Ish-presidenti jep alarmin: Shqipëria rrezikon të braktiset nga rinia (Nishani fëmijët e tij i ka jashtë vendit, jo nga halli…!)

Ish-presidenti Bujar Nishani sot ka ngritur alarmin se sipas tij, Shqipëria rrezikon të braktiset nga rinia.

Në një intervistë për “FaxNews”, Nishani ka folur në lidhje me risqet që e presin vendin tonë, nëse popullsia vazhdon të plaket apo të migrojë në mënyrë masive.

Duke iu referuar të dhënave të INSTAT, për ish presidentin fajtor është shteti, sepse kushtet e papërshtatshme dhe mungesa e besimit kanë detyruar jo vetëm të rinjtë, por edhe qytetarë të moshës së mesme të gjejnë të ardhmen diku tjetër.

Nishani u shpreh se nëse ky fenomen do të vazhdojë me të njëjtat ritme gjatë një 10-vjeçari në vazhdim, në mund të shpërbëhemi jo vetëm si shtet por edhe si popullatë.

“Unë do të preferoja nga të gjithë institucionet shtetërore, nga të gjithë aktorët politikë të jemi sa më shumë transparent në të dhënat që disponojnë. 

Brenda një 10 vjeçari të dytë ne rrezikojmë të çbëhemi si shtet dhe popullatë. Padyshimi që plakja  ka ndikimin e tyre, madhorja është largimi masiv i qytetarëve si shkakt të emigracionit.”-tha ndër të tjera Nishani.

Po ashtu, Nishani u shpreh se ajo që duhet të na shqetësojnë janë largimet masive, jo vetëm si një përceptimi por si trend e zgjedhjes së shqiptarëve.

Sipas ish-kreut të shtetit, të rinjtë kanë një mungesë besimi, ndaj edhe zgjedhin të largohen.

Megjithate Bujar Nishani, ish presidenti i vendit femijet e tij i ka jashte Shqiperise, dhe e kane braktisur atdheun. POr nje braktisje e tille nuk ka ndodhur nga halli, per te fituar ndonje lek andej. Thjeshte u pelqen jashte!

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Ish-presidenti jep alarmin: Shqipëria rrezikon të braktiset nga rinia (Nishani fëmijët e tij i ka jashtë vendit, jo nga halli…!)”

 1. Lumi says:

  Llafe, Jane llafe se dhe kur ishe ne zyre nje ushtar ishe. Shqetsimet mbaj per vete, cdo brez I zgjidh vet problemet.

  1. toni says:

   Po nuk ishe ti idiot andikap qe protestove per ndertimin e nje kendi lojrash per femite qe i ke kaq “per zemer”?!

 2. kasemi says:

  Qelbesire ti dhe ajo qe te interviston ty. Ku i ke femijet tuaj? Pse kane emigruar, apo po hardallisen neper bote me parate e vjedhura. Plehra dhe nuk keni turp e dilni ne media pa gje te keq.

 3. mustaqja says:

  Jari Jari hajde tek pazari😎😎😝

 4. kashi says:

  greqia dhe Italia kane emigruar me vite
  sot 3/4 e te rinjve grek duan ta lene greqine per te punuar ne europen veriore
  pse ja fut kot or ish president

 5. says:

  Për ne meshkujt është ushtri, ndërsa për femrat merr formën e aksionit.

  1. Miri says:

   Mos na e nxirrni me kte injorant se na è shpifet!

 6. tiransi says:

  Gjalle qenka jari! nuk bie rrufeja ne ha. . . e.

 7. Bardhi Tolabi says:

  Ka shume te drejte ky,nuk ha mut kot.
  Ai e di mire se,ata nuk jane femijet e tij,Nuk ju dihet babaj.
  Ky shqetesohet per ata,te clet e kane dhe e njohin baben e tyre…

 8. h says:

  Kur mendon se ky ishte president dhe noka deputet,
  kupton pse shqiperia eshte vendi më i prapambetur në evropë.

 9. Milan says:

  Jari,jari koke ka.i

 10. Beni says:

  Jari Jari perse je kaq rrote k…ri.

 11. Prapë merreni me ketë koqe kandari? Mos e zini faqet e gazetes me idjote të tillë .Ky duhet cua në spital psikiatrik se ashte budalla.

 12. mike says:

  Simboli medioker i shqupit….. pavionit te idioteve

 13. Pensioniste para kohe says:

  Yyyyyyyyyyyyy, rrace muti.
  Mos e nxirrni me ne portale
  Ky eshte vetem per porthale.
  Hale nga koka te kembet.
  Plehre.

 14. Eri says:

  O Nishan te qifte derri i eger.

 15. petro says:

  Ky hunco deri dje thoshte shqiperine e mbylli enver hoxha,sot po thote se te rinjte nuk duhet te ikin.ore hunco jemi ne demokraci dhe te rinjte jane te lire te shkojne ku te duan.atdheun shqiperine aty e kane.te shikojne nje her boten pastaj kthehen vet perseri se atje do shofi n qe te jetosh duhet tye kesh prapanice se do shume pune.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *