FOTOT/ Ditëlindja e Nënë Terezës, publikohen fotografitë e rralla të vizitës në Shqipëri: Nga takimi me At Zef Pllumin, tek bekimi i lypsave dhe mesazhi i madh për vendin

Në gusht të vitit 1989, Nënë Tereza arriti më në fund të hynte në Shqipëri pas shumë përpjekjesh të mohuara më parë nga regjimi komunist.

Për herë të dytë në tokën shqiptare në vitin, 1991 ku hapi qendrën e “Missionaries of Charity Brothers” në Tiranë.

Asaj kohe, nobelistja me famë botërore u nderua edhe nga shteti shqiptare.

Para largimit ajo u shpreh:  “vizitova vendin tim të dashur Shqipërinë dhe takova popullin tim”.

Sot, me rastin e ditëlindjes së saj, “TemA” po boton disa fotografi të rralla nga vizita e saj në Tiranë të shkrepura nga Michel Setbon. (TemA)

 

                 Loading...