Teatri Kombëtar, Robert Ndrenika tjetër mesazh Veliajt: Dua të të rikujtoj…

Aktori i madh Robert Ndrenika i ka përcjellë për të disatën herë mesazh kryebashkiakut të Tiranës Erjon Veliaj mbi çështjen e Teatrit Kombëtar.

Pasi ka parë Veliajn që viziton xhaminë e re, Ndrenika i rikujton Veliajt se Xhamia dhe Kisha e shqiptarëve është teatri.

“Zoti Erjon Veliaj, Kryebashkiak i Tiranës. U gëzova shumë sot tek ju pashë duke vizituar xhaminë e re që po ndërtohet me sukses në Tiranë.

Me këtë rast dua t’iu RIKUJTOJ se Xhamia dhe Kisha e shqiptarëve është TEATRI!”, shkruan Ndrenika në postimin e tij në Facebook. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Teatri Kombëtar, Robert Ndrenika tjetër mesazh Veliajt: Dua të të rikujtoj…”

 1. hysa says:

  Jo more z.Ndrenika, jo. Nuk mund te zevendsoje teatri kishen apo xhamine, ne asnje menyre. Kjo vlen edhe per zoterine tende. Teater mund te luash ne cdo salle, jo vetem ne baraken prej pupuliti, qe pretendoni ju, ndersa lisha apo xhamia jane vende te shenjta, te cilat nuk mund te zevendesohen.

 2. Skypion says:

  Ka nje keqkuptim te madh me keta aktoret shqiptare. Keqkuptimi ka te beje me statusin e tyre : konsiderohen si intelektuale…!!!
  Harrohet qe aktori nje nje gje dhe intelektuali nje gje tjeter. Shkaku i ketij keqkuptimi, qe nuk ndodh vetem me aktoret tane, ka te beje me komercializimin e artit te cilin ata ushtrojne. Sapo merr fame nje aktor, edhe nje gromesime te leshoje, madhe edhe nje pordhe, turmes i duket sikur ka thene dicka te mencur shume.
  Me aktoret tane, pervec kesaj, ka ndodhur edhe nje gje tjeter , e cila gje ka te beje me aureolen fallc qe u eshte krijuar pas renies se regjimit komunist.
  Arsyet jane te shumta, dhe nuk kemi pse te merremi me to tani.
  Aq fallc eshte kjo aureole, sa per dhjetera aktore te kohes se komunizmit, sot thuhet: i madhi filan … i madhi fistek… i madhi Ndrenika… bile kam degjuar keto kohe te thone edhe i madhi Bujar Asqeriu…!!!
  Pervecse qesharake, kjo te ben me vjell nja shtat here!
  Per te “madhin Ndrenika” , duke pare keto pelihvanlleqet ne qendrimet per Teatrin, qe nuk i shkojne per shtat per moshen e thyer qe ka , une kam kete shprehje te urte dhe te lezecme popullore: Plakut degjoja fjalen, por jo pordhet!
  “I madhi Ndrenika” po pjerdh si shume keto kohe…

  1. Grigor says:

   Pse, ti kujton se keto që shkruan ti nuk Jane pordhe me rigon?
   Ti, dhe ai Hysë Trapi me lart, që u prek shumë prej xhamise, jeni perfaqesues te asaj pjese te popullsise shqipetare që eshte politizuar kaq shume, sa jane rreshtuar ne bastione partiake dhe Jane gati te shqyejne njeri tjetrin. Kjo pjese e popullsise shqipetare që ju perfaqesoni e ka lene mbrapa Shqipërinë, sepse kjo shtrese ka prodhuar Enver Hoxhen, Sali Berishen, Fatos Nanon, Ilir Meten, dhe Edi Ramen. Kur them keni prodhuar keta politikanet me lart, desha te them që ju i keni mbajtur ne politike.
   Ju militantet partiake te te dyja partive PD dhe PS, keni mbytur shtresen intelektuale te popullit shqipëtar, sepse ju prodhoni rrugaçet politike qe marrin pushtetin me force, dhe e mbajne ate me force.
   Ti ke mbeshtetur gjithë kohes kriminelin e popullit shqipëtar Sali Berisha, ashtu sikur militantet komuniste para teje e mbajten ne pushtet Enver Hoxhen per 40 vjet. Asnje ndryshim nuk ke nga ata. Vetem ngjyra politike ndryshon. Efekti eshte I njejte.
   Ashtu sikurse mitantet socialiste sot, u duket sikur Edi Rama dhe Erion Veliaj kane rene nga qielli dhe nuk bejnë asgje gabim. Ata ne fakt nuk bejnë gabime, ata bejnë faje dhe krime, që I fshehin me disa fasada bombastike prej te cilave genjehet pjesa e injoranteve te ketij populli.
   Por edhe ti qe kritikon Ramen, nuk ke ndryshim nga ata. Sepse edhe ti mbron nje politikan te njejtit lloj, por me katunar, me kriminel, me katil, si Sali Berisha.
   Të dy palet keni 27 vjet që nuk e lini kete popull te beje zgjedhje te lira demokratike që te pirdhet nje here e pergjithmone kjo klase politike prej xhahilesh si Mul Noka, Thuthuq Paloka, Taulant Palla.
   Polutikane te zgerlaqur Lul Balla, Erion Brace, dhe Pandeli Majko.
   Lavire si Kryemadhi, Zhozefina, e Arta Dade. Kurvicka si ato çuperlinat e LSI.
   Trapa si Myslym Murrizi, Tom Doshi, dhe ata deputetet Socialiste qe u hoqen me ceremoni.
   Ja keta politikane ka mbajtur dhe mban ne pushtet shtresa jote e militanteve mor Skypion pseudo-analisti, që i turresh nhe artisti si Robert Ndrenika, vetëm sepse nuk mbeshtet kauzen militante te Teatrit që PD-ja po e perdor politikisht. Jo se PD-se i plasi per Teatrin, le te ndertohet, por vetëm Edi Rama mos ta beje. Nje njeri si Saliu Berisha te merzitet per Teatrin? Ha ha ha ha ha.
   Nje njeri si Berisha, që tha “mbas meje, kiameti”, dhe e çoi Shqipërinë ne buze te varrit, nuk mund të beje kauze te tij Teatrin.
   Nuk them se teatri qe do ndertohet eshte zgjedhja me e mire. Por ne vend qe te demaskohet korrupsioni me fakte, Lul Basha hedh disa shashka ne forme sloganesh qe nuk i pertyp dot njeri, dhe meret me vogelsira si fasada e qelbur e Teatrit, kur mund te çmontohet e tere skema e korrupsionit që mund te fshihet prapa teatrit.
   Teatri mund të jetë nhe kauze e drejtë, por Po mbrohet ne menyre te gabuar, nga njerezit e gabuar, dhe eshte e destinuar te vdese si kauza e kendit te lojrave tek liqeni, e cila u vra nga Strazimiri dhe dhenderi i Berishes, sapo filloi si kauze.
   Edhe tani, Lul Basha e vrau kauzen e Teatrit, prandaj e braktisen tere artistet. Por tani ke dale ti me pordhet e tua, te mundesh pordhet e nje plaku te respektuar si Ndrenika.
   Por sa per dijeni, populli me mire pranon te degjoje pordhet e Ndrenikes që nuk vijne ere, se sa te duroje mutin tend, te Berishes, dhe te atij që dhjet ne breke sa here sheh Berishen – Lolo Bashës.

   1. @ says:

    @Grigor
    Je OK me ato qe shkruan. Ke qelluar ne shenje..
    Problemi eshte qe Skypion-et dhe Alban-et jane me shumice tek Tema..

 3. xx says:

  KUSH tha qe kisha dhe xhamia jane te shenjta,kush i shenjteron??Ai qe don te falet,ulet ne gjunj dhe shikon nga qielli.Per shume njerez teatri eshte i shenjte sepse vete njeriu e shenjteron.Te falesh eshte si te besh teater.Popujt e lashte skishin kisha e xhamia e as imame aq te mencur.

 4. Kristofori says:

  Skypion bukur thua ama…
  MOS e vlereso Bertin nga.volumi i kukes.Ai ri ri dhe vazhdimisht ben nga nje decke.Ci duhet.gojosja e vendeve te kultit.Apo do qe.ta.zboje.dhendri kur ti dhkoje te shtepia e goces.

Lini një Përgjigje te xx Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *