VIDEO: Emigrantët sulmojnë policinë spanjolle me acid në kufi me Afrikën për të hyrë në Europë

Shtatë oficerë policie u sulmuan me acid, pasi më shumë se 100 emigrantë sub-Saharianë kërkuan të kalonin gardhin kufitar që ndan Marokun nga ekslava veriore e Spanjës në Ceuta.

Përafërsisht 300 njerëz u përpoqën të hyjnë në territorin evropian duke sulmuar gardhin natën e së martës. Raportet e shtypit deklarojnë se deri në 200 ishin persona ishin të suksesshëm në rrugën e tyre drejtë kontinentit të vjetër, por zyrtarët thanë se ata kanë llogaritur vetëm 115 persona të sapoardhur.

Emigrantët kanë shkurtuar një pjesë të gardhit prej rreth 8.4 km dhe përdorën acidin e baterisë, gëlqere dhe jashtëqitje për të sulmuar policët, raporton El Pais . Policia zbuloi në Twitter se shtatë anëtarë të forcës pësuan plagë gjatë incidentit.

Për shkak të pushimeve, kufiri ishte në kontroll nga më pak se 10 agjentë kur emigrantët zgjodhën të sulmonin gardhin.

Pasi kaluan gardhin emigrantët garuan me njëri-tjetrin nëpër rrugë në një orvatje për të arritur Qendrën e Përkohshme të Qëndrimit të Emigrantëve (CETI). Kryqi i Kuq trajtoi emigrantët të cilët pësuan plagë kur arritën atje.

Media lokale “El Faro de Ceuta” publikoi pamjet video të emigrantëve që vrapojnë në qytet pas shkeljes së kufirit. Ata mund të dëgjohet duke bërtitur “Boza! Boza! “, Që do të thotë ” fitore ” në gjuhën perëndimore afrikane të Fula-s.

Gardhi kufitar Ceuta është shkelur rregullisht nga grupe të mëdha migrantësh që kërkojnë të hyjnë në Evropë. Në fund të korrikut, më shumë se 700 persona sulmuan gardhin dhe më shumë se 600 prej tyre arritën të kalonin pengesën në atë që policia spanjolle e përshkroi si një nga “hyrjet më të dhunshme dhe të shumta” të emigrantëve në muajt e fundit.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “VIDEO: Emigrantët sulmojnë policinë spanjolle me acid në kufi me Afrikën për të hyrë në Europë”

  1. Kaonia says:

    E kishit mire Gadafin se nuk linte te kalonte njeri afriken.Ik e mbaji keta tani.

  2. atdhetari says:

    Afrikaneve ju hapin rrugen megjithese sulmojne forcat e rendit ndersaShqiprareve qe jane ne rregull i vret policia neper burgje.Kjo eshte Evropa e midwluar nga cifutet zioniste per te zhdukur rracen e bardhe.

  3. Julian says:

    Çfarë mund të ofrojnë këto qënie në Evrope përveç konsumit të asistencës sociale ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *