“Shqipëria e Madhe”, Daçiç: Ata dëshirojnë të vijnë deri në Nish, duan gjysmën e Greqisë, Maqedonisë, Malit të Zi, por bota ka ndryshuar

Shqiptarët nuk e kuptojnë se situata dhe bota ka ndryshuar, tha sot në Soçi zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç.

Në një konferencë shtypi, pas takimit me diplomatin rus Sergei Lavrov, ai tha se kërkesat e shqiptarëve janë dëshmi e mungesës së gatishmërisë për kompromis.

“Të gjithë duan projektin e Shqipërisë së Madhe dhe për ata e gjithë kjo është pak, duan të vijnë në Nish.

Ata do të merrnin gjysmën e Malit të Zi, gjysmën e Maqedonisë dhe në veri të Greqisë”, paralajmëroi Daçiç.

Sipas tij, kremtimi i datëlindjes së ish-presidentit amerikan Bill Clinton ditë më parë në Kosovë, “është i vetmi vend në botë ku festohet, përveç në shtëpinë e tij.” Kjo është, sipas tij, dëshmi se shqiptarët “kanë mbetur parapa me kohën”.

“Koha ka ndryshuar. Ajo që ata mendojnë, nuk ka asgjë prej saj”, tha Daçiç./Rtk

 

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në ““Shqipëria e Madhe”, Daçiç: Ata dëshirojnë të vijnë deri në Nish, duan gjysmën e Greqisë, Maqedonisë, Malit të Zi, por bota ka ndryshuar”

 1. says:

  Ka 20 vite që na ka shpallur luftë këlyshi Millosheviçit.

 2. Sit back and relaks■●▪ says:

  Rama ca thote, po Bushati? Perse nuk therresin ambasdorin e serbise e ti dorezojne nje note proteste? Qendrimi i Dacic eshte qendrim i qeverise serbe dhe presidentit vucic. Ath ca pret qeveria dhe presidenti i shqiperise ti teeheqi veshin serbis? Mos reagimi i pales tone do te thote qe ne heshtje pranon teorine e Dacic. Ai nuk atakon vetem kosoven ne deklaraten e tij por edhe shqiprerine, ath ca pret Rama qe te deklaroje qe Shqiperia eshte kunder ndryshimit te kufijve me ballkan? Se nqs eshte e kunderta ath une nuk shoh ndonje tendence te shqiperise per tu armatosur se ndryshim kufijsh pa lufte nuk ka ne ballkan. Qeveria shqiptare duhet te protestoje qofte edhe formalisht qe te tregoje qe shqiperia dhe shqiptaret kane goje jo vetem per te ngrene e per tu zene me njeri tjetrin, bile edhe opozita duhet te dali me nje deklarate kunder Dacic se fundja pretendon te vije ne pushtet e duhet te tregohet aktive ne politiken e jashtme po aq sa dhe ne te brendshmen.

  1. zedhenesi i Ministrise se Jashtme says:

   Ministria e Jashtme e Shqiperise ka caktuar nje person te posatshem per te zgjidhur kete ceshtje. Ai eshte diplomati Sitmut Relaksaqi, qe ka nje pervoje te jashtezakonshem ne sherbim te atdheut, ne Pavionin 17 te Spitalit Psikiatrik te Elbasanit!

 3. Sit back and relaks■●▪ says:

  Rama ca thote, po Bushati? Perse nuk therresin ambasdorin e serbise e ti dorezojne nje note proteste? Qendrimi i Dacic eshte qendrim i qeverise serbe dhe presidentit vucic. Ath ca pret qeveria dhe presidenti i shqiperise ti teeheqi veshin serbis? Mos reagimi i pales tone do te thote qe ne heshtje pranon teorine e Dacic. Ai nuk atakon vetem kosoven ne deklaraten e tij por edhe shqiprerine, ath ca pret Rama qe te deklaroje qe Shqiperia eshte kunder ndryshimit te kufijve me ballkan? Se nqs eshte e kunderta ath une nuk shoh ndonje tendence te shqiperise per tu armatosur se ndryshim kufijsh pa lufte nuk ka ne ballkan. Qeveria shqiptare duhet te protestoje qofte edhe formalisht qe te tregoje qe shqiperia dhe shqiptaret kane goje jo vetem per te ngrene e per tu zene me njeri tjetrin, bile edhe opozita duhet te dali me nje deklarate kunder Dacic se fundja pretendon te vije ne pushtet e duhet te tregohet aktive ne politiken e jashtme po aq sa dhe ne te brendshmen..

 4. Lumi says:

  Ky diplomat nuk eshte po kufinjt e shqiptarve I dika mire.

 5. NjeQytetarOptimist says:

  A e kuptoni qe pervec bandave te tifozllikut per sport, ju jeni I vetmi vend ne rrajon qe keni banda politiko huliganesh?!?! Tani kush eshte I prapambeturi?!?! A kemi ne ndonje parti ultranacionale?!?! Ju I keni.. Cfare jane ato zhvillim?!?! Ik o plep ik mos deformo rrealitetin..

 6. religious idiots says:

  Keta qelbesira filluan 4 lufta per te krijuar Serbine e Madhe ne vitet 90-te dhe sot akuzojne shqiptaret. Ptuuuu rrace e felliqur.

 7. Gri says:

  Serbet besoj se kane probleme me mendjen e tyre!
  Kurse ky Dacic duket pak i papjekur! Shih muhsbeton tallabi qe bene me Lavrovin e Krimese!
  A e di ky Loqja qe Ruset duan te dalin ne mesdhe dhe ju intereson Shqiperia!
  Dhe sigurisht, nese ruseve ju duhet, pse jo e pranojne Shqiperine etnike.( jote madhe orDaco!)
  Serbet si popullat duhet te reformohen!
  Kane ligesi ne shpirt, tipa te vrazhet ne jete dhe ne krevat – ankohen grate! Ndoshta ky Lolua folklorik Daco can be edhe per estrade.

 8. Fieraku nga Ferrasi says:

  Lumi do rrosh me shume
  Kufijte i dika per bykuri

 9. Tr says:

  SHQIPETRA DO TI MARRI TROJET E SAJ ,POR JO NGA POLITIKANET TANE , QE MENDOJNE TA SHESIN KETE TOKE .
  PERSE TROJET E SHQIPERISE DIHET TI KETE MALI ZI , MAQEDONIA ,GREQIA DHE SERBIA , ?????? PERSE AI POPULL QE FLET SHQIP, DUHET TE QENDROJE ME TE HUAJT ??????

  1. propozim says:

   Ne nuk duam vetem trojet tona, duam edhe trojet e te tjereve! Perse ata kane qindra vjet qe mbajne trojet tona? Edhe ne do mbajme qindra vjet trojet e tyre, pervec tonave qe do i marrim te gjitha se s’ben!

 10. 17nentori says:

  Qente le te lehin, karavani do te shkoje perpara!

 11. Eri says:

  O Dacic te qifte derri i eger, o serb muti.

 12. Aleksander Thana says:

  Dacit i shkon gjuha ku dhemb dhembi. Por me thene te drejten, kuifijte e shqiptareve, jo vetem i di mire, por edhe me mire se ‘me qene shkodran prej Puke’.

 13. ELIOT says:

  RAMA E KA MENDJEN TE VJEDHI POPULLIN …. PRANDAJ E COI VELLAIN E VET NE SERBI PER TE PARE SPORT FUTBOLL .PO EDHE PER TE BERE BIZNESE ME SERBET …KESHTU I KANE PREMTUAR DOLLARE DHE RAMA E MBYLLE GOJEN …SI BOLSHEVIKET E ENVERIT …..PO A KA MINISTER TE JASHTEM NE SHQIERI APO KA VENE NJE LOPE QE SE NXJERRE DOT MIZEN NGA QULLI …. NA BONE ME TURP KETO HAKDUTA TE PISET ..RAMA BERISHA BASHA JANE NDYRESIRA . SHQIPTARE VENI NJE NJERI TE ZOT QE TJU NXJERRI NGA KETO BATAKCHIJNE .. DHE SE KA KUPTUAR KY IDIOTI SERB SE ME MIRE ME NJE NJERI TE CIVILIZUAR SI BILL KLINGTON SE ME NJE KAFSHE SI PUTINI … POR KAFSHET ME KAFSHET RRITEN NJEREZ TE EGER ..

 14. DINGO says:

  Serbet jane Komb me Kulture dhe kane ecur para,Ata jane aq moderne qe vrasin dhe Kryeministrat e tyre.
  Mos te ngaterojme Jugosllavine e Marshallit qe ishte nje vend i begate se ai ishte kroat.Serbet jane njesoj armiqte tane te perjetshem,sado te lepihet Rama me ta.

 15. Eddy says:

  Po per Krimen(Russia)skandryshu bota bastard

 16. kasem gahinji says:

  rama i ka thene hapur mendimet ne mbrojtje te ceshtjes shqiptare dhe ne vecanti asaj kosovare.kur foli rama nga brenda dhe jashte shqiperise ,perfshi edhe ramush karabush hadardinajn iu versulen se kishte folur pa lejen e ketij te fundit.sa per dacicin,une km nje propozim:-te gjithe serbet e vendosur ne mitrovice pas vitit 1939,ne veri apo ne jug,te verifikohen dhe te kthehen ne ato vendeku kane jetuar me pare.te riatdhesohen te gjthe shqiptaret e perzene me dhune e terror nga keto troje.ne thelb te shkoje sejcili ne origjine.keshtu nuk lind e nevojeshme shkembimi i territorve,qe ne fakt eshte dhurim territori.,por kemi vetem percaktim kufiri.shqiptaret e medvegjes,bujanovcit,presheves te kerkojne nje referendum te organizuar nga okb dhe keshilli i sigurimit.rusia nuk e refuzon sepse,delegjitimohet referendumi i krimese dhe parimi i vetvendosjes se popujve,pra ije dhepretendimi i banoreve etnike ruse ne ukraine.pa,per te pretenduar deri ne nish eshte kafshate qe skaperdihet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *