Deputeti i PD Gent Strazimiri sulmon Bushatin për emigrantët: Realiteti i Shqipërisë është si në vitin 1991…

Deputeti Gent Strazimiri replikoi me Ditmir Bushatin, dhe shkruan se realiteti i Shqiperise sot eshte si ai i 27 viteve me pare dhe shqiptaret, me numer me te larte se eritreasit, kerkojne azil ne BE.

Deputeti Strazimiri publikoi te dhenat zyrtare, te perditesuara me 24 Gusht, qe tregojne se gjate vitit te kaluar ishin 27 745 shqiptaret qe kerkuan azil, perkundrejt 27 120 eritreas.

Strazimiri e beri kete replike, pasi Shqiperia doli e gatshme te strehoje 20 emigrante, kryesisht nga Eritrea.

Ky vendim u komentua nga Ministri i Jashtem si ndihme ndaj Italise, e cila mikpriti 27 vjet me pare shqiptaret, kur mberrinin me anije ne brigjet e Italise, si eritreasit sot.

Vendimi per 20 rrefugjatet eritreas, zbarkimi i te cileve shkaktoi nje debat te forte politik ne Itali, e perfshin Shqiperine ne mosmarreveshjet e mprehta mes Italise dhe Frances, kritike e ashper e qendrimit te Italise per rrefugjatet.

Ketij konflikti iu referua Strazimiri, kur permendi me ironi gatishmerine e Shqiperise per te marre 20 eritreasit, ne shkembim te mijera azilanteve shqiptare te strehuar ne France.

“Ore sa është data sot meqë 24 gushti i 2018 na quheshka “dikur” ?

Sepse deri me 24 gusht 2018, azilkërkuesit nga Shqipëria rezultojnë nga disafish më shumë deri në disa qindra më shumë sesa azilkërkuesit nga Eritrea…😕🤔

P.S.
Në pritje që Franca të përgjigjet: faleminderit për “favorin” , por na jepni këta 20 eritreasit dhe hajde merrni këta 25.750 shqiptarët që keni dërguar deri me 24 gusht 2018, e që i keni ende këtu…”, shkruan Strazimiri ne rrjetin social.

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...