FOTOT: Misteret e Shqipërisë komuniste që tërhiqnin turistët e huaj në diktaturë, ja disa pamje të rralla

Në kohën e regjimit komunist, turizmi nuk konsiderohej degë prioritare e ekonomisë.

Pavarësisht kësaj nuk kanë munguar turistët e huaj.

Në vitet ’50 do të krijohej ndërmarrja shtetërore e turizmit e cila do të organizonte pritjen e turistëve dhe do t’i shoqëronte në disa destinacione.

Më poshtë do të njiheni me disa poza të rralla të turistëve që vinin kryesisht nga vende komuniste me të cilat vendi ynë kishte shkëmbime politike dhe ekonomike.

Hidhini një sy. (TemA)

13 komente në “FOTOT: Misteret e Shqipërisë komuniste që tërhiqnin turistët e huaj në diktaturë, ja disa pamje të rralla”

 1. Kjo esht ardyeja says:

  Foto shum te bukura ky ka qen vendi jon prioritet ishte normale qe nuk ishte turizmi se ishim vend industrial kishim industri uzina vabrika kombinate bujqesi ,kjo ishte arsyeja qe nuk ishte prioritet turizmi ,turizmi esht prioritet per shtete te mar fund qe nuk kan byth dhe zhvillim industrial nuk kan ekonomi , dhe gjeia me e thjesht shteti mçifer mas gishtit , se turizmin e ben privati ne te gjitha rastet , shteti shet vetem pordh kot sikur ben pun,puna shtetit duket tek zhvillimi industrial ky i fut ne pun njerzit dhe rrit mirqenien ,turizmi esht pik ndimse qe funksionon tre muajt e veres ,nuk i var shpresat e zvillimit nje shtet mas turizmit . 3 muaj gango dhe ter vitin lango.kjo ishte dhe arsyeja pse nuk ishte prioritar turizmi tek ne se prioritet ishte industrializimi i vendit qe mbante ekonomin ne kemb dhe SHqiptaret ne pun 12 muajt e vitit .turizmi kudo zhvillohet vet .industrin nuk ka byth nje shtet si i joni ta ngerj prap siç ishte dhe mçifet me turizmin mbulon shteti bythen me gjethe fiku.fotot shum te bukura te vendit ton qe e duam pa fund.

  1. Elio says:

   Turizmi nuk ishte prioritet se ishim zene me te gjithe, o xhaxho. Shume bukur turistet do shihnin bunkeret.

   1. atdhetari says:

    Teunte xhaxho.Shtetet me te mbaruara varen nha turizmi Elio ne nuk ishim budallenj ta benim bordlo Shqiperine te dusnim kedo si tani

 2. Kaonia says:

  Si pa kuptim ky shkrimi ,ishte nje sistem si gjithe lindja me shume te keqija por normal qe do kishte dhe ndermarje shteterore tw turizmit .I bie mos te kishte fare sipas llogjikes tuaj.Ne fakt e kemi ndritur me turizmin tani 15 mij lek nje çader.

 3. Bureto says:

  Budallallëkun, sado hollë që ta presësh, prapë mbetet i trashë. (ALBERT AINSHTAJN)

 4. Bureto says:

  Demagogjia më e madhe e regjimit ishte ajo e treguar në barakën e mjerimit, në foton 20, ku shkruhej: Popull-Parti-Enver.😈 Po, a kishte njeri që nuk e dinte se mbi të gjithë dhe mbi gjithçka ishte Enveri, përndryshe pse do quhej Diktator?! Me Kushtetutë kjo, neni 1 i saj.

 5. SOLIDAR says:

  PASTER, BUKUR, ZHVILLIM, SOCIALIZEM !!!!

  1. Drikar Shkari says:

   Karrllik pa hesap.

 6. says:

  Sa herë që shante imprrializmin xhaxhi Enver, Amerika na vriste një ushtar kufiri.

 7. eh, ç'me gjeti! says:

  Po bordello si ka sot kishte atehere per turistet?!

 8. SHKOLLA-XHERXHINSKI-RUSSI says:

  Na keni “Fryre”?????Po a Fuqi kishte Shteti o Njerez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Moret Veshe?????Aq Fuqi Kishte….
  ishte Legjenda Mehmet Shehu..qe e Mbushi edhe me “Bunkere” pse jo??Kur Serbia..dhe Greqia e kishin Gjithjne Gojen te Hapur..por beri edhe Hidrocentrale..beri..edhe Shkolla, Beri Buqesine Moderrne me Autokombajna …ect…
  1-Shqiperine e SHkaterroj Klani Serbe me Ramize Aline…
  Mehmet Shehu, pas Prishjes me Kinen..KERKOJ LIDHJE ME PERNDIMIN..per kete Thirri Ambasadorin Shqipetare ne Suedi,dhe kerkoj Kontakt me Amerikanet..Ky i Fundit i “Raporton” Reis Maliles Minister i Jashtem qe kishte edhe Krushqi me Enver Hoxhen..Ramiz-Nexhmije..Donin te Qeverisnin me Mbeshtetjen Jugosllave,nese Shqiperia do te lishej sipas Opsjonit te Mehmet Shehut me Amerikanet, athere Jugosllavia NUK KISHTE SHANCE, per kete u Vra…e vrane qe Shqiperia te Qeverisej nga UDB-ja e Ramiz Alise..qe na “Dhuroj” po Agjentin e UDB-se Sali Berishen..
  DO TE KISHTE QENE FITORE, nese do te Arrinte Mehmeti te lidhej me Amerikanet,por ja qe “Serbet-Shqipetare” ishin me te fuqishem..jo me kote Ramiz Alia SABOTOJ EDHE INICJATIVEN GJERMANE kur erdhi Presidenti i Shteit te Bajernit ne Gjermani Shtraus….lol

  1. Joniu says:

   Nga greqia nuk ka pas ndonjehere rrezik per territorin shqiptar qe pas 1922.

   Bunkeret u ndertuan qe te sigurohej pushteti i Enver Hoxhes dhe qe asnje ushtri e huaj te mos guxonte te sulmonte shqiperine, edhe nese shqiperia do ishte pa aleate.

   Keto karrliqet qe Mehmet Shehu u vra nga udb-ja jane perrala me mbret per katunaret si puna jote, sepse nuk arrinte deri aty fusia e jugosllaveve, te hidhedh perpjet ti.

   Mehmeti u vra nga fiksimi i enverit, dhe vet mehmeti nuk ishte ndonje burr edhe aq i mire.

 9. ishte burr me bole xhaxhi sishte legen. says:

  Amerika i rruante at mikun xhaxhit ENVER or ti me inicialet TM

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *