“Air Albania” nis fluturimet, Sinan Idrizi: Çmime më të ulëta pasi do vetëfurnizohemi me karburant

Kompania ajrore e fluturimeve Air Albania do të nisë fluturimet  brenda javës së parë të shtatorit.

Fillimisht, lajmi është bërë me dije nga 2 portale turke të specializuara në fushën e fluturimeve, duke e shoqëruar postimin e edhe me avionin që mban ngjyrat shqiptare dhe duke saktësuar se ngritja e parë do të bëhet në datën 31 gusht.

Ndërkaq, gjithçka konfirmohet edhe nga Autoriteti i Aviacionit Civili, i cili bëri me dije për TV SCAN se, aktualisht ky dikaster ka dërguar në Turqi 2 specialistë për inspektimin e  avionit nga ana teknike.

Ndërkohë që, vetëm aksioneri shqiptar i Air Albania, Sinan Idrizi bëri me dije për TV SCAN detajet, duke rikonfirmuar faktin se nisja e operimit të linjës luhatet në ditët e para të muajit shtator.

Sipas Idrizit, avioni parë që po përfundon është një Airbus 319 dhe do të operojë me fluturime në linjën Stamboll-Tiranë-Stamboll.

Ndërkohë që, pas tij do të vihen në përdorim edhe 2 avionë të tjerë të tipit A320, që do të sjellin një rritje të standardit të fluturimeve.

Ndërkaq, nisja e operimit të kësaj linje pritet të sjellë edhe çmime më të lira për biletat drejt Turqisë, pasi sipas Idrizit tashmë është dakordësuar ngritja e një ndërmarrjeje paralele, që do të bëjë furnizimin me lëndë të parë.

Kjo duke marrë në konsideratë faktin se çmimi i vajgurit, me të cilin furnizohen sot avionët është më i shtrenjti jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë, ndërkohë që 30% e kostos së biletës varet pikërisht nga lënda djegëse.

“Ne kemi kërkuar që për të ulur çmimet e biletave të vetëfurnizohemi me lëndë të parë. Kjo do të thotë se do të ndërtojmë një ndërmarrje paralele, që të na ofrohet i njëjti shërbim dhe cilësi. Kjo është një  praktikë që e kanë edhe kompanitë e tjera, përshembull kompania jonë mbështetëse “Turkish Airlines”, u shpreh Idriz për SCAN.

Referuar vendimit të qeverisë për ngritjen e kësaj kompanie, 51% e aksioneve të kompanisë ‘Air Albania’ janë shqiptare, ndërsa 49% i takojnë kompanisë turke të fluturimeve ‘Turkish Airline”.

REMOTE_ADDR:[]

46 komente në ““Air Albania” nis fluturimet, Sinan Idrizi: Çmime më të ulëta pasi do vetëfurnizohemi me karburant”

 1. nje shqiptar i drejte says:

  Po pse vetem per ne Turqi do te funksionoje ? E ç’na intereson Turqia ? Emigracioni shqiptar , 530 mije njerez eshte ne Itali .

  1. Kelyshat e Car Llazarit says:

   5 Milion Shqiptarene Turqi.

   1. Flm says:

    Ne themi si te c’lirohemi nga 70% te Turk-Arnauteve vendas e jo me 5 miljonet e Turqis qe jane te infektuat nga Islamo-Otomanizmi Anadollak, vete sa i prishin pune Arberis.
    ####
    Kurse emigrantet ne Europ sjellin kultur, qyteterim dhe emancipim.

    1. Kelyshat e Car Llazarit says:

     Po’ po’ Qytetrim i madh shume hahaha in o Bole.

     1. Hoxh Armandi says:

      Sinan idrizi do jete turkocam nga uji ftohte ne Avlona. Pse mos te wuhet air turkocameria linja e re?

    2. Unknown says:

     Ah per qyteterimin e emancipimin qe po sjell Europa dhe emigrantat tane atje 😂😂

   2. Flm says:

    Nejse shyqir qe vet-furnizohemi dhe nuk e marrim edhe karburantin nga Turku.

  2. toni says:

   Nje kompani qe quhet “Air Albania” duhet te kete perparsine e fluturimeve ne te gjthe bote dhe jo vetem ne Turqi! Mjaft me klietizem, qeviria e PD ja dha perparsine Bel Air te serbeve kurse Rama po ua jep italianeve te Blu Panorames dhe Ernest! Lironi tregun ajror dhe fusni linjat lowkost se na rropet lerini historit e karburanteve se arroplanet furnizohen ku ja leverdis!

   1. Miri says:

    Belleair ishte piramidë. Bëri një gol dosa miljonë euro nga xhepat e njerëzve. Sot ka ndërruar emër the quhet Ernest. Air Albania duam nuk duam (se nuk na lë politika të mendojmë me kokën tonë) ne është një operator më tepër, që të paktën rrit konkurencën. Mesa kanë njoftuar, do të fluturojë edhe në Romë, Londër e Paris. Lëreni të fillojë e pastaj shajeni sa të mundni.

    1. Oki says:

     Uaaa Air Albania ska filluar akoma ju ankoheni per destinacionet te rritet buxheti rriten dhe destinacionet pse jeni kaq te paduruar

  3. verijanullen says:

   Me vajguri do fluturonka avioni sinanit ……

   1. Tarrasi says:

    Eshte vajgur avionësh o toc. Me cfare mendon ti fluturojnë , me D2 , idiot

    1. Fieri says:

     Me naften e Ballshit te fluturoje, jemi apo s’jemi patriote, te fluturoje me nafte shqiptate pastaj mund ta perziejme edhe me virxhin edhe ja ulim koston

 2. Ilir says:

  Bravo! Urime dhe fat te mbare Air Albania! Shume te gezuar qe shikojme me se fundmi Air Albania ne qiejt shqiptare dhe me shprese dhe se shpejti edhe ne ato nderkombetare.

 3. says:

  Të bëhen riorganizime sa s’është vonë.

  1. Arber says:

   Arnaut Hava Yollari

  2. Toni says:

   @ vin leshi, Air Fuck you piece of shit, grekoqir! Pellcit nga inati! Shqiperia po behet!

   1. Flm says:

    Po behet provinc Otomane.

   2. Ilir says:

    Po Mor Ton me fuck eshte tu u bo e fillum me avionet e mickonjave pastaj me kanabis me Toyota jaris edhe tani me turkish Airlines tu u bo osht qe tu befte mu ne koke ty dhe ata qe mendojne si ty

  3. dionis says:

   Arnavutluk Hava

  4. Aleksander says:

   Arnauthava…!

 4. Besi says:

  Mos boj perfundimin e lires turke

 5. Pedro i ri says:

  Mbrenda nje viti kjo kompani do ti shtrij fluturimet ne shumicen e kryeqyteteve te Europes

 6. labi says:

  er Allah ekber tenxhere penxere ,e ka rama me kollai te shkoi ne rdoganaut ta takoi burazerin ,ne linja per ne turkistan na duhet te vem per kebab

 7. Eri says:

  Linja duhet te operoje ne vendet ku ka me shume shqiptare.

 8. Damiani says:

  Edhe Sinan edhe Idriz……VL me gjithe teneqe

 9. Air Bullsh it says:

  Po mire , teknike shqiptare ska? Po sikur te semuren 2 tekniket Turq, kush do ta mirembaje “Shqiponjen Krenare”?
  Hajde, Albanistan hajde…sna thate ne cilen oficine a ba inspektimi?

 10. HQ-18 says:

  Largpamës ky topja me një avion..’Të githë pasagjerët që sjellin nganjë bodile me vajguri marin çaj dhe kadaif falas + bakllava me ulje 50%’😁😁😁

 11. Berti says:

  Idiotesi, prisni dhe shikoni!
  Avionet Airbus 319 dhe 320 jane cdo dite ne Shqiperi, pse me keto idiotesira do rritet cilesia e sherbimit dhe ulen cmimet. Keta jane ca dallkauke qe ne EU nuk do t’i lene qe te ulen. Ne Itali fluturojne ne cdo cep Ernesti dhe Blu Panorama. Eshte share Belle Air sa me nuk ka, po kompani ajrore me 8 avione, me shtrirje ne cdo cep te Italise dhe 120 Euro shkoja ne Rome, nuk ka per te bere me shqiperia. Ne shajme, shajme dhe gezojme per kete Air Albanian e Rames me kete topen Idrizi qe eshte per figure, kur ne i kishim linjat qe nga Albaniani tek Belle Air. Cdo gje eshte e kapur ne shqiperi nga qeveritare mafioze.

  1. Dikush says:

   O Berti po Ernest dhe Blu panorama jane vazhdimesia e kompanise famoze Belle air qe u ka borch Shqiptare nja 25 milion Euro ose 28 mije bileta te shitura nderkohe qe kishte 3 dite qe kishte shpallur falimentin. Sa per cilesi avionesh inkame aq te mira sa nje avion i Blu Panorames ra ne Prill duke u ulur ne Kube duke marre 150
   Jete njerezish dhe nje tjeter jo me larg se para kohesh beri ulje emrgjence ne Sardenja pasi kishte difekt motorri.

 12. ERMIRA says:

  URIME,DHE PUNE TE MBARE KESAJ KOMPANIE SHQIPTARE,,,,TE RUHEN PARAMETRAT TEKNIKE NE SHERBIME,,,PER KETE ME PELQEN EDI RAMA QE KERKON TE PROMOVOJE KOMPANI SHQIPTARE,,,EDHE NJEHERE FALEMDERIT Z,,KRYEMINISTER,,,VAZHDO TE KRIJOSH KOMPANI SHQIPTARE TE FUQISHME,,,POPULLI I KUPTON DHE I SHEH TE GJITHA.///

 13. Luli says:

  Do ulim çmimin se do e blejme karburantin vete thote Sinani.Sa i zgjuar qe qenke mor Sinan.Asnje nuk e dinte kete sekret me pare.Na mbyten biznesmenet pallosha,qe vetem dine te lepine bythen e politikaneve.Fluturo fluturo ….SINANIIII

 14. Ledio says:

  Koka ne Stamboll ,bytha ne Tirane, te kam dhier mu ne aeroplan more Sinan.

 15. uskania says:

  Po qe se është vetëm për Turqi, pak u shërben masës së shqiptarëve. I shërben më shumë turizmit turk që të thithë sa më shumë klientë nga Shqipëria. Të presim.

 16. Asa says:

  Po do veje dhe në Itali. Po t’a bëjnë njeher bismilah më të tyren turku e të shofim që ecën depozita vajgurit…pastaj do tregohet agresiv…kshu puno turku vlla

 17. Daja says:

  Shqiperia ka mare fund me ra ne doren e anadollakeve per duan politikanet tane te korruptuar qe jane lidhur me kto injorante

  1. Kelyshat e Car Llazarit says:

   Ca’ te bejne more Pederi i Europes, qe Europa sta fut Pordhes?

   1. Daja says:

    Pederast je ti mor legen se turqve i pelqen suma dhe ti i ke hy punes di turku sumes ti ishte per tu Bo me turqit ishte Bo shqiperia se nejten 500ca ndertuan o ti qifsha motren

 18. SHTET LESHI says:

  JO VAJGUR POR BENZOL ME DISA OKTANE ME LARTE PER DJEGIE ME TE MIRE…

 19. Maelga says:

  Cdo te thote “Do Vetefurnizohemi?”

  1. Sit back and relaks■●▪ says:

   Do furnizohet ne ajer keshtu kursen leket e parkimit dhe taksen e karburantit. Perpara viteve 90 keto quheshin kinezerira, tani quhen turqerizma. Gerrmoni mire se mos eshte ndonje kompani ofshore me aksionere ruse prapa.

  2. Sit back and relaks■●▪ says:

   Do furnizohet ne ajer keshtu kursen leket e parkimit dhe taksen e karburantit. Perpara viteve 90 keto quheshin kinezerira, tani quhen turqerizma. Gerrmoni mire se mos eshte ndonje kompani ofshore me aksionere ruse prapa..

 20. Nik says:

  Rama kujdes ke pèr ta pèsuar mè keq nga Renzi nè itali sèbashku me partin e tij PD èn( e cila sondazhin e fundit zbiti nè 15% qind) tè cilèn e fèrshèllenin gjenovezèt nè targjedin e urès ,ose do tè pèrfundoni si Nano nqse nuk uleni kèmbèkryq dhe dègjoni problemet e popullit dhe tè jepni njè rrugèdalje.
  Kapitalizmi nè shqipèri èshtè mafie prej 28 vjetèsh.Tè dielèn njè njeriu im sèbashku me djalin ka pritur nga mèngjezi gjer nè darkè pèr ty kthyer nga Rinasi me kompanin Ernest pèr nè Verona dhe si rezultat njeriu im ka fluturuar nè orèn 21 drejt aeroportit tè Pizès ,ndèrsa djali nga frika se humbiste punèn nè Spanjè duhej tè nisej urgjent tè hènèn, ka prer njè tjetèr bilet rreth 500 eur pèr Malpensa dhe mè e bukura èshtè se makinèn e kishin lènè nè Verona sepse biletèn e blenè vajtje ardhje pèr Verona.Nuk èsht njè shtet i degjeneruar ky ndèrsa rama na nxjerr çdo ditè pamje nga shqipèria,kèshtu ke pèr tè boshatisur shqipèrin edhe nga emigrantèt sepse fèlliqe me mafiet.

  Ju kujtoj se pak vite mè parè nè vlorè kishim prer biletèn dhe prisnim tragetin nga Brindizi,trageti vjen zbersin pasagjerèt dhe ikèn duke na lènè ne si idiotè me dhjetra familje,prej asaj dite e kam mallkuar me shpirt kèta mafioz dhe mè e bukura èshtè kur mè intervistojn nè TV njè mumje si drejtor porti tè vlorès as vet nuk e di se çfar flet.Gjèndja èshtè dhe mè e rènduar mè shpjeguan miqtè e mi sepse nuk ka konkurenc dhe dhe tragetet janè kancer nga ana higjenike dhe biletta rriten gjithmon.
  A nuk pamè dy ditè mè parè nè Durrès kur puntori italian i tragetit me anèn e njè senjaletike po qèllonte ndaj qytetarève shqiptar dhe ku?? Nè portin e Durrèsit! Policia çfar shikonte,pèr qefull apo lavrak nè det ,as ndèrhynte ,atèhere pèrse ju paguan populli shqiptar ju ministrin tuaj?Po ministri i transportit cili èshtè sepse èshtè numèr njèshi qè duhet tè jap llogari apo tè gjith nè Dhèrmi pèr plazh,ju zèntè haka e popullit .

  Do tè vij zotèria me njè avion tè turqève dhe do tè vizitojm vendin e atentateve nga bombat si dhe investuesin numèr njè pèr ndèrtim xhamish nè shqipèri nga erdogan-diktatori.Po kur 700 mij shqiptar janè nè Greqi dhe 500 mij nè Itali me mè falni pèr shprehjen por, ç’tè sèmès do tè kèrkojm nè Anadoll ,pèr bakllava apo kadaif?
  Si qeverit e kaluara dhe kjo aktuale i kanè duart brènda nè miell janè tè zhytur gjer nè grykè dhe nèqoftèse nuk ngrihen studentat sepse opozita ka vdekur atèhere kèta do tè vazhdojn tè vjedhin pa mèshir gjer sa nè shqipèri tè mbeten 1000 mij veta.
  Kapitalizmi èshtè liberalizim por edhe respekt i klientit dhe qytetarit edhe ulje çmimesh ndèrsa mafia ka bllokuar gjithçka nè tenderat,tragetet,avionèt,tregètin e mishit me jashtè(Nuk i shikoni tonellata mishi tè helmuar Brazilian kapen nè Durrès) Nè tragete e avion shqiptarèt po i trajtojn si shtazè sepse legenat tanè japin liçensa kush paguan mè shumè nèn dorè?Kur nuk ekziston opozita rezultati èshtè ky .E pèrsèris ju zèntè mallkimi i kètij populli qè po mbushni xhepat ndèrsa shqiptarèt enden nèpèr botè dhe luftojn me mafiozèt nè aviona e tragete .Biletat mè tè shtrenjta nè gjith europèn dhe asnje gazet nuk merr pèrsipèr problemin dhe tè ftoj shqiptarèt tè bojkotojn kompanit e trageteve dhe avionève e me rradhè ata tè mishit,miellit,etj etj

 21. Turkmut says:

  O car pederast je ti se turqve i pelqen suma pranej ty te pelqejne o legen

 22. Hassan says:

  Referuar vendimit të qeverisë për ngritjen e kësaj kompanie, 51% e aksioneve të kompanisë ‘Air Albania’ janë shqiptare, ndërsa 49% i takojnë kompanisë turke të fluturimeve ‘Turkish Airline”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *