Fiksimi për një kryeministër vrasës!

Nga Mero Baze

Ajo që i ka ndodhur Shkëlzen Berishës me Gërdecin është dhe fatkeqësi personale. Nuk mund të themi se kur ai u nis të bashkëpunonte me Delijorgjin, kur trokiste në dyer ministrash e drejtorash për të kaluar VKM, kur detyronte ministrat t’i raportonin se e kaluan atë, duke ja çuar paralelisht me faks shkresën, apo kur përpiqej më pas të blinte me lekë dhimbjen e vdekjes në Gërdec, e bënte se donte t’i vriste ata.

Aksidentalisht i vrau, ai dhe partnerët e tij në biznes. 26 të vdekur, qindra të plagosur dhe miliona euro dëme, erdhën pë shkak të makutërisë për të përdorur pushtetin e babait për t’u bërë i pasur.

Pas masakrës, ai mund të kishte marrë rolin e viktimës, të shkonte para drejtësisë, të pranonte se krimi tij nuk ishte aq i rëndë, pasi vetëm lobim tek babai kishte bërë dhe mund ta kalonte me lehtë.

Nuk e bëri këtë, por të kundërtën, duke përdorur pushtetin e babait për të fshehur gjurmët e krimit.

Tani i ka dalë turpi dhe nga kjo që ka bërë. Dhe kësaj s’ke çfarë i bën.

Por unë nuk kam asnjë shpjegim përse ky njeri duhet të flasë kur ndodhin krime pasioni, psikopatie apo aksidenti, kur ndodhin vrasje makabre si ajo e Selenicës, apo vdekje si ato nga rrëzimi i një ure në Xhenova të Italisë.

Edhe pse janë shumë larg natyrës së vdekjeve nga korrupsioni që ka shkaktuar ai, sërisht, duke qenë vdekje, ai së paku duhet të ketë një ndjesi, që në këtë botë është në anën e atyre që kanë vrarë, dhe jo atyre që vriten. Si i tillë, duhet të kafshojë buzën dhe të mos dalë në qarkullim sa herë flitet për vrasje masive.

Por me sa duket, mosndëshkimi i një vrasje dhe krimeve në tërësi, krijon sociopatë të tillë, që kanë adhurim dhe kur krimet janë nga aksidenti, apo ndonjë psikopat, dhe kërkon që patjetër pasardhësi i babait të tij në pushtet, të ndjejë përgjegjësi për këtë.

I ka ngelur merak që shoqëria e ka kryqëzuar pushtetin e babait për krimet e të birit, dhe mendon se kështu është duke ja larë borxhin babait me atë dëm që i bëri.

Në këtë histori, më shumë se sa një profil psikiatrik për vrasësin e Selenicës, duhet të bëjmë një portret psikologjik për vrasësit e pushtetit të kaluar, që mendojnë se meqë ata u rrëzuan se vranë, e nuk u dënuan, dhe këta që janë në pushtet duhet të rrëzohen për vrasje, pamvarësisht se kush i bën.

Ideja se u larguan nga pushteti si vrasës, me sa duket u ka depërtuar thellë në inkoshiencën e tyre dhe zgjohet sa herë dëgjojnë se dikush vdiq apo e vranë, dhe drejtojnë gishtin nga kundërshtari i tyre me shpresë se do ketë dhe ai fatin e tyre.

Mund ta ketë, pasi dhe ai një ditë do të ikë nga pushteti. Por së paku, jo se ka vrarë. Më shumë mund të ikë, se vrasësit nuk po arrin t’i fusë atje ku e kanë vendin.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Fiksimi për një kryeministër vrasës!”

 1. agroni says:

  E cfar ti shtosh analizes tende o Mero vellai.

  1. Skypion says:

   Reagimi i Edi Rames ndaj masakres ne Vlore, shkaktoi nje tronditje tek opinioni publik. Pas shokimit nga masakra, reagimi i turpshem i Rames ishte si ato tronditjet e mepasshme te termetit, qe pasojne ate te madhen, por qe ngjallin te njejtin panik.
   Pas heshtjes se fillimit, dhe pas kerkeses se vazhdueshme per t’u shprehur per tragjedine, Rama shokoi me pergjigjen e tij: jane gjera qe ndodhin edhe ne vendet e tjera te botes…!!!
   A mund ta thote nje gje te ngjashme nje Kryeminister?! – Jo,absolutisht!
   A mund ta thote nje gje te tille nje njeri normal?! – Jo, padyshim!
   E megjithate e tha Kryeministri i Shqiperise, Edi Rama.
   Reagimi i shume shqiptareve, pas kesaj, ishte shprehje e nje indinjate te madhe ndaj Kryeministrit te vendit te tyre; por edhe ndaj vete individit Edi Rama.
   Indinjate per pashpirtesine, per mungesen uleritese te ndjeshmerise per jetet e humbura. Indinjate per cinizmin e urryer dhe te neveritshem.
   Ne , dhe jo vetem ne, por edhe shume e shume te tjere, e kemi thene e sterthene, kaq e kaq here, qe Kryeministri i Shqiperise, Edi Rama, eshte Sociopat.
   Shume e shmangin kete etiketim, mese meritor , per shkak te njlloj etike hipokrite, e kesisoji te vjelshme, apo edhe per friken e ndeshkimit nga pushtetit dhe sherbetoret e tij. Por, ka qe e thone. E kemi thene , dhe e themi ne. E ka thene dhe e thote edhe analisti me me integritet ne opinionin publik shqiptar, Fatos Lubonja; edhe ndonje tjeter, por meqe e ka thene si me ndroje, nuk po e nderojme duke i permendur emrin.
   Sociopatia e Kryeministrit shqiptar, eshte nje problem me vete, pervec atyre qe kane lidhje me korruptimin dhe inkriminimin. Eshte nje hall mbi hall.
   Ka analiste, qe thone se nuk duhet vene shume ne dukje ky problem i Rames, per shkak se le ne hije problemet e medha te korrupsionit dhe inkriminimit. Ne dukje, eshte nje argument qe mund te qendroje. Por, po ta veresh me kujdes, eshte i panevojshem.
   Sociopatia e Rames, nuk mund te relativizoje korruptimin dhe inkriminimin e tij. Ajo shkon bashke, paralelisht me to, duke i dhene se keqes nje dimensionin e plote trekendesh.
   Sociopatia eshte nje problem i madh, qe sociologet dhe psikologet me te shquar te botes, shohin tek shoqeria e sotme. Perderisa nuk eshte kategorizuar, per shkak se nuk mund ( te pakten deri ne kete stad te zhvillimit social), tek ato semundje qe te pengojne te marresh poste publike, e aq me teper drejtuese, sociopatet mund t’i gjesh edhe ne postet me te larta te politikes dhe jo vetem.
   Ne shoqerite perendimore, ky problem trajtohet me kujdes, duke i shmangur 9sociopatet) ne menyre, si te thuash, mirekuptuese nga poste te tilla. Perndryshe, nuk ka ligj qe i ndalon ata. Pershembull, e bejne nepermjet sugjerimeve miqesore, ne rrethet e ngushta, por edhe, kur deshtojne te tilla perpjekje, duke perdorur metoda “hilacake”, nepermjet diskretitimit publik, me ane te mediave, ku paraqiten anet e erreta te sociopatit ne fjale.
   Ne kete menyre, bie fjala, partia ku ben pjese , nuk e mbeshtet sociopatin, duke e argumentuar me friken ndaj opinionit publik. Ky eshte vetem nje shembull, nga shume e shume te tjere, sesi mund te shmanget nje sociopat, ne mungese te pengeses ligjore ndaj sociopatise.
   Por, kjo ndodh vetem ne vendet demokratike, ato perendimore. Ne vendet e tjera, sociopatet i gjen edhe ne majat me te larta te pushtetit. Diktatoret dhe autokratet, kush me shume e kush me pak, jane sociopate. Te gjithe. Paperjashtim.
   Ne rastin tone, duket sikur shoqeria, jo vetem qe nuk ka asnje mjet a menyre per t’i shmangur sociopatet por, perkundrazi, edhe i promovon ato si shembuj te progresit dhe modernizmit. C’ka eshte edhe rasti i Edi Rames.
   Per socialistet, por edhe per jo pak te tjere neutrale, Rama eshte modernist. Edhe pse e ndjejne psikopatine e tij, ata e justifikojne kete, duke e llogaritur si nje ingredient te modernitetit te individit dhe politikanit ne fjale.
   Duke qene se sociopatet kane edhe nje nivel inteligjence, pergjithesisht, mbi mesataren e njerezve te rendomte, admirimi i turmes per sociopatin, kthehet ne adhurim. Pikerisht , kjo ka ndodhur dhe ndodh me Edi Ramen. Turma e adhuron, edhe per sociopatine e tij…!!!
   Megjithate, reagimi i ashper dhe plot indinjate i pjeses se pamagjepsur te opinionit publik, ndaj pashpirtesise se Rames, duhet pare si nje shprese, se megjithate kjo shoqeri ka pjese te shendosha, qe mund te rigjenerojne ate.

   1. Berti says:

    Ti kerkon te barazosh qendrimin indiferent te Rames ndaj krimit te Selenices me vrasjet barbare qe ka bere Beriisha.
    Skypion qenke ne anen e krimit byrazer.

    1. Bureto says:

     Skypioni me anën e krimit? Jooo! Ai është apologjet i Sali Berishës, të cilit deri më sot nuk i është “vërtetuar” ende asnjë krim dhe meqë është në gjyqin publik te popullit prej mbi dy dekada, pikërisht në këtë gjyq ai ka nevojë më shumë se kurrë për avokatë. Dhe një apo disa avokatë, kur mbrojnë kriminelët nuk janë në anën e krimit, por janë avokatë dhe për këtë paguhen. Skypioni mund të jetë ai kandidati për president A.Hoxha, Qim Peka, A. Zhej, A. Bushati etj, të cilët kanë edhe një motiv personal të përbashklt më shumë, urrejnë për vdekje Edi Ramën. Loja vazhdon. SPAKU po afron. E gjitha kjo u shërben si stërvitje për gjyqin e vërtetë, ku nuk do të jenë më këta avokatët realë. Po akoma më shumë i shqetëson afrimi i zgjrdhjeve lokale e politike. Frika se fiton Rama prapë i bën të dridhen. Janë në hall të madh vërtet dhe duhen kuptuar.

  2. kashi says:

   mero vrasesit i fut ne burg prokuroria dhe gjykata dhe jo rama

 2. agron says:

  E cfar ti shtosh analizes tende o Mero vellai.

 3. Arber says:

  Ore po qe e vertete kjo qe thua pse nuk e ndjekin penalisht sot ? A e kane prokuroren te veten? Apo me mire shpif me llafe qe nuk vlejne dy lek si prova? Boll se u bete bajat me kete histori. Po pati vrare rraseni brenda perndryshe nuk mbulohet muti i kesaj qeverie as me shurre e as me shpifje

  1. zorro says:

   Jo or trim, nuk e kane prokuroren te veten.Ne kohen e Saliut prokurori quhej i Saliut, tani eshte prokurorja e ligjit, dhe nese vertet ne Shqiperi behet shtet, do t’i vije rradha dhe Sales dhe Shkelzenit, jo te denohen medoemos, por te pakten te hedhin posht ligjerisht te ashtuquajturat shpifje te Edi Rames

   1. Leo says:

    Po te ishte prokurorja e ligjit nuk e kishte lene vellain e Xhafes te ikte pa e hetuar mire njehere vete per Babalen, prandaj or trim mos u bej naiv.

  2. KaraProstiKurva Sali says:

   Dosjet i mbajne per njeri tjetrin!
   Ma nxorre- ta nxorra!
   Keta thjesht jane skiftera!
   Gerdeci eshte nje vrime ne uje po te shikosh ne kompleks cfare i ka shkaktu kombit kjo klase politike!
   Keta nuk ka kamp perqendrimi qe i merr ne dorezim!

 4. Partizani Karaxhic says:

  Eh me kujtohet ajo nate kur ja mballosa Sheqeres shalethate dhe pas 9 mujsh nxorri kryet Sali karabushi. Po Liris kush ja mballosi qe doli Shkerdheni? Gohet e liga thone qe e ka me Ajli Alushanin.

  1. Peço says:

   Ore ti, njeri je, apo fëlliqësirë pa moral? Nuk mund të fyhet tjetri deri në këtë shkallë, pa më të voglën arsye. Këtu komentet janë politike. Si të tilla, meqë nuk ke mënd për të shprehur asgjë, pasi truri duhet të jetë tharë dhe bërë eshkë, të paktë qepe atë gojë dhe mos fyej. Por ske faj ti, fajin e ka administratori i komenteve, që vetëm po të kritikosh sadopak Taulant Ballën dhe Lali Erin, nuk ta boton komentin, kurse për paturpsit që ti nxjerr nga goja, as i shkon ndërmënd ti përjashtoj nga shfaqja në publik. Dhe mos kujto se i bënë mirë PS me këtë sjellje, i bënë një dëm që nuk ka kandar ta peshojë.

 5. Kete ne fund e ke thene mire:duhet te iki se nuk po ben asgje per vrasesit dhe te korruptuarit qe nuk la akuze pa bere gjate fushates.
  Dhe kur erdhi fund nje vrime ne uje…..

 6. NjeQytetarOptimist says:

  Me pelqeu fjalia e fundit..

  1. George says:

   Besoj se Rames i pelqen te jete i lire Sala dhe me kete opozite se jeten ne pushtet e ka me te gjate.Eshte ne interes te tij.Rama ka kusuret e tij por kur mendoj demokratet ne pushtet me ze lemeria.

 7. h says:

  Krimineli (sypordha ose sypeshkaqeni) Kthehet në vendin e krimit(instiktivisht).
  Ne shqiperine e degjeneruar (figurative) kthehet me makina lluksoze.

 8. @autori says:

  Editorial i sforcuar dhe “pa bereqet”.
  Duket se autorin e ka mberthyer “kapslleku”.
  Dil o Mero ne ajer te paster, se do te lirohesh..

 9. Zigur Qarri says:

  Armikun e sulmon aty ku e mund,ku je i sigurt se e m’posht edhe ne rrugen ligjore ne ngritjen e nje padie ,ndryshe,vetem me
  akuza,e shfajqeson.Asnje Berishe nuk do te denohet per Gerdecin,perderisa qeveria e Rames eshte pro variantit te qeverise
  se Sali Brishes.”8 vite pas Gërdecit, qeveria Berisha vrau 26 persona, qeveria Rama luftë kundër dëmshpërblimit të viktimave
  në Strasburg “.Flitet e sterrflitet per Gerdecin,por Ministri Brendeshem i asaj kohe,pergjegjesi direkt i tragjedise,nuk permendet!
  Jo vetem qe nuk permendet,por edhe rrespektohet nga qeveria Rama,fakt qe tregon hipokrizine e saj.Ne viziten zyrtare ne SHBA ,
  me 7 Dhjetor 2017,Gramoz Ruçin,perveç Mimi Kodhelit,Anastas Angjelit dhe Taulant Balles,e shoqeronte edhe pergjegjesi kryesore
  i Gerdecit,qe duhet te ishte ne burg i pari,Fatmir Mediu!Taulant Balla nuk pushon dite e nate duke akuzuar per gerdecin,bashke me
  Mediun ne SHBA!

 10. Iliri nga Gjermania says:

  Eh sa mire ja ke qendisur kete Artikull Zoti.Baze atij Tropojanit te Qelbur Plera.
  Por do shkoje ne brime te semes ai, si djali Kadafit mos te ta kete merak.
  Bravo Z.Baze.

 11. zi says:

  Pa dashur te implikohem ne debate komentuesish[e shikoj si defrim],
  Skypjon, me le nje shije te hidhur ne cdo koment panvaresisht aftesise se tij per te lidhur fjalet.
  [Nje shprese e shoqerise se shendoshe] shprehet, duke e njesuar me [ne].
  Ju zoteri nuk mund kure te njehesoheni me shtresen e shoqeise se shendoshe sepse;
  -duket qarte qe je i njeanshem
  -djallesisht,shfrytezon cdo mendim ndryshe per intersin tuaj
  -flet shume per te mos thene asgje
  -ndodhite njifen,mundohesh ti shmangesh
  -duket qe larg,interesi,qellimi,kujt i sherbeni,sforcimi,mashtrimi ne cdo koment qe shkruani.
  Ne, eshte berishisimi,komunizmi,fashizmi,anarkia,injoranca,makuteria,pangopesia,urejtja,tradhetia.
  Mundet z.s’kupton ti njehesosh te gjitha keto me shoqerine e shendoshe?
  Sinqerisht nuk u ndjeva aspak mire qe debatova me ju,megithate ju uroj shendet,shendet dhe asgje tjeter.

  1. Prostituta Kombetare Sali says:

   Skypjon asht i vetmi te partia qe di te lidh fjalet, pse? Ke mendon ti duhet me nxjerre une ketu?! Edi Paloken, Ciljeten, Lek Plepin?!
   Kupton ti apo jo?! Nave Na jena sistem falik, more vesh apo jo?’
   Edhe mos u uro shendet ministrave te mi, ata duhet te japin jeten per partine!

 12. ALBAN DEGA says:

  KA EDHE ME !

  Replike e detyruar me nje krues te vapuar

  ZHEGU I VETINGUT DHE SHASHKAT E XEN SALADINIT !

  – Nga Alban Dega, Farke

  Gerdeci e Novosela… Nata e Dita

  I biri i Sali Berishes , Shkelzeni akuzoi sot kryeministrin e Shqiperise Edi Rama pse nuk ka paguar per aktin e rende kriminal te nipit, sternipit te tyre qe vrau 8 te aferm te tij,sic kishte paguar mbi e nen dore qeveria e babait te tij per megakrimin e Gerdecit, qe merr permasat e nje krimi kunder njerezimit te po asaj qeverie dhe zevendeskryeministrit te pare te saj Shkelzen Berisha, tek i cili faleshin e merrnin urdhera te gjithe ministrar e qe i kthente ne ligje me firmen e babait te tij !
  Si nuk sqaron se kujt ti jepeshin
  ato ndihma dhe cuditerisht permend familjen ne pergjithesi duke e ditur se tri familje ishin ekzekutuar barbarisht nga nipi e sternipi i vet, e jo nga qeveria e Xenit si ne Gerdec.
  Prej tri familjeve te vrara ka mbetur gjalle vetem nje pjestar i saj 17 vjecar qe per fat madhor nuk rastisi ne shtepi ne ato caste te renda.
  Nje person nuk quhet familje !
  Cka nenkupton me familje ne shumes Shkelzen Berisha Gerdecin apo Novoselen !
  Edhe familjen e vrasesit qe kreu kete krim monstruoz brenda familjes ?
  Direkt ose indirekt ata jane bashkefajtore jo vetem moral per krimin e te birit!
  Pse !?
  Nese i biri ishte i cmendur apo kishte shenja skizofrenie apo dalje jashte kontrollit pse nuk kerkuan ndihme mjekesore dhe nuk e cuan ne spitalin e Vlores vetem 20 minuta larg?
  Nga e gjeti dhe e mori i biri kallashnikovin!? I ra nga qiellI ?
  A nuk pohojne te dy se i biri kishte shkuar ne shtepi dhe prej aty pas gjysem ore kishte ekzekutuar tete veta.
  A ka vend me te sigurte se shtepia per te fshehur arme apo cfaredo gjeje tjeter ?
  E prinderit nuk paskan pare as degjuar as ditur asgje !?
  E pamundur !
  Mos valle edhe ata duhen shperblyer nga qeveria se kane lindur, rritur e edukuar nje monster !?
  Cili nen apo cili ligj i jep Edi Rames tagrin per te dhene ndihma per ngjarje te tilla !?
  LIgji i Luigjit te 14- te domethene “Ligji jam une” i Saliqit sic veproi per te mashtruar, falsifikuar dhe imponuar vendimin gjyqesor me te thyeshem e me injorant qe kam pare e degjuar deri sot.
  ” Aksident Teknoligjik” sikur te ishte ndonje rakete apo Aeroplan me te meta teknike e jo babezia e Xenit, Fatmirit dhe krejt “ Bandes se Gangstereve” te tij qe “The New York Times “ i gradoi dhe lartoi ne “ kjo Mafia qe ka dale krejt jashte
  kontrollit “ !

  … E keqja e madhe

  Ah sikur te ishte vetem Gerdeci !?
  Cereku i se keqes !
  Jane dhjetra Gerdeca te tjere me ze e figure me shifra e zezona tronditese te Sali Berishes dhe Bandes se tij politike e biologjike ne 13 vjet Salikraci, per te cilat ai duhet te ishte ne burg te prrjetshem qysh me 1997- 98 e deri sot !
  E per cfare pagoi e ndihmoi Sali Berisha dhe qeveria e tij !?
  A e pagoi Babi jot familjen e Remzi Hoxhes qe u rrembye, torturua deri ne vdekje dhe iu zhduk kufoma pa nam e pa nishan nga xhahilat e Berishes !?
  A i pagoi Babi jot 10 mije viktimat e Piramidave te 97 dhe 2 miliarde dollaret e plackitura e po aq te bera shkrumb e hi, per kolltukun e tij te prrgjakur !?
  Po te 175 tropojaneve te vrare per nje thirrje femije ne mitingun e Bajram Currit ne qershor 1997 dhe me urdherin e tij ogurzi “ e dua gjalle a vdeke ate djale ne Tirane “ qe ia vuri pushken e flaken krejt Malesise se Gjakoves !?
  A i pagoi babi jot dhe qehajai i tij Bashici 600 milione eurot e plackitura shqiptareve me Autostraden e kusarise se Kombit !?
  A i pagoi babi jot jetet e 87 shqiptareve te mbytur ne Otranto !?
  A i pagove ti dhe babi bashke me Nuen 7 milionet e vertetuar dhe 650 milione dollaret e CEZ-it cek !?
  A i pagoi babi dhe mami jot dhe Ridvan Bode 650 milione dollaret e ARMO-s qe ia humbi Shqiperise me mashtrimet 850 milioneshe te Taci Oil e qeverine e tij te sterkorruptuar si cdo hallke e shtetit shqiptar ?
  A i pagoi babi jot dhe ti me dajet tu serbe 100 milionet e humbur te Interkoneksionit energjitik Kosove- Shqiperi te finanacuar nga Dojce Bank !?
  Po te Rapiscanit !?
  A i pagoi babi jot gjakun e derdhur me urdher te tij te kater protestuesve krejt te pafajshem te ekzekutuar barbarisht e pa vendim gjykate e ne dhunim flagrant te Kushtetutes se Shqiperise qe ndalon rreptesisht denimin me vdekje !

  Kur hajduti therret kspeni hajdutin !

  E se pari cfare lidhje e cfare faji a pergjegjesie ka Edi Rama per viktimat e nje te cmenduri e gjaksori ne Selenice te Vlores?
  Mos valle Kryeministri e Qeveria e Shqiperise duhet te bejne bodigardin e cdo psikopati e vrasesi qe ka Shqiperia !?
  Are you OK !?
  Pyetje e marre !
  Harrova se e ke nga zhegu i Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut qe po ua shterngon perdite e me shume lakun krimeve pa fund dhe plackitjes pa fund e pa ane te djerses, mundit dhe gjakut te shqiptareve me mega korrupsionin tuaj rrenimtar, shtetzhberes per 13 vjet Salikraci !
  Ti dhe truprojet tua Fatmir Mediu, Aldo Bumci… e co. i paguat mbi dore e nen dore me taksat, mundin e djersen dhe gjakun e shqiptareve pasi sabotuat hetimet e verteta te Gerdecit duke shantazhuar e larguar prokuroret e ndershem e te pakorruptueshem dhe duke i zevendesuar me prokuhore ala Adriatik Palla e Besim Hajdarmataj… me gjyqtare sterhora ala Xhind Xhona e Tome Ndreca… vetem per te shpetuar prapanicen tuaj me vendimin e marre e diktuar nga Babi jot dhe Gerd Bylykbashi e co. per “ Aksident
  Teknoligjik “ !!!
  Ai akt terrori dhe produkt korrupsioni ne shkelje flagrante te ligjeve shqiptare e amerikane gjithcka mund te ishte por jo “ aksident teknologjik “ !
  Per cfare aksidenti teknologjik mund te kishte aty ku e vetmja teknoligji ishte skllaveri, mashtrim, hajni, kusari qe perfundoi ne vrastari ne mes te dites me Diell !
  Per cfare teknoligjie mund te flitet ku duart e femijeve skllever dhe kembet e tyre te zbathura shkelnin cdo cast mbi nje fuci baruti gati per te shperthyer nga shkendija me e vogel.
  Pa asnje mase sigurie, pa asnje sigurim shoqeror pa asnje kusht minimal pune tamam si ne skllavopronari e Mesjete?
  Nje gabim foshnjarak i prokuroreve, gjykatesve dhe Krye- kryeprokurorit e Kryegjykatesit Suprem me kete diagnose idioteske Pse !?
  U rihap dosja e Azem Hajdarit me nje kerkese bindese te Izet Haxhise dhe avokatit te tij !
  “ Aksidentin Teknologjik” te Gerdecit eshte i detyruar ta rihapi edhe Gjin Gjoni e Besim Hajdarmataj e jo me nje gjykates qe ka kaluar ose kalon Vetingun.
  Po ashtu edhe CEZ-in qe nis nga ti e Nue Kalaj e bitis tek Fatmir Mediu e Babi jot e deri tek maja e Shtetit shqiptar !
  Jane flagrance 24 karat !
  E Babi jot jo vetem mobilizoi nje qeveri e shtet te tere per te sabotuar hetimet e falsifikuar dosjen, por kishte edhe pafytyresine te genjente acik me ze e figure faqe mbare Botes se nuk e dinte ku bie Gerdeci !?

  Rrena me bisht!

  Si nuk e dinte ku bie Gerdeci kur vetem 9 muaj e pese dite perpara Shtepia e Bardhe, Departamenti amerikan i Shtetit, Sherbimi sekret i tij, ambasada amerikane i kishte kerkuar zyrtarisht qeverise se Sali Berishes qe te pezullohej cdo veprimtari e pune per aresye sigurie ne Gerdec qysh ne maj 2017 rreth nje muaj para vizites historike te Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Shqiperi me 10 qershor 2017 !?
  Aq me teper Kur ministri i Mbrojtjes Fatmir Mefiu, ministri i Drejtesise, krejt qeveria e Babit raportonte me pare te Shkelzeni, Argita se te kryeministri qe brenda 1 minute e merrte vesh per nje pordhe qe mund te leshohej ne Vicidol apo Konispol !
  Prandaj mos krahaso nje krim monstruoz shteteror, qeveritar, familjar me nje akt kriminal te nje te cmenduri si ai i Novoseles.
  Nuk kane asgje te perbashket …

  Kemisha e fatit apo kemisha e zjarrit !?

  Harrova qe e ke nga zhegu Amerikano- Evropian i Vetingut jo nga ai afrikan qe ti me luksin qe te ka siguruar Fazlici, Gerdeci, ngjyrosja e naftes, CEZ-I, ARMO, Rapiscani, Interkoneksioni +++++ vetem e sheh nga dritaret e makinave luksoze dhe te Sarajeve te Farkes, Lalezit, Malibuse, Abu Dabit … me ajer te kondicionuar 365 ditet e vitit !
  Ke lindur me kemishe! por Indianet kane nje shprehje filozofike 4 mije vjecare: kush linde me kemishe perfundon ne kemishe zjarri sketerre !
  Sidoqofte prape je me fat . Tani edhe kemishat e hekurta jane bere plastike !
  Por mos harro nje gje: as ty, as babit tend, askujt qe ben nje krim kurre nuk do ti ndahen nga syte e nga mendja sado e cakerdisur fantazmat e krimeve te tyre!
  Meqe je edhe fetar i madh lexo Kuranin cfare thote per fundin e krimineleve me dashje ose pa dashje!
  Mos e nguc gjarpnin me krande se e nguc per te zezen tende, me thoshte gjyshja kur ishja femije !
  Harrova se je linde ne Tirane dhe nuk i di mire shprehjet e vendlindjes se Babit, Malesise se Gjakoves Jatakut te Burrerise, Flakadanit te Lirise dhe Shtojzovalles se Bukurise qe e perdhosi aq keqazi Babi jot dhe ju pjella e tij !
  Mos gjuaj me gure shrepine e tjetrit kur e ke tenden prej xhami !
  Kur je i dhjere mos e ngre koken !
  Po ti kishe degjuar keto shprehje filozofike kurre nuk do ta kishe krahasuar Gerdecin me Selenicen !
  Gabim foshnjarak i I pacavure shkruajtesve dhe keshilltareve tu pa tru dhe sigurisht e mbi te gjitha i joti qe ve firma ne vetakuza vetvrasese!
  Nese ke dyshim shiko komentet e lexuesve te tjere !
  Si perfundove keshtu more burre pa piken e burrerise !
  Te mbaj mend qysh femije ke qene jo vetem yll bukurie, por edhe si engjell !
  Si ke rene kaq poshte
  Terhoqe kembezen per te vrare Edi Ramen e te dolí plumbi nga qyta e jo nga tyta njesoj si babait tend qe vajton edhe sot pse nuk i doli ne gryken e snajperkes se tij me 21 janar 2011!
  Mozomakeq !

 13. Anita says:

  Familja BERISHA familje kriminelesh,,,,ata TE gerdecit dhe TE vraret e 21 janarit te nvrihen dhe te zhdukin nga faqja e dheut KETE familja kriminelesh the vrasesish…malok kriminel..

 14. Laku says:

  Mero keto i dine te gjithe,tani ti shkruan veten nga inati dhe per ti bere qefin Rame frikacakut.Artikull shterpe.

 15. Ana says:

  Pamvarsisht se Skipion eshte komentues I kualitetit te larte,pa krijuar conformim me te,mendoj se kontrollimi i emocioneve toksike per ti kthyer ato ne positivitet aktiv eshte Domosdoshmeri.Rama ka vendosur nje lloj ekuilibrii ne shoqeri .Ai qendron mbi te dy partite,dmth nuk mund te krahasohet me Majkon apo Rucin,si socialist dhe me Bashen etj si demokrat .Per kete arsye eshte I pelqyeshem nga te shumica. Eshte rendesishme te mendohet qe tani gjetja e nje personi te denje mbasi te mbaroj koha e Km Rama..

 16. Ana says:

  Pamvarsisht se Skipion eshte komentues I kualitetit te larte,pa krijuar conformim me te,mendoj se kontrollimi i emocioneve toksike per ti kthyer ato ne positivitet aktiv eshte Domosdoshmeri.Rama ka vendosur nje lloj ekuilibrii ne shoqeri .Ai qendron mbi te dy partite,dmth nuk mund te krahasohet me Majkon apo Rucin,si socialist dhe me Bashen etj si demokrat .Per kete arsye eshte I pelqyeshem nga shumica. Eshte e rendesishme te mendohet qe tani gjetja e nje personi te denje mbasi te mbaroj koha e Km Rama..

 17. Alboz934 says:

  Kadafin me te birin donte Amerika me ja bere ashtu dhe ja beri ndersa Saliut me te birin nuk don Amerika prandaj nuk futet brenda se ju ka sherby qe ne kohen e socjalizmit se duke qene agjent i UDB se ka qene edhe agjent i CIA s .

 18. Emigranti says:

  drejtesia vonon , por saron. asnjher sesht von, per te ven para ligjit berishen per krimet qe ka ber, si ish president dhe kryminister.
  po keshtu duhet te gjukohet e denohet edhe shkelzen berisha, qe nen omprelen e te atit ka vjedhur dhe vrar 26 persona ne gerdec, plagosi mbi 300 dhe i solli nje dem ekonmis shqiptare me miliona ero.
  asnje meshir per kriminelet,, vrasesit, hajdutet, te cdo krau qofshin, por ne krye qendron berisha me pinjollin e tij qe duhen cuar ne rec sa me par.

Lini një Përgjigje te zi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *