Zbulohen FOTOT e rralla: Kur Shqipëria doli nga diktatura me “këpucë të kuqe”, ja mjerimi komunist në sytë e fotografit të huaj

Rënia e komunizmit në Shqipëri nisi në fundin e vitit 1990 me demonstratat antikomuniste studentore.

Përmbysja e regjimi diktatorial të Enver Hoxhës la pas një panoramë aspak të mirë, ku tranzicioni solli një kolaps të fortë ekonomik.

Më poshtë do të mund të shihni Shqipërinë nën objektivin e aparatit të Michel Setboun . (TemA)

56 komente në “Zbulohen FOTOT e rralla: Kur Shqipëria doli nga diktatura me “këpucë të kuqe”, ja mjerimi komunist në sytë e fotografit të huaj”

 1. pensionisti says:

  Pasi i pash te gjitha fotot po them : Huqni dore bga mashtrimet . Nuk u ngopet me shpifje fjalesh e tani jeni duke u kthyer fotove.
  E para, keto nuk jane foto te rralla si doni ti quani,cilido qe i ka fotografuar. E dyta ,ketejane foto mbas permbysjes se diktatures,madje disa foto si ajo gruas qe ruan 3-4 dele, e harixhinjeve , e burrave me gomar , jan e te viteve 2000 . Ajo me pula deti eshte marr me duket nga shitja e gjelave te detit ne Baldushk. Eshte dhene nje ngjyre e tille qe e tregon ambjentin te zymte, njerezit te pa lare. Cilido qe i ka hedhur donte shtemberojne realitetin. Jo zotrinje shqiptari ka qene e eshte ndoshta ne nivel ekonomik me te ulet se vendet e tjera ,por kurre pisanjos, . Ajo fotua ne nje mense nuk e di kur eshte fotografuar ,por kurrre ne kohen e P P sh. Edhe ne mensen e nje fshati me malor apo fushor s’ishte ajo gjendje. Kam pare me 10- tra mensa e s’me ka zene syri kurre nje menze te tille e me ato tasat alumini…. MOs,mos mashtroni . Po e them NUK RREZOHET MALI ME PORDHE.

  1. Tironci says:

   Foto ne menze eshte Spital Psiqiatrik i kohes se Enver Hoxhes ( me duket se spitali Elbasanit )

   1. Hoxh Armandi says:

    Ishte si ishte, ishte nje vend me njerez rrac ariane dhe pellazg. Fqinjet jane shume te zinj ndersa ketu ishin te gjithe bionde!

    1. Ec aty says:

     Me bjond se pontet dhe karamanlinjte e Greqise, e sigurte!

  2. mik says:

   Pensionisti – Pa dasht me t’ kundershtu me qellim t’keq, por edhe na e kena jetu ate kohe. Ndoshta ty nuk te asht dukur pisllek, sepse e gjith Shqiperia ishte pisllek. Shqiperia kishte mangesite ma minimale, ushqimin per egzistence. Te gjith ato fytyra te mbrapeshta ne foto tregojne vujtje per ushqim. E nqs mungonte ushqimi, nuk mund te pretendojm per luks ne higjene. Sa do fisnik te jete njeriu, mungesa ushqimit e degradon ate ne te gjitha drejtimet.
   Shume njerez kane nostalgji per ate periudh ( ashtu si ti ) Po jo se ne te vertete ajo periudhe ishte e mire , por sepse ajo periudhe ka pas edhe disa kujtime te mira, e sic dihet, njeriu asht i prirun me kujtu vetem momentet e mira.
   Asht ba zakon, kur flitet per periudhen e komunizmit, njerzit bajn krahasim me periudhen e tashme te “ demokracise “, me mujt me u kap diku per me e nxjerr periudhen e diktatures ma te mir. Kjo duket si me dasht me ike prej teme.

   1. kuc or ti mik says:

    Idiot i lindur! I vetmi pisllik ne Shqiperi ishin HALABAKE mashtruesa ordinere si puna jote 🙁

    1. joel shkodra says:

     E vetmja e mire e atyre viteve eshte se ishim me te rinj dhe rinia nuk kthehet me.

     1. tralala zura ne gale says:

      Ca thu mer Joel, a je i marre a te vret carapi? Asgje te mire s’ka pas atehere, vec rinise personale? C’a thu mor koqe 😛

  3. Mrika says:

   Me te drejte o Z. peñsioniste.

  4. Toni says:

   Ne cfar planeti jane marre keto foto. Nuk besoj se jane ne planetin Toke

 2. Viro says:

  Shume mire qe I publikoni, ti shohin nostalgjiket e asaj kohe. Thjesht mjerim, pamje sklleverish. Foto 6 me fshatarin me koke vici ne dore dhe traktori me zinxhir Jane tipike. Setboun eshte nje francez qe ka hapur ekspoziten me keto foto ne Tirane. Tani po kerkon njerezit e fotografive per te bere nJe ekspozite me fotot e tyre sot.

  1. eeeeej says:

   Ti shohin nostalgjiket e “demokarcise” keto foto dhe te kuptojne se c’i punuan ketij vendi ne ’90-en! Pasi para -90-es shteti funksiononte normalisht dhe psh ai katunari nuk kishte shanc te dilte e te therrte neper rruge me mish e me koke vici …

  2. Nuk e kam lene kurre shqiperine,per tu bere uzmiqar. says:

   ti o vrima shiko fotot e sotme ne vitin 2018 gusht,se cfare behet ne kamez per ushqim falas,hidhi nje sy dites se socme mos shko 30 vjet mbrapa,shiko lajmet tek TCH sesi shqiptaret sote ne cmjerim jetojne,ndalohen ata muter shqiptare qe jetojne ne amerike kanada angli etj qe jane rregulluar te komentojne sistemin e vjeter komunist,atit sistemi na takon vetem ne te mjereve qe jetojme akoma ne shqiperi,PRA mor plere VRIMA,sistemi komunist eshte lule nga ky sistem i diteve te sotme,ne ate sistem njerezit dilnin ne pensjon 55 vjec kurse grate mbi 6 femi dilnin 45 vjec,vetem kjo mjafton,per te tjerat hani mute,ju plerat qe u rregulluat neper bote mos hani mut ok,uzmiqaret e botes nuk i takon te kritikojne.PLERA.

 3. Alboz934 says:

  Qerrata i madh ai fotografi francez qe po na tregon ai si kemi qene dhe si kemi jetuar ne ne kohen e socjalizmit se ne nuk dime gje qe kemi jetuar ketu apo e din ai se kemi qene UFO dhe kemi zbritur ne toke ne vitin 1990 . Çfare budalleqesh shkruhen e thuhen . Po vete shpreheni ne disa raste we kur duani te shani sistemin socjalist keni thane jo vetem qe turistat ndiqeshin ne çdo hap nga sigurimi dhe çdo gje ju kontrollonin dhe jua merrnin po ky kodosh fotografit kaq mire e paska pasur me ata te sigurimit qe ketij ja paskan lene fotot dhe te tjereve jo apo se mos ben ndonje proçkoll e ja merr ndonje fotografi tone me gjithese francezet nuk “shquhen”per dizinformim.

  1. mik says:

   Alboz – lexo titullin e artikullit : kur Shqiperia doli nga diktatura….

 4. Kjo esht e verteta says:

  Te huajt dhe te pasardhesit e ballisteve zogisteve dhe bashkepuntorve te nazifashizmit dhe agjenturave te huaja qe kan luftuar kunder vendit ton , jan te pa besushem per vlersimin e atij sistemi se nuk e kan dashur ate dhe jan kundershtaret e tij direkt.mos shkruani kot se naj sjpifet e dim qe vetem shajn dhe hedhin balt per te kaluaren ton,nxirni arkivat e filmuara ne at koh per industrin bujqesin zhvillimin shkollen shkencen e mjeksin ,kemi ne arkiv me miliona meter filmime origjinale dhe lini njerzit te gjykojn mas menyres vet , mjadt me prapagand idjotesh i honkshit mutin per prapagand atij sistemi se kurr nuk bente kaq prapagand per veten saç beni ju duke shar e denigruar te tjeret,na tregoni sot industrin ne shqiperi farferin ekstreme te pa par ndonjeher qe nga koha çezarit , vetvrasjet nga skamja stresi dhe beni krahasim me te shkuaren ,plera pa moral injorant qesharak.i keni konfiskuar arkivin qe ka len ai sistem e keni mbyllur me shtatqind kyce dhe nuk e ncirni po na nxirni filmime kurvash te qellimshme per te denigruar ate koh ,po filmoj dhe un sot ne bronc dhe ne lagjet e amerikes ,do ju futet tmerri nga fukaralliku qe do shikoni ,po filmojm ne paris ne barbes ku njerzit i kan shpit pa dritare jetojn si kafsh neper ura dhe kllosharet pa mbarim pra lypsat dua te them ,shikoni lukunin e lypsave sot shikoni si jetojn jasht tirane qe terheqin parmenden njerzit ne shpin si kafsh ,keni shum menxyra sot per te treguar dhe par shikoni cfar nxier fiksi per varferin ,ku keni surrat ju te shani nje koh kur i ter populli pa perjashtim ishte ne pun burra gra dhe jetonin me dinjitet me rrogen e tyre ,nuk ishim te pasur por te varfer si sot nuk kemi qen kurr.

  1. mik says:

   Kjo asht e verteta –
   Ti bazohesh tek filmimet ?! Po e di se kudo ku shkonte trupa e xhirimit, vendi ku do xhirohej pregatitej me jave te tera. Xhirimi ishte vetem propogand. Ne te gjith boten xhirimi asht propogante.
   Ps : te gjith komentuesit qe mbrojne periudhen e komunizmit, flasin me nje fjalor te degjeneruar. Kjo tregon shume.

   1. Tafuti says:

    Pergjigjia ndaj zhulsave si puna jote, duhet te jete si druri ndaj gomarit! Gomari nuk ka asnje shanc te behet shkollar, ashtu dhe puna juaaj! Mos prit asnje pergjigje tjeter, kur thua genjeshtra dhe ndyresirlliqe qe ta shpifin! Cfare mbjell korr o Debil!

    1. mik says:

     Ta futi – nuk e di pse te djeg ?
     Nganjehere me shkon mendjen ne “ identitetin “ qe ke vu ! E me vjen keq per kete. Shko merre kotheren se ndjehesh ma mir.

     1. tafut says:

      Toc kuklle, ti je ai ankohesh!
      Drunin …

  2. zaim zajmi says:

   KJO ËSHTË e VËRTETA

   Mos e zgjasim. Shko në Kubë, tashti më 2018! (kur dicka ka lëvizur…) dhe konstato gjendjen e shkëlqyeshme atje:
   Shkollimi pa pagesë, nuk ka taksa, mjekimi pa pagesë, udhëtimi tejet lirë, të ardhurat (pagat) 250.oooUSD/për kapita (brenda një shekulli !), MJERIMI Pa PAGESË, një arkitekturë e përkryer nga koha e reksionarëve e kullakëve në shembje e sipër, Godina kolektive a lá enverce, shëmtira.

   Kënaqësi dhe lakmi. Shko në Kubë dhe riktheu në Shqipërinë e mjerimit ( tezja e muzikantit E. Stafa nga Prishtina, mori leje pas 2 javë sorrollatjesh të takonte të nipin, E. Stafajn, verë 1978, në Tiranënë, takim me cizme gome në temperaturë 39 c, nën hije. Stafaj i ndjerë, kur e pa, u levanos pasi iu drejtua asaj me – teze moj…! Sigurimi e bëri punën e vet. Tezja u zhduk, Enver Stafa, pasi u këndell pak, e pa veten në kufi.

   Nuk foli gjë, nga dashuria për “shtetin amë” krejt derisa nuk u shua jeta e përbindëshit Enver.

   Këtu, në këto foto, shofim NJERIUN e RI SOCIALIST, të shpërfytyruar në NJERIUN e RI SYREALIST SOCIALIST.

   E vërteta, pse gatuanin njerëzit në banjo, nga mirëqenia socialiste. Banjo dhe kuzhinë, ambient i përbashkët – syrealizmi socialist.

 5. tom says:

  Populli shqiptar per 45 vjete ngriti uzina fabrika hidrocentrale termocentrale nje bujqesi moderne etj etj.Te gjitha keto ishin te popullit i mori hajdutet(qeverit e pas 90) dhe tani hajduti flet per gjendien e mjerushme,Vetem me antishqiptari mund te censuroi te shkuaren dhe te paraqese keto fotografi por shenjat e kesaj prone jane edhe sote dhe vetem nje qorr nuk mund ti shikoi ose nje bastard qe do te fshej te verteten per interesa te veta,

 6. Shvejk says:

  Fotot e rralla thote ky loqja, a thua se ka bo ndonje zbulim arkeologjik. Ne cdo shpi Shqiptari ka me qindra foto te asaj periudhe.

 7. zoga e vodices says:

  Ore gazetar koke loqe me keto fotografit e ketij francezi qe gjasme i ka fotografuar ne vitet 1990 te shqiptaret nuk mund ti genjesh lehtre tani sepase ata jetojne ne europe tani .Jemi ne vitin 2018 n.q.s do mund te dergoj foto grafi shumehere me me pamje me te renda se keto qe na servir ky fatograf te me thote ky fotograf ku do qe ti bejme fotografit ne France . ne Greqi ,ne GJermani apo kudo ne cdo vend tjeter.

 8. ti shikojne nostalgjiket e saliut.
  na nxirni saliun me pardesy te bardh,si nje komunist i devotshem,na nxirni dhe saliun e sotem me vila e miliona nga lalzi ne ishujt karaibe duke qare hallin e fukarenjve dhe duke share bllokmenet.
  na nxirni vilat e bllokut,vilen e enverit(qe nuk ishte e tij) dhe vilat e bllokut te lalzit ku te gjithe hajdutet politikane kane vila 100 here me te mira se ish blloku dhe i kane qe tja trashegojne brezave.
  krahasoni vilen e enverit me ate te saliut dhe pastaj te besojme sesi doli Shqiperia jo me kepuce te kuqe por me pardesyt e bardha

 9. e pabesueshme sa te ligj edhe te poshter sa antishqiperi edhe anti shqiotar jane malokeria qe fshihet pas antikomunizmit.Paskeni qen njerez te ligj shume , mjerim i madh intelektual edhe shpirt i lig deri ne extrem.Te paftyre pa atdhe edhe pa personalitet.Kelysha mercenare tek in huaji ,,ore paskeni qen njrez te ligj shume.Urgjentisht duhet ndare shqiperia e ju duheni lene te jetoni ne parajsen tuaj perendimore ,ashtu memdaulle e cifteli si osmanet e anadollit edhe kaukazit.Na lini enevete jetojme te qete ashtu sic dime.Shqiperia te pakten duhet te federalizohet veri -jug.Ndoshta me parlament te perbashket por kurrsesi ne te njejtat ligje e histori te perbashket ,e cila sidoqofte eshte ndryshe per te dyja palet.Ashtu sla me as strese gjithsecili ne shpi te vetashtu si i duket me mire.Se ndryshe na stresuat me kete pa personalitetin tuaj edhe kete manipulim historik te llahtarshem.Sepse ju jeni masivisht antijugor edhe antishqiptar.Behuni po deshet edhe me korbin e zi dmth kosovon vetem na u hiqni qafet nesh.Ngrini edhe republike e quajnei qysh te doni ,vetem mos mundoni popullin e vertet shqiptar,e mos sabotoni shtetin shqiptar.

  1. Epiriot me fruth e kolere. ( gjasme ky Epirot me zemer dhe me shpirt ) Pirdhu mor posaqi.

  2. Epiriot shqiptar, me gjak e tradite, per te cilin turku dhe greku jane pushtues says:

   Epiri fillon ne Preveze e mbaron ne Nish!
   Gjergj Kastrioti Skanderbeg – Mbret i Epirioteve!!!
   Kush del kunder do haje koken!
   Epirioti Frang Bardhi (1606-1643) qe botoi i pari fjalorin latinisht – epirotisht : Dictionarium latino-epiroticum
   lindi në Nënshat, në veri të Lezhës, në krahinën e Zadrimës.
   “Nos Franciscus Blancus Dei, & Apostolicae Sedis gratiae electus Episcopus Sappatensis, & Sardanensis… vidimus ac studiose considerauimus versionem Doctrinae christianae in Epiroticum idioma olim impressam ac publicatam…”
   (Ne Frang Bardhi, në emër të Zotit e të Selisë Apostolike, i zgjedhur peshkop i Sapës dhe i Sardës… kemi parë dhe shqyrtuar me imtësi variantin e Doktrinës së Krishterë në gjuhën epirote të shtypur e të botuar dikur…)
   Dictionarium latino-epiroticum
   una cum nonnullis usitatioribus loquendi formulis, Romë 1635 (Fjalor latinisht-epirotisht me disa shprehje të përditshme)
   përmban 5640 zëra latinisht të përkthyer shqip, plus një shtojcë me pjesë të ligjëratës, proverba dhe dialogë.
   Në parathënien e tij epirotisht të titulluar “Githë atyne t’arbenesceve ghi ta marrene mee zghiedhune e mee zan”, Bardhi shpjegon synimet e tij:

   “Tve passune dite, e perdite (te dascunite e mij mbassi hina nde College) cuituem me ghisc zoppe Libre chesce me ndimuem mbe gna ane ghiuhene tane, ghi po bdarete, e po bastastardhohete saa maa pare te vè; e maa fort me ndimuem gith e atyne ghi iane ndurdhenite tine zot, e te Scintesse Kisce Cattoliche, e sdijne ghiuhene Latine, paa te ssijet as cusc smune scerbegne si duhete, paa te madh error, e fai, hesaapete, zaconete, e Ceremoniate e Scintesse Kiscesse Romesse. Me ndy io pach mire me marre, e me nchethyem nghiuhet ze Letine mbe ghiuhet Tarbenesce gna Ditionaar, ghi tietre sascte vecesse gna Libre, ghi kaa nde uetehe saa fiale, e saa emena iane, e gingene nde chete piesse Seculi: possi cuur me thanë, te Nienezet, e te Stasseuet, & Vienauet, e te Maleuet, e te Fuscavet, e te saa tiera cafsceue, ghi gindene ndene kielt, ende mbi kielt, possi cuur te tine zot, te Engiet, e te Scintenet &c. I silli Libre me pelghiei, e mu duch se chiste me u chiene per ndoogna ndime, ndoonesse te pache…”

   (Duke e pasur dite e perdite mendjen (të dashurit e mij, pasi hyra në kolegj) se me ç’lloj libri do të mundja nga njëra anë të ndihmoja gjuhën tonë që përherë e më tepër po bdaret e po bastardhohet dhe, nga ana tjetër, të ndihmoja të gjithë ata që janë në shërbim të Zotit e të Kishës së Shenjtë Katolike e që nuk e dijnë gjuhën latine, pa të cilën askush nuk mund t’u shërbejë ideve, zakoneve dhe ceremonive të Kishës së Shenjtë të Romës ashtu sikundër duhet, pa bërë gabime të mëdha, mendova se do të ishte ide e mirë të hartoja e të përktheja një fjalor nga gjuha latine në gjuhën shqipe, që nuk është tjetër veçse një libër me fjalë dhe emra të ndeshur në këtë pjesë të botës. Pra, emra njerëzish, kafshësh, ujrash, malesh, fushash dhe gjëra të tjera që gjenden në qiell e në tokë, si dhe zoti, engjëjt dhe shenjtorët etj.. Ky libër më pëlqen mua dhe shpresoj se do t’u ndihmojë sadopak të tjerëve.)

 10. undefined says:

  Idiote. Kur ish muti kryeminster VilsonAhmeti deklaronte se Sqiperia kishte vetem 6 dite buke viti 1997 tregoj qe Shqipetia kishte tre vjet rezerva shtetrore me grabitjen e tyre sot shqiptaret kane agallaret e tyre.

 11. SOLIDAR says:

  Prapaganda dhe fallsifikimet e burokratve capitalist…. Keto foto jane nga digjenerimi demokratik qe solli ne Shqiperi ne vitet 90.

  SHQIPERIA ISHTE KESHTJELLE E PAMPOSHTUR E SOCIALIZMIT BOTROR!!!!

  Pse nuk tregoni getot e amerikes ju ku njerzit vdesin rrugeve

 12. Jimi says:

  Mire atehere per kete kodosh gazetar e godograf, keto foto qe percjell ne faqet e shtypit tregojne gjendjen katastrofike te Shqiperise se atyre viteve!? Po sot ku eshte ky zagar gazetar qe nuk na jep asnje foto te gjendjes se “lumtur e te kenaqur” te popullit shqiptar? Ndiqni kronikat e televizioneve shqiptare per jeten e lumtur te shoqerise shqiptare ne fshat e qytet dhe do te ngeleni te “cuditur” per hopin e madhe cilesor te jetes qe ka pesuar shoqeria sdhqiptare ne keto vite pas 90-es! Nuk po flas per qytetin por per fshatin, se ate ka patur merak ky kodosh gazetar! Fshati dje kishte shkolle te mesme, qender te kompletuar shendetesore, e cila mbulonte edhe lindjet , mbulim me nergji elektrike 24/24 ore, rruge te asfaltuara mbase, mbase jo ne te gjitha zonat, sherbim tregtar dhe gjithcka ishte e domosdoshme per te jetuar ne menyre normale, por jo komode. Megjithate jemi te ndergjegjshem qe gjendja nuk ishte aspak e kenaqshme, sidomos ne fshat, por ky kodosh gazetar ne menyre te qellimshme dhe me keqdashje ka fiksuar pamje te tilla, te cilat edhe sot ne vendet e zhvilluara perendimore po te duash dhe po te kesh keqdashje, i gjen kudo.

 13. e verteta esht kjo qe them un. says:

  KTO jan fotot ne spitalin psiqiatrik dhe jan flimuarne vitin 94ter kur spitalin e kishn len ne meshir te fatit , jan foto te bera mbas 90tes te tera jan foto te qellimshme , stili maskarenjve qe e degradonin xhdo gje dhe e filmonin dhe thoshin i la komunizmi ,politik antisqiptaresh sharlatanesh pa moral kur jan filmuar kto foto kam qen me foto reporteret ,ka qen viti 94ter bile e ka nxier dhe televizioni problemin e kti pitali psiqiatrik , kto jan foto te kohes kur saliu ishte president qe xhdogje shtetrore u degradua u la ne meshir te fatit ,kurr nuk gjeie spital ne kte gjendie ne kohen e PPSHse se spitalet kishin nje ushtri me infermier doktor dhe ndermarrje ndimse ,kur doktorrt u lan pa pun dhe infermieret dhe ndermarjet ndimse te mirbajties u mbyllen , kto u katandisn ne kte derexhe dhe esht koha demokracis jo e PPSHskte nuk e ha njeri o antishqiptar ordiner llumi i kti vendi , shpifin dhe sajojn xhdo gje nga vetja dhe ja veshin se shkuares ,nxirni te çmendurit qe i keni neper fshatra qe kan 20 vjet qe lidhen me zinxhir neper baraka se nuk ka shteti ku toçoj dhe verjani sistemit shkuar kurvat e mashtrusit ta servirin sapunin per djath. te katandisej spitali ne kte gjendie ne ate sistem i skonin neplumb nga drejtori deri tek roja ,se investonte shteti sot shteti vetem vjedh e bredh me kurva me taksat tona ne at koh punonte dit nat.keni filmat ekinostudios o njerez shikoini spitalet shkollat dhe industrin ,kto jan mashtrimt e llumit te kti vendi kurvat pa moral nuk len gje pa shpifur .

 14. Studenti says:

  Sa per foton 19, nuk mund te flasim per fukarallek, pasi nena kishte nje tufe te madhe me gjela dhe pula deti, (mbi 100 krere), te cilat jane nje vlere e konsiderushme per famijen. Ka shum mundesi qe kjo foto, te jete e viteve te pas nentedhjetes (vitet e demokracise, i thenshin demokraci).

 15. buj says:

  DIHET AJO KOHE SA SHUME VUAJTE KA PATUR E KUPTOJ DHE E KUJTOJ MIRE TRAKTORIN , ATE KAZANIN E RAKISE ATE NENEN ME GJELA DETI ATE QE PUNON AREN ME PARMENDE, QE I GJEN EDHE I SHEF EDHE SOT , PANVARESISHT SMARTPHONIT NE DORE.. PO AJO QE MASHTROHET ME KETO FOTO JANE SPITALET E RIEDUKIMIT MENDOR ETJ … FAT I ZI PER KETE DORE TE ZEZE QE SHKRUAN KEQ E ME KEQ SHQIPTARET SI QENIA TE MBRABSHTA QE TANI KANE PARE BOTE ME SY… TURP! QE MASHTOJNE ME FOTO TE RINJTE QE NUK E NJOHIN ATE KOHE

 16. Na nxirni edhe ca foto te sotme se si flene ne bunkere lypsat neper rruge,te pastrehet e uritur qe germojne neper kazana,te varferit qe presin ne radhe tek qendrat e ndihmave dhe ti krahasojme kepucet e kuqe te soc me te zbathurit e rrumpalles saliniane.
  Na nxirni edhe jeten luksoze te peshkaqeneve neper ishuj qe ti krahasojm me jeten ne bunker

 17. SHKAKTARËT E MJERIMIT TE MADH SHQIPTAR: says:

  (KOMENT DREJTUAR SHQIPTAREVE TE NDERSHEM, JO SAHANLEPIRESAVE TE PUSHTETEVE):
  Bllokmenet e Tiranes dhe Bllokmenet e Rretheve,
  ISHIN DHE JANE PERSERI NE PUSHTET,
  Nepermjet Bijeve & Njerezve, (PARTIVE FORMALE TE TYRE).
  BLLOKMENET E “KOMUNIZMIT” SHQIPTAR PAVARESISHT PROPAGANDES NUK ISHIN KOMUNISTE.
  PUSHTETARET E “DEMOKRACISE” SHQIPTARE PAVARESISHT PROPAGANDES NUK JANE DEMOKRATE.

 18. Sit back and relaks■●▪ says:

  Shqiptaret jane e keqja e vetes, jane armiku me i madh i vetvetes. Ngrene nje iluzion apo pranojne iluzionin qe ju ofrohet dhe nuk pranojne te shohin realitetin sepse ne rast se e bejne do shikojne te verteten e frikshme ku jetojne. Edhe kur dikush kerkon t’ju hapi syte ata i mbyllin prape me shpejtesi sepse ndihen mire shpirterisht ne realitetin virtual ku e kane mbyllur mendjen dhe shpirtin e tyre, ndjehen te sigurte deri ne momentin kur realiteti i lagesht prek bythen e tyre dhe aty thone ouuuu po si nuk e vume re qe paskemi qene te mbytur! Historia e gjate nen pushtimin otoman, nen diktature e rregjime autokrate shkaterroi ndjenjen e ambicies se shqiptarit duke e kthyer ne nje kafshe shtepiake qe kenaqet me ate qe i hedh i zoti per te ngrene apo me xhiron qe i ben i zoti me litar ne qafe, dhe kemi arritur deri aty sa tashme e veme litarin vete me qafe pa na e kerkuar njeri. Jemi kthyer ne qenie pa identitet qe fshihemi apo kerkojme ta fshehim mungesen e tij pas termave apo sjelljeve patriotiko-nacionaliste. Dhe nuk kishte si ndodhte ndryshe kur per 45 vjet identifikonim veten me Partine, Atdheun me Partine, buken ne tavoline me Partine aq sa kur uleshim per te ngrene per pak sa nuk thonim lutjen “buken e perditeshme falna sot Parti”. Partia te mbath, te ushqen, te shkollon, te marton, te puneson, te varros, Partia ishte Zoti ne toke dhe te gjithe duhet ti faleshim asaj (prandaj dhe besimi fetar tradicional u ndalua dhe u zevendesua me besimin per Partine dhe 10 cilesite e komunistit ishin si 10 komandamentet e bibles. Partia ishte mbi ligjin si Zoti, Partia eshte e pagabueshme, njeriu eshte i dobet dhe i prekshem nga veset prandaj Partia me doren e saj te ngrohte te mban afer e te edukon (me menyrat e saj ) qe ti te kthehesh ne rrugen e drejte te Partise (Zotit dmth). Eshte e veshtire per ata qe kane lindur pas 90 te imagjinojne ferrin psikologjik te atyre 45 viteve, propaganden 24 oreshe te Partise duke mos pasur asnje lloj burimi tjeter informacioni, shpelarjen masive te trurit dhe ngulitjen me dhune ne koken e shqiptarit qe pa Partine nuk ka Shqiperi, qe liria e demokracia eshte baraz me vdekjen. Nostalgiket e asaj kohe jo se nuk dine po nuk duan ta pranojn qe u munduan te mbajne ne kembe per 45 vjet nje genjeshter sepse do pranonin qe jane trajtuar si budallenj, ata me mire pranojne te shfaqen si pjese e rregjimit sepse keshtu i mbushin mendjen vetes se kane qene ne pushtet kur realisht nuk kane qene e as nuk jane. Sigurisht qe nje mase e madhe e shqiptareve punuan ndershmerisht duke besuar se po benin nje gje te drejte por sot duhet ta pranojne e kuptojne qe ata nuk ishin as me shume e as me pak por skllever te atij sistemi, skllever te cileve ju thuhej 24 ore ne dite e dite e perdite qe po u arratise nga skllaveria jote do vdesesh atje jashte se ti nuk je i zoti tia dalesh pa partine apo skllavopronarin tend. Nostalgjiket e komunizmit me ngjasojne me ata nostalgjiket e perandorise osmane qe kishin frike te shpallnin edhe pavaresine se ndjeheshin te pasigurt pa baba sulltanin, levizjet pro enveristr me ngjajne me ato levizjet dumbabiste haxhiqamiliste. Historia perseritet vazhdimisht, ndryshon ndoshta forma por jo permbajtja.

  1. kuc says:

   Sit back dhe ha mut! Mos fol ne emer te shqiptareve, por fol per veten tende o rob i trashe. U be suma jote e palame te thote ” ne shqiptaret …”
   Qenie me komplekse inferioriteti, fshatar i hekurosur …

   1. Sit back and relaks■●▪ says:

    Permbajtja e komentit tend flet shume per ty si person, nivelin, perjardhjen dhe nga cfare komplekesh vuan. Gjithsesi mos shpreso te bie ne nivelin tend.

    1. kucc says:

     Halabak Sit back dhe ha mut! Mos guxo te flasesh ne emer te shqiptareve o zhuls rrugesh, ate bej, po leri te tjerat! Apo kujton se pres nga derdimene si ty te me bejne ndonje vleresim. Budall, mua me krijon kenaqesi te vecante kur ti dhe raca juaj perverse me shajne. Qenie inferiore 🙁

     1. Sit back and relaks■●▪ says:

      mmmm nuk me duket se te shava, por gjithsesi mund ti perserisesh komentet e tua perpara pasqyres e te kenaqesh me cke shkruajtur e zere se ti kam thene une.

     2. Sit back and relaks■●▪ says:

      mmmm nuk me duket se te shava, por gjithsesi mund ti perserisesh komentet e tua perpara pasqyres e te kenaqesh me cke shkruajtur e zere se ti kam thene une. .

   2. Sit back and relaks■●▪ says:

    Permbajtja e komentit tend flet shume per ty si person, nivelin, perjardhjen dhe nga cfare komplekesh vuan. Gjithsesi mos shpreso te bie ne nivelin tend. .

 19. Armandi says:

  Fotografi denigruse , apo montime mund te besh kudo ne cdo vend , dhe ne ato me te zhvilluara ! Nuk kemi jetuar ne parajse ,dihet , po jo dhe ne ate mjerim qe ”paraqesin” fotografite !

 20. eshte bere e pa durueshme says:

  Mero, po ben nje pune te shkelqyer. Diktatura kurre nuk na ka genjyer kaq shume sa na genjeni ju , me bastardet e kesaj bote; mos mos kujtoni: me ato qe po beni po denigroni veten. Historia ka rrjedhe ndryshe, ndersa sot e shikojne vete ata qe e jetojne. Dhe historine nuk e fallsifikon dot te ngrihesh ne qiell e te biesh perseri ne toke.

 21. Pajdhany Me čibuk says:

  Po nxirrni edhe fotot e kohs s Zogit (t kurvs) dhe bani krahasim me fotot e kohs s Hoxhs.
  Se sot po shofim sa foto lumnije kem
  Vrasje drog kurva dhe politiksa qe cirren…
  Jua qifsha shqipnin jua qifsha…

 22. ELIOT says:

  HA HA HA FOTOT NUK JU BEJNE MIRE HE BOLE SHEVIKE …JANE REALITETI I SHQIPERISE …. ENVERI NA LA NE MJERIMM MORE DERRA KOMUNISTA .. KUR NE FRANCE E MBUSHNIN FRIGOT PLOT …NA KA HARRUAR TE MARI NE FOTO NENAT TONA NE 4 TE MENGJEZIT PER NJE SHISHE QUMESHTI KY FRANCEZI ..NE MBANIM RRALLE 1 ORE PER NJE BUKE PER NJE COPE DJATHI …KUR FRANCEZET SHKONIN NE PUNE ME VETURA BABALLARET TANE SHKONIN NE KEMBE DHE NUK FLAS PER FSHATARET QE PUNONIN GJITHE DITEN NE DIELL SI SKLLEVER ..KUR NENAT TONA I LANIN PLACKAT SI NE AFRIKE ME DUART .. NE FRANCE KISHIN LAVATRICHE TE GJITH DHE JA DIFERENCA COBANE KOMUNISTA .. I PASHE VETE KUR ERDHA NE FRANCE ..SI ESHTE TALLUR ENVER ZGJEBSI ME PRINDERIT TANE ..VETE ME 5 BENZA ..DHE GAZETAT I MERTE NGA PARISI DHE SHTEPITE NE PLAZHET ME TE BUKURA TE SHQIPERIE …. NE USHQIMET ME RRACION DHE PRINDERIT E MIJ SKISHIN LEKE ME NA CUAR NE DURRES PER 1 JAVE … SHKONIM NE MENGJEZ DHE KTHEHESHIM NE DARKE ME BUKE E DOMATE DHE KASTRAVECA ..KUR KAPITALISTET SHKONIN NE NORMANDIE ME VETURA DHE HANIN NEPER RESTORANE … AKOMA SE KENI KUPTURA KOMUNISTE DE MERDE JENI TE TRASHE APO BENI SI BUDALLENJ ..MERCI

  1. U dhime duke qesh says:

   Sa makina lave sot?
   Merci 😛

   1. ELIOT says:

    HA HA HA NE FRANCE E KAM JETEN TE SIGURUAR ZGJEBS KATNAR ..PUNOJ DHE GRUJAJA IME PUNON DHE KAM NJE SHTEPI E TRE FEMIJE…KUR TI ZHULS JA THITHE RAMES …MERRE DYQIND DOLLARE NE MUAJ KUR UNE I JAP QENIN PER PESEDHJETE DOLLARE VETEM TE HAJE SHURRAMAN AS NE ENDER SI KE SHIKUAR …LECKMAN A KE NJE BICIKLETE APO KE GOMAR SI ME ENVERIN..HA HA HA HA DHE LAJ DHEMBET ..SHPRESOJ TE MOS JETE SHUME E SHTREJTE PASTA E DHEMBEVE SE DO TE NGELESH PA HONGER PO E BLEVE …. KRIMBAT E EUROPES …

    1. Lee lee says:

     Sot jo.I lan nje dite po nje dite jo si shkolle nate.

     1. u dhim tu qesh says:

      Po ti cobano sa pjata lave sot 😀 😀 😀
      Thanks 😛

 23. petro says:

  Keto foto pasqyrojne mjerimin qe sollen nazi ballisto fashistet ne vitet nentedhjete ku muaren fuqine ne emer te demokracise.dhe sot e kesaj ditye duke cpifur per jeten ne kohen e republikes popullor socialiste te shqiperise,duke e quajtur komuniste qe nuk ka qene asnjehere dhe duke cpifur per gjera personale po pervetesojne hapet duke bere dhe ligje per interesin e tyre personal
  qe ta kuptojne te rinjte se shqiperia e atehershme punoi e luftoi per ndertimin e vendit qe jetojne edhe keta reakcionare sot me dritat elektrike nga kandili ne kohen e mbretit.te gjithe te shkolluar nga analfabetizmi ne kohen e mbretit,shqiperi e perparuar me mbrojtje te forte nga shqiperi e prapambetur feudale ne kohen e mbretit.RFashistet shqiptare ballisto zogiste,kane mare flamurin e luftes kunder komunizmit me shpaten e don kishotit se komunizmi po lulezon ne kine.ta dije rinia shqiptare se populli sot nderon e respekton ata qe punuan e luftuan per shqiperine por ato kohe te lumtura e me lavdi nuk vijne me se kemi mare tjeter rruge ate te prones private te cilen duhet ta forcojme e mos ti shperdorojme leket duke u dhene shperblime burgaxhinjve e atyre qe kane luftuar me skaraskaqin e mos te pranojme me qe te ndertojme kampe nga keta qe ankohen ne qiell per kohen e kaluar se kane dashur te jene vete e popullin ta linin ne skamje . sikunder kishin bere ne kohen e mbretit.mallkuar qofshin ata qe fusin percarjen ne shqiperi.

 24. petro says:

  Opozita shqiptare opozita e droges dhe e krimit cpif cdo gje per te justifikuar vjedhjet e saje.

 25. Fadil says:

  Fotot janre bere pas vitit 1993.Pasi Ramizi spiuni i mbuluar qe ja doli te rrenoje vendin e kishte katandisur ne mjerim.Sa ishte gjalle Enveri kjo situate nuk kishte shanc te realizohej.Enveri i zbuloi te gjitha grupet sabotatore ne parti.Pervec Ramizit.Bile dhe Ramizit i ishte afruar dhe ka dashur ta denonte por e mbrojti Nexhmija.

  1. ELIOT says:

   FADIL PASKE QENE SPIUN I ENVERIT APO BEN SIKUR …UNE MENDOJ SE NJE BUDALLAH QE SE KA PARE KURRE BOTA .. TE LA ENVERI NJE NJE GROPE DHE TE CORODITUR NGA TRUTE ..DIL NJE JAVE NE MILANO DHE DO TE SHIKOSH SI JETOJNE NE EUROPE COPE SAPUNI …MERCI

   1. ik e pirdhu says:

    Kur do e mbarosh shkollen fillore o Eli, se ende s’di te shkruarsh?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *