attachment_id":"934165"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/38907157_2162404627359845_9070112631477501952_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/08\/38907157_2162404627359845_9070112631477501952_o.jpg","attachment_id":"934163"}]

28 komente në “E RRALLË/ Ortodoksë dhe bektashinj rihapin Kishën e Fjetjes së Shën Mërisë në Peshtan (FOTOT)”

 1. Bektashi says:

  Vertet e rralle do ishte e kunderta.Bektashinjte shquhen per supertolerance, nuk eshte ndonje risi.

  1. undefined says:

   Mjaft se u ban xheloz sunitetshqypfoles….

   1. Lee lee says:

    O gjigand i lave dhembet

    1. I paemërt says:

     Jo jo dhembet por kam lare ate “mikun” si thua nuk po del nje here kendej merr edhe mamane dhe motren tju a permbledh nje dore kur ju a permbledhin jevgjit e Greqise tju a permbledhim edhe ne shqiptaret si une dhe te shikosh qe do te beni beeeèeee per “mikun ” tim si thua o gjigand

     1. Lee lee says:

      Po ik o loqefyshkur bej ndonje xhiro dhe loze Milanin 1/2 se per gje tjeter sjeni

    2. Baba Mondy says:

     I lau me shurren e janullatus 😀

  2. Lloji says:

   Mbresëlënëse!!!

 2. Pajdhany says:

  Vanë në qishë kocet moj nuse.
  Vanë ne qish dhe po han mish.

 3. Luan says:

  Eshte teper e zakonshme ,jo vetem ne Peemet,nuk eshte risi.Gjithsesi gezime dhe harmoni pacin ngahere!

 4. Genti Tirane says:

  I modh je Mero…bravo

  1. Lloji says:

   Prova e thjeshte qe Shqipetaret i besojne Zotit dhe jo kulteve, me mirkuptim e tolerance ka hapsire per te gjithe njerezit e ndershem nuk kane nevoje per reklame….

 5. bekatshi 2 says:

  Hallall…nuk e harrove fshatin o Mero!

 6. ARBERESHI says:

  BRAVO BEKTASHINJTE . E PINE RAKINE …PO , MISHIN E DERRIT E HANE PO
  NJEREZ TE PASTER PO. BEKTASHINJT KANE TEQE , POR TEQJA NE KOHET E VJETRA KA QENE HAN ME PI HASHASH .
  KESHTU QE BEKTASHINJT JAN HIPI HOLLANDEZ . TE PASTER E ME KULTURE
  JO SI SHUME MBETURINA TURKE NE ALBANISTAN QE RRINE ME BYTHE PER TURMA TER KOHE .. PT HU RRACE E KEQE TURKE

 7. mirel says:

  Hajde Mero, bashke me varret solle dhe qishen.
  Aty do i qani te renet greke?

 8. selim rroshi says:

  Qenka Robert Tralo aty bilbili kenges permetare. I bashkon shqiptaria aty njerzit jo feja.

 9. T. Voda says:

  —- Per zotin MERO …Me qe ka dale , …besoj si ”RASTESISHT ” aty ..
  — Mbase i kujtohet nje kengae per femijet …dikur.. ………………..– ”Kokerr e grurit”’ piciruke ..// Ku je fshehur e spo duke..?? ………………….
  — …… Ja keshtu, dita dites..// ca prej ”diellit ” ca prej ”drites” // Porsi nena ciliminjte /// Ajo ze e rrit ”kallinjt ”`
  ………………..
  — Sesa ”besimtare te medhenj” jane ato ane e kane treguar kohe e kohe me pare. Besoj se ua ke degjuar historite ”Devisheve te MALESHOVES”. ….Kur mbeteshin pa pune , linin kerraben apo parmenden , vishnin nje ”veladon ” DERVISHI”, PREGADISNIN CA LECKA ME ”DUVA” DHE ZBRISNIN DERI MYZEQE E= SKRAPAR , A BERAT.
  — Ekam trajtuar disa here edhe ne TEMA me komente …..me shkrime ne DITA. Ne se do behej nje pune e kujdesshme , ne te miren e kombit , duhej qe sa po filluan ndryshime te ish ndjekur nje rruge tjeter me popullata e kthyer nder vite ne ateiste, sidomos me rinine 100 perqin trushplare [ateiste]. .
  — NE se ne krye te KOASH do te ish nje klerik shqiptar dhe jo kleriket grek o-serb qe dihet perzjerja , ndikimi i tyre ne politiken e qarqeve shoviniste e anti shqiptare , sot gjeografija e besimeve fetare do ish orjentuar ne shumice drejt besimeve te origjines . Regjimi komunist [me a pa dashje] kish parapregatit nje shqiperi te tille. – POR INTERESAT SERBO -GREKE DONIN dhe duan ,, NJE SHQIPERI SI ”DELE E ZEZE” NE MES TE EUROPES,…
  — TANI… MBAS TRE DEKADASH,… KU JUGU SHQIPERIS ESHTE BOSHATISUR….. , TASHTI TY o ZOTI MERO…. TE RANE NE SY QE ”PORTAT E PESHTANIT ” KANE MBETUR PA SHTEPI ….[shiko editorjalin e MEROS] …????!!!!
  — TANI QE SHQIPERIJA ESHTE E RREZIKUAR DREJT SHPERBERJES, TANI QE KUAJ TE TROJES KANE NDERTUAR GRADUALISHT ”BAZAMENTE PIRAMIDASH ” TE QENDRUSHME , ….KESHTU.. TANI E TUTJE PRITEN EDHE ”’VEPRIMET ME AKTIVE ”
  —- TANI ZOTI MERO ,,……..” PORTAVE NE JUGE” , ,…PO UA VENDOS EDHE ”SHTEPINE”
  Ju kujtohet sekuenca filmike –…………”TA GEZONI SHTEPIN..!!!..O SAFA YMERI”’.
  ………………………………
  — PER KUJTES ..PO VENDOS NJE PARAGRAF ………..[te muaji janar- shkurt -2018] …
  …………………………………………….
  ”………………. Ka shume te ngjare qe, `nga qarqet neofashiste e shoviniste , brenda e jashte Greqise, te priten gradualisht akte te tjera pershkallezuese. Pritet qe pas shqiptarizimit te Janullatosit dhe shtrirjes varrezave ne token shqiptare , te filloi fushata e heshtur e ngritjes se kishave[ me orjentim grek] ne ‘’fshatrat e braktisura ne jug te Shqiperis ‘’ , ku hiresia Janollatus , sipas nje interviste te koheve te fundit ,per kete ceshtje ‘’…Ishte shume I ‘’ shqetesuar ‘’ . Prapa kesaj, priten shume gjera . Vereni me kujdes .!!!.. Dhe, do te shikoni si do te zhvillohen [ kombinohen] lojrat ne te ardhmen jo shume te larget. Se si do te ‘’ndihmoje‘’ kisha dhe qarqet e caktuara greke per ‘’ te zgjidhur’’ keto e te tjera ‘’ shqetesime’’ ‘’ te nendheshme [ ne inkubacion] qe kane sidomos prifterinjt per pjesen jugore te Shqiperis…………”’
  …………………………………………….
  Dhe keshtuuuuu ==… Lugina, [ Drejtimi] Permet – Kelcyre deri diku eshte ”vene ne vije”, – Drejtimin e ZAGORIES [ Pogonit] deri Maleshov e Peshtan e kemi futur tek ”100 FSHATRAT MODEL”.PUNA ”KA HECUR MARSHALLA”’ , MERUA E DI ’’ SH. MIRE.
  == DREJTIMIN E LIBOHOVES E – SUHES– E DERI DRADOT nuk nxjer shume problem . …NDERSA … DERVICAN E GORANCI -LLUGARI … ”KALLA m…iiiii …”’
  — SHTO KETU,…. EDHE ATO PRONOVIMET TE TIPIT ”AGRO TURISTIKE …”…TE RAMES , SI AI QE PREZANTOI ME ” FRANCEZIN” PA IDENTITET , para disa muajsh ……QE NA ISH MARTUARV ME DESHNICAREN NGA BALLABANI I PERMETIT.. ….. . DHE I ISH DJEGUR BARKU PER TU FUTUR NE ATO ZGEQKA…..!!!!!!!!!!!!!……………….. ETJ.. !!!!!,…
  Dhe keshtuuu ……..”Po na qe ashtu si thone/ Lumi qe mori ” VUNON”, // ”VUNONE DHE QEPARON”……………..
  Pershendetje e urime. Tomor Voda — NY — USA

 10. Shkelzeni says:

  Vende dhe njerez te bekuar.Le te marin.shembell DREJTUESIT e shtetit qe duken lilipute para ketyre njerezve te thjeshte.

 11. mik says:

  Pergezime.
  Po ju te Temes, perurohet nje kish dhe nuk keni nxjerr nje foto te plot te nderteses se kishes ?!!!!!!

 12. Dhe qe duhet te marrin shembull edhe fshatra te tjere, t’i luajne mendje, duar, pare te bejne e mos presin nga qielli a qenveria…

  Uupupu, Ja moret Piktorin rasjen
  per te na gjujte me nji pershendetje
  me Qishen e Peshtanit…
  (nji pike arkeologjike e lene ne harrese- lexo Eqrem Vloren)

 13. Kunata e nunuse nga salarija says:

  Lesh e li.

 14. Faik Suma says:

  Respektimi i besimit të fqiut apo kombit tjetër nuk të zvogëlon, por të rritë dhe të bënë shumë më human si dhe jep dëshmi tek të tjerët se bota u takon edhe atyre për rreth teje. Kultura e njeriut rritet kur ai respekton të tjerët që nuk janë si ai, nuk flasin dhe nuk besojnë njësoj, psh. Gjë shumë e mrekullueshme tek ne shumica e shqiptarëve

 15. bektashjant nen lekure jan puro ortdodoxe ,
  por shume me tolerante se gjithe ortodoxit sot !
  nqs shumica e shqiptareve do kishte kte besim ,
  #shqiperia sot do ishte tjeter jo kjo qe e ben sunitet ,
  kta fanatik te injorances njerezore

 16. Shkullaku Uturaku says:

  Mos kane pagezuar Meron.

 17. sa e ke o baba sheh, dal te nxjer pa e sheh says:

  …ore brekegrisura bektadhijne jane te paret per te ngrene prandaj shkojne majtas djathtas ja shikoni ” baba ” Mondin ( haahhaaaaa ) sa i vajti barku nga qorat qe i cojne mish dhe oris o injorantet e shqiperise.

  1. I pa emer says:

   😂😂😂😂😂👌👌

 18. Sal demokrati says:

  Jan te lir kta bektashinje
  Pidhin qin
  Rakin e pinje
  Me shum gota ngrejn dollinje
  Hane mish
  Pidhin e qinje.

 19. Jano Andon Kora says:

  Lexova shume komente qe per shkrimin e gazetes TEMA Mendimet e komentuesve jane te ndryshme I respektoj te gjithe pjestaret me mendimet e tyre packa se nje pjese e tyre villenin vrer edhe helm Pergezoj te gjitha ata qe e vleresoni bashkejetes paqesore midis dy fejeve Edhe eshte per te marre shembull ne gjithe Shqiperin

 20. undefined says:

  Vari kkk pune Feje pune dogmash nga Lindja e Mesme qe nuk i hyne ne pune dreqit e jo me shqiptarit ….perjasht me keto tradita arabo-cifutesh nuk kane cfare kerkojn ne token e arberit pune jevgjitesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *