Itaka është vetëm fillimi

Nga Aleksis Tsipras 

Sot në atdheun tonë po gdhin një ditë e re. Një ditë historike.

Memorandumet e masave shtrënguese, e recesionit dhe e shkretimit social, më në fund mbaruan.

Vendi ynë fiton të drejtën e vet të vendosë ai për fatet dhe për të ardhmen e tij. Si një vend normal europian.

Pa imponime të jashtme, pa shantazhe të tjera, pa sakrifica të tjera nga ana i popullit tonë.

Vendi ynë është i mbyllur, e mbyllin dy Simbligadët e zinj (Shenim: Νga mitologjia greke, një legjendë e Argonautëve, janë dy  Gurë të mëdhenj të zinj në det, që përplaseshin dhe nuk lejonin anijet të kalonin), siç thotë dhe poeti.

Këto dy Gurë të mëdhenj ne i lamë pas. Duke qenë të ndërgjegjshëm së Greqia është historia e vet, arritjet, betejat por edhe dhimbjet. Domethënë ato elemente që përcaktuan ecurinë e saj nëpër shekuj. Një ecuri që kur nuk ka qenë e lehtë, por që gjithmonë ka pasur një destinacion. Madje edhe gjatë ditëve më të errëta, edhe gjatë stuhive më të fuqishme.

Greqia që prej vitit 2010, përjetoi Odisenë e saj moderne.

Gjatë një periudhe pesëvjeçare ndodhën gjëra që nuk kishin ndodhur ndonjëherë në një vend në kohë paqeje.

Humbi 25% e pasurisë sonë kombëtarë, tre ndër dhjetë veta mbetën pa punë, kjo shifër tek të rinjtë ishte 6 ndër 10 veta. U vunë në zbatim masa shtrënguese që arrin shifrën 65 miliardë. Dhuna dhe represioni u bënë pjesë përbërëse e përditshmërisë. Demokracia u zhvlerësua.

Bankierë u benë kryeministra dhe ministra u benë bankierë.

Banda fashiste dolën prej shtrofullave të tyre pas 60 vjetësh.

Një vend në gjendje të jashtëzakonshme permanente.

Por ky popull kurrë nuk e pranoi fatin që kishin caktuar për të, të fuqishmit e botës dhe shkroi faqe të reja rezistence. Ky popull para tre vitesh e gjysmë,  mori një vendim historik. Vendosi të marrë timonin e vendit prej duarve të atyre që e çuan në shkëmbinj, dhe t’ia u besojë timonin e kësaj anijeje kapitenëve të rinj. Ne morëm përsipër këtë përgjegjësi të rendë. Me forcë,  me vendosmëri, por edhe me respekt ndaj sakrificave të popullit tonë.

Ne ecëm përpara jo me shumë, por veç me një siguri: Atë që na përcaktuan qytetarët dhe qytetaret e këtij vendi. Të nxjerrim vendin nga qerthulli i memorandumeve dhe masave të vazhdueshme shtrënguese.

Ekuipazhi i anijes ndryshoi.

Disa u trembën prej dallgëve, disa të tjerë preferuan që t’u venë fre këtyre dallgëve.

Dëgjuam shumë herë Sirenat e kotësisë. Dëgjuam disa që thonin se gjërat në Greqi nuk ndryshojnë, dhe se memorandumet do të mbesin këtu përgjithmonë.

Dëgjuam se nuk ka kuptim të rezistosh kur përballë teje ke Ciklopet dhe Lestrigonët. Bishat mbi të cilat Greqia e vogël dhe e dobët nuk do të mundte kurrë të fitonte. Por asgjë prej këtyre nuk mundi të thyejë  përpjekjet tona. Dhe kjo sepse njerëzit që derdhën djersë që ne të arrinim në destinacion, nuk ishin më të margjinalizuar. Nuk ishin më të mbyllur, në hambar  e anijes, pa zë, pa shpresë. Por ishin të timoni i anijes, bashkë me ne.

Dhe ishin ata që e mbajtën fort timonin ne situata të vështira.

Grekë dhe greke,

Sot është një ditë clirimi. Por ndërkohë është dhe pikënisja për një epokë të re. Dhe në këtë pikënisje ne nuk do bëjmë gabimin që të harrojmë mësimet e Greqisë të memoradumeve. Nuk do të lejojmë harresën të na marri me vete. Nuk do të bëhemi njerëz apatikë. Nuk do harrojmë kurrë arsyet dhe personat që çuan vendin drejt memorandumeve.

Nuk do të harrojmë mospagimin e taksave nga ana e pronarëve të mëdhenj,  nuk do të harrojmë korrupsionin dhe ndërthurjen e interesave të përhapur gjerësisht, nuk do të harrojmë mosndëshkimin e një sërë  grupesh biznesi dhe botuesish, të cilët për vite me rradhë pretendonin se vendi i përket atyre, nuk do të harrojmë cinizmin dhe përbuzjen e një elitë politike, e cila kujtonte që Greqia është prona e saj dhe Grekët janë shtetasit të saj të bindur.

Nuk do të harrojmë kurrë ata që përçmuan dhe zhvlerësuan Greqinë dhe Grekët, sepse ata guxuan të mos japin aprovimin e tyre për zbatimin e një eksperimenti neo-liberal i cili do të zgjaste për shumë dhjetëvjeçar.

Por nuk do të harrojmë dhe ata që u qëndruan në krah Grekëve dhe Greqisë në periudha të vështira.

Nuk do të harrojmë personalitete dhe forca politike nga të gjitha vendet europiane, të cilët i u kundërvunë me forcë klaneve për daljen e Greqisë nga eurozona dhe denimin e saj.

Sepse ata e dinë se Greqia do të thotë për Europën, shumë më tepër sesa treguesit financiarë dhe buxhetet e ekuilibruara.

Nuk do të harrojmë asgjë prej atyre që përjetuam, sepse ato nuk janë thjesht një material për historianët e së ardhmes. Por janë resurset  e një vendi që shkruan faqen e re të historisë së tij, e shkruar në kohën e tashme.

Arritëm destinacionin tonë, dolëm nga memorandumet, por nuk mbaron me kaq. Beteja të reja na presin përpara. Mëtonjësit e rinj janë këtu dhe qendrojnë akoma përballë nesh. Janë ata që dëshirojnë të shohin anijen përsëri në mëshirën e dallgëve, ndërsa popullin duan ta shohin përsëri në hambar të anijes.

Janë të gjithë ata që ndërtuan, si shëmbëlltyrë dhe si figurë të vetës së tyre, Greqinë e korrupsionit, të ndërthurjes së interesave dhe të pushtetit të pakicës.

Janë ata që duan t’u shmangen pagesës së taksave pa u hyre gjemb në këmbë, që duan të jenë parazitë në dem të interesit publik që duan të kenë kompanitë e tyre offshore dhe depozitat e tyre bankare jashtë shtetit.

Janë ata që e konsiderojnë veten e tyre mbi çdo ligj dhe rregull të shtetit të së drejtës, dhe që dridhen edhe nga mendimi i një drejtësie të pavarur.

Nuk ka gjasa që të lemë Itakën në duart e tyre.

Tashti që arritëm në destinacionin tonë të shumëdëshiruar, kemi forcën të ndërtojmë vendin tonë ashtu siç i takon atij. Ne Grekët e mençur, shkruam me beteja dhe sakrifica, fundin e memorandumeve. Që prej ditës së sotme, fillojmë me vizion dhe vendosmëri, një epokë të re për Atdheun tonë.

E fillojmë me mençuri dhe përgjegjësi, që të mos kthehemi mbrapsht me, të Greqia e deficiteve të mëdha dhe e falimentimit.

Por të fillojmë me guxim, për rilindjen e Greqisë.

Për një Atdhe të barazisë, të demokracisë dhe të drejtësisë sociale.

Sepse Itaka është vetëm fillimi.

* Mesazh i kryeministrit të Greqisë, nga Ishulli i Itakës, për daljen e vendit nga gjendja e memorandumeve

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Itaka është vetëm fillimi”

 1. Messerschmidt says:

  pordhi kali ne dere te hanit …. i thone kesaj mer trim …..behu burre e thuaj qe gerrrqine e humbem !

  1. pantera says:

   Njeriu gjenial i eshte si A. Cipra i ndertuar te jape gjithe fuqite e tij dhe te perpiqet per mbijetese , aq me teper kur mbart mbi vete fatin e nje kombi qe ka origjinen mijra vjet mbrapa , te dorzohesh para se te filloj beteja zakonisht eshte njera prej karakteristikave te anglosaksoneve , inicialin per te cilin mbart ……………

   1. Smart ass says:

    panter bttha, bythqir arumun, bastard i zi, neo greket apo greqia moderne jane nje perzierje jevgjish qe u krijua ne 1831 si komb, ky gjysma popullates ishin shqiptare ortodokse me fustanella.

    Pjesa tjeter jane vllehem mbetje latine dhe romake, mbetje osmane dhe jevgit anadolli te ardhur ne 1923.

    Meqe re fjala, keta ” anglo saksonet” e krijuan edhe jkete kom bin jevgjit neo grek dhe indentietin e tij, te mos ishte per ta, Ibrahim Pasha, djali i sundimtarit shqiptare te Egjiptit dhe lindjes se mesme Muhamed Aliu, do kishte shfarros gjithe peoloponezin ne 1828.

    Ku e meson historine ti mer hajvan jevg?

    1. Flm says:

     Pa me sqaro kete asimetri te logjikes tende ore “ass hole”.
     Si mund te mburesh qe Shqipetaret popullojne Greqin dhe i sollen pamvarsin Greqis dhe nga ana tjeter, mburesh qe ishte Shqipua Ibrahim Pasha ai qe mund te shuante Peloponezin dhe qe ajo u mbrojt nga Anglezet.
     ####
     Pra Shqipot ishin “bekim” apo “mallkim” per Greqin ???? Ndaje mendjen.

     1. Al says:

      Shqipot ishin pidhi i sateme ore Fml..dole nga strofulla sa fillojne e thone te verteta per greqine? Ashtu ka qene… ne athine flitej shqip do apo nuk do ti! Katragjyshi jot me mire te kishte bere nje kercu e te ishte ngrohur ne dimer… do rrotullohej ne varr po te ishte deshmitar se si sperma e tij eshte modifikuar kaq shemtuar gjenetikisht e qe kopila brekedhjere si puna jote ekzistojne!

    2. Pantera says:

     Meqe na zeke historine , mesoe….Edhe ata qe kane qene ne jete te jeteve armiqte e kombit te lashte grek ia lexojne historine . Ajo mesohet neper universitete ne mbare boten duke perfshire dhe Shqiperine tone , te vetmit qe nuk e pranojne jane disa bastarde dhe mbeturina te se kaluares nipsterniper te brigatave famekeqe ” Skanderbeg” nje nga ata je dhe ti bajgarac…….

    3. theatrical says:

     fustanella shqiptare ka ngelur por shqiptare(.arvanitas) nuk kane ngelur,jane diku tek 15%,te tjetet u perziene me turqit ortodokse te erdhur nga Ponti,Anadolli,Qipro,me bullgare,çobenj etj…por duhet thene qe ka plot pleq,arvanitas te vjeter,sidomos ne zonat perreth Athines qe flasin akoma shqip..eshte me te vertete e pabesueshme…eshte e pabesueshme per faktin qe Greqia nuk i lejoi kurre shkollat shqipe,por keta nuk e harruan gjuhen shqipe

     Muhamed Ali Pasha,Krijuesi i Dinastise se Famshme,njekohesisht themeluesi i Egjiptit modern,mposhti mamluket,nenshtroi Greqine dhe me pas Kreten,kete te fundit e beri pjese te Egjiptit,( nje pjese jo e vogel e kretioteve jane me origjine egjiptiane),por mposhti disa here edhe ushtrite osmane..
     Muhamed Aliu ishte nga Korça njesoj si Gjenerali tjeter me fame,Iliaz Bey Mirahori,themelonjesi i Korçes sone

  2. Mul Noka dhe Paloka says:

   Dukesh qe je tifoz gjerman. Jo se eshte nje gjë keqe. Shumë mire që je tifoz me Gjermaninë.
   Por kjo nuk ka te beje me faktin që qeveria Cipras ka bere pune kolosale, dhe populli grek ka bere sakrifica biblike per te dale nga kriza.
   I kemi apo nuk i kemi inat greket, duhet pranuar se ne shqipetarët duhet te mesojme prej tyre. Se fare duhet te mesojme eshte nje teme e gjere, por esenciale do të ishte kultura politike, që te mos genjehemi dhe te shesim voten per dy thase miell.

   1. undefined says:

    Asgje nuk ka mbaruar sakrific ketu e sakrific atje pordhe me rigon Cipras e di shume mire qe katastrofa eshte shtyrur per disa kohe kur keto aktore te politikes se sotme te mos jene me ne tribunat politike por te tjere do te merren perseri me katastrofen greke…nuk behet per 8 vjet nje krize qe zanafillen e ka ketu e 200 vjet kete e di shume mire nje njeri me mendim normal

 2. mik says:

  Bravo . Bota leviz, na kemi ngelur si pule klluke.

 3. HAJDUTI I KUVENDIT says:

  BRAVO GRAQIA!!!
  BRAVO TSIPRAS!!!
  Jo si keta kriminelet e kuvendit popullor qe perveç bythes vet s mendojne asgje tjeter.
  NGRIHUNI SHQIPTAR DHE DERRMOINI KETA HAJDUTE, MAFIOZE,PERDHUNUES,QE MILIARDAT I KANE BERE ME GJAKUN E SHQIPTAREVE.

 4. Leka says:

  Njesoj keni per te ngel persakohe ka nje krize mbare botrore edhe ju jeni brenda.As mos e co ne mendje se do permisohet

 5. @ says:

  Sikur kryeministrat tane te benin aq sa gjysmen qe po ben Tsipras per Greqine, Shqiperia sot do ishte ne BE.

 6. Kellira says:

  Shkurt ne shqiptaret qeverisemi nga shkerdhatat. Se keta meritojme…

 7. FIX316 says:

  Respekt! Nje mik i vertete i shqiptareve dhe nje mendje e Ndritur,qe i duhet aq shume Kohes.

 8. katarakti says:

  Nje shkrim prej politikani qe kerkon te rizgjidhet. Me fjale te bukura dhe shfrytezim te eposit te lavdishem te heleneve te lashte. Por ne ekonomi jane faktet qe tregojne te verteten. Greqia kishte 320 miliarde euro borxh me 2010-ten dhe po aq ka edhe sot. E vetmja gje qe ka fituar Greqia deri me tani eshte se do te filloje te laje borxhet duke nisur nga viti 2032 nga 2022 sa ishte caktuar me pare. Per mua Greqia nuk ka per t’i lare kurre dot keto borxhe. Ajo ka per te shpallur falimentimn para vitit 2032 per te mos paguar borxhet. Ku ishe – asgjekundi!

  1. Joniu says:

   Ku je mer bythqir burr qe quhesh ” katarakt”.

   ti mer vemje qe shan Perandorine Osmane dhe Turqine, ti mer jevgjit qe ngaterron perandorine osmane me rep. turke, ti mer cope bajge qe flet gjasme per ” anti shqiptarizmin” e perandorine osmane duke na treguar histori per lufterat shqiptaro-osmane te sjekujve te 14 dhe 15, por duke harruar statusin teper te larte qe kshin marr shqiptaret ne perandorine osmane, jo ne vitet 1700 dhe 1800, por qe ne vitet 1500 dhe 1600.

   Na flet per ” ndalimin e gjuhes shqipe” kur ne fakt as qe ekzistonte si koncept shkrimi i gjuhes shqipe ne popull, dhe nuk e ndaloi njeri kete gje.

   Po ti mire qe kete lloj fobia kunder osmaneve dhe kerkon qe stausin e shqiptareve nga sundimtare ti kthesh ne skllever, vetem per shkak te fiksimit tend, por ti je bythqim burr me 3 fytyra.

   Sepse ti ishe pro ardhjes se jevgjiterve terroriste nga Irani ne Shqiperi, me ” argumentin” se edhe ne kemi qindra mijra emigrante, por ata emigrante shqiptare o vemje, kane shkuar ne perendim, jo ne Iran, dhe nuk jane terroriste.

   Mire kjo gje, por mbron edhe drogaxhiun Rama, duke para se sa ka vjedhur keto 6 vite, sesa emigrim ka shkaktuar dhe sesa i ka shkaterruar lindjes ne shqiperi, dhe divorcet jane rrit.

   Ti je btyhqir pederast me 3 fytyra.

   Te pakten ne kohe te osmaneve shqiptaret njiheshin si luftetare, udheqesa, politikane dhe kishin respekt ne 3 kontinente, por sot ne kohen e edvinit si njihemi o vemje???

   Shko pyet njehere ata jevgjit e iranin se mos te ndihmojne

   1. TE RROSH VET SE TRUNI T PASKA IK PER LESH says:

    Joniu
    M duket se farmacisti t paska ndrru padashje ilacet.
    Veç me te dhan ato te diarrese, t paska dhane ato te trunit
    KESHTU QE PO TE BEN RREAKSION BYTHA ME TRUNIN.

   2. katarakti says:

    Qenke terbuar se te paskemi share stergjysherit e tu halldupe ore çallmaxhi. Paske grumbulluar gjithe ate vrer. Ta shkerdhefsha me nene e me babe perandorine tende osmane. Qe na la 500 vjet prapa botes. Per çfare statusi flet more bole?! Per ata qe i sherbyen pushtesit siç i sherbejne zagaret te zotit?! Se ishim qehallaret e Turqise, qe na perdori si donte per interesat e saj. Njelloj si qehajaji zezak qe masakronte bashkekombasit e tij per t’i bere qejfin pronarit te bardhe. Dhe ne fund, si shperblim, perandoria jote e mutit, na shiti te fqinjet. Cfare te mire bene per vendin keta vezira dhe pashallare me origjine shqiptare, or plehre?! Je thjesht nje bajge turke ne trojet e Gjergj Kastriotit. Keput qafen ne Anadoll, nga i ke te paret e tu.Dhe mos harro “brezin”! Siç bejne “vellezerit” e tu te ISIS-it dhe Al Kaides. U shofsh ti me gjithe halldupet dhe shallvarexhinjte si puna jote. Edhe nje here: mos e harro pa vene “brezin”! Se 60 virgjeresha do te presin ne xhenet, or Mhamut!

    1. Aleksander says:

     Si s’perton dhe ti qe i kthen pergjigje ! Nuk e sheh sa rende eshte ?!

  2. Lee lee says:

   Doli ne tregje.Kjo do thote 3% rritje qe ne start.Borxhi ngeli statik nuk u cua .Tere te papunet kane cart krediti qe cdo muaj u vene150 euro me duket per ushqime.Tere te papunet kishin ulje ne energjin elektrike.Tere te papunet marrin dhuraten per krishlindje.Tere pensionistet imorren pensionet mbi 100 000 familje te varfra kane pushimet pothuaj gratis.Ai eshte i majte ata jane te majte .Sa me shpwjt te cohet greqia aq me shpwjt do cohet dhe Shqiperia o katarakt se eshte domino kjo jete ka ligjet veta .Dhe nuk jane fjale per tu zgjedhur prape si qellim te pare me beso nuk e kane kompleksin e rizgjedhjes .Jane fjale te nje njeriu gjenial qe pati kurajon te fliste ne emer te te gjith te majtes evropiane ne tavolinat e bankierve.Cdo gje ka ndryshuar tani ne Europe ne marrjen e vendimeve .Vetem respekt mund te kete populli grek ne kete beteje mbijetese dhe mbijetoi

 9. Lumi says:

  Eshte lajm I mire qe komshiu kaloi nje hall te madh. Pershendetje pe kete arritje. Me siguri Cipras do sjell pozitivitet ne tere rajonin, perfshi dhe ne.

 10. Bravo z.cipras,ky eshte nje lajm i mire per greqine,popullin grek dhe pse jo dhe per ne komshinjt e vjeter.edhe nje here ju lumte.

 11. Kunata e nunuse nga salarija says:

  Hartim i bukur
  Ketà komunistet shquhen per hartime
  Jam dakortme
  Pordhi Kali ne dere te hanit.

 12. Tata says:

  Epo tani bythën me gjethe fiku mos harroni o greekër

 13. Malo says:

  Cfar Na intereson cfar Beri Grrrrrrrerreqqqqiiiiiaaaa
  Vari trapin gazetar palle.

 14. xxxx says:

  Bla bla bla “odiseja” juaj ju keni pjerdhur me kohe dhe jo sot prandaj kurseja arixhinjeve keto perralla me lesh qe po ju llomotit o Anetare Byroje

 15. Ordhodhoksi says:

  A.Ciprra eshte njeriu me gjenjal qe ka nxjerr bota.Komunist i bindur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *