Miliardat nga Katari ringjallin lirën turke

Lira turke është duke iu kthyer normalitetit pas humbjeve rekorde, vetëm një ditë pasi Katari ka premtuar 15 miliardë dollarë investime për të ndihmuar ekonominë e Turqisë.

Valuta turke është fuqizuar 3 përqind kundrejt dollarit amerikan të enjten, përkatësisht është shkëmbyer 5.75 për një dollar.

Kjo rritje është njoftuar vetëm disa orë pasi ministri përgjegjës për financa dhe thesar në Turqi, ishte planifikuar që t’i siguronte investitorët ndërkombëtarë për ekonomi.

Vlera e valutës ka rënë ndjeshëm javët e fundit, duke shënuar rekord prej 7.24 kundër dollarit amerikan, edhe si pasojë e mosmarrëveshjeve diplomatike me Shtetet e Bashkuara.

Uashingtoni ka dyfishuar tarifat në importet e çelikut dhe aluminit të Turqisë, pas ndalimit të një pastori amerikan në Ankara.

Si përgjigje ndaj sanksioneve amerikane, Turqia ka vënë tarifa në vlerë të 500 milionë dollarëve, si dhe ka thënë se do të bojkotojë disa mallra eletronike amerikane.(REL)

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Miliardat nga Katari ringjallin lirën turke”

 1. Kakari says:

  Po’ e ringjallin po’ e cojne atje ku e ka vendin e merituar ne halee

  1. ben says:

   Kane 2-3 vjet qe agjensite me te medha ne bote te specializuara per parashikimet e ekonomise deklarojne se kriza me e madhe financiare ne bote e viteve qe vijne do jete kriza Turke.
   Dhe duket qarte se filloi.
   Jo katari po gjithe sunitet e botes nuk I bejne dot asgje me turqise.
   Turqia eshte vend armik I amerikes dhe amerika ka vendosur ta shkateroje ekonomikish para se ti hyje mbare ushtarakisht.
   Dhe kjo politike nuk varet nga kush eshte ne shtepine e bardhe sepse demokratet ishin ata qe bene grushtin e shtetit dhe mqs ata nuk ja dolen republikanet do bejne ate qe dine te bejne me mire luften.
   Turqia tashme eshte ish turqi
   Eshte nje vend qe do ndahet midis kurdeve grekeve armeneve gjeorgjaneve.
   Zoti vonon po nuk haron.

   1. Epirotet says:

    I vetmi vend qe duhet te ndahet ne kete rajon, eshte Greqia, vendi i kurvave, pederasteve, dhe lesahtoreve fytyr jevg dhe rrac perzier.

    Vendi me fallco dhe me histori krejtesisht te shpikur ne 1831, askush tjeter. Kur te ndahet greqia pastaj ec edhe flit.

    Agjensite me te medha ne bote, jane ne kontrolin cifut, dhe duke qene se jane cifutet ata qe kontrollojne edhe ameriken, jane ata qe e kane bere kete pseudo parashikim, sepse e kane shpikur vet kete krize, por turqia eshte turqi, dhe do e perballoje, se greqine turqia e kap per 1 jave,m ja qin robt.

    Amerika nuk kap dot Irakun o hajdar dhe lere em te kapi turqine ushtarakisht.

    Une shpresoj te berji kjo NATO si strukture, qe Turqia ti sulet greqise jevge dhe ta gllaberoje kete shtet dhe komb bastard fallco per 1 jave.

    Na permendke edhe jevgjit kurve, armene dhe neo grek ti bythqim qe kane vjedh historine shqiptare si pa te neserme.

    Dhe sa per ” Zotin qe shikon” ata qe drejtojne ameriken jane me kundra Zotit se te gjithe, po ku e di nje fshatar si ty kete gje.

 2. Erdoqeni says:

  Le te vazhdoj keshtu ky m*t se do i vij shpejt ngordhja.

 3. Alban Dega says:

  MIKU I MIRE NE DITE TE VESHTIRE….

  Nderi ka nderin!
  A nuk e ndihmoi Turqia politikisht, ushtarakisht dhe ekonomik isn’t Katarin kur Mbreteria me e degjeneruar ne Bote, Arabia Saudite, i vendosi embargo dhe u be gati ta sulmonte edhe ushtarakisht para disa muajsh.

 4. Turi says:

  Kush jeni ju more zgjebaruk qe flisni keq per presidentin e 7 milon shqiptareve.Shikoni me mire halet qe iu udheheqin juve. Kerma.

 5. KORÇARI says:

  Po e ringjallin ??? Hahahahaha
  Erdogani nqs nuk i puth BYTHËN Trampit e ka ngrënë keq , Politika Amerikane Nuk harron.
  Erdogani kujtoi se kishte BOLE të mëdha por sa hëngri shqelmin kuptoi se BOLET ishin sa topkat e pingpongut.
  Erdogani ra në kurthin Rus , dhe nisi të shesë pordhë BE-së dhe SHBA-së, dhe tani është dorëzuar pa kushte në Rusia ,e cila tani e mban prej topesh trupeshkun Erdogan duke e shtyrë më takt të prishet më EUROPËN DHE AMERIKËN .
  Tani është dorëzuar pa kushte në Putini i cili do ta detyrojë të dalë dhe nga NATO-ja, dhe nqs del , atëherë ky do të jetë dhe fundi i TURQISË, pasi më pas vjen Copëtimi i Saj , ndërmjet Armenët ,Kurdët dhe Grekët.
  TANI DUA TË SHIKOJ SURRETËRIT E ATYRE PLEHRAVE TURKOMONGOLE ANTIDHQIPTARE QË LEHNIN GJITHË DITËN SI BUÇET KUR DUAN KAR QENI ,KUR TJU PRIHET RROGA ,DO TULATEN SI SHKËRDHATA ,ASHTU SI BOLJA BOLLANO .

  1. Epirotet says:

   Po mire mor arumun i Korces, dhe kete ta drejtoj ty dhe gjithe shqipfolsave te tjere shqiptare, nuk ka rendesi, ne jane shqiptare etnike apo jo, cfare dreqin fiton Shqiperia dhge kombi shqiptar ne teresi nga shkaterrimi i Turqise, o ty qift nene ne byth ty o cope kari.

   Mund te me thuash se cfare perfiton Shqiperia, nga ndarja e Turqise??? Pa lere kur permend halete greke qe kane vjedh historine e shqiptareve bashke me tek vetullshat kurde dhe armene me te cilet nuk kemi ansje lidhje.

   Mire arumunet si puna jote, por keta arnautet e tjere cfare kane qe flasin kunder Turqise???

   Sepse i repsekton dhe mbeshtet shqiptaret si askush tjeter?? Sepse trajtohen shqiptaret si vllezer?? Sepse eshte fut shqipja me vet iniciativen e shtetit turk si gjiuhe me zgjedhje neper shkolla per shqiptaret atje?? Kur shteti shqiptar nuk interesohet fare per shqiptaret e Turqise??

   Ty te qift Trumpi ne byth ( edhe pse eshte impotent), qe flet per trumpin dhe amerikenb tere diten, kur amerikanet nuk dine ke kane baba dhe jo me te dine ku i bie shqiperia apo cfare jane shqiptaret.

   Na e ben Turqine edhe anti shqiptare ti cope bajge me 2 sy lur shqiptaret nderohen dhe respektohen dhe nderkohe i lepini bythen italianeve popinoi, qifsha robt bastarde te ndrye, bajga njerez.

   Cfare lidhje ka taulant katunari me bollano bythqirin me Turqine o cope hajdari???

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *