Shifrat: Në 7 muaj, 3 milionë të huaj në Shqipëri

Shqipërinë e zgjodhën si destinacion pushimesh 20 mijë polakë më shumë se një vit më parë. Për numrin e rritjes polaket janë në vendin e parë me 78 mijë. Shifrat e shtatë muajve të parë të këtij viti në Shqipëri kanë hyrë 3 milionë të huaj. Grupi më i madh i pushuesve në Shqipëri vijojnë të mbeten shtetasit nga Kosova.

Pushuesit polake janë ato që kanë rritjen më të madhe në numrin e turistëve që kanë vizituar Shqipërinë për janar-korrikun e këtij viti.

Mbi 33 përqind është rritja vjetore e pushuesve polakë, të cilët sipas INSTAT llogariten në mbi 78 mijë për 7 mujorin e 2018.

Zhvillimi i sektorit të turizmit dhe integrimi i i tij me rrjetin e agjencive ndërkombëtar ka bërë që pushuesit të mos vijnë vetëm spontanisht, por edhe në mënyrë të organizuar.

Nisja e sezonit ka qenë pak e vakët, por gjithçka është rikuperuar në 2 javët e fundit të korrikut dhe gjatë gushtit thotë menaxherja e një rrjeti hotelesh.

Në rrugën e plazhit të Durrësit mëngjesin e së premtes kishte trafik të rënduar. Automjete të shumta nga vendi dhe rajoni i janë drejtuar plazheve për të pushuar edhe këtë fundjave të nxehtë gushti, po trafiku i ngarkuar e kthen në një sfidë të vërtetë udhëtimin. Ashtu si në shifrat e INSTAT turistët polakë dominojë me plazhin e Golemit.

Si numër të përgjithshëm kosovarët zënë vendin e parë me mbi 911 mijë vizitorë.

Për t’u rikthyer tek shifra numri të huaj të hyrë në vendin tonë në 7-mujorin e 2018-s është gati 3 milionë me një rritje prej 12,4 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.(TCH)

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Shifrat: Në 7 muaj, 3 milionë të huaj në Shqipëri”

 1. maks velo says:

  MINISTRI KLOSI DUHET PUSHUAR NGA PUNA,,KY ESHTE nje numer I vogel,,,,,3 million jane pak ,,,30,milion ka kapacitet shqiperia po te ishin ndertuar resorte te medha,//////

 2. hannah says:

  sh bukur ilustrimi si gazete qe nxit instiktet primitive patriarkale misogjine maskiliste duke perdorur si objekt seksual gruan mire e keni ilustruar dhe kete artikull! Bravo!

  1. atdhetari says:

   Hannah Ju baxhellat hipokrite visheni me jeq si prostitutat rrugeve dhe plazheve dilni si porn star.Ju jeni kthyer ne mish per top dhe fajesoni veten o prostituta dhe jo meshkujt

  2. atdhetari says:

   Po kur zhvisheni ju si prostituta rruges kush ku jau ka fajin?Mish per top jeni bere

 3. atdhetari says:

  Maks Velo Ne nuk nuk duam resorte te miliardereve te huaj ne qe te kthehemi ne skllever ne vendin tone.Turizmi i tepert sjell shkaterrim te plote.Ne duam Shtetezimin e pasurive konbetare dhe shfrytezimin e tyre. Duam hapjen e minierave dhe uzinat e perpunimit.Duam Bujqesi dhe industri te lehte dhe Ushqimore.

 4. gjepura says:

  Gjepura!!! Sikur keta 3 milion turiste te shpenzonin vetem 150 euro = 450 milione euro = buxheti vjetor i shtetit shqiptar = perfitim i ndjeshem dhe i prekshem per mbare shoqerine. Gjepura Mero!!!

 5. MAKS VELO says:

  Jam per resorte te medha te zoteruara nga shqiptaret e shqiperise,askush tjeter..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *